Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Ni.Bi.Ru: Posel bohů

Ni.Bi.Ru: The Messenger of the Gods, NiBiRu: Age of Secrets, NI.BI.RU: Der Bote der Götter

74
219 hodnocení Platformy
Žánr:
adventura > 2D adventura *
adventura > 3D adventura
Forma:
placená hra
Rozsah:
samostatná hra
Multiplayer:
ne
Datum vydání:
11.03.2005 PC
Vývojáři:
Future Games, Unknown Identity (sekundární)
Nibiru, remake známé adventury z roku 1998 (Posel Bohů) v novém grafickém kabátku, vás zavede po stopách neznámé mimozemské technologie ukryté v Mayských chrámech, která se nesmí dostat do nepovolaných rukou. Kromě vylepšené grafické stránky, která prolíná pestré 2D pozadí s 3D interaktivními věcmi a postavami, přináší i vylepšený příběh, který je sice v jádru stejný, ale jako takový přináší a odkrývá mnoho nových situací a zádrhelů, které jste si v originálním díle nemohli dopřát. Kromě toho se vžijete do kůže nového hlavní hrdiny a drtivá většina dalších postav, které na své cestě potkáte, je rovněž úplně nová a v původní hře nevystupovaly.

Hra, která u nás vyšla v kompletním a profesionálním českém znění, vás zavede do České republiky, Francie a Mexika v kůži archeologa Martina Holana.


Poslední diskuzní příspěvek

Jumas: World Cup jsem zkoušel, ale nechytl mě. Ale to je čistě subjektivní, protože mě nikdy nebavily simulátory jakéhokoliv druhu. Tady ani…

Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 80
Je mi celkem jedno jestli se jedná o předělávku nějaké starší hry; původní verzi Posla bohů jsem nehrál, takže nemohu porovnávat.
Každopádně si myslím, že tato hra není špatnou adventurou o čemž mě přesvědčilo hned několik zcela zásadních skutečností: hned na začátku mě upoutalo grafické provedení, společně s hudebním doprovodem a českým profesionálním dabingem; to že jsem byl vtažen do příběhu, který mě svým lehce mysteriozním nádechem nasál, není třeba dodávat. Velice slušné hádanky, některé trochu moc obtížné (alespoň na mě) ..kuličky, bílá, zelená, jakpak já vás posládám?...z čela se mi stéká studený pot, ruce se mi chvějí; kolikátý pokus?...neeee!! Pro dnešek konec, je už moc pozdě, ráno vstávám do práce, zkusím to zítra...Ach bože!!! já to snad nedám!, naposled to zkusím a ... zatraceně!, ještě, že se můžu kouknout do návodu!, tak a je to! - cože??, podle návodu to taky nejde?, kde jsem udělal chybu? Jsem zbabělec, ale jinak to nejde, už na to nemám nervy; najdu si příslušný save a bude to!
Abych jen nechválil, tak je také pravda, že některé myšlenkové pochody Martina Holana mi nešly do hlavy, a nechápal jsem proč ta vyčpělá homelesačka musí mít hot dog s hořčicí a nestačí jí kečup;
Konečný verdikt nicméně zní: 80%

Pro: dabing, grafika, puzzle

Proti: sem tam trhliny ve scénáři, nelogické chování

+41 +42 −1
  • PC 70
Bohužel je ze hry docela dost cejtit, že to neni originální titul, ale předělávka. Jednoduše tam chybí taková ta "láska ke svýmu dítěti" :), která je třeba u Posla Smrti celkem zřejmá. Je pravda, že původní hra byla velice kvalitní a remake si určitě zasloužila už jenom proto, že tenkrát se o ní moc nevědělo a tím pádem si ji moc lidí neužilo.

Decentní "odfláknutí" je asi nejvíc znát na animaci postavy při manipulaci s předmětama. Příklad: postava vezme do ruky koště a animace vypadá celkem obstojně a slušně se na to kouká...ale po chvíli má vzít do ruky vázu a vodu z ní vychrstnout na zásuvku. Jenže milý pan Holan nic nedrží a nemastnej neslanej pohyb rukou směrem ke stěne je doprovázenej pouze šplouchnutím. Takhle je to zhruba v 50% případů. Je prostě jasný, že kdyby nad tim vývojáři strávili o trochu víc času, tak by to bylo znát. Další věcí, který moc nerozumim je jakoby nesympatičnost hlavní postavy...nemyslim tim hlas(ten byl fajn), ale hlavně celkovej vzhled. Hrozný hadry, nevýraznej obličej, připosraná chůze(že to bude inteligentní člověk byste si asi na první pohled neřekli)...no prostě většina ostatních postav vypadala mnohem líp než náš hrdina :) A když už jsem u tý kritiky, tak bych taky ocenil, kdyby se dabing víc blížil reálnýmu rozhovoru. Protože jsem měl dost často pocit, že je ta gameska určená pro cizince, kteří maj za sebou jen pár lekcí češtiny, tak aby ty slovíčka všechny stíhali pobrat :) (to je ale ostatně neduh většiny našich adventur).

Přeze všechny moje výtky se jedná o nadprůměrnej kousek. Hráči, kteří se starym Poslem Bohů nepřišli do styku si ho určitě užijou o poznání víc a vřele jim ho doporučuju. Pro ty ostatní (což je i můj případ) to zas taková zábava není no...

Pro: zajímavej příběh, decentní soundtrack příjemně podkreslující atmosféru, těch pár hlavolamů, no prostě ucházející adventurka

Proti: místama zřejmý šití horkou jehlou, táhnoucí se rozhovory, vizáž hlavní postavy

+35
  • PC 65
Od dohrání Posla Smrti uběhl už nějaký ten pátek a svou žízeň po adventuře jsem tentokrát opět zaháněl "lahvinkou" z našich luhů a hájů. Příběh není nezajímavý, citelně mu však chybí složitější zápletka či pořádný dějový twist. Stručně řečeno, zahnal žízeň, ale příliš jsem si nepochutnal.

