Rally Trophy

01.11.2001

Rally Trophy představuje závodní simulátor s pokročilým jízdním a fyzikálním modelem, který dává hráči možnost si zajezdit v jedenácti historických vozech, oplývajících pohonem pouze jedné nápravy. Závodní speciály reprezentuje Volvo 122 Amazon z roku 1962, Ford Lotus Cortina MK 1 z roku 1963, Mini Cooper S z roku 1964, Fiat 600 Abarth z roku 1964, Alfa Romeo Giulia GTA z roku 1966, Saab 96 V4 z roku 1967, Lancia Fulvia Coupe HF z roku 1969, Opel Kadett Rallye z roku 1969, Alpine A110 z roku 1970, Ford Escort z roku 1971 a Lancia Stratos z roku 1973. Hra poskytuje šestici odlišných pohledů kamer, včetně toho z kokpitu či zpoza vozu. Nechybí tu hlasová navigace směru jízdy a přehrávání záznamů.

K hraní jednoho hráče slouží položky Rallye nebo Arkáda, dále jednotlivé soutěže či rychlostní zkoušky. Rallye je obdoba Kariéry, kdy se absolvováním Šampionátu sčítá zajetý čas a bodově ohodnocuje nejvyšší umístění v závodu. Druhá volba Arkáda předkládá dvojici okruhových tratí, v nichž naráz zápolí několikero řidičů. Dá se v ní též nastavit preferovaný počet kol. Na nejlehčí obtížnost (Začátečník, Pokročilý a Expert) zůstanou skryty některé tratě, ty odemyká ta prostřední. Nejtěžší stupeň Expert zpřístupňuje až výhra v Šampionátu. Střetnutí v rallye se odehrávají v pětici rozdílných prostředích, Rusko, Keňa, Finsko, Švédsko a Švýcarsko, disponujících vždy šesticí rychlostních zkoušek. Charakterizuje je podnebí dané lokality, lesy, vyprahlé pouště, sníh a led, neustávající déšť. Přes trať přebíhá zvěř, je potřeba dávat pozor na zrádné zatáčky, mosty a skoky. O auto je důležité se starat a nechat si jej opravit v servisu. Ukládání pozic probíhá po dvou odjetých zkouškách.

@davidjaho (17.05.2021 18:05): Též Win10. Je fajn, že ti hra jde ok. Je to fakt chytlavé, ale to je obecně tím, že si Rally Trophy již nepamatuji, je pro mě nová, je to docela simulace. Mám nahozených moc arkád, tady to chce hodně um. Na začátečníka jsem skončil po čtyřech zkouškách v Rusku druhý, uložení je možné jen po dvou tratích. Jsou tu dva režimy, Rallye a Arkáda.

Dobrých rally her v době vydání této pecky moc nebylo a historických už vůbec ne. S velkým očekáváním jsem se pustil do prvních závodních kilometrů abych prověřil kvalitu hry, už po prvních zatáčkách mi bylo jasné že snadné závody to nebudou. Zápolení na klávesnici není pro tuto hru zrovna optimální (téměř nepoužitelné), mnohem vhodnější je krotit historiky pomocí volantu. I tak řízení vyžaduje precizní nastavení, velký cit pro vůz (každý se chová citelně jinak) a trochu toho cviku. Pokud Vás hra neodradí vysokou obtížností, odmění Vás krásnými erzetami, perfektní grafikou, slušnou zvukovou kulisou a reálným pocitem z rally historických vozů. Hru řadím k nejpovedenějším rally hrám které jsem kdy hrál. Hra je opravdu velmi precizně zpracovaná, od krásných modelů závodních veteránů, dynamicky se měnícího počasí, zdařilého jízdního modelu po opravdu zábavné tratě.
Autoři přidali do hry i několik humorných prvků, přebíhající zvěř přes silnici těsně před vaším vozem (graficky ne zrovna povedené , ale jako recese dobrý). Navigátor čas od času vtipně komentuje vaše zápolení na trati (z opravdu rychlé a dravé jízdy si stříkne do trenek, po karambolu utrousí vtipnou hlášku). Díky úspěchu této hry, jsme se následně dočkali vynikající závodní série FlatOut. Dávám 85%.

