Alien Incident

1996 PC
Příběh hry Alien Incident začíná v noci během svátku Halloween, kdy teenager Benjamin Richards navštíví sídlo svého strýce, geniálního a lehce potrhlého vynálezce. Ten právě dokončil svůj nejnovější vynález nazvaný "The worm hole spawner" a chystá se jej spustit aniž by věděl, co se po jeho aktivaci vůbec může stát. Výsledek na sebe nenechá dlouho čekat a po pár minutách již před domem zvoní na zvonek skupina rozezlených mimozemšťanů, kteří do jedné nově vytvořené červí díry vlétli. Zvonek nefunguje, vejdou tedy bez pozvání až do laboratoře a Benova strýce unesou. Podaří se Benovi zachránit nejen svého strýce, ale i celé lidstvo, které se dostalo do ohrožení?

Alien Incident je klasicky zpracovaná 2D point-and-click adventura, která byla v době vydání oceňována mimo jiné i díky grafickému zpracování, s výraznou hrou světla a stínů. Rozsah hry je kratší a absentuje i dabing, který je přítomen pouze u intra a do hry nebyl implantován z důvodu nedostatku času při vydání hry. Hra Alien Incident vyšla pouze na PC CD-ROM.

90210: Aha, já si říkal, zda to není verzí od Collectora :). Buda už jsem také zkoušel z Oldgames také tak 9 let zpět, a to si nechám -…

Méně známá, avšak i z dnešního pohledu výborná adventura, která zaujme především dobře ztvárněným a rozmanitým prostředím, povedenou atmosférou, uživatelskou přívětivostí a nevtíravým humorem. Její obsah je, podobně jako u jiných her tehdejší doby, úlitbou světu mladých nerdů: od neohroženého teenagera v hlavní roli, který se nikdy nebere moc vážně, přes sci-fi tématiku a vtipné narážky na Hvězdné války, až po používání rozmanité techniky, včetně počítače s primitivním softwarem z 80. let na ovládání výtahu ukrytého v šatní skříni. Dům bláznivého vědce, v němž se odehrává úvodní část, vzdává hold klasice žánru Day of The Tentacle.

Hra je skoro celá postavena na prozkoumávání a použivání věcí jedním tlačítkem, obsahuje pramálo dialogů. Je poměrně snadnou a oddychovou záležitostí, kde nenarazíte na nelogické kombinace a záludné špeky. K dokonalosti chybí kvalitnější grafické zpracování, které bylo zastaralé už v roce vydání (rozlišení 320x200), dabing a delší hrací doba - obzvlášť závěrečnou částí na vesmírné lodi lze projít až moc rychle a jednoduše, o odfláklé finální animované sekvenci nemluvě.

Vzdor těmto nedostatkům lze hru vřele doporučit jak adventuristům, tak obecně hledačům ztraceného času 90. let. Je nenuceně zábavná, nápaditá a dokáže hráče silně vtáhnout do děje.

Pro: Atmosféra, humor, nadsázka, zajímavé prostředí

Proti: Zastaralá grafika, dabing pouze v intru, příliš nízká obtížnost ve srovnání s etalony žánru

Alien Incident se mi kdysi při dohrání příliš nelíbil, takže bylo na čase zjistit vlastně proč. No a hned při spuštění jsem viděl první slabinu. Po celkem slušném intru se objeví grafika samotné hry, která je bohužel sto let za opicema. Nevypadá to jako z roku 1996, ale spíše o 3-4 roky starší. Nejenže je grafika v nízkém rozlišení, ale je taková celkově nezajímavá, renderovaná část na vesmírné lodi to zrovna nevylepšuje. Nevýraznost se týká i hudby, dabing chybí úplně.

Příběhově je to standart, taková blbinka pro nejmenší. Šílený vědec přitáhne svým vynálezem k Zemi mimozemskou loď, za což ho mimozemšťané promptně unesou. Do jeho záchrany se pouští desetiletý synovec Ben. Což kromě jedné mimozemské entity a narážky na mistra Yodu ze Star Wars je asi tak vše. Ještě mě bavil mimozemský boss jménem Boss, jeho chování k podřízeným nemá chybu.

Hratelnost je ale fajn. Veškerá interakce probíhá jedním tlačítkem (překvapivě pravým), předměty jsou slušně viditelné, Ben sbírá většinou potřebné věci a logicky je používá. Operujete na celkem malém prostoru a většinou je Vám přesně jasné čeho chcete dosáhnout. Ve hře navíc prakticky až na 2-3 výjimky nejsou dialogy. Takže hra svižně utíká (až na jedno nechutné stromové bludiště), procházíte domem a jeho okolím, dostanete se na vesmírnou loď, uděláte tam pár drobností... a hra skončí. Po dvou hodinách! A to podotýkám, že jsem do návodu kouknul jen dvakrát. Na youtube je longplay, kde se časomíra zastaví na 1h a 15m. Což mi na adventuru přijde zatraceně málo.

Alien Incident není v zásadě úplně špatný, jen je to krátký malý projekt s hratelností a scénářem pro ty mladší.

Pro: Jednoduchá obtížnost a logické kombinace a hádanky, ovládání, občas humor.

Proti: Na dobu vzniku zastaralá grafika, absence dabingu, lze dohrát za necelé dvě hodiny.