Posel Bohů

01.10.1998 PC
Česká adventura, ve které se v kůži archeologického experta Stanislava Novotného vydáváte po stopách Mayského tajemství. Při putování navštívíte nejrůznější místa po světě jako Mexiko, Guatemala, Holandsko nebo Českou republiku. Devízou hry je spousta logických hádanek, které můžou zamotat hlavu nejednomu hráči.

V roce 2005 vznikl díky Future Games remake s názvem Ni.Bi.Ru: Posel bohů.

[neexistující komentář]: Hru hodnotíš, podle hraní v dnešní době se dívám :-), když jsem hru hrával nekdy v r. 2000 na win98 tak žádný problém…

Tak tahle adventurka vás určitě nedostane svojí grafikou, ale pokud to překousnete, tak budete štědře odměněni. Já osobně bych jí řadil na špičku český tvorby v tomhle směru. Největší devízou hry pro mě byla atmosféra...už jen ten začátek: "při stavbě dálnice byla objevená zasypaná německá štola z WW2" :) Semtam se našly opravdu težký hlavolamy a skládanky, který dokázaly slušně pocuchat nervy... Jinak si doteďka pamatuju konec hry, což se mi taky vetšinou nepodaří. Před pár lety se objevila adventura N.I.B.I.R.U jako remake původní hry...další důkaz, že scénář asi za něco stál.

Pro: Atmosféra, náročnost, leveldesign

Proti: asi grafika nebyla nic extra už tenkrát :)

Rok 1998 byl z pohledu českého hráče dobrý rok. Polda, Horké léto, Fish Fillets, Brány Skeldalu... a Posel Bohů. To pochopitelně nejsou všechny tituly z tohoto roku, ale na těchto pět vyjmenovaných se nezapomnělo. Důvodů, proč tomu tak bylo, by se našla celá řada (úspěšné prodeje, následné reedice a poté i sekvely a nakonec i překopání původních hry tak, aby šly spustit i na nových operačních systémech).

V tomhle přišel Posel Bohů poměrně zkrátka, protože tvůrci se rozhodli pro plnohodnotný remake Ni.Bi.Ru: Posel bohů a tím de facto odřízli většinu zájemců o další hraní Posla - jedinou mně známou možností jak hru spustit je virtualizovat Windows 95 či 98 v programech jako Windows Virtual PC či freeware VirtualBox (zkoušel jsem i QEMU, ale tam se mi Wokna nepodařilo doinstalovat).

Stojí za to zmínit, že mezi NiBiRu a Poslem jsou určité rozdíly a že se některé pasáže liší, nicméně základ zůstal stejný a zůstala i většina hádanek (včetně nenáviděných kuliček; dobrá zpráva je, že postup řešení z remaku se dá po určité intelektuální úpravě (aka dělal jsem to třikrát:) aplikovat i na originál, stačí dávat pozor na pozice volného slotu a neřídit se barvami.

Zvláště ke konci mi přišlo, že se autoři hodně inspirovali adventurami s Indianou Jonesem a přestože spolu Polda, Horké léto (resp. jejich první díly) a Posel mají vizuálně leccos společného, tak se to alespoň zdálo mým přisleplým očím, Posel mi zpracováním silně připomínal právě Fate of Atlantis. Svým vážným pojetím k ní má rozhodně nejblíže. Nedá mi to a musím vypovědět i své podezření nad edukativností titulu, neboť nacistická štola je plná impresionistů:) Škoda jen, že scénárista nevybádal, že kmen Hopi přebývá v Severní Americe a ne v Mexiku, ale to už je drobnost.

Co říct závěrem? Povedená hudba, povedené animace... přestože je NiBiRu v lecčem povedenější a danou látku zpracovává lépe a do hloubky, i originál má něco do sebe...
Moje první originální hra! Když jsem kdysi našel tuhle hru pod stromečkem byl jsem unešený.. Tato hra na svojí dobu neměla nejlepší grafiku, spíše průměrnou, ale za to hezké animace a hlavně supr příběh hry, který nás zavedl do různých koutů světa. Tehdy jsem neměl internet a ani návod a trvalo opravdu dlouho než jsem ji dohrál, ale když už se tak stalo byl jsem zklamaný, že už je povšem. Lepší česká adventura je už jen Posel smrti.

Pro: PŘÍBĚH, česká hra s dobrým dabingem

Proti: občas dost náročné (pokud nemáte návod)

Skvělá česká adventura s úžasnou atmosférou a hratelností. Byla to taky jedna z mála v té době CZ adventur, která nesázela jen na srandu, ale na perfektní příběh a jeho servírování hráči.
Určitě nikdy nezapomenu na prozkoumávání lokací a hledání dalších indicíí, řešení puzzlů. Tahle hra mě narvala do křesla před monitor a nepustila dokud jsem jí konečně neprolomil.

Pro: atmosféra, příběh, hlavní hrdina, dabing

Proti: ke konci dost náročné

Jedna z těch nejúžasnějších českých adventur, která se v naší malé zemičce zrodila. Pravda, že příběh na úkor kvality v jistých ohledech trošku strádal, ale ty nádherné kreslené scenérie, ty se z hlavy nikdy nevytratí. Jsem rád, že jsem byl součástí doby, kdy vznikala jedna kreslená adventura za druhou. Stálo to za to. Dnešní 3D adventury už mě tolik jako tehdá nezaujmou, a když jo, tak už je co říct. Na tyhle klasiky prostě nikdy nezanevřu. A to i přesto, že pro současné hráče takové kreslené adventury vypadají spíš směšně, než nádherně. Já jsem na nich odkojenej, a budu na ně vždy vzpomínat s úctou.

Pro: nápaditý příběh, nádherně nakreslené scény

Proti: konec, těžké puzzle