Hidden Folks

adventura > hidden object *
15.02.2017 PC
Adriaan de Jongh, Sylvain Tegroeg (sekundární)
Postřehová hra Hidden Folks nabízí přes 20 ručně kreslených tematických oblastí, ve kterých hledáte vždy daný počet různých objektů. Najít ale třeba jediný banán v džungli či konkrétní osobu v plném autokempu není snadný úkol. Proto si u každého požadovaného objektu můžete zobrazit malou slovní nápovědu.

Hra je černobílá a pokud by snad někoho začaly z dlouhého hledání bolet oči, je zde možnost přepnout ještě na další dva druhy zobrazení (sépiové a noční).

V Hidden Folks si však neužijete jen vizuálních vjemů. Klikání na různé objekty je doprovázeno patřičnými zvuky, vytvořenými ústy, a tak se prozkoumávání prostředí může stát pro mnohé velice zábavným.

V říjnu roku 2018 bylo vydáno plážové DLC s názvem Beach Pack, které přidalo dalších pět tématických levelů. Hra je i v češtině.

Steve (komentář): V Options je možnost přepnout si to do inverzního nebo sépiového zobrazení. Očím to možná trochu uleví, ale stejně jsem měl…

Jakmile jsem uviděla na Steamu hru Hidden Folks, okamžitě jsem si vzpomněla na mojí oblíbenou knížku z dětství „Kde je Valdík?“. V knize, stejně jako zde ve hře, máte za úkol najít dle zadání postavičky, zvířata či předměty. Jakmile najdete potřebný počet objektů, hra Vás pustí do dalšího kola. Vzhledem ke krátké herní době jsem se snažila najít vše, co hra nabízela.

Oproti knize je hra pouze dvoubarevná, ale to vůbec nevadí. O pestrost a zábavu se zde postarají interaktivní objekty a zvukový doprovod, který se mi na hře líbil ze všeho nejvíc. Zvuky jsou zde totiž vytvořeny ústy, a to dodává hře na vtipnosti a originalitě.

Ocenit bych také chtěla chytře vymyšlený systém nápovědy. U každého hledaného objektu je krátký popisek, kde se nachází. Nejsou však zde přesné souřadnice, ale pouze indicie, nad kterými je třeba se lehce zamyslet.

Během hry, jsem navštívila různé lokace. Od zasněžených hor plných horlivých lyžařů, až po fabriku se spousty pracantů. Právě poslední zmiňovaná lokace se mi líbila ze všech nejméně. Ne však proto, že by byla špatně znázorněna, ale protože rozsáhlý prostor plný spousty pracujících lidí ve mně vyvolával nepříjemné pocity.

Doufám, že se dočkám u Hidden Folks pokračování, či datadisku. Krátká hrací doba je totiž jediným záporem této zábavné a návykové hry.
K Hidden folks jsem se dostal díky Humble monthly. Obvykle mě takto jednoduše kreslené hry na první pohled odpuzují, ale tady to bylo z nějakého důvodu jinak. Zkusil jsem to nainstalovat a okamžitě jsem byl chycen.

Začátek je trochu rozpačitý, protože nevíte, co po vás hra chce. A přitom je to tak snadné - hledat skryté objekty. Někdy jsou vidět hned, jindy se skrývají a je potřeba udělat ještě nějakou akci navíc. Hrací plocha je velmi členitá, takže na první pohled nemáte šanci. Jenže u každého hledaného objektu je i nějaká nápověda. Pokud si mapu opravdu pozorně prohlédnete, tak vás to navede.

Hra velmi příjemně odsýpá. K postupu dál nemusíte najít všechny věci a lidi. Můžete tak začít hrát další level a pak se vrátit a dohledat zbytek. Právě to dohledávání mě nutilo koukat na mapu velmi pečlivě a tam pak začne vylézat genialita Hidden Folks. Našel jsem tolik humorných situací, že mě to naprosto odrovnalo. Jestli autor něco předvedl opravdu v míře vrchovaté, je to smysl pro detail.

Celkem jsem s hrou strávil cca 6 hodin a užíval jsem si to. Když jsem ze zoufalství začal náhodně klikat, hra mě zase a znova dostávala zvukovou stránkou. Všechny ty různé pazvuky a ruchy dělané pusou jsou super :)

Chcete oddychovku, která vás potrápí, když budete sami chtít? A pobaví, když to budete nejmíň čekat? Hidden folks je to pravé.

Pro: Detailní, vtipné, humorné zvuky, rozumná obtížnost

Proti: Hrozí menší záseky (když je objekt skrytý)

Parádní nápad, krásná ruční grafika a vtipné zvuky - krásný příklad originální indie hry. Nápovědy na hledání jednotlivých objektů jsou chytré a nápadité, a do toho jsou jednotlivé levely prosycené řadou chytáků, matoucích objektů a menších logických hříček. Co bych hře ale vyčetl je někdy až příliš silná nepřehlednost. V kombinaci s černobílou grafikou mě z toho občas docela bolely oči. I tak je to ale dobrá logická hříčka na několik večerů.

Pro: zvuky, kreslená grafika, hádanky

Proti: náročné na oči :)

Skvělá hra na odreagování. Roztomile navržena a udělána. Celkový koncept je hodně dobrý a hledat některé předměty je fakt těžké. Pořídil jsem si k tomu i plážové DLC.

Ozvučení hry je dokonalé a s něčím takovým jsem se setkal poprvé. Autoři hry mají skvělé hlasivky. Systém nápovědy je výborný. Nemám moc co hře vytknout. Možná jen nepřehlednost, ale to je jako vytknout zbraně v CSku. Prostě o tom ta hra je :)

Musím pochválit i místy černý humor a humor obecně :) Dokonalost. Člověk se opravdu zasměje.

Pro: Výborný nápad a zpracování, ozvučení, grafika, různorodé lokality

Proti: Krátké

milá hidden object hra s kouzelným vizuálem, úžasným (ústy tvořeným) zvukem a vtipnými easter eggy. těch pár pohádkových hodin v chaotickém světě malých človíčků bylo víc relaxačních, než jsem čekal.

Pro: vizuál, zvuky, optimistická atmosféra

Proti: víc animací by neuškodilo