Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Richard Burns Rally

16.07.2004
03.09.2004
82
121 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ano

Richard Burns Rally je považován profesionální hráčskou komunitou za nejrealističtější závodní simulátor všech dob. Autoři nechtěli klasickou arkádu, kterých je všude plno, a to s sebou nese také zvýšenou obtížnost a někteří lidé bez volantu neměli šanci.

Hra nabízí Rally školu (kde se seznámíte se základními principy ovládání vozidla) a módy Rychlá rally a samozřejmě Sezóna, která vás provede celým šampionátem. Ještě hra nabízí takový bonbónek v podobě Richard Burns Challenge. Tady se zapotí i nejeden profík. Přítomen je samozřejmě model poškození a velmi malý kontakt může znamenat váš konec v rally. Stejně tak poznáte rozdíl, jakým vozidlem jezdíte, jak tvrdý máte podvozek, kroutící moment, akceleraci, zda jedete na asfaltu či šotolině a další důležité maličkosti dotvářející realistickou jízdu. Hra nabízí 8 speciálů, 6 světových rally a každá má 6 erzet. Tratě byly tvořeny podle skutečných předloh, na kterých se tehdy soutěžilo. Jsou to tyto: Pirelli International Rally, Rally Hokkaido, Arctic Lapland Rally, Rally USA, Rallye Mont Blanc a Subaru Rally Of Canberra.


Poslední diskuzní příspěvek


Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 90
V žánru realistických rally závodů doposavad nepřekonaná záležitost, kterou snad doplňuje pouze okruhové GTR 2 a všestranný rFactor. Hned první zahrání a absolvování tutoriálu Richard Burns Rally dalo tušit, že do té doby mnou hrané Rally Trophy a druhý díl Colina budou odsunuty na druhou kvalitativní kolej.

Tratě jsou dobře zpracovány, nechybí detaily a kvalita okolních modelů, stejně tak auta, kterých je všehovšudy šest a zahrnují klasické stroje jako jsou Mitsubishi Lancer Evo VII nebo tradiční Peugeot 206. Obzvláště povedené jsou tratě v Japonsku a Francii. Proklamované prvky reality, kdy se auta chovají na každém druhu povrchu rozdílně, autoři do reklam nedávali jen pro parádu - vše platí. Navíc zdejší realistické zpracování je i dobře hratelné, a hráči je jasné, kde udělal chybu a jak se ji pro příště vyvarovat. Navíc, díky fungující modderské komunitě, je možno si prodloužit zážitek skrze nové mapy a auta o další desítky hodin.

RBR jsem zatím hrál jen na klávesnici, s volantem ale čekám ještě o něco více intenzivní zážitek. Připojím se tedy k ostatním, a směle můžu prohlásit, že lepší rally-only hra na trhu není.

A to asi ani po 15 letech od vydání, ačkoliv DiRT Rally (respektive DiRT Rally 2.0) a pár dalších jsou už reálnou konkurencí.

Pro: jízdní model, široká možnost tratí a aut od fanoušků, grafika a zvuky

Proti: méně aut v základu

+16 +17 −1
  • PC 95
Jedna z nejvíce nedoceněných her vůbec. A přesto nijak překvapivě. RBR je totiž určen pouze velmi úzké skupině hráčů se specifickými požadavky, jimž vévodí touha po co nejrealističtějším zpracování čehokoli. Volant nutností, trpělivé nervy jakbysmet. Budete-li se opravdu snažit a neseknete s tím po prvním neúspěchu (a ten přijde prakticky okamžitě), brzy vám jízdní techniky přejdou do krve a hra vás odmění unikátním, těžko popsatelným pocitem.

