@Drolin (10.03.2022 08:35): Jo s Poslem byl problém, spustil jsem ho akorát ve virtual PC s Windows 98, ale i tam mi nějak blbnul zvuk (anžto emuluje jen základní zvukové a grafické karty, bývá tam občas s některými hrami problém), takže jsem ho nakonec nehrál.

Dobrá zpráva, že se konečně podařilo zprovoznit :). Imo mnohem lepší verze, než ona zmiňovaná předělávka. Jakkoliv se nejedná o kdovíjakou must play adventuru, má své určité osobité kouzlo asi i díky "first person" pohledu a oné příjemné kreslené grafice.
Dohrál jsem jen tu předělávku NIBIRU, ale ta kreslená VGA verze mě vždycky taky hodně lákala, na čase si to zahrát.
Ešte som sa k Poslu vrátil :). Očividne cez winevdm sa dá hra spustiť priamo na nových Win. Hral som to na Win10 a išlo to v pohode. Prešiel som to do konca.

Hodil som tú verziu na archive.org a uloz.to. V názve to má winevdm.
@ardno5 (12.11.2020 09:29): stavět PC s Windows 2000 fakt není dobrý nápad. Windows 2000 nejsou s celou řadou her kompatibilní, podobně jako NT. Buď tam dej W95/98/98SE/ME (Win 9x) nebo Windows XP/7.
@stepankoby1 (02.09.2021 20:10): Rozbiehať tieto 16bitové win aplikácie je fakt radosť :)

Ešte k tým SB PCI128 ovládačom, čo sú v tom archive linke, v descriptione je popísané ako ich nainštaľovať na win95 (je tam potrebné urobiť malú editáciu vo VMware .vmx súbore), Na win98 IIRC netreba ani to, tam to už na nových VMware verziách automaticky deteguje.
Nj, emulátory hardwéru ako PCem/86box už budú mať problém s 200Mhz a viac. Skúsil som to spustiť aj vo Virtual Boxe/VMware a v oboch mi pomohlo dať tam iné ovládače na zvuk než tie built-in. Na VMware sú fajn PCI128 odtiaľto https://archive.org/details/Win9xSoundDriversVMwareFusion a na VirtualBox si v nastaveniach virtuálky môžeš dať AC97 audio a nahoďiť si tam nejaké AC97 ovládače, Trebárs tieto http://old-dos.ru/index.php?page=files&a ... ;do=show&id=3146.

Tá synchronizácia zvuku je aj tak prasa, ale bolo to mimo povedzme 0.1-0.2 sekundy. Teoreticky si to ešte môžeš dorovnať ak si edituješ vo Windows/system.ini a pod sekciu [386Enh] si doplníš

mintimeslice=50

Hodnotu si nastav podľa potreby niekde od povedzme 10-100. IIRC 20 je systémový default, so zvyšujúcou hodnotou zvuk začne dobiehať obraz. Skúšal som to vo win95, ale 98 budú identické.
@Astalavista (25.08.2021 19:38): Přes virtualbox s image diskem Posla na 98 jsem měl vteřinu a půl dlouhou prodlevu zvuku, a to na dvou různých zařízeních. Je to divný, protože před pár lety, když jsem ho hrál poprvé, mi Posel nic takového nedělal. Ale nepodařilo se mi toho zbavit.
@code (01.04.2015 14:30):
Microsfot Virtual PC jsem nezkoušel, když už neni ke stažení a stejně nefunguje na Win 8 a 10.
Myslím, že jediná možnost jak to hrát na Win10 je přes Oracle VirtualBox a Windows 95.
Musí to být taky patchovaná verze (Game4U / Vyrida Rip), jinak to píše tu chybu s dispdib.dll.
@Red (12.11.2020 09:46):
Ja vlastním originalku, kterou jsem dostal v roce 2000 cca. Na starem pc jsme měli win 98 a hra běžela bez problémů. Ale mám obavy, že s win 2000 už nepojede.
Ahoj nezkoušel někdo instalovat posla na Windows 2000?? Zajímalo by mě, zda-li by to jelo nebo ne.. planuji sestavit dobový pc z roku 2000 a nainstalovat tam hry mezi léty 1996-2000
Pánové, včera se mi v Amsterdamu stala zvláštní věc. Řekl jsem si, že si to urychlím a neskládal jsem ten roztrhaný papír, ale rovnou jsem chtěl otevřít kufr. Jenže hned poté, co jsem začal otáčet s čísly, se mi objevila cutscéna, jak někdo hází nějaký pytel do kanálu. Myslel jsem si, že je to game over, protože jsem vždycky předtím ten papír skládal, ale hned po té animaci mi hra spadla (jak jinak) a když to teď zkouším znova, tak už mi ten kufr jde normálně otevřít. Stalo se to taky někomu?

Edit: Tak nic, jedná dobrá duše na Youtube mi poradila :)
Ahaaa, už jsem na to přišel, jeden kotouček jedno dvojčíslí :-D
Tak už jsem to rozjel, problém byl že jsem měl špatnou CD, kde se prostě instalce nikdy nespustila.

