Full Throttle

30.04.1995 PC
Full Throttle, adventúra, ktorú vo svojej dobe buď ľudia milovali, alebo na ňu nadávali. Hráč sa v nej prevtelil do úlohy Bena, motorkára a hlavy gangu, ktorý si hovorí Polecats. V bare sa Ben stretne s Malcolmom Corleyim, ktorý je posledný výrobca ozajstných motoriek v krajine. Ben si s Malcolmom celkom rozumie, ale ponuku, ktorú dostane od Malcolmovho podriadeného, viceprezidenta spoločnosti Adriana Ripburgera (Mark Hamill), odmietne. A niektoré ponuky sa jednoducho neodmietajú. Ben skončí v odpadkovom koši a jeho gang je zatiahnutý do nekalých plánov podlého Ripburgera.

Full Throttle bol prvým samostatným projektom Tima Schafera, ktorý mal za sebou prácu na takých projektoch, akým bola Day of the Tentacle, či Secret of Monkey Island (jeden z jeho zatiaľ posledných počinov je kritikou vysoko cenená hra Psychonauts). Už na tejto hre je vidno, že sa Tim Schafer pokúšal posunúť žáner klasickej adventúry do iných rozmerov. Full Throttle obsahuje nie len klasické adventúrenie, ale i akčné medzihry, ktoré musí hráč absolvovať.

K adventuram od LucasArts mam trosku ambivalentni vztah, vetsina z nich me vubec nebavi, at uz z duvodu debilniho pribehu (napr. Sam and Max hit the road), nebo jejich notoricky prisernemu ovladani (Grim Fandango atd.). Za nejlepsi povazuji tu, na kterou se nejvic zapomina (the Dig) a v podstate jedina, na ktere se s vetsinovou hracskou verejnosti shodnu je Indiana Jones and the Fate of Atlantis. Zkratka a jednoduse, adventury od LucasArts jsou precenene a jako pomnik tomuto tvrzeni pak stoji slavny Full Throttle.

"Adventura" Full Throttle byla ve sve dobe ocenovana diky filmovemu pristupu, v podstate se jedna o tehdy modni zanr interaktivniho filmu, ktery nicmene obsahuje vice pristupu hrace do hry, nez bylo obvykle. Mene pocetnymi hardcore hraci pak byla kritizovana pro svuj smesne kratky rozsah. U nej by bylo dobre se trochu pozastavit, kratsi hru jste totiz pravdepodobne jeste nehrali. Full Throttle je v zasade zhruba 10 pomerne obtiznych adventurnich ukonu, prokladanych nekolika akcnimi mezihrami. Tot vse, za jeden vecer to mate za sebou. Samozdrejme nelze rict, ze bych se u toho prave diky onomu filmovemu pristupu a motorkarskemu prostredi nudil, u zaverecnych titulku jsem mel opravdu prijemny pocit, coz ale bylo zpusobeno z vetsi casti skvelou hudbou. Nutkani si hru zahrat znovu se nicmene nedostavilo ani po letech, nulova znovuhratelnost je u takto kratke hry kamenem urazu.

Zpracovani je ok, rozhodne se vsak nejednalo o spicku ani v dobe vydani. Animace a hudba se sice povedly, slabsi je ale grafika adventure casti, ktera je obcas hlavnim duvodem jeji vetsi obtiznosti. Standartne dobry dabing je trochu stahovan dolu amaterskym namluvenim hlavniho hrdiny, ktery sice zni drsne, ale porad stejne i v momente kdy sedi u baru, jako v momente kdy je natahovan na skripec. LucasArts nastesti neimplementovali jejich tradicni priserny scumm ovladaci system, misto nej vsak prisli s radobyvtipnym tezkopadnym ovladacim menu v dobe, kdy se ovladaci system ala Kyrandie pomalu staval standartem.

