Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Herní výzva 2024

Vše o letošním ročníku najdete na www.hernivyzva.cz. Před položením dotazu si projděte náš FAQ dokument.
@Starletka (10.09.2021 21:20): Tak tie guitar hero minihry sa dajú samozrejme failnúť. Okrem toho je tam napr. minihra s rozbíjaním žiaroviek na smetisku s baseballkou. Každopádne nespĺňa to základnú definíciu zadania výzvy: V té základní variantě musíte dohrát hru, od které můžete v jakékoliv chvíli odejít na libovolnou dobu a hra na vás počká, samozřejmě bez toho, aniž byste jí museli zapauzovat.
@Malignus (10.09.2021 20:59): Je to možné, už je to nějaký pátek co jsem to naposledy hrála :D Ale minihry na čas si opravdu nepamatuju (třeba u toho guitar hero člověk nemusí zmáčknout ani tlačítko a ještě za to dostane achievement). Leda možná ta počítačová hra, ale tu nemusíš za celou dobu ani zapnout.
@Starletka (10.09.2021 11:51): Hra je super, to áno. Ale časté minihry ju vylučujú z kategórie čas je relatívny.

@S4TW (10.09.2021 07:20): Chcel by si hrať point and click? Pixelart a retro máš rád, či ani nie? Ak si nehral, tak za seba by som ti odporúčal remake The Secret of Monkey Island: Special Edition . Základná trilógia patrí asi k tomu najvtipnejšiemu (a zároveň feel good), čo som v rámci hier hral.
@sagittario (28.08.2021 15:32): Já to nesleduji, ono to nebude mít klasickou SP kampaň? Protože pokud ano, tak se za dohrání hry považuje dokončení této kampaně, pravidlo o 10 hodinách by se mělo použít jen u her, které nemají jasný konec, tak jak je to na webu herní výzvy uvedeno.
Ke kategorii Čas je relativní na HC. Zrovna běží alpha nového Call of Duty s novým módem, kdy každý zápas je časově omezený, jen před začátkem prvního kola a pak co 3. kolo je kupovací kolo, které je taky časově omezeno. Takže když si v tomto módu odehraju 10 hodin, tak mám splněno?
@Venom01 (23.08.2021 09:41):  Jednu a tu samou hru do více kategorií použít nemůžeš, ale základní hru do jedné kategorie a DLC do jiné kategorie použít samozřejmě můžeš. Samozřejmě se bavíme o velkých obsahových DLC, ne o takových co ti přidají 3 zbraně a 1 obleček.
@Jumas (22.08.2021 10:49): A to můžeš udělat dvě výzvy z jedné hry ? Dishonored máš na pacifistu a pak tam máš ten Čas je relevantní, ale taky je to z Dishonored. Sice je to datadisk, ale furt to patří k prvnímu dílu, ne ? Respektive je to stejná značka.
@Jumas (22.08.2021 10:49): gratuluju a držím pěsti, ať se povede i těch 5, respektive 8 her, do kompletní 20. Pokud všechno dobře dopadne, tak já bych měl dohrát tenhle týden 2 hry a do kompletní 20 mi budou už chybět jen 3. Místo Child of Light nakonec hraju Far Cry 5, chybí mi jen finální mise, a pak tenhle týden je v plánu 12 Minutes.
Tak už mám taky hotovo i s komentáři. Ještě mi tedy chybí 5 her do té kompletní dvacítky (respektive 8, jelikož mám v plánu 3 DLC k druhé Mafii), ale výzvu mám splněnou, pokud mi něco neuniklo. Aktuálně to vypadá takhle:

1. Pacifista - Dishonored (HC), Uder Leaves (základ)
2. Amerika, jak ji neznáte - Overcast - Walden and the Werewolf (HC), Papo & Yo (základ)
3. Remaster - S.W.I.N.E. (HC), Death Rally (základ)
4. Minihraní - Grand Theft Auto: Episodes from Liberty City (HC - ještě nehráno), Creaks (základ)
5. Pořádný pařan - Diablo III (HC), Dishonored: The Knife of Dunwall (základ)
6. Jménem zákona - Condemned: Criminal Origins (HC - ještě nehráno), Dishonored: The Brigmore Witches (základ)
7. Čas je relativní - Dishonored: Dunwall City Trials (HC), Dračí Historie (základ)
8. Herní nášup - Mafia II + 3 DLC (HC - ještě nehráno), Outlast + Whistleblower (základ)
9. Okna vesmíru dokořán - The Moment of Silence (HC - ještě nehráno), Star Battalion (základ)
10. Dětský svět - Star Wars: Racer Revenge (HC), Shadwen (základ - ještě nehráno)

Poprosil bych o kontrolu, abych mohl eventuálně ještě něco dohrát, mimo těch pěti her a nemusel jsem to dohánět až v prosinci.
@S4TW (13.08.2021 14:11): Jakákoliv asi ne, pokud se hraje jenom na počet zabití, nebo podobně, tak ne. Ale máš pravdu, že většinou tam nějaká časomíra je, minimálně skrytá. Rainbow Six neznám, takže tam netuším :)
Čas je relativní na HC - tam lze v podstatě jakákoliv kompetetivní MP hra, ne? Třeba Rainbow Six: Siege úplně na pohodu...
Rád bych si dal do bodu Čas je relativní textovku od Choice of Games (před pár dny vyšla nová hra ze světa World of Darkness, Out for blood, kterou jsem rozehrál).