Teď jsem ale u trezoru kde jsou 3 otočné kotoučky, a pochopil jsem že se tam zadávají poslední 2 čísla z monetových obrazů, ale jak to dvojčíslí zadat když mám 3 kotouče?

Díky
vidis to me nenapadlo zkusim jeste tohle kazdopadne zatim dekuji :)
Zdravim vas chci se jen zeptat vim ze se to tu uz resilo ale poread se mi nedari nainstalovat ve virtual boxu jsem si nainstaloval win 98se a kdyz dam instalovat tak mi to napise chybu : runtime error 005 koukal jsem ze nejsem jedinej ale nikde na netu jsem nenasel co stim predem dekuji za odpoved.
@ViRus (04.02.2014 11:55): Kdyz se zaseknu, projdu vsechno, vyzkousim vsechno co me napadne a placam se treba 20 minut bez napadu pote, co jsem fakt prosmejdil uplne vsechno, tak jdu po navodu, ale mam zkusenost, ze cim vic do nej nahlizim, tim min se potom snazim, takze se ty nahledy snazim fakt eliminovat. Treba posledne u Discworld Noir to byla tak 1 pomoc navodu za chapter, chaptery byly tusim 4, nebyla to tezka hra - mimochodem fakt doporucuju, skvela zalezitost moderniho strihu. Nedelam pokusy vsechno na vsechno, proto nemam moc rad stupidni komedialni adventury ala Lucas Arts, kde mas milion predmetu a vicemene logickych moznosti, jak je pouzit, ale jen 1 je podle autoru spravna. Mam rad adventury, ktery jsou v tomto smyslu promysleny a k hraci ferovy, maji normalni obtiznost, pripadne ktery ti pri logickym pouziti predmetu, ktery ale nejde, napisou vlastni hlasku proc to nejde apod. Nestavi te zamerne do ultrazakysovych situaci a kdyz uz si nevis rady a podivas se do navodu, tak si placnes do cela a reknes si, ze na tohle jsi mel prijit. Nemam rad adventury u kterych si v zoufalstvi pri pohledu do navodu reknu, ze to reseni je absolutni 3,14covina, na kterou bych nikdy neprisel. To ale nebyva tak casto.
@ardno5 (08.06.2013 21:17): Chtěl bych se zeptat,na nějaký podrobnější návod jak nainstalovat. Mám Windows 7 a stáhl jsem si Microsoft Virtual PC,jak jsi ho už dával v odkazu. Ale ukazuje mi to,že mi to nepodporuje operační systém,když otevřu Virtual PC. Nevíte někdo co s tím?
@ViRus (04.02.2014 12:53): Taky jsem takový býval v rámci osobní hrdosti jsem jezdil myší po celé obrazovce hodiny a hledal co mi uniklo, ale čím jsem starší tím míň mám na takový kravení čas a radši se kouknu do návodu.
Už to též nějak moc neřeším, ale dřív mě to docela vadilo, že jsem na to nepřišel sám :-)
@Bodkin (04.02.2014 11:56): Přesně tak, když se člověk nemůže hnout dobu z místa a pak si v návodu všimne, že měl ťuknout myší do pidirůžku a tam najít předmět. Někdy se hra bez návodu či štěstí dohrát nedá.
@ViRus (04.02.2014 11:55): Dle nálady - někdy hraji začátek-cíl s návodem, někdy bez. Záleží adventura od adventury, nicméně větší část z nich má velmi špatně řešený design puzzlů, a tedy jejich řešení je pouze ztrátou času. Nicméně výsledný dojem to pro mě v obouch případech nijak zvláště nemění.
Mno tak dohráno, jako špatné to nebylo, jen poněkud kratší, a nebýt pádů, nemožnost instalace alespoň na XP a použití 2x návodu, mohlo být ještě lepší. Budu si muset zopáknout i ten remake, dost věcí jsem zapomněl.

A propo, jak často využíváte návodů, všeobecně a hlavně u adventur?
Chápe někdo ten mayský početní systém, leč se snažím sebe víc moc mně to hlava nebere?
Hoši, právě jsem se zasekl ve štole u těch pancéřovejch dveří, jak tam mám naskládat magnety, abych je mohl otevřít. Už jsem to kdysi udělal, ale teď na to zaboha nemůžu přijít. Nepamatujete si náhodou někdo, jak jste to dělali? Neexistuje na to třeba nějakej fígl? Já totiž fakt nevím. Vyšly mi už dvě řešení, v obou případech to bylo celý zaplněný, ale nebylo to správně. Kdyby si někdo něco náhodou vybavil, tak prosim napište.
Ohledne Posla bohu si pamatuji, ze v dobe vydani byl problem se spustenim na nejvykonnejsich pocitacich a tvurci vydali opravny patch. Akorat mi to s nim (pri virtualizaci) pak tusim vubec nejelo:-)

