Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Zajímavosti

Vývoj

Způsob nalezení kombinace k de Vildeovu trezoru (převod písmen na čísla pomocí telefonu) je v obou hrách stejný, ale nalezení písmen se liší. Zatímco v Nibiru se dali odhalit hned pomocí plakátu nad krbem (TICAL), tak v PB bylo vše řešeno pomocí jednoduché křížovky (tajenka GUATEMALA). Vzhledem k tomu, že byl PB určen pro český trh, nebyl s tím tehdy problém, ale jelikož NiBiRu bylo distribuováno i do jiných zemí, bylo třeba změnit postup v získání kódu.
Název Ni.Bi.Ru je podle spekulativní neznámé planety Sluneční soustavy, které se říká planeta X nebo také Nibiru, což se autorům hodilo do celkové konspirativní zápletky hry.
Vývojáři si původně do hlavní role Martina Holana v českém dabingu představovali Ladislava Cigánka nebo Lukáše Vaculíka.
Brasikona, 11.11.2023, zdroj: Level, č. 300 (2019)
+10

Tvůrci

Ve všech třech adventurách od Unknown Identity si zahrál jeden z předních českých dabérů – Pavel Soukup.
- V Poslu Bohů daboval hlavního hrdinu, památkáře Stanislava Novotného.
- V Poslu smrti se zhostil role šlechtice Roberta Gordona.
- V Nibiru šlo pouze o miniaturní roli detektiva.
Námět & Scénář: Michal Pekárek, Pavel Pekárek, Zdeněk Houb
Texty & Dialogy: Zdeněk Houb, Martin Malík
Grafika: Michal Pekárek, Pavel Pekárek
Animace: Michal Pekárek, Pavel Pekárek
3D Modely postav: Jan Blín
Animace postav: Jan Blín
Filmové sekvence: Tomáš Vandírek, Michal Pekárek, Pavel Pekárek
Hudba: Zdeněk Houb
Zvuk: Zdeněk Houb
Program: Martin Preisler, Josef Kolář
Systém AGDS: Martin Preisler, Michael Gróf


Marketing & Distribuce: Martin Malík, Marcel Špeta
Produkce: Future Games s.r.o.

Dabing: Jan Šťastný, Vladimír Brabec, Pavel Rimský, Pavel Soukup, Dalimil Klapka, Antonín Navrátil, Hynek Čermák, Tomáš Karger, Jan Hanžlík, Vladimír Fišer, Václav Rašilov, Tomáš Borůvka, Lukáš Král, Lubomír Šplíchal, Ivo Novák, Zdeněk Mlčoch, Martin Dusbaba, Helena Brabcová, Klára Sedláčková, Jana Štaňková, Patricie Soukupová, Jakub Večeřa, Alena Večeřová

Příběh

Ačkoli nikde není zmíněno, kdy přesně se příběh odehrává, lze to zjistit z poslední animace, kde je na náhrobku de Vildeho uveden rok úmrtí 2004. Stejný rok je třeba zadat také při řešení rébusu v Chrámu Úsvitu.
Inspirací pro příběh a výpravnost byly filmy s Indiana Jonesem, ale také sci-fi Muži v černém.

Hardware

Mininální konfigurace:
Win.98/ME/2000/XP, Procesor 800MHz, 128MB RAM, Grafická karta 32MB RAM

Easter eggy

V kanceláři Barbory v suterénu budovy archivu, je odkaz na hru Posel smrti, a to krabicová verze tohoto titulu na kancelářském stole.

Ostatní

Značná část hádanek je stejná, jako v původním Poslu bohů, jen s mírnými úpravami. Jedná se o hákový kříž ve štole, skládání magnetů do trojúhelníku, posouvání kuliček a počítání s mayskými čísly.
Mnoho postav se velice podobá těm, které se objevily již v původním Poslu bohů. Jedná se o Francois de Vilde (v PB pouze známý, nikoli příbuzný hl. hrdiny), žebrák, důchodce, sekretářka, ředitel, recepční v hotelu (v PB to byla žena), detektiv, Cray (v PB nepojmenovaný stánkař), opravář (v PB šlo o uklízečku ale význam ve hře byl podobný), trhovkyně, archeologové a Bílý medvěd.