Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Type:Rider

77
16 hodnocení Platformy
Žánr:
akce > plošinovka *
Forma:
placená hra
Rozsah:
samostatná hra
Multiplayer:
ne
Datum vydání:
říjen 2013 Browser
09.10.2013 iOS
10.10.2013 Android
06.11.2013 PC
12.07.2016 PS4Vita
25.04.2019 Switch
Vývojáři:
Ex Nihilo, Novelab (Switch verze)
Oficiální stránky:
http://typerider.arte.tv
V této hře, která vznikla za podpory německo-francouzské televizní stanice ARTE, odhalujete historii, vznik a vývoj znaků, písma a typografie. V kůži dvou černých teček procházíte skrze chronologicky řazené etapy typografických stylů a technik.

Od jeskyních maleb až po elektronické formy písma. Každá etapa (celkem jich je deset) je prezentována jedním z nejpopulárnějších písem (Gothic, Garamond, Didot, Helvetica, Times, Futura, Pixel...). Cílem je sebrat v každé úrovni všechna písmenka a hvězdičky a otevřít si tak postup dál. Zároveň tím odemykáte základní informace z útržků historie spjaté s písmem. "Dvojtečce" udáváte směr pohybu, využíváte setrvačnosti a skáčete k překonání nástrah jednotlivých levelů například v podobě tvarů písma či odstavci na stránkách novin. Zapotřebí bude kromě postřehu i trochu té logiky.

2D grafika s černým prostředím podbarvená kulisami s dobovou tématikou lehce připomíná vizuální styl hry Limbo. Vizuální styl doplňuje podmanivý hudební doprovod v tónech a rytmu epochy, kterou zrovna procházíte.

Nízké HW nároky jsou zajištěny díky původu z mobilních systémů iOS a Android (existuje i webová podoba jako aplikace na Facebooku).


Poslední diskuzní příspěvek

Zaujímavá a originálna hra, ale to ovládanie je hrozné, robiť presné skoky je takmer nemožné.

Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 80
Na hru jsem měl už dešlí dobu zálusk, ale dostala se mi do vlastnictví až poměrně nedávno. Ihned jsem si jí však musel projít.

Nejsem sice milovník písma, ale není mi ani lhostejné, proto jsem se rád poučil o historii převážně tištěné latinky. Hra je klasickou "skákačkou", která mi nejvíc připomínala Thomas Was Alone. Všude se tu vznáší písmena, stránky knih, knihtiskařské potřeby apod. a mezi tím vším si skáče náš hrdina: dvojtečka :).

Je to trochu zvláštní, že objekt, za který se hraje, není jednolitý, jistě někoho napadne, proč se nehraje třeba za tečku, nebo nějaké písmeno. Po dohrání musím zkonstatovat, že dvojtečka byla zvolena správně nabízí klasické vlastnosti známé z takovýchto her, ale je tu i něco navíc, co by jiné objekty težko zvládly, to však již nebudu prozrazovat, každý si na to musí přijít sám.

Odměnou za každou dokončenou kapitolu je několik stránek textu o tvůrcích a vývoji právě prošlé etapy písma. Číst to není samozřejmě povinné, ale určitě to obohatí zážitek z hraní i o nějaké vědomosti. Musím zmínit i podmanivý soundtrack, který se mění podle právě procházené etapy vývoje písma.

Bonbónkem je i bonusový level, kde se hráč nakonec i pořádně zasměje. Zkuste si hru taky, určitě budete spokojeni.

Pro: vývoj latinky, dvojtečka, soundtrack, bonus level

Proti: není pro negramotné

+10