Jakmile jsem uviděla na Steamu hru Hidden Folks, okamžitě jsem si vzpomněla na mojí oblíbenou knížku z dětství „Kde je Valdík?“. V knize, stejně jako zde ve hře, máte za úkol najít dle zadání postavičky, zvířata či předměty. Jakmile najdete potřebný počet objektů, hra Vás pustí do dalšího kola. Vzhledem ke krátké herní době jsem se snažila najít vše, co hra nabízela.

Oproti knize je hra pouze dvoubarevná, ale to vůbec nevadí. O pestrost a zábavu se zde postarají interaktivní objekty a zvukový doprovod, který se mi na hře líbil ze všeho nejvíc. Zvuky jsou zde totiž vytvořeny ústy, a to dodává hře na vtipnosti a originalitě.

Ocenit bych také chtěla chytře vymyšlený systém nápovědy. U každého hledaného objektu je krátký popisek, kde se nachází. Nejsou však zde přesné souřadnice, ale pouze indicie, nad kterými je třeba se lehce zamyslet.

Během hry, jsem navštívila různé lokace. Od zasněžených hor plných horlivých lyžařů, až po fabriku se spousty pracantů. Právě poslední zmiňovaná lokace se mi líbila ze všech nejméně. Ne však proto, že by byla špatně znázorněna, ale protože rozsáhlý prostor plný spousty pracujících lidí ve mně vyvolával nepříjemné pocity.

Doufám, že se dočkám u Hidden Folks pokračování, či datadisku. Krátká hrací doba je totiž jediným záporem této zábavné a návykové hry.
Co budu povídat, člověk si občas rád odfrkne (ano, odfrkne 10 hodin!) při hledání nějakých lehce objevitelných (ano, o tobě chameleone mluvím!) věcí.

Ale vážně. Hidden Folks je příjemná casual hra, i když zabalená ve formě poměrně hardcore hledání lidí a předmětů. Zpočátku se může zdát hledání některých z nich jako triviální. To si však jen počkejte na další mapu, kde budete čučet, kde je její konec. Spousta z objektů k nalezení je opravdu solidně schována a je důležité se řádně zamyslet, než začnete ten který hledat. Přiznávám se, občas jsem byl nucen se podívat do návodu. Koneckonců, jakkoliv mne tato hra bavila, tak přece jen život mého PC, okolních předmětů i lidí je mi dražší...;)

Vizuál, vyvedený v krasleném provedení, je opravdu skvěle stylizovaný a zvuky prostředí, které jsou mimochodem všechny dílem lidských úst, perfektně pásnou.

Závěrem musím říct, že jde o opravdu dobrou hru svého žánru, která dovede předvést až nečekané výzvy.

Pro: vizuál, zvuky, výzva, návykové

Proti: některé objekty jsou ***** dobře schované, návykové

Hidden object hry jsem dokončil pouze dvě (ještě Under Leaves), ale obě mě dokázali zaujmout. Hidden Folks má slušivou černobílou grafiku a zábavné zvuky. Nejvíce však zaujme design jednotlivých lokací. Hra střídá malé, ale zajímavé, části s opravdu obrovsky rozsáhlými. Obě mají společné vtipně ukryté objekty. Obrazovky jsou plné animací a řada věcí je vtipně ukryta. Často je nutné vykonat řadu činností než se odkryje hledaný předmět. Prostředí se pravidelně mění, vždy po několika tematicky sladěných úrovních. Od snadné procházky lesem, skrz město až po opravdu náročnou továrnu dokáže Hidden Folks udržet pozornost. Často jsem si říkal, že po dokončení této obrazovky končím a hru jsem vypnul jen proto, abych ji za deset minut startoval znovu.

Povedená je také nápověda u každého objektu, která pomůže tak akorát. Obvykle hráče navede do správné části, ale nevyzradí příliš. Střídání velikosti lokací pomáhá bojovat s vyčerpáním z náročnějších částí. Původní hru jsem dohrál asi před dvěma lety, ale nyní jsem se k ní vrátil díky DLC. Všichni vlastníci dostali první i nové druhé DLC zdarma, takže byl důvod hru znovu nainstalovat. S potěšením musím konstatovat, že obě rozšíření mají stále výbornou kvalitu. Pláž i hudební turné jsou dostatečně variabilní prostředí a příjemně tak prodlouží původní hru. Potěší i hezky zpracované credits. Pro fanoušky hledání je Hidden Folks nutnost.
Kdysi dávno, za časů, kdy se v naší rodině objevily první barevné televizory, se vysílal skvělý seriál Kde je Wally? nebo Hledá se Waldo? kdo by si to po všech těch letech pamatoval přesně. Naproti tomu nadšené pocity a dětská radost z každého úspěšně nalezeného hrdiny se mi do paměti zaryly nesmazatelně. Hidden folks tak byly hrou, kdy jsem na první pohled věděl, že si ji musím zahrát.

Není to ale jen jednoduché přenesení konceptu. Hledání obohacují i nápovědy ve formě hádanky a ty dodávají další vrstvu hratelnosti. A že nápověd je třeba. Nalezení často vyžaduje nějakou akci – přepnutí semaforu, vytažení rolety nebo třeba rozehnání mraků. A právě humor, hádanek i samotných animovaných situací, spolu se stylovou kresbou, je největší devízou hry.  Někdo by mohl ocenit i zvukovou stránku, ale já jí byl brzo přesycen. Zato hledaní se neomrzelo a já si užil spoustu večerů naplněných civěním a náruživým přemýšlením. A asi si umíte představit, že s rostoucí frustrací se zkracovala vzdálenost mnou a monitorem. Po dohrání tak můžu být rád, že v něm nemám vytlačený ani jeden důlek

Pro: Na hraní je třeba mít tu správnou náladu

Proti: Zvuky pobaví, ale i snadno omrzí

Parádní nápad, krásná ruční grafika a vtipné zvuky - krásný příklad originální indie hry. Nápovědy na hledání jednotlivých objektů jsou chytré a nápadité, a do toho jsou jednotlivé levely prosycené řadou chytáků, matoucích objektů a menších logických hříček. Co bych hře ale vyčetl je někdy až příliš silná nepřehlednost. V kombinaci s černobílou grafikou mě z toho občas docela bolely oči. I tak je to ale dobrá logická hříčka na několik večerů.

Pro: zvuky, kreslená grafika, hádanky

Proti: náročné na oči :)

Skvělá hra na odreagování. Roztomile navržena a udělána. Celkový koncept je hodně dobrý a hledat některé předměty je fakt těžké. Pořídil jsem si k tomu i plážové DLC.

Ozvučení hry je dokonalé a s něčím takovým jsem se setkal poprvé. Autoři hry mají skvělé hlasivky. Systém nápovědy je výborný. Nemám moc co hře vytknout. Možná jen nepřehlednost, ale to je jako vytknout zbraně v CSku. Prostě o tom ta hra je :)

Musím pochválit i místy černý humor a humor obecně :) Dokonalost. Člověk se opravdu zasměje.

Pro: Výborný nápad a zpracování, ozvučení, grafika, různorodé lokality

Proti: Krátké

milá hidden object hra s kouzelným vizuálem, úžasným (ústy tvořeným) zvukem a vtipnými easter eggy. těch pár pohádkových hodin v chaotickém světě malých človíčků bylo víc relaxačních, než jsem čekal.

Pro: vizuál, zvuky, optimistická atmosféra

Proti: víc animací by neuškodilo