Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Všeobecně o hrách

@Charllize (04.01.2021 10:27): A tomuhle bych zase na druhou stranu věřil. Ať chceme nebo ne, stala se z něj recenzentská legenda opředená různými mýty. Takže si mohl dovolit říct o vyšší částky (a možná se mu ani do psaní nechtělo a tak to záměrně nadhodnotil).
@Ringo (04.01.2021 00:23): Nemyslím, že by tím něco prali samotní autoři, ale spíš majitelé... Ale takovéto spekulace bych tu radši ani nevytahoval. Každopádně to byly skvělé časy - jak pro autory, tak i pro čtenáře.
@Ringo (04.01.2021 00:10): Jo, ta částka 500 za článek už je adekvátnější. Vím, že to byly divoké devadesátky, náklad byl velký, takže asi i obrat a zisk. Do tehdejšího financování časáků nevidím, ale co si pamatuju z různých náznaků i článků, tak to musela být pěkná divočina. I tak mi přijde ta osmička za článek hodně nadsazená. Leda, že by se tím praly peníze...
@Pluto (04.01.2021 00:01): Zmiňuje to sám Michal Rybka, který nebyl ani šéfredaktor, ani zástupce, figuroval v položce redakce. Záleží, kam jsi kdy psal. Však píše, že z 8 000 to pak po roce 2000 spadlo na 500 za článek.
Každopádně ty SCORE jsou všechny ke stažení jako PDF na score.cz nebo zde většina ke stažení odkaz.

@Pluto (04.01.2021 00:01): jak říká @Ringo divoké devadesátky. Brakoví pisálkové brali prachy jak málokdo v republice v té době. Svět není spravedlivé místo k životu. :)
@Ringo (03.01.2021 23:43): Tak beru redaktory, kteří byli zaměstnanci vydavatelství. Tam to bylo asi nějak na smlouvu a ta dvacítka měsíčně je možná. Ale osm tisíc za jeden článek mi přijde teda hodně. I když je pravda, že já jsem se o finance nikdy pořádně nestaral, takže ani nevím, kolik jsem kdy dostal :-)
@Pluto (03.01.2021 23:32): No co si tak vrabci na střeše cvrlikali, tak ti hlavní redaktoři Score prý byli hodně ve vatě. Sám Rybka to vlastně popisuje, vydělalo mu to na náklady na studia. A vydělat si v 90. letech jako student 22 000 měsíčně, to bylo fakt opravdu hodně, mnozí vysokoškolsky vzdělaní lidé ani tolik nedonesli z regulérní práce a to třeba už museli živit rodiny s dětmi.
@Ringo (03.01.2021 22:46): To nevím, těch osm tisíc za recenzi se mi teda moc nezdá. A to ani v těch nejrůžovějších letech pro herní časopisy. Možná nějaký obsáhlý tematický článek, ale normální recenze?
@Luky_Luk (03.01.2021 21:55): to mě připomíná že nejraději že Score jsem četl recenzi od ICE na EF-2000, od Boba na Jane's F-15 a hlavně od Rybky na F-22 ADF. Ta byla dokonalá. K přečtění zde na straně 30 odkaz

@Ringo (03.01.2021 21:53): ono stejně ta DOBA byla šílená. Cituji "A jaké to bylo finančně?
V té době herní novinařina vynášela peníze, které pro studenta byly zajímavé. Když jste recenzoval čtyři až pět her, a napsal k tomu ještě něco málo třeba o hardware, pokryl jste si studentské náklady. To bylo absolutně boží. Já si v té době ještě přivydělával programováním a ve finále jsem se tím mohl dobře živit. Vytvářelo to docela velkou dávku nezávislosti.

Dnes je situace mnohem horší. Tisk je v absolutní implozi a web na tom podle všeho také není dobře. Minimálně finančně je to docela zlé. U nás bylo běžné, že jste za větší recenzi dostal třeba osm tisíc. Nebyl problém si měsíčně vypsat třeba dvacet až dvacet dva tisíc. Byly to vcelku slušné peníze, i dnes by se s tím dalo relativně přežít.


