Heroes of Might and Magic: A Strategic Quest

strategie > tahová strategie *
31.08.1995 PC
V roku 1995 prišla ťahová stratégia, ktorá mala vytvoriť legendárnu sériu a dočkať sa tak (zatiaľ) štyroch pokračovaní a množstva datadiskov.

Základný princíp hry spočíva v troch odlišných paralelách. Hráč má svoje mesto/hrad v ktorom riadi výstavbu budov. Každý deň si môže postaviť jednu budovu (pochopiteľne len ak má na ňu dostatok peňazí a surovín). Každá budova má svoj účel, v niektorých sa trénujú bojové jednotky, iné hráčovi prinášajú zisk, v ďalších sa účí kúzla a schopnosti. Ďalším prvkom je to, že nemôže hneď postaviť tie najlepšie budovy, ale celá výstavba má stromovú štruktúru, čiže vždy treba postaviť niečo čo má silnejšia budova v požiadavkoch, aby sa táto lepšia odomkla pre možnosť výstavby.

Druhé pole hráčovej pôsobnosti je mapa herného sveta, kde v rámci svojho ťahu pohybuje svojími hrdinami, zbiera suroviny, zaberá bane a hrady a hlavne bojuje so súperom a neutrálnymi jednotkami na mape.

Treťou časťou hry je samotný boj, ktorý funguje na ťahy. Zjednodušene povedané sa jedná o akýsi druh šachu. Každá jednotka má vlastnú rýchlosť a iniciatívu, ktorá určuje kedy je jej ťah a zároveň ako ďaleko sa môže pohybovať. Samozrejmosťou je aj sila jednotiek, počet životov, obrana alebo špeciálne schopnosti.

Prvý diel série HOMAM priniesol 4 súperiace strany a to ľudí na čele s kráľom Ironfistom, barbarov, warlockov a kúzelníčky. Každá z týchto štyroch strán má odlišne štylizované hrady a bojovníkov a úplne odlišné jednotky.

armageddon - smažení nepřátel, pálení je drakem (ten oheň jak splachování záchodu) - poslední souboje ve 4 kampaňových misích, závěrečná…

V různých fázích své existence jsem měl tuto hru rozehranou už mockrát, vždy jsem se ale zasekl u jednoho levelu – tam, kde je nutné vykopat poklad dříve než soupeři. I tentokrát visel život mé herní soustavy na pověstném stébélku (hádejte, kdo asi v našem domě ukradnul požární sekyru z pohotovostní vitríny a nebál by se ji použít?), protože tohle, to teda ne. Už jsem to prostě musel pokořit, musel jsem se zbavit tohoto mouchami posraného skeletu v mé skříni a dokráčet až k branám vytouženého dračího města…

Když se vrátím na začátek, jako hráč můžete zvolit jednu ze čtyř mytických ras. Nevím čím to (vlastně vím, draky), ale já vždy více tíhnul k řecké mytologii, tedy má volba padla na warlocka Alamara, s armádou kentaurů, hyder, minotaurů a draků. I když ani zbytek bestiáře není k zahození, na draky, nejsilnější jednotku, zkrátka není. Mimo tuto větev je tu ještě mytologie egyptská (Lord Slayer), středověká (Lord Ironfist) a ta, co se točí kolem lesních víl, druidů a kouzelníků (Queen Lamanda). Každá se svými specifickými jednotkami (černý rytíř, vlci, kyklop, bájný Fénix a mnoho jiných).

V každém kole se vesměs začíná vždy stejně. S jedním hradem, jednou nebo dvěma jednotkami a hrstkou surovin. A právě v surovinách vidím kouzlo celé hry. Ne že by tu neměly svou důležitost samotné tahové souboje, oproti důležitosti surovin jsou ale jen jako pšouk šedého vlka v poměru k napalmové šleze nadýmavého draka. Suroviny se nacházejí rozeseté po celé mapě, a jak už to tak v počítačových hrách bývá, ty, které by se vám celkem hodily, jsou spolehlivě umístěný ve vzdálených místech a navíc dobře střeženy. To už musíte na pomoc zavolat šedou kůru mozkovou a začít strategicky uvažovat - je lepší mít kupu slabých jednotek a postupně doplňovat nebo se co nejdříve dostat na ty nejsilnější, i když budou v počtu menším než malém? Většinou, ať jsem se rozhodl jakkoliv, o mé (ne)připravenosti mě vždy ponaučil soupeř, svou inteligencí celkem nadprůměrný a v pozdějších fázích tuhý jak dásně stoleté babky. Protivník se dokáže vylízat i z jasně prohnaného boje, na druhou stranu je ochoten i svůj marný boj vzdát a dát se na ústup - to však neplatí o sídlech, ty brání do posledního muže.