První polovinu hry jsem vysloveně hltal, ačkoliv už tady jsem vnímal drobné nedotaženosti. Často mi chyběl vnitřní monolog poodhalující motivy našeho archeologa, nebo třeba absolutní ignorování některých skutečností, např. portrétu z Karlova mostu. Mysteriózní atmosféra, napětí, uvěřitelnost příběhu i logické kombinace předmětů (s jednou hlodavčí vyjímkou) zde však funguje velmi dobře.

Druhá polovina hry je bohužel odlišná, děj přesouvá doslova letem světem a nedává prostor vyniknout atmosféře jednotlivých lokací. Z naší postavy se stává pouze nudná varianta Indiana Jonese a jeho odhalování mayských tajemství působí dosti béčkovitě a nezajímavě. Mexické městečko je celkem zbytečná lokace a návštěva indiánů je úplně mimo mísu. Kontroverzní konec už jen podtrhuje nevydařenou druhou polovinu hry. Podobnost se snímkem Indiana Jones a Království křišťálové lebky je vcelku zábavná.

Pozastavím se u dabingu a zvuků. Mít (opět) k dispozici ansámbl prvotřídních herců a (opět) nenajmou kvalitního dabingového režiséra, je bohužel poznávacím znamením česky dabovaných her. Výslovnost slova ''haló'' je opravdu jiná, když člověk bere sluchátko, nebo když na někoho volá z okna. Tím spíše tluče do uší, když je to prvním slovem, co hráč ve hře uslyší. Určitý posun oproti Poslu Smrti zde však je. S hlavní rolí se sympaticky popral Jan Šťastný. Vnitřní monology jsou skvělé a mnohé dialogy se také povedly. Výjimky se ale najdou, některé části dialogů jsou tak úplně mimo. Citová hnutí a vypjaté situace se tradičně zprostředkovat nedaří téměř vůbec. Naopak, neuvěřitelně jistě působí pan Vladimír Brabec. Kde režie selhává, tam ji herecká zkušenost nahrazuje. Škoda, že jeho postava nebyla více využita. Zvuky mi pocitově přijdou jako převzaté z Posla Smrti a všeobjímající ambientní hluk se k některým částem hry opravdu nehodí. Na náměstí městečka v Mexiku by to opravdu nemělo znít, jako ve sklepení zámku Black Mirror :).
+34
  • PC 75
Ni.Bi.Ru jsem dohrála za dva večery a rozhodně jsem se nenudila. Přišlo mi úsměvné, že hraji za Martina Holana, když můj manžel i syn jsou také Martinové. Hned na začátku jsem se ocitla na Karlově mostě, k němuž mám krásné vzpomínky z vejšky.

Hra hezky plyne, rozhovory nenudí a hádanky jsou víceméně logické. Přiznám se, že jsem se musela občas podívat na návod. Ale k mé radosti, to nebylo moc často (například odchyt krysy, nebo u sošky jsem potřebovala vědět, jaké číslo mám složit, a pak už jsem si s hádankou poradila a ještě v docích jsem se musela podívat, jak vyváznout před výbuchem).

Někdy mi přišlo nelogické, že si například chci z bedny vzít dva dynamity, ale Martin mi řekne, že je nepotřebuje a za chvíli se pro ně musím vracet. Vím, že to v adventurách bývá, ale některé jsou v tomto ohledu opravdu ošetřené. Také jsem si třeba asi třikrát prohlížela nástěnku, protože jsem si říkala, že tam přece musím něco vyčíst, ale to ne, Martin se tam musel vrátit znovu až za čas, aby si jakože náhodou všimnul vzkazu.

V Mexiku se mi objevil bug, kdy při splnění jednoho úkolu tam stále stála jedna mexičanka a chtěla po mě peníze, aby pustila dceru ven, i když jsem jí je už noc předtím dala a její dcera dávno stála v hospodě u baru ;o) Také jsem se pobavila nad představou, že indián/šaman sedí v Mexiku, kde je hic jako blázen a ve stanu za ním je rozdělaný obrovský oheň. Tenhle pán mi taky při první návštěvě říká, ať přijdu blíž a posadím se a já při tom celou dobu sedím již vedle něj na zemi.

Ni.Bi.Ru má pěkný hudební podkres, který se do daných situací opravdu hodil a postaral se tak o zvýšení napětí. Až na těch pár nelogičností, se mi hraní velmi líbilo. Řekla bych, že hra byla tak akorát dlouhá, aby mě bavila celou dobu.

Pro: délka, hudba, hádanky

Proti: občas mě hra nutila dělat znovu věci, které mě předtím udělat nenechala

+27
  • PC 65
Netradičně vážná česká adventura s výbornou atmosférou. Mrazivého napětí si užijete hned několikrát, protože většina lokací je tajemná, liduprázdná a podtržená tíživou hudbou. Zajímavému hernímu zážitku pomáhá úžasné grafické zpracování a detektivní příběh, ve kterém vám kdosi neznámý neustále kříží cestu. O dabing se postaraly známé hlasy (Jan Šťastný, Vladimír Brabec atd.) a není mu co vytknout. Jen škoda, že některé dialogy působí dost stroze.

Puzzle hádanky - Většina se dá vyřešit v poklidu, ale je tu i pár tužších, každopádně prodlouží herní dobu o nějakou tu hodinku (pro mě plus).

Pro: Napětí, grafika, dabing, puzzle hádanky

Proti: Strohé dialogy

+25