Rozhodne nechci rict, ze by Full Throttle byla spatna hra, tech par hodin jsem se u ni naopak velmi dobre bavil. Jeji rezeni do ruznych zebricku typu "10 nejlepsich adventur vsech dob", ktere obvykle sestavuje clovek ze vsech adventur, ktere kdy hral, je pro me zahadou. Osobne bych Full Throttle spis zaradil do zebricku "10 nejprecenovansich her vsech dob". Je to sice dobra hra, takovych "dobrych" her je ale spousta. Proto mi neni lito, ze ke hre nevzniklo pokracovani, narozdil od mnoha jinych. Pokud chcete nejakou hru dohrat opravdu rychle, je Full Throttle jasnou volbou.

Pro: Filmovy pristup, animace, hudba, akcni mezihry

Proti: Neuveritelne kratke, misty deliricka obtiznost, dabing Bena

Celkem mě udivuje zdejší počet hodnocení, i přes více než nepříznivé ohlasy z redakce Score. Kdybych za Full Throttle měl platit tehdejší plnou cenu, jistě bych se po těch třech, čtyřech hodinách tvářil stejně. A to je také největším problémem samotné hry - je krátká a vcelku jednoduchá, tedy přesný opak toho, na co jsou (byli) fanoušci LucasArts zvyknutí. Naštěstí to dokáže vyvážit, a nedopadá tak jako produkce American Laser Games nebo podobně laděné interaktivní filmy.

Ostatní prvky už jsou však podstatně zajímavější a hodnotnější. Počínaje zajímavým a málo vídaným zasazením mezi pouští ošlehané motorkáře a výborným dabingem konče. Navíc hra příjemně plyne, nehází pod nohy příliš překážek v podobě malých předmětů nabo nelogické kombinace předmětů.

Příběh není nijak komplikovaný, úvodní scéna dokáže naladit na jízdu v nedaleké budocnosti, kdy klasické motorky se již nevyrábí, a jsou zájmem pouze několika gangů a nadšenců jako je hlavní hrdina hry. Jedním takovým příslušníkem gangu je právě Ben, v jehož kožené vestě odehrajete celou hru. Během tohoto putování potká minimum spřátelených tváří, ale když už, tak mu pomohou po zbytek jeho cesty. I přes krátkou hrací dobu se najde místo na zpestření hratelnosti. Pár desítek minut strávíte přímo v sedle vašeho stroje, a zbraní se budute snažit zbavit dotírajících motorkářů, nebo se dostanete i do dvoustopého vozidla v jedné demoliční aréně. Navíc celkem často narazíte na další povedené cutscény posuvající děj závratnou rychlostí kupředu.

Kdyby Full Throttle vyšel dnes, dovolil bych si tvrdit, že by zaznamená podstatně větší úspěch než v roce 1995. Jedná se totiž o adventuru moderního typu se snadným ovládáním, pěknou ručně kreslenou grafikou a optimálním vyvážením obtížnosti a délky - svým předchůdcům, tedy Indiana Jones and the Fate of Atlantis a The Secret of Monkey Island se ale vzdaluje až příliš.

Pro: výborné animace, grafika, dabing, zajímavé a neokoukané zasazení, hratelnost

Proti: krátké, jednoduché

Krabičku s Full Throttlem jsem sušil doma přes deset let, kdy jsem si ji nechal poslat z GB a nikdy se nepřiměl ji rozehrát. Až teď, ještě že mám v notebooku pořád mechaniku. Intro je dlouhé a filmově pojaté, dabing výborný. Adventurní principy jsou čisté a jasné, žádné tápání se nekoná. Chvíli po začátku hraní mi je jasné, že tohle není adventura, v které bude motorkář Ben tahat v inventáři bambilión předmětů, stejně tak rozhovorů není mnoho a nejsou kdovíjak košaté. Rebelující motorkář není užvaněná bába a atmosféře, která se dál snaží působit filmově, to tady jednině prospívá.

Příběh hezky odsýpá a do první akční pasáže, kdy se klasická adventura na chvíli změní v akční arkádu, se to dobře hraje. Minihra v soutěskách je ale těžkým mínusem. Kličkovat jako ve Wacky Wheels, mlátit se s náhodně generovanými oponenty, čekat několik minut, než natrefím zrovna na toho, z kterého potřebuju vytřískat konkrétní předmět a ještě si to několikrát zopakovat, než se mi souboj povede vyhrát? Ne děkuji, na tohle v adventuře nejsem zvědavý. Chápu, že Tim Schafer chtěl přinést do žánru něco nového, ale tohle se moc nepovedlo.