Na posilněnou svého hrdiny, jeho atributů a armády je možné sesbírat několik ztracených artefaktů (hlídaných silnými bestiemi). Je možné verbovat za mrzký peníz nestranné jednotky a jsou i okamžiky, kdy se k vám napadené jednotky sami přidají. Je také dobré mít několik šiků, mezi nimiž si pak můžete jednotky přehazovat…

Do současných dnů funguje hra výborně i po technické stránce, ozvučení počítá zvlášť pro každou jednotku, v pozadí fouká vítr, při přesunu je slyšet dusot kopyt a pohádkově detailní grafika vypadá pořád k světu. Největší zápor hry vidím v rychlém osvojení si taktiky (co a jak kupovat, na koho se ta která jednotka nejvíc hodí a jaké kouzlo kdy použít), kdy se ze hry začíná vytrácet prvotní kouzlo a celé počínání tak začne sklouzávat do rutiny. Pouze dva tři levely z osmi dokážou potrápit, což není mnoho. I když jsem u hraní strávil moře hodin a dobře se bavil, stále jsem měl pocit, že by to ještě něco chtělo, něco, co by více nutilo k strategickému myšlení a třeba i odstranilo (z mého pohledu) chabou logiku v příběhu v posledním kole.

Pro: grafika, ozvučení, draci

Proti: po osvojení jednodušší, závěr

Jedna z mých prvních dohraných her, malebná grafika, povedený systém kouzel (žádné jednoduché doplňování many jako u dvojky), zajímavé bitvy, výtečná hratelnost a ten mulťák... Heroes 1 odstartoval jednu z nejlepších strategických sérií.

Pro: Grafika, brutální "skřeky" v bitvě, hratelnost, multiplayer

Proti: Někdy hru až moc rozhodovala náhoda (na strategii), kdy se k vám nepochopitelně přidávaly silné jednotky. A taky mi celkem vadilo, že má hrdina jen pět slotů na jednotky a města produkují typů šest.

Když jsem tuhle hru tenlrát spustil poprvé, moc jsem nepochopil, o co v ní vlastně jde a smazal ji. Poté mi ale kamarád ve škole začal vysvětlovat, že je to úplná paráda. vysvětlil mi co a jak a voilá, je ze mě Heroes maniak. První díl byl sice překonán pozdějšími díly, ale prvenství mu už nikdo nevezme. I u něj jsem strávil desítky a desítky hodin a vzpomínám na něj jen a jen v dobrém.

Pro: Detailní grafika, vytříbená hratelnost.

Proti: První díl bez vychytávek pozdějších dílů. Moc velké jednotky na bojišti.

Tahle hra může ža moje originálky Heroes v poličce... :-) Odstartovala výbornou sérii strategických tahových her. NWC tehdy uhodili hřebíček na hlavičku, byť hra byla velice podobná hře King`s Bounty, ze které vycházela. Ale až HOMAM série přinesla tomuto systému masovou oblibu (i když podobná byla též již starší hra "Master Of Magic". Každopádně, 4 hrady a tahové souboje kombinované s objevitelskou částí při zabírání území fungovala nadmíru dobře.

Pro: První HOMAM hra, zpopularizování žánru, 4 odlišné hrady, zábavnost a trvanlivost.

Proti: Jednotky při bojích jsou moc veliké, nevejde se jich tedy na pole tolik.

1.díl série Heroes už věděl na co hráče nalákat, jeho dlouhodobá výdrž hratelnosti v podobě prohledávání světa nenechá jediný koutek mapy bez prozkoumání a výjimečné artefakty onu zábavu prodlužovaly, je to také nutné aby hráč zabíral ostatní města a porážel ostatní hrdiny a hráčova síla a moc přecházela postupně v návykovost být nejlepším hrdinou na oné vybrané mapě. 1.díl má ve zkrze pohádkově kreslenou grafiku a boje v tehdejším 2D měli již krásnou animaci, i efekty kouzel zaujali svou animací a těšil jsem se na každé kouzlo jak vlastně bude vypadat. Ačkoli mám rád i jiné tahové strategie a Heroes je jedna s těch nej mám však argument že Heroes jakožto neznámější tahovka trochu zavinila v zapomnění i jiné skvělé tahovky. Dovolím si říct že tahovky jako třeba Disciples 2 nebo série UFO (i když se jedná o sci-fi) se dokážou Heroesovi vyrovnat.

Pro: animace postav, dlohodobá nálož zábavy, časová nenáročnost

Proti: špatný tah či přehmat někdy znamená těžké dokončení mapy

0(3-4)