Nevím přesně o jaké době tu Rybka specificky mluví (tipuji roky 96-02 ale působí to na mě v kontextu toho za kolik jsem v roce 96 začal vydělávat srandovně. Holt Praha a herní časopis. Je dobré že si člověk vybudoval zázemí z takřka absolutní nuly. Alespoň si toho dnes o to více váží. Už ale chápu jak se mí známí cítí, obzvláště když zjistí že dělám v IT :).
Bob tenkrát napsal recenzi ma Hornet datadisk Falcona 3.0, kde byl pidiobrázek přistávající FA-18. Ta stránka byla u nás ušmudlanější než bráchovo Leo.
@Rapier (03.01.2021 21:39): Já to právě beru s nadhledem, nevím, jestli by mě to bavilo dnes číst tak, jako kdysi, asi taky ne, protože ty hry už mám, dohrál jsme je, takže tomu chybí taková ta touha po nich a navíc chybí k tomu prostě ta doba, s kterou to bylo jedinečně spjato. A Andreje nechci nějak ad absurdum hájit, on to nemá zapotřebí, aby jej vlastně někdo hájil a já to vlastně zapotřebí taky nemám. Jen mě občas zarazí nějaká ta představa o něm, kterou lidi mají. Co mohu říci jasně, že je to můj herní vzor (a komu neunikla jistá potitulková scéna, tak to vlastně ví, že to tak doslova mám :-) ;-)
@Ringo (03.01.2021 21:20): asi máš pravdu, mě už to dnes nic neříká. Nějak jsem z toho vyrostl. Asi mě chybí už to tehdejší nadšení, nejspíš. Pamatuji si ale, že kamarád psal několikrát dopis do Score ohledně Starcraftu (myslím) a pár dalších her kde je porovnával se staršími tituly, a oni mu to ve SCORE dost sepsuli. :)

Ale jak říkáš zábavné to bylo, ne že ne. Měl jsme rád Rybku, ICE a nakonec vlastně i toho Andreje do kterého teď kopu. :) Za Zvelebila jsem už SCORE nekupoval, přešel jsem na Level/Gamestar, oba měli vyšší úroveň a navíc Level vycházel v mini verzi, což byla velmi skladná a levnější verze bez CD/her.

Nicméně když už jsme u té zábavy versus informace. Tak mé oblíbení letecké simulátory byly občas (no občas, často) recenzovány takovou zábavnější formou. Bohužel, ne vždy ke prospěchu věci.
Člověk se občas dohromady nedozvěděl nic co by mu pomohlo rozhodnout se zdali koupit, a investovat tak nemalé peníze za plnou hru (tehdy cca 1700-1900 Kč což byla darda vzhledem k platu jaký jsem měl) nebo počkat na jiný titul. Hrál bych tenkrát každý titul ale ceny tehdejších PC her (nových) byly šílené. Naštěstí byly tenkrát i bazary a tam se daly koupit starší kousky.

Když nad tím tak přemýšlím nejraději jsem měl asi Rybku, jednak psal o wargames a zároveň i o simulátorech. Oboje bylo mé oblíbené téma. Všichni ti autoři měli něco do sebe.
@Rapier (03.01.2021 21:12): Jenže to je právě to, že se na to nedá dívat optikou - informačně mi o hře nic neřekly, je to špatné. Tehdy to prostě o tom nebylo, bylo to o té zábavě a tu herní časopis přinášel. Mě přinášel vše, co jsem od něj chtěl, jak se tam začalo čachrovat, měnit styly, žonglovat s redaktorama, byl s tím konec. Nakonec Michal Rybka o Andrejovi píše vždy pěkně a myslím, že pravdivě. Ono to nebylo o tom, že ve Score byly recenze z her, které oni nehráli, byly to o tom, že se Andrej rozhodl udělat vtípek a čekal, zda to někdo pozná nebo ne. I to byla osobitost toho časáku, kdo by si to troufl udělat dnes?