Mám už několik titulů od tohoto vydavatele za sebou. Čas tam nikde neběží, můžete nechat hru puštěnou na dané "stránce" jak dlouho chcete. Pro ty, kdo neznají, je to tak trochu podobné gamebooku, jen množství voleb se stránku od stránky liší - někdy je jedna, jindy dvě, tři. V určité momenty má hráč volbu, udělat několik kroků v libovolném pořadí a maximálně je omezen počet kroků, které může hráč udělat, než se děj posune dál - např. má pět možností, z těch může udělat tři v různém pořadí.

Protože ale nejde o čas, neměl by být (do základní varianty) problém?

Jinak mám za sebou první hru do letošní výzvy:-P
Píšu trochu se zpožděním, měla jsem krátkou dovolenou. Nicméně pařana bych taky uznala i při opalování jedné hry.

Ja díky výzvě hraju. Protože pravda je taková že nemám na hraní většinou čas a mám sice dost her které mám v plánu hrát ale jen málo z nich je opravdu top, který by mě samovolně přesvědčil k tomu jí zapnout. Ale díky výzvě se donutím si ten čas najít a musím přiznat že se při hraní náramně bavím.

Pro mě je podstatné aby hry co si do výzvy vyberu nebyly na 200 hodin a aby mě bavily. Sem tam se najde něco, co spíš pretrpim, ale protože v takovém případě se většinou jedná o rychlou hru, tak se prostě hecnu. Ale ve většině případů mě ty hry opravdu baví a jsem ráda, že jsem se k nim díky výzvě dostala. A taky mě hodně baví na začátku roku vybírat hry do kategorií. Ostatně mě hodně baví i samotné kategorie vymýšlet. A mám velikou radost z každého účastníka.
@Crash (08.08.2021 08:27): Děkuji.

@Starletka (07.08.2021 10:02): Já toho času na hraní mám docela málo a často dlouho přemýšlím, co zrovna hrát. Výzvu jsem letos přijal teprve podruhé (dřív jsem o ní nevěděl) a i díky ní jsem se dostal ke skvělým hrám, ke kterým bych se normálně asi nedostal. Loni to byl hlavně Crypt of the NecroDancer a letos Dishonored a tak trochu i Bioshock (k tomu bych se asi dostal i tak, ale mnohem později). A právě ty nové obzory jsou na tom to, co mě na výzvě hodně baví.
@Jumas (08.08.2021 17:12): Mirror's Edge Catalyst (tam sice nemůžeš střílet, ale schazuješ nepřátele ze střechy - nemusíš, ale dost to ulehčuje průchod a šetří nervy) mně napadl taky, respektive i Mirror's Edge se dá dohrát bez zabíjení, ale je to ještě víc o nervy, než když si střílením nepřátel vypomůžeš a upřímně řečeno, na to nervy nemám.

Edit: Teď si vlastně vzpomínám, že v závěrečným CGI minimálně jednoho zabiješ, takže do nevím, jestli by to do Pacifisty prošlo...
<span class="reply">@John Mirra (08.08.2021 16:43): Je to tak. Teď hraju Dračí historii a střílel jsem tam prakem po ptákovy se zlomeným křídlem :) Adventury nejsou zrovna dobrým příkladem. Ve spoustě z nich se vyšetřuje vražda nebo nějaká smrt nastane během hraní. Při vyšetřování čistě teoreticky žádné násilí ve hře není, když už dorazíte k mrtvole a vražda se stala před hrou, ale já bych si tam takovou hru nedal. Logické hry, hlavně třeba ty s čísly anebo spousta hidden object her násilí neobsahuje vůbec.

@Malignus (08.08.2021 16:52): Tak si tam dej Mirror's Edge Catalyst, ale tam nevím, jak to tam s tím pacifistou je.
@Starletka (08.08.2021 10:41): Remasterov vychádza mnoho každú chvíľu a čo sa týka tej druhej kategórie, existuje mnoho krátkych hier, ktoré neobsahujú násilie a keďže sú krátke, tak sa do nich ani netreba príliš nútiť. :)
@Starletka (08.08.2021 10:41): Remasterů/remaků je celá řada a je super, že si můžeš vybrat, jestli hrát původní hru nebo její předělávku. Napiš, co by sis zhruba představovala a nějaký titul, co ti bude vyhovovat se určitě najde. Tady něco pro inspiraci remaster/remake, ale to jsi předpokládám už projížděla. Patří tam akce, adventury, závodní hry, RPG, strategie, v podstatě všechno až na logické a sportovní hry.

