Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Všeobecně o hrách

@Coldplaz (27.10.2019 19:11): Mafii moc jako eurojank nebrali. Tehdy ten termín ani neexistoval, ale i z hlediska recenzí obecně - dva největší herní weby (Gamespot a IGN) daly Mafii 9.3 a 9.2.
Recenzi na gamespotu psal tehdy Greg Kasavin, dneska creative director Supergiant games (Bastion, Transistor atd).
Ze západních webů Mafii strhal jen dementní Eurogamer, což je ale obecně podivně vypatlanej web co se Vávrovo her týče (Mafii 2 taky 4/10 a Kingdom Come zas neocenili, protože přestože se jim ve všem hra líbila, tak kvůli absenci afričanů ji nemůžou doporučit...to nevymyslíš)
Mafia je viacmenej jediný dobrý klon GTA z PS2 generácie lebo sa snažil robiť niečo iné, všetky tie ostatné ako True Crime, Godfather a The Getaway za veľa nestáli. Tá hra bola dosť oceňovaná aj v zahreaničí, ale tam to skôr brali ako taký "eurojank".
Nových hráčov môže ale naozaj odradiť vysoká náročnosť misii a zriedkavé checkpointy.
@Steve (26.10.2019 13:09): V pohodě, i tací jsou .-)

Mafii znám od "vidění" (hrálo ji hodně kamarádů), osobně jde mimo mě (nezajímá mě žánr - ze stejného důvodu jsem nehrál ani GTA).

Jinak "zjevení" byla Mafia samozřejmě v ČR. Česká hra s kvalitním dabingem a AAA "production values" dojmem. Viz Paulova předchozí poznámka.

OT: Game of Thrones - už ASoIaF měla pro mě hodně sestupnou tendenci (poslední díl jsem prakticky zařadil do kategorie odpad), ale i tak se adaptacím knih, které jsem četl obvykle vyhýbám. Nicméně vzhledem k mému mínění o předloze bych nevylučoval, že adaptace může být v tomto případě lepší.

Ale jinak rozumím tomu, jak to myslíš ("kontrariáni" jsou v dnešní době samozřejmě vidět i mimo akciový trh .-) Jen jsou tu i další kategorie (třeba mlčící většina, nebo ti, které otráví "hype").
@Sadako (27.10.2019 18:06): Sleeping Dogs jsou pro mě nejlepší městská akce právě od Mafie, spolu s Mafií král žánru. Ikdyž většina GTA jsou taky super, ne že ne.

Jinak na Mafii bylo hodně vidět, že jí dělaj srdcaři se smyslem pro detail. Už jen ty loading screeny, krásně udělaný main menu, brilantní soundtrack a tak.
@Sadako (26.10.2019 12:22): V té dobé zjevení. Smyslem pro detail, vyprávěním (neplést s příběhem), hratelnostně víc než solidní, město tehdy dělalo dojem.

Ani jednou mě ale od té doby nenapadlo, že bych si to zahrál znova. Narozdíl od jiných, i starších her.
@Paul (26.10.2019 12:42): Hlavního protagonistu Mafie nepřekvapivě nepoznám a na jejím profilu tady jsem asi v životě nebyla. ¯_(ツ)_/¯
EDIT: OMG, ono to má fakt 145 komentářů. Hm. Chápu, dobře trefená rovnice téma-zpracování-doba-publikum.

Nicméně, děkuju za odpovědi, které v sobě obsahovaly i nějaké sdělení. Hodlat to fakt nehraju, téma ani prostředí pro mě není moc přitažlivé. To se spíš konečně dokopu dohrát Sleepig Dogs a Yakuzu.... nebo spíš dám poněkolikáté Saints Row IV, buďme realisté.
Já teda akční hry nemám rád vůbec, jak se někde střílí (nebo jinak bojuje), tak to automaticky přeskakuju. Přesto jsem se tehdy do Mafie pustil a dohrál jsem ji téměř na jeden zátah, neměl jsem problémy ani s těmi automobilovými závody (a nechápal jsem, jak s tím mohl mít někdo problém). Akce stále nemám rád, GTA jsem zkoušel a nevydržel jsem u toho dlouho (to mě víc bavily ty původní originální GTA s pohledem shora.
Mafii, Deus Ex a Half Life 1/2 jsem také hrál až zpětně, a mafii jsem nejen jako jedinou dohrál, ale i si to párkrát zopakoval. Je to asi i tím že městské akce mě zajímají, stejně mě zajímá námět, setting, zpracování a baví mě řízení a střelba, jak je tam podána ;) Ale třeba Deus ex si určitě jednou dohraju, prostě mi to nedá.