Pro: krásné tratě, grafika, navigátor, auta, jízdní model, celkové precizní zpracování

Proti: snad jen prvotní obtížnost

Rally Trophy je jediným počítačovým simulátorem s tématikou historické rally, ve své době vynikal zejména překrásným grafickým zpracováním a reálnými jízdními vlastnostmi vozů.

Menu je vzhledově povedené a přehledné. Hra obsahuje 11 historických rally vozů počínaje nejslabším Mini Cooperem S a konče nejvýkonnější i nejmladší Lancií Stratos, u každého vozu je možno si vybrat ze dvou typů zbarvení. Během jízdy se dá na vůz dívat ze šesti pohledů kamery, nejčastěji jsem využíval pohled z interiéru, interiéry jsou nádherně zpracovány. Výkonnostní rozdíly mezi vozy zde jsou hodně znát, slabší vozy s předním náhonem jsou mnohem méně přetáčivé než silné vozy se zadním pohonem. Hru rozhodně doporučuji hrát s volantem, na klávesnici jsou obzvlášť silnější vozy téměř neovladatelné. Vozy mají celkem povedený systém poškození, po dvou etapách se vždy nabídne možnost auto opravit, systém oprav je podobný hrám série Colin Mcrae Rally. Možností nastavení zde je tak optimálně, nic mi nechybělo.

V klasické rally se dá jezdit na 32 trasách rozdělených do pěti různých prostředí, nejjednodušší mi zde přišlo Rusko, naopak nejobtížnější zatáčkovité Švýcarsko. Cesty zde jsou docela krátké (nejdelší má jen 7 km) a hlavně (s výjimkou Švýcarska) příliš rovné, převládají rychlé zatáčky. V modu Arcade se jezdí na deseti okruzích taktéž rozdělených do pěti prostředí, nejdelší okruh měří 4,5 km. Během rally je možné potkat dokonce i pobíhající zvěř, což jsem v žádné jiné rally hře neviděl, byl to dobrý nápad.

Hlavním modem je Championship, je možné ho hrát na tři stupně obtížnosti (Novice, Intermediate, Expert). Poprvé jsem ho hrál na střední obtížnost, byl jsem překvapen dobrými výkony počítačových soupeřů. Za konečnou pozici v rally se udělují body. Před poslední rally ve Švýcarsku se mi stalo, že první tři jezdce (byl jsem mezi nimi i já) dělily pouhé dva body. Byl jsem strašně moc rád, že jsem se nakonec stal vítězem šampionátu, neboť se mi odemkl nejvyšší stupeň obtížnosti. Také mod Arcade obsahuje šampionát, jezdí se zde na okruzích proti pěti viditelným počítačovým soupeřům.

Grafické zpracování je na vysoké úrovni, vozy se svým předlohám věrně podobají, obsahují velmi pěkné interiéry. Okolí tratí je bohaté, graficky výborně zpracované. Líbilo se mi časté oslnění od Slunce, pobíhající zvěř a také rozmary počasí. Auta jsou skvěle ozvučena, navigátor při rally říká zatáčky ve vhodnou chvíli, bohužel někdy věnuje větší pozornost pobíhající zvěři než ostré zatáčce.

Rally Trophy patří mezi mé nejoblíbenější rally simulátory, díky historickým vozům a vysoké obtížnosti si ho rád zahraji i v dnešní době. Jako největší zápor vidím příliš rovné cesty, nebýt tohoto, dal bych i o 10% vyšší hodnocení.

Pro: historické vozy, grafické zpracování, ozvučení vozů, pěkné interiéry, jízdní vlastnosti vozů, mod Arcade, velký počet tratí, obtížnost, pobíhající zvěř

Proti: příliš rovné a krátké tratě, relativně málo vozů