The Will of Arthur Flabbington

10.11.2023

Jedná se o klasickou point and click adventuru, která se nese v duchu starších adventur od LucasArts. Vžijete se tu do role "floutka", který má hluboko do kapsy a řekne si, že využije nedávného úmrtí svého strýčka. Ten údajně před svojí smrtí někde ukryl poklad, který hlavní hrdina chce vypátrat. Vyhledá proto pomoc místní kartářky, která se ho pokusí spojit se zesnulým strýcem, bohužel při seanci vysloví strýcovo jméno špatně a k hlavnímu hrdinovi připoutá obtloustlého a cynického ducha jistého Arthura Fleedberga. Který je nucen zůstat s hlavním hrdinou do doby, než najde vytoužený poklad.

Co se týče ovládání, tak se jedná opravdu o oldschool point and click adventuru jak je zvykem. Jediným rozdílem je možnost přepínání mezi hlavní dvojkou hrdinů, kdy duch Arthur může provádět jiné interakce oproti hlavní postavě,

Klasické point and click adventury rozhodně nejsou mrtvý žánr a i když pořád vycházejí skoro nikdy si už nesáhnou na velké budgety dob minulých a tak se většinou jedná o indie záležitosti. Proto mě vždycky mile překvapí když se objeví plně nadabovaná adventurka, která navíc má i plnohodnotné animace sebrání předmětů a dalších úkonů. Což je upřímně více a více vzácné, viz třeba Darkside Detective který nenabízí ani animaci chůze.

No ale než se tu začnu ještě více rozplývat, tak si řekněme o čem to vůbec je. Hlavní hrdina -který má hluboko do kapsy- zjistí že jeho zesnulý strýc někde ukryl poklad. Za vidinou velkého a rychlého zisku proto osloví kartářku s prosbou o vyvolání ducha svého strýce Arthura Flabbingtona, bohužel jak to již bývá zvykem tak se vše pokazí. Kartářka se přeřekne a místo Flabbingtona vyvolá obézního a cynického ducha jistého Arthura Fleedberga. No a tak je tento duch přivázán k hlavnímu hrdinovi do doby než najde poklad.

Už celkově tato premisa mi slibovalo poměrně zábavný zážitek a tyto příběhy o postavách co musí proti své vůli spolupracovat mě baví. Tady naštěstí jsem zklamán nebyl, hlavní postavy jsou zábavné a jejich hašteření a vtípky baví po celou přiměřenou stopáž hry (cca 3h). Humor ale naštěstí funguje i mimo dialogy hlavního dua, nabízí totiž mix různých stylů humoru a tak se tu najde jak toaletní tak absurdní a místy se zahraje i na poměrně inteligentní notu. Jednoduše tomu nemám co vytknout.

Nadšení poté zůstává i v hratelnosti či grafickém zpracování. To je typicky pixel-artové a musím říct že i velice malebné, dost se mi líbila atmosféra lokací ve kterých se hra odehrává a taky tomu napomáhal skvělý soundtrack, který nejenže exceluje v kvalitě a většina skladeb se mi velice líbila, ale rovnou má i příjemný twist. Předtím než ho prozradím tak si řekněme něco o hratelnosti která s tým úzce souvisí. Jedná se o typickou point and click, s tím rozdílem že můžete volně přepínat mezi hlavním hrdinou a duchem Arthurem. To se vám často bude hodit během různých puzzlů, jelikož Arthur umí například mluvit s duchy či posednout různá NPC (zkoušel bych to na všechny, je to sranda). Hra vám přitom dovolí posednout každé dostupné NPC nebo aspoň vám dá nějaký vtipný komentář, což opravdu potěší. No a u té hudby máte vždy dvě varianty skladby na dané obrazovce, buď normální a nebo pozměněnou verzi když hrajete za Arthura. Je to opravdu až fascinující kolik detailů je v takto malé hře a ještě za ten mrzký peníz.

Ale klasika, lidi na DH si tu stěžují že není dost adventur a když se doporučují hidden gemy tak si je stejně nezahrají :) No ale zpátky k tématu. I přes to že hra nabízí skvělé animace, hravost a dobré nápady se jí bohužel nevyhnul i nějaký ten problém. Největší mínusem je podle mě místy trochu těžší obtížnost způsobená tím že někdy pořádně nevíte co dělat, máte otevřeno až moc lokací a občas něco i přehlídnete. Je to škoda že ve hře není nějaký odškrtávací seznam apod. V tomhle se hra podobá starším hrám od Lucasů, ale dá se to.

Proč ale přes veškeré nadšení dávám jen 85%? Protože je to pořád jen typická vtipná adventura bez větší hloubky, i přes všechny ty kvality se jedná o silný nadprůměr ale pro těch 90% tu přeci jen chybí nějaký větší charakterový rozvoj či větší hloubka a to i přes to že závěr ve mě vyvolal upřímný a radostný smích. Takže jo, na poli klasických adventur se jedná opravdu o skvělý návrat k žánru s výborným dabingem, skvělými nápady, soundtrackem a vším. Oproti takovému Darksidu či jiným méně propracovaným adventurám se opravdu jedná o menší zjevení a to si tvůrce účtuje podstatně méně a nabízí tak o 50% větší zábavy. Takže pokud chcete poctivou humornou záležitost, tohle je prostě must buy a velké adventurní překvapení roku 2023. Dost mě to potěšilo.

Pro: Humor, postavy, soundtrack, animace, dabing, detaily a hravost

Proti: Občasně trochu chaos v tom co máte dělat a obtížnost