Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Herní výzva 2024

Vše o letošním ročníku najdete na www.hernivyzva.cz. Před položením dotazu si projděte náš FAQ dokument.
Ahoj chci se zeptat na neco k vyzve “amerika jak ji neznate”. Zda se tam da zapocitat AC Valhalla, kterou delalo vice studii Ubisoftu ale vedouci byla pobočka, pokud se nepletu, v Montrealu. Nebo mate kdyz tak jiny tip na hru do teto kategorie ze zabru FPS ci RPG? Diky za odpovedi
Teďka mě to teda nějak zmátlo, jak je to s tím potravním řetězcem, finální slovo? Bavím se teď o ABZU, což je fakt nenásilná a mírumilovná hra, akorát během meditování se můžete stát svědkem toho, jak jedna ryba sežere druhou. Ani mě nenapadlo, že by to mohl být problém.. (Nijak to neovlivníte a je to naprosto přirozená součást přírody)
Oceňuju vaše existenciální debaty, ale už je to trochu jinde než byl předmět otázky :)

Subnauticu za mě do Pacifisty ne, z těch živočichů (některejch) se tam získavaj suroviny na výrobu, takže se tam zabíjí celkem ve velkým. A plno těch tvorů je taky pěkně agresivních a nebezpečných, takže o násilí tam není nouze. Možná se ta hra dá dohrát zabíjení a násilí, ale ruku na srdce, bavilo by vás u tohohle titulu tak velký omezení s nejasnym výsledkem? Subnauticu bych doporučil spíš někam do Pařana, kam si jí ostatně dávám i já (zatím) ;)
@TombSpirit (22.05.2021 13:29): To jsem napsal taky. Jenže rozdíly v tom ja svět vnímají jiné organismy je větší než si uvědomujeme. Čich u psů, chemorecepce u hadů, ptáci často vnímají UV. Jde jen o to, že to co jsi poslal jako odkaz nejde shrnout pod jednoduché NE. A pokud by to někdo tak chtěl vnímát, tak fakty pro podporu svého názoru najde.
@Kunick (22.05.2021 13:19): Jde o to, že "bolest" u rostlin je něco úplně jiného než u živočichů. A to ještě ignoruju to, že rostliny buď nemají vědomí vůbec nebo na nějaké hodně primitivní úrovni. Myslím, že lidí, kteří berou trhání kytek apod. za násilí, moc nebude. ;-)
@TombSpirit (22.05.2021 12:51): Máš pravdu, že zrak může taky přinášet informaci o nebezpečí. Jenže i zrakový vjem může vést ke spuštění bolesti - viz experiment s bodáním do umělé ruky. Takže myslím, že pokud existuje externí zdroj bolesti, můžeme mluvit o násilí.
@Kunick (22.05.2021 10:59): Mě taky oči / mozek upozorní, když vidím něco nebezpečného, např. se na mě řítí auto nebo se přede mnou objeví díra, do které bych jinak spadnul, ale to nemá imho nic společného s násilím.
@TombSpirit (22.05.2021 09:40): Myslím, že jsi to dost zkreslil. Jasně zaznělo, že "necítí bolest jako ji vnímáme my", ale zároveň poskytují spoustu příkladá kdy mají rostliny mechanismy jak vnímat okolí. Pokud bychom brali bolest jako informaci o podnětech, které jsou potenciálně nebezpečné a vedoucí k poškození organismu, tak takovou informaci samozřejmě rostliny mají.
Ta herní výzva je nějaká zapeklitá :) Tímto způsobem chápu, že každá hra, kde člověk vůbec něco sní, je extrémně násilná. Hlavně pro vegetaci. Ovoce, zeleninu, a tak :D
@Red (21.05.2021 15:40): Samozřejmě že je to věc názoru a každý člověk to chápe jinak a proto jsem se právě ptal jak to je např. s tím lovem ryb. Znám lidi co se mlátí v kleci a přijde jim to jako relax a naopak i lidi co nezabijou ani pavouka, protože proč budou ubližovat živému tvoru. Pro mě osobně to násilný není a je to pro mě absolutně normální přirozená věc, ale já nejsem ten kdo posuzuje a sestavuje pravidla do herní výzvy. Z toho důvodu jsem se raději poradil aby nedošlo k omylu.
Násilí je široký pojem a asi by se asi měly vybírat hry které nejsou hraniční. Tam bych rozhodně aplikaci potravního řetězce zahrnul. I výchovná facka, verbální hrozba či urážka, bodyček v hokeji, uspání či chycení živé bytosti může někdo chápat jako násilí.
@Malcolm (21.05.2021 13:28): Myslím že trochu pleteš ty dvě varianty dohromady. Na normal nejde jen o násilí páchané hráčem. Takže skrz ty vraždící monstra to tam asi úplně nesedne že. No a zase na HC jde o zabíjení nepřátel, což v Subnautice určitě běžný postup není.
@Steve (20.05.2021 19:56): Já právě nevěděl jak přesně to s touhle kategorií je či není. To čím jsem si nebyl jistej je to jestli se jako násilí počítá to že chytím do ruky rybu a sním. Pokud by se tohle nepočítalo jako násilí (co si budem nejsem vegan takže nepovažuju steak za hřích nejvyšší úrovně) tak by to bylo možný považovat za mírumilovnou hru.