"IMHO hra dnes těží z toho, že ji většina hráčů hrála krátce po vydání a nic lepšího v žánru předtím ani dlouho potom proste nebylo" To ani nejde rozporovat, to platí totiž o každý nejlepší žánrové hře svý doby.
@Fingon (26.10.2019 17:59): ano, pokud tě nezajímají městské akce ani setting ani zpracování, tak se ti líbit nemůže. Ale (neuraž se) přijde mi to asi tak objevný, jako kdybych já rozehrál farming simulator a pak šel na fórum psát o tom že je o ničem :)

Jasně že Mafia ve své době zapůsobila víc než dnes. Ikdyž i dnes má lidem které tento setting/žánr zajímá dost co nabídnout. A nejen proto, že her z doby prohibice vlastně moc není.
To že je česká je irelevantní btw. V mém hodnocení to nehraje roli.
Mafia má u mně smůlu hned v několika bodech, což taky mělo za důsledek, že jsem po ní nikdy moc netouzil a v důsledku ani neinvestoval příliš snahy o její ovládnutí.

- městské akce mě nezajímají, hrál jsem jen gta 1 (a to vpodstate jen pobíhání po prvním městě. Že to má mise a příběh jsem od jisté doby věděl, ale nezajímal mě) , gta london 1969 a San Andreas. V tom už jsem mise dělal, ale také to občas bylo utrpení. A tehdy jsem byl mladší a měl víc času.

- nezajímá mě námět, setting a ani zpracování.
- příběh a jeho podání je skvělý na hru z roku 2002, pokud člověk ale pár filmů na toto téma viděl, tak Mafia zas tak moc nenabízí.

- nebaví mě řízení ani střelba, jak je zde podána.

- český dabing stojí na Vasutovi a Rychlem, což jsou herci s velkou daberskou praxí a výraznými hlasy, které pozvedaji velmi lehce nadprůměrný scénář (viz výše) o třídu výše . Byt to noname daberi...

- IMHO hra dnes těží z toho, že ji většina hráčů hrála krátce po vydání a nic lepšího v žánru předtím ani dlouho potom proste nebylo. Já hrál především infinity engine rpgs a Fallout 2, adventury jako Atlantis ,první dva Broken swordy nebo the Longest Journey, případně staré střílečky jako doom, Duke 3d nebo half life případě aoe a homam, protože na nic lepšího jsem neměl pocitac.
@Fritol (26.10.2019 16:55): mě to teda mimo nepřijde, obě jsou to open world městský akce vydaný ve stejnou dobu. Že má jedna příběhový reálný zasazení a druhá je arkáda je ohledně grafiky irelevantní. Pokud by se nedaly srovnat ani tyhle dvě hry, tak už asi nikdy nic. A mimochodem...Mafie možná nemá tolik "věcí co dělat" typu sbírání balíčků, ježdění se záchrankou/taxi atd (ikdyž taxi tam je v rámci děje), ale zase je tam každá mise unikátní a často se i odehrává v unikátní lokaci (banka, muzeum, vězení, parník, farma atd atd), zatímco v GTA3 jsou mise mnohem generičtější a odehrávaj se většinou v samotném městě. Takže z hlediska unikátního obsahu bych řekl že je Mafie taky našlapanější.

Obě hry jsem dohrál několikrát a mám je rád obě. Ale Mafia je technologicky ve všech aspektech vpředu.
@Paul (26.10.2019 13:48): Srovnávat Mafii s GTA co se grafiky týče je mimo trochu. Každý díl GTA je graficky pozadu protože tam je kvanta věcí co dělat. Mafia tolik obsahu nenabízela, tak to doháněla grafikou. Kór u minulých generací to tak bylo, že obsahem nabitější hry ztrácely na grafice. Dnes už je to jedno, protože je každému fuk kolik GB dat si dostahuje digitálně, ale tehdá to bylo omezeno na disky...

A ruku na srdce, volná jízda v Mafii byla taková prázdná nuda a snad nikoho to nemohlo bavit víc než dovádění v GTA 3, o SA ani netřeba mluvit...
Schválně jsem se podíval, co byla nejnovější akční hra, kterou jsem dohrál. Pominu-li sérii Mass Effect nebo Assassin's Creed, tak jsem se dobral leda tak k Half-life 2 a oběma jeho epizodam. Ty jsem sice dal bez cheatu, ale na nejnižší obtížnost. Volba obtížnosti mi vůbec v novějších hrách chybí. Kde jsou ty časy, kdy střílečka měla tři až pět...
@Charllize (26.10.2019 13:02): ne, to doufám vyhraje (zaslouženě) Kingdom Come. Nebo RDR2.