Co se týče pro náctileté - ono to nebylo právě jen pro náctileté, bavili se tím i starší čtenáři, Andrej dokonce zmiňuje lidi, kteří vůbec počítač neměli, ale četli Excalibur a Score rádi i tak. Ten styl humoru a srandiček měl prostě úroveň. A krásným měřítkem je to, o jakou rádoby vtipnost se pak snažila Zvelebilova banda. Snažili se být extravtipní a mysleli si, že tím překonají Andrewa, jenže oni měli pitomý pubertální humor, kterým fascinovali opravdu maximálně 12 leté děti.
@Ringo (03.01.2021 21:07): jj ale rozhovor jen potvrzuje fakt, že recenze od Andrew musí brát člověk s velkou rezervou. Proto říkám, že se mi dnes už ty recenze zdají úsměvné. Psané pro náctileté, hlavně zábavně, fakta až na posledním místě. Mělo to něco do sebe, ve své době jsem to hltal jako každý náctiletý.

Mimochodem recenzi na Dungeon Master 3 jsem četl, a už dávno víme že to byl takový aprílový vtípek. :)
@Rapier (03.01.2021 20:48): Super rozhovor, to je přesně, proč Michal Rybka pro mě uzavírá jakýsi triumvirát nepřekonatelné redaktorské trojice. Mimochodem z toho rozhovoru je krásně vidět, že on to pochopil. Šlo hlavně o to se bavit. Jak to přestalo být zábavné a snažil se někdo vypadat strašně profesionálně, neuspělo to.

No a k tomu o těch nehraných hrách - to byly ty Andrewovy zábavné úlety a srandičky, kde patřil i ten DM3. Pořád moc nerozumím tomu, proč kolem toho dělá někdo aféru :-)
@Ringo (03.01.2021 20:27): ano máš samozřejmě pravdu, Bob Koutský psal recenzi na Jane's F-15 ve SCORE.

EDIT: samozřejmě těch recenzí Bob na letecké simulátory napsal více, třeba Novalogic F-15/MiG-29, atd.
K tomu Andrew zde jsem něco našel odkaz

Cituji:
"Andrej Anastasov do Score napsal několik článků, které byly úplný úlet. Třeba preview na Hidden & Dangerous, kvůli kterému byl jeho vydavatel Petr Vochozka pořádně naštvaný. Já tehdy Andrejovi půjčil knihu „Fantastické a magické z hlediska psychiatrie“ a on při psaní preview použil pasáže z té knihy. Ale výsledek byl mezi čtenáři nesmírně populární.

Myšlenkově mi takové psaní přijde blíže tvorbě youtubera PewDiePie, nežli k seriózní novinařině. Ale publikum bylo mladé a chtělo se pobavit. Rozhodující byly obrázky, text v časopise byl úplně bezvýznamný. Lidi kvalitu informací neřešili, hry si stejně nekupovali. Když se jim líbily obrázky, „vyměnili si to“ s kamarádem.


A tedy cituji:
"Slyšel jsem, že Anastasov psal recenze i na hry, které nehrál. Je to pravda?
Ano a byl na to nesmírně hrdý. Nikdo to nepoznal. Jednou se dokonce chlubil, že napsal velkou recenzi na hru jenom podle obrázků. A nikdo nepřišel na to, která to byla. Nikdo to tehdy nevěděl a nepoznal.
Zdroj: https://www.idnes.cz/hry/magazin/michal- ... 4519_bw-magazin_anb"
@Rapier (03.01.2021 20:14): Bob Koutský byl už ve Score, působil tam docela dlouho už od třetího čísla. Jeho recenze na simulátory jsem měl taky rád. Co mě z časáků zcela minulo byl ten Gamestar, ten jsem si koupil jen jednou jediné číslo, když tam vyšlo RPG Halls of Dead. Stejně je zajímavé, jak se ty redakce rozpadly. Hodně autorů ze Score přešlo do Gamestaru, ale hodně z nich jich před tím přešlo z Excaliburu do Score.
@Charllize (03.01.2021 19:29): každá doba má své. Já četl všechny ty časopisy a musím uznat, že podobně jako @Ringo jsem slintal nad obrázkami z her které bych si CHTĚL jednou zahrát. Uznávám SCORE, Level, Gamestar apod jako kulturní fenomén devadesátek, mimo jiné díky nim jsem se dostal k wargaminu. :) Paradoxně více než recenze mě bavilo číst tématické články nebo rozhovory s autory her.