To je ovšem to co jsem nevěděl a tak sem se radši poradil jelikož můj názor je jedna věc, ale výklad pravidel je věc druhá.

Jinak na HC verzi by to šlo pokud by se chytání ryb počítalo jako násilí. Zároveň je ve hře možnost zabít leviathany, stalkery atd ale upřímně většinou u toho umře člověk sám než to zvíře, takže to je takový kdo ví.

Každopádně jen mě zajímalo jak to je. Vypadá to, že to bez přimouřených očí neprojde, tak sem si místo toho nahodil Dishonored a Paradise Lost.
@Malcolm (18.05.2021 20:38): No na normal tam nějaké to násilí snad je ne? A na HC zase není možný násilný postup včetně zabíjení nepřátel, kterému by ses mohl vyhnout. Takže to podle mě do této kategorie nepatří.
@sagittario (19.05.2021 07:33): Čistě teoreticky to možné je, a vlastně i prakticky. Mohl by se zabíjení úplně vyhnout, kdyby si postavil místnost s filtrační komorou a živil se jenom ovocem. Do té doby by mohl přežívat třeba na souši z pepřovníků, ale musel by vědět, kde se nachází.
Taky by eventuelně mohl zvolit režim volné hry, kterou lze hrát bez rizika hladovění a žízně, ale nevím, jestli se to uznává.
Edit: teď jsem si ještě uvědomil, že během podvodního cestování je celkem běžné, že se rybičky rozplácnou o přední sklo vozítka :D jen nevím, jestli je to poraní, nebo zabije. Asi by musel používat jenom prawn nebo plavat obecně bez seatrucku.
@Malcolm (18.05.2021 20:38): Včera jsem koukal na stream Subnauticy Below Zero a nevím, jak bys to tam chtěl nacpat. Tam se snad sbírají suroviny i ze živočichů, které musíš zabít tím nožem, a jestli to půjde zahrát na HC, aniž bys jediného zabil, to si úplně nemyslím.

To bych si pak mohl dát i Alien: Isolation dát do pacifity, protože lidi jsem tam nezabíjel a jediný koho jsem "vyřazoval z provozu" byli androidi, ale předpokládal jsem, že by to neprošlo. Pokud ano, tak si to tam teda dám.
Zdravíčko mám menší dotaz ohledně první kategorie výzvy - pacifista. Šla by do této kategorie Subnautica Below Zero? Ve hře nejsou žádné střelné zbraně a celkově i v příběhu je řečeno, že pravidlo Alttery je, že se nesmí na mezihvězdných cestách vyskytovat smrtící zbraně s výjímkou nože, který slouží jako univerzální prostředek na sbírání květin a potravy. Ve hře nezabíjíte žádné lidi atd jediné co nevím jestli projde je chytání ryb. Předem děkuji a s pozdravem Malcolm.
@kiwizak (17.05.2021 18:44): ideální je, pokud člověka nic nenapadá, komentář nepsat :-)
Pro splnění herní výzvy není komentář potřeba, to jen, pokud se chceš účastnit soutěže.
Jinak já s tím úplně problém nemám, pokud nejde o vyloženě krátkou hru. U filmů se mi to stává běžně, že nemám chuť komentář psát, ale se hrou většinou strávím tolik času, že mě to napadá úplně samo a někdy se úplně třesu, až to konečně dohraju, abych to moh sepsat a sepsout :-)
@kiwizak (17.05.2021 18:44): Já si při hraní píšu poznámky, takže komentář se mi píše dobře i u kratších her. Pokud nevíš, co bys ke hře napsala, zkus se podívat na další komentáře k ní, případně do diskuze a třeba si díky tomu vzpomeneš na něco, co tě zaujalo. Na sílu to ale určitě nepiš, to by nedělalo dobrotu.
@Fingon (17.05.2021 15:00): To nějak chápu, já nebýt koopu s přítelem, tak nemám nic než krátké ABZU...

Nejvíc mě štve, že nějak vůbec nemám chuť psát komentáře, šlo by to strašně na sílu a asi by stály za nic.. Mám otázku, co děláte, když vás nic z hry neinspiruje k napsání komentáře? Jdete na to i tak, z donucení, nějak systematicky?