I přes zmíněný opruz, který zbytečně natahuje herní dobu, je Full Throttle na svou dobu docela krátkou adventurou, která má ale styl i vtip. Pro adventuristy jasná volba, pro ostatní bude zajímavější volbou remasterovaná verze.

musím říct, že tahle skvělá adventurka proložená akčními mezihrami mě ve své době minula, ačkoli jsem o ní dobře věděl a taky o recenzích, které zněly více než slibně. našel jsem jí ve výprodeji v bazaru někdy kolem roku 2000, dal si jí do košíku, že si jí konečně koupím a zahraju, bohužel z obalu někdo šlohnul cd, tak jsem to nechal u ledu až do minulého roku, kdy jsem jí konečně s úspěchem zahrál a dohrál. skvěle graficky až filmově provedená záležitost, velmi dobrý dabing, hudba pasující jak hr- na pr- k motorkářské atmosféře hlavního hrdiny a jeho gangu, jen ta zápletka a příběh..... mě nějak extra nezaujal, nevím proč. charaktery nicméně výborné, spousta zábavy, i když poměrně krátká délka hry, každopádně na tomhle počinu je znát kvalitní práce. také jsem zrovna četl, že všechna pokračování o které se usilovalo byla znenadání přerušena ve vývojovém stádiu a vcelku bez vysvětlení, možná i to právě této hře dodává jistou mystérii a jedinečnost. ;)

Pro: hudba, grafické filmové zpracování, věrohodnost charakterů, dabing, humor

Proti: vcelku krátká adventurka

Tahle legendární adventura se mi vyhýbala dlouho až do dnešního dne kdy jsem hledal nějakou kratší adventuru na odpoledne, tak jsem pochopitelně konečně šáhl po Full Throttle bohužel se mi dostalo velké zklamání.

Vžijeme se tu do kůže vůdce motorkářského gangu Bena který je sympaticiký a drsný jako šmirgl papír. Jednoho dne pan Corley nabídne Benovi aby jeho gang mu dělal doprovod na setkání akcionářů, no a tak se Gang spolu s Benem dostane do prekérní situace. Příběh sám o sobě není nic převratného ale neurazí.

Hra se může pyšnit líbivým grafickým zpracováním které i dnes vypadá skvěle a hezky se na něj kouká a animace jsou na tom také dost dobře .Postavy ve hře jsou takové no nezajímavé žádná až na Bena mě nezaujala a když už tak tam byla jen krátce a hned sem na ní zapomněl. Dialogy jsou takové nijaké ani dobré ani špatné sem tam se řekne nějaký vtípek a pak dialogy jen nezajímavě rozvyjejí příběh také je jich ve hře žalostně málo.

Co ale musím vychválit byli místy akce jako chytnout barmana za pírsing nebo vykopnout dveře a tím zneškodnit občana žijícího v domě apod. Také se mi líbil i filmový přístup takže hra nebyla moc obtížná a většina věcí byla logická. Také se hra díky tomu hraje výborně.

Nevím proč LucasArts musejí do adventur cpát minihry které mě většinou nebaví ale upřímně SEROU !!!!!!!! i tady to nebyl opak a já díky cheatu dané minihry přeskakoval protože mě opravdu nebavili.

Dabing beru jako povedený a to i u Bena který zní jak chlapík tvrdý jako skála bez emocí což mi k němu prostě sedlo. Dále musím pochválit i prostředí které působí originálně.

No sečteme to hře podle mě chybí náboj je žalostně krátká a už teď po 20 minutách po dohrání mám ze hry nulový pocit a přijde mi že prostě nebyla dotažená do konce. I když měla holt několik světlých chvil do mé mysli se nezapíše. Škoda a to hra měla dobrý potenciál.

Pro: Některé akce,Ben,filmovost,Grafické zpracování,prostředí, skvělá scéna s králíčky (z krabice)na útěku :D,Dabing

Proti: Nedoladěnost,příběh (pro někoho),minihry,nic nemělo dostatek prostoru a celá hra působí tak že by toho mohlo být víc.,krátké