Pro: realističnost; hraní samotné je vydřenou odměnou, která skvěle chutná

Proti: nelicencované erzety; chudý výběr vozidel

+15 +16 −1
  • PC 95
Kedysi dávno v roku 2004: Ako hráč odkojený na Colin McRae Rally sérii spúšťam RBR, vyberám rýchlu jazdu a stláčam plynový pedal až na podlahu. Auto sa divne odlepilo z miesta, v zákrute som sa vysekal medzi stromčeky a tak robím pokus č.2. Výsledok je rovnaký, iba moja morálka zažíva kruté časy. Pokus č.7 končím v menu a začínam absolvovať školu rally, kde sa učím všetky tie „banality“, vďaka ktorým nekončím večne mimo cesty s roztrieskaným autom. Vedel som, že to bude iné, ale že to bude až takto iné, to som nečakal. Závodenie nabralo úplne iný rozmer, počúvanie spolujazdca nabralo iný rozmer a kochanie sa pri pozeraní (a hlavne analyzovaní) vlastných replay videí nabralo úplne iný rozmer.
Colin McRae Rally séria je fajn, ale RBR si ma získal ďaleko viac. Kto chce poriadne rally závodenie, ten už nemusí viac hľadať. Teda dnes už máme aj DiRT Rally, ale inak nič. Škoda.
+15
  • PC 95
Jediný opravdový SIMULÁTOR rally, který kdy vyšel. Řekl bych, že i dost nedoceněný. Ne každý má ruce na to, aby ukočíroval třísetkoňové WRCčko na cestě tak úzké, že se tam sotva vejde jedno auto :) Hra se sice nemůže chlubit oficiálními licencemi na světovou rally, ale i tak nabídla spoustu krásných a nezapomenutelných tratí. Fyzika chování vozu nemá obdoby, kvůli tomu ale dost stoupla obtížnost. Je to prostě hardcore simulátor, který není pro každého.

R.I.P. Richard Burns (1971 - 2005)

Pro: fyzika, grafika, detailní nastavení vozu, různé počasí, výborně zpracovaný povrch vozovky

Proti: chování vozu mimo trať je občas dost zvláštní

+13
  • PC 95
Bezkonkurenčně nejlepší závodní simulátor (nepočítám k tomu arkády), jaký jsem hrál a zároveň jedno z největších překvapení. Tomuto typu her moc neholduju, ale měl jsem delší chuť na nějaké rally.

Nainstaloval jsem Colin Mcrae Rally 3, ale ty se mi sekaly a navíc fyzikální model mi moc neseděl. Tak jsem zapátral ve svých Score DVD dál až jsem narazil na mnou zapomenutou Richard Burns Rally. Žádná závodní hra takhle nebavila. Začátky sice byly těžké a málem jsem s tím seknul a to by byla chyba. Jakmile se hráč naučí základní triky, tak ho RBR odmění skvělým závodním zážitkem. Fyzika auta je opravdu bezchybná, jediné co není dokonalé je model poškození, ale to neznamená, že není přesto lepší, než ve většině ostatních závodních her! Hru jsem zkoušel na klávesnici ale na ní to bylo takové nemastné a neslané. Tak jsem připojil gamepad a ten mi vyloženě sedl.

Tratě sice nejsou nijak bohaté na detaily, ale přesto vypadají krásně. Momentálně závodím v Japonsku, kde jsem se řítil prudkými serpentinami vysoko do kopce, načež jsem sjel dlouhou přímou silnící dolů a v dálce bylo vidět údolí. Opravdu, grafika je krásná, troufám si řící, že jedna z nejlepších, co jsem u závodní hry viděl. Ano, většina textur je sice 2D, ale to neznamená, že to nedokáže udělat skvělý dojem. Ano, hra neobsahuje dokonalé odlesky, hromady výbuchů a třicet druhu rozmazání a já nevím co všechno. RBR má velmi plynulou grafikou a tyto "plácátka" nepotřebuje. Popravdě, neviděl jsem hru, která by vypadala takhle realisticky. Možná, že jsem po delší době bez silné grafické karty slevil ze svých nároků, ale spíš ne. Jak už jsem říkal, tratě působí nesmírně realisticky, protože to nejsou jen rovné placky se zatáčkami. V silnicích jsou různé díry, úzké cestičky se klikatí do kopce a z kopce, v Japonsku je okolo tratě hustá a výborně vyvedená džungle. Mohl bych mluvit ještě dál, ale takhle to myslím stačí. Moje nadšení z toho snad vidět je, ne ?

Verdikt: Špičková závodní hra, kterou by neměl žádný hráč minout. Devades..... Hmmm.... Nerad dávám takhle vysoká hodnocení tolika hrám, ale tady přestřelit musím - 95% a šlus.

Pro: design tratí, krásná a čistá grafika, jizdní model, výborná česká lokalizace

Proti: pokud podělám závod, nejde trať restartovat (musel jsem to řešit pomocí Alt+F4) - holt realismus

+12 +13 −1