Colin McRae Rally

simulátor > závodní simulátor *
1998 PS1
18.04.1998 PC
Codemasters
Stačilo málo a dnes velmi známá série závodních her s rally tématikou se mohla jmenovat úplně jinak. V době, kdy hra vznikala, byl hlavní hvězdou rally finský jezdec Tommi Mäkinen, který v době, kdy se vývoj této hry chýlil zdárně ke konci, získal svůj již třetí titul mistra světa. Proslýchá se, že Codemasters s ním vedli jednání, ale jak je vidět, tak neúspěšně, a tak své jméno právě vznikající sérii propůjčil jiný výborný jezdec, Brit Colin McRae s "pouze" jedním titulem mistra světa. Jak ukázal čas, toto spojení se ukázalo jako úspěšné. Tommi Mäkinenovi nakonec také vyšla rally hra s názvem Tommi Mäkinen Rally, ale byla vydána jen na PS a zdaleka nebyla tak úspěšná jako konkurence od Codemasters.

V Codemasters správně odhadli, že na trhu je prostor pro rally hru, která bude šikovně balancovat na pomezí arkády a simulace. Tento úspěšný přístup později v Codemasters více či méně aplikovali ve všech hrách série CMR.

Jezdit lze ve třech módech - klasický šampionát s osmi podniky, rally mod potom nabízí odjet jen jednu rally a jako poslední je tu time trial, kde si lze projet jednotlivé erzety a to buď sám, nebo ve splitscreenu s živým soupeřem.

Hra obsahuje skutečná auta i jezdce z doby svého vydání, a tak je možné se posadit do následujících vozidel - Subaru Imprezza 22B (reálné auto Colina McRaee), Mitsubishi Lancer E4, Ford Escort WRC, Toyota Corolly WRC, Renault Maxi Megane, SEAT Ibiza Kit Car EVO2, VW Golf GTI Kit Car a nakonec také, což musí potěšit každého našince, do Škody Felicia Kit Car. Také tratě byly inspirovány podle svých reálných předloh. Jde o Švédsko, Řecko, Indonésii, Monako, Velkou Británii, Austrálii, Korsiku a Nový Zéland. PC verze, na rozdíl od té pro PS, obsahuje také čtyři odemykatelné tratě navíc.

Samozřejmostí jsou různé povrchy vyžadující odlišní jezdecký styl a nastavení vozu. Dnes už je to obvyklé, ale ve své době nabízel CMR nadstandardní možnosti v této oblasti a změny se opravdu promítaly do chování auta. Spolu s destrukčním modelem, zavedením skutečných měřených úseků jako v opravdových závodech, nebo třeba servisní zónou dostupnou až po několika etapách, položil první díl základy celé série. Drtivou většinu nedostatků odstranil a spoustu vylepšení přinesl legendární druhý díl o dva roky později.

Pokud shanis original, tak staci napsat tady tomu obchodu http://www.game2k.cz/ a oni ti ji sezenou :) Mam s nima vyborny zkusenosti, sezenou…

Tenhle titul má moje zvláštní uznání, byla to první rally hra, která mě svou kvalitou a pojetím dokázala dokonale vtáhnout na dlouhou dobu do akce. Řízení speciálů nebylo úplně nejsnazší a vyžadovalo jistou dávku cviku, ne zas takovou aby většinu odradilo hned v úvodu jako RBR. Hru jsem zařadil spíše k simulaci než k arkádě, jízdní model byl velmi dobrý ve své době patřil k absolutní špičce. Grafika byla též na vysoké úrovní. Závodní speciály „třídy A“ obsahovaly téměř kompletní zastoupení tehdejší doby. Za vyhrané soutěže se získávala bonusová auta mimo jiné i legendární okřídlené Audi Sport Quattro S2 skupiny B, se kterým se pro jeho brutální výkon opravdu jen těžce jezdilo.

Z aut jsem nejraději proháněl Lancer IV Tommiho Mekinena nejvíce po Řecku , Monte Carlu a Austrálii. Na super speciálkách jsme s bratrem a jeho kámošem s oblibou poměřovali své síly, často i do ranních hodin.

Suma sumárum, velmi dobrý jízdní model, pěkná grafika, zajímavé tratě a vynikající hratelnost s atmosférou Rally závodů. K tomu možnost hry více hráčů na jednom PC včetně split screenu.

Píše se rok 1998 a legenda závodní série Colin McRae Rally začala.

Pro: Jízdní model, tratě, auta, hratelnost, super stage

Proti: Jen pár drobností

Jojo tohle byla moje prvni hra na psx hodne dni jsem jezdil v subaru wrx a fotr v toyote corolla . V te dobe mi to prislo nejvic realisticke pamatuju si zvuky trate, pro me velice dobra hra
-1 +2 −3