Jako zástupce simulátorové sekce jsem četl především články od Ondřeje Malého (Score), Olgy Modroczk (Level), Bob Koutský (Gamestar), Lukáše Grygara (ke konci Gamestaru), Michala Rybky (Score, Level), Pavel Šinagl (Score), Ice (Score, Level, Klan) ale samozřejmě i mnoha dalších autorů, protože mě zajímaly skoro všechny hry, ačkoliv jsem tíhl k RTS a simulátorům především.
@Rapier (03.01.2021 19:49): Budu se těšit, další důvod si tu konkrétní recenzi nalistovat a přečíst. Jen bych rád věděl, která, nebo které, to byla :-)

Slyšel jsem příběhy i o tom, že do Excaliburu napsal recenzi na hru jen dle obrázků, které viděl v nějakém zahraničním časáku, taky by mě zajímalo, která to byla. Ale i kdyby nakrásně tomu tak bylo, pořád to nevidím jako smrtelný hřích. Pokud to byl jediný zdroj, z kterého o té hře mohl informovat, tak co.... Ale pořád to je na bázi těch báchorek o něm. Tyhle kontroverze má obvykle hodně lidí, co něco dokázali, tak je třeba je nějak ušpinit, aby tak nevyčnívali :-)

BTW co vím, tak Andrej se chlubil mystifikací u Dungeon Master 3, že si tu hru vymysleli, tak nevím, jestli se ti to nepoplantalo s tímhle. a to nebylo žádné tajemství.
@Ringo (03.01.2021 19:43): nedokážu to tak rychle najít (pokud vůbec) ale někde je s Rybkou rozhovor kde vysloveně mluví o tom, že Andrew psal recenze s her které ani nehrál a ještě se tím chlubil. Pokud článek najdu, postnu.
@Rapier (03.01.2021 19:34): No, takže jsme zase u těch stories "Myslím, že to říkal Rybka". Tak jsem si ten rozhovor přečetl a má tam na něj v podstatě pozitivní slova, o recenzích na hry, které nehráli, opět ani slovo.

Je tam akorát odstaveček o Andrejovi a Zvelebilovi ohledně fám, že jej Andrew chtěl vyhodit, protože v něm cítil konkurenci, takže tam osvětluje, jak to přesně bylo:

"Jednání s ním (Andrejem) byla tvrdá, ale férová a v nejednom případě se mě naopak před nepříliš schopným vedením zastal, protože uvažuje dost racionálně a věděl, že i když se hádáme, prostě jsem pro něj a pro časopis užitečný. Což je samo o sobě dost dobrý důvod, abyste se někoho zastali. Vyhodil mě Tomík, ale vlastně ne, nevyhodil mě, prostě začal obtelefonovávat ostatní redakce a tvrdil, že jsem vyhozený a v desperátní situaci a že mě nemají brát atd., atd. Fascinuje mě, jak si zakládá na své pověsti „férového chlapa“ – v životě jsem totiž nepoznal většího podrazáka, než je on."