Dosbox je bez sance, neni to dosova hra a ani se neda nainstalovat ani hrat na Windows 3.11 pres Dosbox spustene. Kdyztak vyzkouset jinou verzi VirtualBoxu, na jedne z poslednich verzich mi Windows 98se vubec nesly nainstalovat.
Postup jsem popsal skoro uplne dole tady v diskuzi, plus jsem to zopakoval v tom linkovanem videu. Uznavam, ze uplne jednoduche to neni, ale uplny problem by to snad taky nemel byt.
@Krysicka (01.09.2013 17:30): Bohuzel ac jsem se snazil co to slo, zadny funkcni zpusob jsem nenasel. A ze jsem jich vyzkousel: virtual pc, dosbox, original, crack verzi proste nic nepomohlo. Jedine co na stopro fungovalo bylo poskladani pc s konfiguraci te doby a plnohodnotnym os windows 98 SE. Takze moje rada pro normalni hrani bez problemu je sehnat pc s win 98, cca 1ghz cpu, 64mb ram a 16mb grafiku... ;-)
Ahoj... Potřebuju poradit, jak tuhle hru zprovoznit... O počítačích vím skoro prd a přes DOSBox mi to nejde spustit...:-( Prosím o návod pro blbečky...;-)
Já to rozchodil na xpéčkách přes ten Microsoft Virtual windows .. 98 :-) ale lepší by byl oldschool pc s win 98 jak se tu už psalo ;-)
Já mám AMD K5 133MHz, 32MB RAM, 3Dfx Vodoo 2 Banshee. A hrál jsem na tom demo Half-Life a běhalo plynule s delší loading pauzou. :-P
@ViRus (01.06.2013 00:33): Nu, já mám u postele nějakého penťára s 98, ale grafárnu to nemá o mnoho lepší než ten virtuální Trident, ale PB jsem hrál na horším stroji a šlo to.
@Bodkin (01.06.2013 00:18): Pro mě bude jednoduší seskládat HW a dát win 98 se než nějaký virtual, kde nevím co si můžu dovolit, třeba rozchodit vyšší rozlišení byla čirá šílenost, až pak jsem se dozvěděl, že je nějaký universal driver na grafiku....
Tak se s tím trápím přes virtualbox, ale žádný úspěch. Z cd to vyhazuje tu chybu 005 a když celé cd zkopíruji na disk tak jsou chyby 002,004, 103 atd. Možná bude lepší zprovoznit nějaký šrot co mám kdesi po krabicích a nainstalovat win 98 na něj a pokusit se to rozjet....
Zdravím, snažím se instalovat ve Win98 a taky mi to háže "runtime error 005..."
@Angelo Mohl bys, prosímtě, popsat, jak jsi tu instalaci dokončil?
Jakoukoliv odpověď ocením.
@Angelo (01.08.2012 20:15): je potřeba virtualizovat Windows 95 nebo 98. Musíš vyzkoušet, jestli ti to pojede ve Microsoft Virtual Machine nebo ve VirtualBoxu. A sehnat si ISO soubor daného systému a v tom virtuálním počítači to regulérně nainstalovat.
Mno, není to špatné:) Ale sranda je, že jsem to ze začátku hrál v šestnácti barvách (viz. intro) a poté pomocí externích driverů nastavil 256 barev v rozlišení 1024*800 nebo jak to je a vůbec nepozoruji rozdíl... popravdě to vypadá dost podobně jako první Horké léto, ale propracovanější zobrazování všeho. Ale pro změnu je to z vlastního pohledu...
Tak jsem si konečně po několika letech o5 zahrál posla na win 7 :-) a to přes Microsoft Virtual windows .. 98 :-) hra běží tak jak má... kdyby chtěl někdo poradit stačí napsat ;-)
taky jsem se opakovaně pokoušel rozjet svoji první originálku, ale bohužel ani na xp se mi to nepovedlo, proto si opravím bratrův starý notebook a nainstaluju si tam win 98 a konečně si zapařím starýho posla. Pro mě byl remake (nibiru) sice dobrý ale na originál prostě nemá si myslím :-)
Tak to jsme na tom stejně:-). já stáhnul tu knihovnu displaydib.dll (pořád to hlásilo, že jí to potřebuje), patchnul jsem to, ale jakmile to spustím, takmi to vypíše postupně že to nemůže načíst něco z jednotek I a E a nakonec to zařve, že nemůže najít CD. Kdyby někdo měl nějaký nápad, jak to rozchodit, tak pls poraďte. Rád bych si tuto kultovní záležitost zahrál :-).
Patch jsem zkoušel, ale to mi pak zase hlásí že to nemůže nalézt CD. Ale vypadá to už funkčněji. Každopádně stejně pořád nemůžu přijít na to jak to rozchodit /nainstalovat.
Jo, napiš jim mail, třeba to odkývnou.

Btw - zkoušel jsi ten patch z jejich ofic stránek?
Virtual PC a 98 jsem zkoušel taky, ale nepomohlo to, házelo to zase runtime error. Právě že tomu remaku se chci vyhnout, líbí se mi spíš grafickej styl téhle verze.