Do pacifisty na HC samozřejmě patří série Dishonored, Mirror's Edge, myslím, že i série Thief a nevím přesně, jak je na tom Deus Ex: Human Revolution nebo Deus Ex: Mankind Divided, ale jedno jde podle mě taky úplně bez smrti. Tady je video s devíti hrami. No a na základ tam patří skoro jakákoli hidden object hra, když tam zrovna nevyšetřuješ vraždu třeba. Romča tam má Seasons after Fall, kde není násilného opravdu nic a já Under Leaves, což můžu doporučit. Pokud mi to tady teda tým neshodí s tím, že tam hledáš zvířátka, která jsou potravou pro větší tvory, jestli jsem to teda dobře pochopil. Ale žádná žranice tam ztvárněná není, takže tam podle mě problém nebude.
@Crash (08.08.2021 08:27): Remaster (3) je nejhnusnější. A pak Pacifista (1), protože na softcore je násilí ve větší nebo menší míře všude a na hardcore mě napadá leda tak Dishonored a do toho se mi teď fakt nechce. Takže to asi jistí něco karetního, pokud teda někdo nepřijde s tím, že o karty se můžeš pořezat, takže je to vlastně taky násilné.

Už jsem si kolikrát říkala, že se na to vykašlu, ale zhruba do půlky kategorií se člověk vždycky s něčím trefí (letos to bylo pravda těžší) a když už začnu, tak je mi pak zase blbé to zabalit :D
@Starletka (07.08.2021 10:02): Zajímalo by mě, které dvě kategorie jsou podle tebe "hnusné"? :) Jinak samozřejmě jak píše Jumas, nutit se a hrát výzvu na sílu nemá moc cenu. Já obdivuji všechny pravidelné účastníky, kteří to každý rok dotáhnou do konce. Takže pokud si dáš příští rok pauzu, tak to naprosto chápu a třeba tě zaujme jen nějaká kategorie jako inspirace...

@adam.kulhanek (03.08.2021 10:49):  Reakce byly jednoznačné, takže moje finální stanovisko je, že do Pořádného pařana se počítá čas strávený ve hře, bez ohledu na počet průchodů hrou, takže klidně si ji můžeš zopakovat, kolikrát chceš.

@Eru (03.08.2021 19:20):  Tak teď jsem tě snad milé potěšil. :) Ne vždy má hlava domyslí všechny možnosti a i proto jsem si to chtěl s vámi zkonzultovat, jak k této kategorii přistupujete, takže díky za reakci.
@jvempire (07.08.2021 10:20): Toto je dobrý point. Ja to mám tak pol na pol, na jednej strane ma to vie "usmerniť" v mojom veľkom backlogu hier, no na druhej strane sa do toho nenútim, ak práve to, na čo som si spomenul, že by tam patrilo, nemám chuť. Poviem si, že skúsim neskôr, keď budem mať inú náladu. Prípadne mi pribudne hra, ktorá by tam spadala.
@jvempire (07.08.2021 10:20): Přesně tak to vnímám i já, že mi výzva pomůže s výběrem her. Mám teda jen šedesátku her, co si chci určitě zahrát, plus spoustu těch, co mám v takové té kategorii "možná někdy", ale vždycky to tak nějak poskládám. Víc jak půlka her je vždycky z toho, co si chci zahrát a zbytek nějak vyplyne ze situace. To vyhledávání her do kategorií na začátku roku mě baví fakt hodně. Někdy si dám něco, co v plánu ani nemám, přesto, že by mi tam nějaká hra ze seznamu spadala, ale není na ní prostě chuť. Pak to také musím poskládat tak, aby delší hry střídaly ty kratší, protože deset, respektive v mém případě dvacet dlouhých her bych nedal.

Určitě je ale blbost to hrát na sílu. Pokud Vás ty hry nebaví a hrajete je jen kvůli výzvě, tak se na to vykašlete, protože to za to nestojí. Ale taky zde stačí napsat, co byste si zhruba v dané kategorii představovali a někdo vám doporučí hezké kousky. Nejednou se mi doporučované hry líbily více, než ty, co jsem měl v plánu :)
@Charllize (07.08.2021 10:14): Výzva je fajn, pokud máš hodně her a hodně času a nevíš, co si máš zrovna vybrat. Pokud máš vyloženě vytipované hry, které si chceš zahrát, ale nesedí ti do kategorií, a málo času, tak je to pak celkem utrpení. Kór ještě když v průměru dohraješ třeba 13 her za rok.