Co se týče dalších odkazů, čekal jsem, kdo tady vytáhne Rohlíka. Protože tomu já nevěřím ani slovo. Člověk, který má někým takovou méněcennostní obsesi, že na něj potřebuje kreslit hanlivé komixy, jako Rohlík na Andreje, je pro mě velmi nedůvěryhodný. Tímto se Rohlík značně ponížil až na samotné dno, Skeldal neSkeldal.
@Charllize (03.01.2021 19:29): Na tom něco je :) Já jak teď hraju Nox Archaist, tak jsem prakticky ve stavu jako tenkrát v 90.letech. O hře jsem věděl naprosté minimum (jednak nebylo úplně moc informací a druhak jsem si je zakazoval číst), jen na jaké platformě vyjde, viděl jsem pár screenshotů (tedy podobně jako u nějakého malinkého preview ve Score dřív) a pak že to bude pocta Ultimám. no od 13.12. to hraju a vše je pro mě úplně nové a maximálně si to užívám. Absolutně si nedovedu představit, že bych např. skouknul ty tisíce příspěvků o Cyberpunkku a pak se měl těšit na hru (nic proti hře samotné).
Ale mužů říct ze bych bral aby nebyl internet a člověk se o hrách dozvídal z časopisu. Mělo to něco do sebe, nebylo to tak zahlcujici, vytvářelo to lepší atmosféru, umožňovalo to více si vytvořit vlastní názor, pac jsem to byl jen já a recenzent, urvane milion hlavě stádo internetu odpadlo. Stačí se podívat jak jsou hrací vyrůstající na časopisech tvrdohlavi s pevné zakorenenymi názory, často správnými.
@Drolin (03.01.2021 19:20): Vidíš, a já mám právě recenzi na Stone Prophet vypálenou v hlavě a od momentu, kdy jsem si tu recenzi po sobě 10x přečetl jsem nesnil o ničem jiném než hrát Stone Prophet a když jsem jej konečně získala a dohrál, byl jsem ze hry naprosto unesen. Čili já se z toho o hře dozvěděl naprosto vše :-)

@Rapier (03.01.2021 19:19): Od Wolfa si dodnes pamatuji hlášku z MAGEA někdy z roku 2000, že "Andrew a ICE psali výborně vždy".
@Rapier (03.01.2021 19:11): Zrovna včera jsem si četl recenzi na Stone Prophet od Andrewa. Navozování amtosféry s Mečiarem je sice vtipné, ale ze hry jsem se také prakticky nic nedozvěděl :)). Ono ale napsat informativní 4-stránku pokud má člověk šibeniční termín (jak na dohrání, tak i napsání) je opravdu těžké, a proto nudné popisy příběhu nebo příběh jak autor hru získal (to je ovšem třeba dobré u recenze na Discworld Noir) jsou často zdlouhavé a odradí od dalšího textu.
@Rapier (03.01.2021 19:11): Které to jsou ty recenze na hry, které nehrál? Já to beru jako takové stories vytvořené na podobném základě jakože Andrew nehrál Fallouta a psal na něj recenzi, což jsme si tu již vyvrátili :-)

A když jsem ty časáky četl, tak jsem se dozvěděl o tom, že ta hra je, to byla pro mě jediná a podstatná informace. Novinařinu, která by mi sdělila, jaká ta hra je po všech stránkách jsem nikdy neuznával, vždy mě zajímalo, jak ta hra konkrétně hráče bavila. A abych si to přečetl, muselo to být zábavné čtení a o to tehdy šlo. Stejně si většinou člověk ty hry, jak se mu dostaly pod ruku, zhodnotil sám a sám uznal, zda jej baví nebo ne, Důležité bylo o té hře prostě vědět. Mně ani kolikrát nevadilo, že recenze byla kratičký sloupeček a zbytek stránky zabíraly obrázky. Byl jsem schopen si je prohlížet hodiny a snít o tom, jak to hraji.
@Drolin (03.01.2021 14:53): Andrew ten spolumajitel jistého známého erotického portálu v CZ, to mě nepřekvapuje. Ten kluk psal recenze na hry které ani nehrál a ještě se tím chlubil. Upřímně nesdílím @Ringo nadšení nad Andrew ze SCORE. Měl pár lepších a pár horších kousků, rozhodně byl zábavný a výrazný autor, o tom žádná a tenkrát když jsem je všechny četl (Excalibur, SCORE, Level, Gamestar) mě bylo výrazně méně let. Dnes, když ty článku čtu tak si říkám, jako lepší už je někdy raději ani nečíst. Někteří autoři a Andrew k nim bezesporu patřil psali zábavně ale o hře jsem se nedozvěděl prakticky nic. :) Je fakt že jako náctiletého mě to bavilo. Jsou to samozřejmě legendy ale už se na ně dívám jinými očima než v náct....

