Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

We Happy Few

72
2 hodnocení Platformy
Žánr:
adventura > akční adventura *
adventura > 3D adventura
Forma:
placená hra
Rozsah:
samostatná hra
Multiplayer:
ne
Datum vydání:
10.08.2018 PCPS4XOne
Vývojáři:
Compulsion Games
Oficiální stránky:
http://compulsiongames.com/en/10/we-happy-few
Viděli jste film Equilibrium? Zápletka v We Happy Few je na stejné téma, všichni obyvatelé berou vládou nařízené pilulky Radosti. Ty naprosto radikálním způsobem zkreslují realitu a vnímání člověka, taktéž mažou jeho vzpomínky, zejména ty negativní. Náš hlavní hrdina si ale pilulku jednoho dne nevezme a stane se z něj Downer, ten, který kazí ostatním zábavu. A na takové Downery se volá policie, Downeři se loví.

Vaším úkolem je přežít, musíte také jíst, pít a spát. Pomoc nemůžete čekat od nikoho, protože pro "normální slušné a šťastné lidi" jste jen nebezpečný Downer. Děj hry se odehrává ve Velké Británii roku 1964, v alternativní minulosti, kdy Spojené království vede válku se Sovětským svazem. Kvůli paranoii z války a nástupu tvrdé diktatury vláda postupně zavedla do společnosti pilulky Radosti, aby tím otupila davy.

Hráč si musí probít cestu ke svobodě bojem chladnými i palnými zbraněmi, někdy se boj nevyplácí a proto bude muset řešit úkoly jinou cestou. Hra nabízí tři hratelné postavy – Arthur Hastings, civilním povoláním cenzor, je expert na zbraně na blízko, chemička Sally Boyle se specializuje na stealth a bývalý voják Ollie Starkey má k dispozici celou řadu explozivních hraček. Každá z postav má k dispozici i RPG systém schopností a vybavení.

We Happy Few nabízí krom zajímavého příběhu také velkou porci černého humoru, zajímavé postavy, obskurní prostředí a nevšední vizuální zpracování.


Poslední diskuzní příspěvek

Tak dojmy za mě: od té verze, kterou jsem hrála kdysi, je to o mnoho lepší. Gameplay zůstal, ale čekaly ho příjemná vylepšení, navíc tady veze…

Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 60
We Happy Few je sice povedená, ale po všech stránkách velmi rozporuplná hra. Skvělé okamžiky se zde střídají s průměrnými až vyloženě špatnými. Pocity při hraní jsou pak jako na houpačce - nadšení vs. frustrace.

Na první pohled zaujme unikátní, graficky stylizovaný a od začátku otevřený svět, který je však pro potřeby obyčejné adventury zbytečně velký. Lokace vytvořené pro příběhové mise jsou vždy zajímavé a propracované. Zbytek světa ale působí dosti fádně a rychle se okouká. Především městské části vypadají hodně podobně, při průchodu stejnými ulicemi je nutné překonávat dlouhé vzdálenosti a kolem dokola až na pár obchůdků nikde nic není. O nějakém životě nemůže být ani řeč. Obyvatelé chodí od ničeho k ničemu a jejich jediným smyslem bytí je pouze zevlovat a prudit. Spáchání přestupku proti dobrým mravům kromě policie rozdivočí celé město. Prakticky není možné někam utéct a schovat se. Nejlepším řešením šílené situace je tak quickload. Anebo všechny pozabíjet.

Příběh je rozdělen do tří aktů a v každém je sledován osud jedné ze tří hratelných postav. Stejné události je proto možné vidět pokaždé z jiné perspektivy. Oproti běžným fantasy/sci-fi klišé je příběh originální, plný absurdního humoru a s lehkým filozofováním po vzoru Bioshocku. Celkový dojem sráží jeho nedotaženost a fakt, že kromě tří hlavních hrdinů ve hře nejsou žádné zapamatovatelné vedlejší postavy nebo hlavní záporák.

Některé hádanky jsou složité, dobře vymyšlené a vyžadují roztočení mozkových závitů. Vedle nich jsou však hádanky úplně primitivní, jakoby šité horkou jehlou. Např. pro vstup na párty je nutné sehnat pozvánku, která leží na zemi hned vedle recepce. Paklíč pohozený hned vedle zamčených dveří se ve hře dokonce vyskytuje několikrát.

Soubojový systém je založen na jednoduchém principu bum - blok - úkrok - žduch - a svůj účel splňuje. Mnohem hůře na tom jsou plíživé pasáže, kde se naplno projeví naprosto tupá inteligence nepřátel, kteří jsou často úplně zmatení a hráče nevidí, i když se zrovna rozhodl dělat bordel.

Významnou roli ve hře mají survival vopruzující a neustále nasírající mechaniky - pravidelný spánek, stravování, převlékání a správné užívání zázračné tablety Joy. Kromě nich má každá postava svoje vlastní osobní "problémy", které je nutné průběžně řešit. Když se k tomu přidá existenčně povinný sběr surovin a následná výroba předmětů, tak se z obyčejné adventury stává téměř hardcore RPG, přestože samotný vývoj postavy je velice prostý. Zkušenostní body se získávají pouze po dokončení úkolu.

We Happy Few je velká hra s ještě většími ambicemi, které se autorům bohužel nepodařilo dotáhnout do 100% úspěšného konce. Prvotní problémy sice odstranily patche, ale chyby v designu už zůstanou navždy. Přesto dohráno za pěkných 21 hodin.
+18