Ale Mafia na svojí dobu (rok 2002) vypadala neuvěřitelně dobře. Vem si, že GTA3 vyšlo na PC o tři měsíce před Mafií. Mafia vypadá o dvě generace dál - dokonce i líp než GTA SA, který vyšlo o tři roky později. A nejen grafika, ale i fyzika aut byla jinde, to samý smysl pro detail.
@Sadako (26.10.2019 12:22): Těch 145 komentářů o Mafii vypsaných, na zdejším webu založeném člověkem co má hlavního protagonistu Mafie jako Avatara dobrých 11 let, jako vysvětlení nestačí?
@Sadako (26.10.2019 12:22): dokud si to nezahraješ, tak to prostě nepochopíš :) Taky jsem při vydání koukal na videa někde v Game Page a řikal si, že jako dobrý, ale GTA III je proti tomu bomba a po asi hodině hraní jsem byl unešen a to přesto, že to bylo v Aj a já s tim jazykem teprv začínal :) Jako samozřejmě, existuje kupa lepších her, ale ta Mafie je pro naší generaci kult a jedna z nej vzpomínek na začátek tisíciletí ;)
@Fingon (26.10.2019 11:58): Nojo, kromě cheatu na doplnění zdraví tam máš ještě i lékarničky právě v těch těžších částech. No... Jako chápu že to někdo nemusí zvládat, ale bez snahy to překousnout a pokusit se nějak vytrénovat nemůžeš očekávat, že se v tom někdy zlepšíš a nebudeš muset šahat po savech cizích lidí.

vše je to jen o tom drillu, kterej jsi ochotný do hry dát, pokud nejsi dost chlap na to abys v PC hře něco vyskillil, proč ty hry vlastně hraješ, pokud nehledáš výzvu? Děláš si z toho pak jen druhou práci...
@Fingon (26.10.2019 11:58): Jako srovnávat obtížnost Mafie s Flashpointem je dost mimo. V Mafii se dají ty pasáže naučit, ve Flashpointu stačí jedna dobře mířená kulka a končíš, na ten jsem opravdu nervy neměl. Vietcong možná, ale stejně si myslím, že je o trochu těžší, než Mafia. Ale samozřejmě, když ti přijde těžká Mafie, ostatní už musí být nehratelné.
Co máte pořád s tou Mafií? Ta hra mi ani kdysi dávno nepřišla ani tak zajímavá, abych ji někde upirátila, v životě jsem ji nehrála a moc nerozumím, čím byla tak revoluční, že má tady takový kultovní status (a ne, hrát to nebudu).
V Zoufalých manželkách byl bug a nešlo se dostat přes jedno místo uprostřed hry. Díky cizímu save jsem to mohl dohrát.
@Gordon (26.10.2019 11:56): v mafii? Funguje jednou za misi. To pro akční lamu mého formátu nestačí ani náhodou. Nesmrtelnost možná funguje v Aj verzi.

Jinak jsem se v Mafii po dlouhém trápení a tím jedním cheatem dostal do mise Návštěva lepší společnosti. Pak jsem nahodil cheat engine, ale nebylo to moc lepší, tak jsem přidal cizí savy. Hra má být pro hráče a ne naopak, nebýt jejího statusu, ani bych s ní nezacinal. Ostatně všechny ty české hity jako Flashpoint /Arma, hidden and dangerous nebo Vietcong pro mně byly jen kouknout a dost.
Použít cizí save mi nedělá problém, ale ono dost záleží na hře a na problému. Naposledy jsem cizí save použil u Mafie, ta hra si o to tím systémem checkpointů jednou za Uherský rok spolu s neexistenci užitečných cheatu přímo říká.

Cizí save jsem použil u Egypt II: The Heliopolis Prophecy, to bubnovaci puzzle je totálně rozbité. U Black Dahlia a pilgrima jsem přeskočil bugnuta místa, u Aura 2 hanojske věže, tento typ puzzle už v životě nebudu dělat.

U Dracula the last sanctuary jsem cizím savem přeskočil k pasáži, kde jsem při dvou předchozích hraní skončil, ale savy si neschoval. A ještě u jedné hry The Omega Stone jsem preskakoval jedno neskutečně prekombinovane puzzle téměř v závěru hry.

U Mean streets mi nepomohly ani cizí savy, protože jsou vždy před strilecimi pasazemi.
Jediný případ, kdy si vzpomínám, že jsem využil cizí savy, bylo Giants: Citizen Kabuto. Ten pátý závod kluzáků mě fakt nehorázně štval, tam člověk fakt musel mít "skill", aby to projel. A mně se s tím pak už nechtělo patlat, no :D
@Garret (26.10.2019 11:04): "na nejtěžší obtížnost"... There's your problem :) Myslím, že on to nedává na nejtěžší. Pokud ano, tak je snad do očí bijící ta možnost hrát na nižší obtížnost. Drbat se se savy, to je jak z minulýho století.
Připomnělo mi to tu jedince, co chtěl videonávod, jak porazit nepřátelskou armádu v Total Waru.

Proč to hrajete, když hlavní aspekt hry si chcete ošulit?
@Rapier (26.10.2019 10:18): Od roku 1992 co vlastním PC, jsem bohužel 1x použil save od někoho jiného...FF5 na SNES emulátor. Nedal jsem poslední souboj a nechtěl jsem se už vracet a grindit :) Pomohl jedna dobrá duše.