Už jsem si vzpomněl koho mě Andrew připomíná. Pár dnu zpět jsem dočetl Trilogii SPAD od Kotlety a v posledním díle (čtvrtém) je zmíněný Vrána, před válkou všude na webu úsměvy s manželkou, přispívání na charitu a foto s černoušky z afriky jak sází stromečky. Plus podnikání na webu od porna po portály pro mamninky. Po válce tvrdý a nesmlouvavý otrokář. :) Tak tak přesně na mě ten klučina zpětně působí.
@Drolin (03.01.2021 16:09): Jeden čas jsme v krámu měli obrovský množství score i levelu. Jo i score číslo 2 tam bylo několikrát. Bral jsem si občas nějaké číslo do MHD na čtení a porůznu se to rozprodalo po 20 nebo 30 korunách, občas rozdalo. Doma jsem měl v komoře obrovskou krabici od televize kam sem ty časaky odkladal. Ne jen score a level. Při stěhování to tam zůstalo pac to vazilo tunu a já se s tím nechtěl srat. Počítám ze to pak vyhodili. Škoda? Nevím, nijak mi ti nechybí i když hromádku časaku mám zase :)
@Drolin (03.01.2021 16:09): Score je urcite z historickeho hlediska nejvyznamnejsi herni casopis u nas, ale taky si nemyslim, ze z toho nekdy bude nejaky velky artefakt, byt treba pro me maji cisla zlate ery, tj. 1 - 44, potazmo 1 - 68 do nastupu Zvelebilovy redakce baseballistu v cele s diletanty Tukanem a Bilkem aka Robinsonem ml., nedozirnou cenu.

Svoji sbirku cisel Score 1-100 si vezmu s sebou do mohyly, kde budu pohrben jako Crom v Barbaru Conanovi.

@Ringo (03.01.2021 15:56): Nejvzacnejsi bylo vzdycky Score 2, ktery vyslo v malym nakladu. Ja ho koupil nekdy cca pred 10-ti lety na Aukru ve vybornym stavu asi za 20 korun, podobne jako zbyla cisla, ktera jsem tehdy nemel a dokupoval.

Jo a Score 1 jsem koupil na Invexu na stanku Score nekdy v roce 2000 asi za 20 korun, lakovana obalka a tak. Moje nejoblibenejsi cisla, tedy ty, ktera jsem mel prvni (Score 26, 11, 12, 8 a 17) mam bohuzel uz v hodne salatovym vydani.

@Pluto (03.01.2021 15:19): To je to cislo s obalou z Quakea 3, ktera vypada jako psi zadek. GK3 tam myslim Himmat trochu podhodnotil, ale vtipnej je jeho navod, z jehoz zaveru byl pri prekladani z originalu linej odstranit anglicka slovicka.

@Ringo (03.01.2021 15:08): Je fakt, ze Score melo hodne kolisavou kvalitu, zatimco Level si drzel stalou suchoparnou uroven diky stabilni redakci, ktera bohuzel neumela psat a byla nudna, takze nudni byli i jejich kamosi, ktery si tam natahali jako autory a nakonec tento nedostatek museli vzdy resit pretahovanim autoru ze Score.

Nejhorsi ovsem bylo, kdyz mel herni casopis 10+ stran hardwaru, techboxu, softboxu apod., hardware je tematika zabavna asi jako pestovani okrasnych rostlin a navic jsou ze zpetnyho pohledu tyto clanky absolutne bezcenny, stejne jako preview plny PR kecu z press releasu. Score timhle trpelo za Papika, Plevel tim trpel i tehdy, kdyz jsem to prestaval sledovat.
@Ringo (03.01.2021 15:56): Ačkoliv je u Score potenciál vyšší než u jiných časopisů (Level, Gamestar), tak bych to také jako cennost nevnímal. Ale zajímal by mě určitý konsenzus třeba právě zde z DH, jaká je reálná cena. Osobně bych za starší čísla, co nemám, asi dal mezi 100 - 200 Kč jako sběratel i fanoušek; takže nevidím moc větší prostor pro vyšší ceny. I když za pár let může být situace jiná. Nicméně je to trh pro úzký okruh zájemců, a u Excaliburu (který je řádově nabízen za ještě větší částky) to je ještě omezenější.

No a já třeba nyní více sháním gamebooky, tam je cena už trochu jasnější kvůli okruhu fanoušků a počtu dostupných kusů. Aneb nemá někdo Komando robotů? :))
BTW když už jsme u těch vlastnictví Score, tak v tom posledním Labůžu nám Červ v jednom momentě říkal, že nebude jmenovat, ale jistá osoba mu vyhodila všechny Score do popelnice, tak tam v to momentě cenu Scorat zrovna malinko řešíme. Vím, že jsou některá čísla na Aukru i za litr:-)
@Drolin (03.01.2021 15:45): Nevím, sám to v sobě neumím posoudit. Není to pro mě životní záležitost, takže bych za jedno číslo 500 nedal, když jsem to kdysi navíc měl za cenu 60 Kč a daroval jsem to někomu vše jen tak, zadara. Kupovat to nazpět za pětikilo za číslo by mi rozum nedovolil :-) Mně to nedávno kdosi nabízel jen tak na FB, že si proto mám přijet, že se mu to válí doma. Ale byl z hodně daleka a tam se mi jet nechtělo :-) Takže návrat těch nechtěných čísel ke mně domů vidím asi jen v případě, že by se našel někdo, kdo by to jinak vyhodil a já bych mu za to třeba dal nějaký symbolický litřík :-)
Ale kdyby náhodou někdo dělal pořádek a měl v perfektním stavu čísla Score 31 - 57, kterých by se chtěl zbavit, tak bych je za nějakou rozumnou cenu samozřejmě vzal, jen z takových principiélních důvodů :-)
@Drolin (03.01.2021 15:16): No já to nakonec s časáky vyřešil tak, že jsem si nechal Score 1 - 30 a Score 58 - 67, samozřejmě Excalibur 1 - 21. Excalibury 22 - 49 jsem rozdal, stejně tak jsem rozdal Score 31 - 67 a pak všechny Score od 68. A taky jsem rozdal nějaká ty ojediněle ponakupovaná čísla Levelu a Gamestaru.

Občasné hlodání svědomí, že jsem si měl aspoň ty Score 31 - 67 nechat, ať mám zkompletovanou celou tu éru devadesátek nakonec vždy rozptýlí pokus se mrknout do oscanovaných těchto čísel, abych zjistil, že mě tam stejně jen v několika číslech zajímá jen pár her a stejně bych to nikdy už nečetl, protože to vesměs psala už ta generace autorů z postandrewovského Excaliburu a nebo ti předraftovaní z Levelu.

Já to mám autorsky hodně spjato, je to asi jako když mám oblíbené autory knížek :-) Takže jsem si nechal jen ty čísla z těch rozjařených dob, kdy z toho aspoň kapku koukalo to pařanské nadšení a ne suchá novinařiina.

Co se týče období po roce 2000, tak tam je to asi o autorech ještě více než kdy před tím, protože tam už mohl v době internetu k časopisu přitáhnout fakt jen kvalitní autor. Já se o konzolích a japonských RPG fakticky pořádně dozvěděl až z internetu, časáky na to před tím dost kašlaly.
@Drolin (03.01.2021 15:16): Mě tehdy ty obecné témata až tak moc nezajímaly. Nejvíc mě bavily recenze a pak taky informace o připravovaných hrách. On to taky tehdy byl jeden z mála možných zdrojů informací. Tématické články mě začaly zajímat až mnohem později.