Shadwen

akce > stealth akce *
akce > 3rd person akce
17.05.2016 PCPS4
Frozenbyte
Vražedkyně Shadwen přijímá nelehký úkol: zabít krále. Cestou za svým cílem však narazí na opuštěné děvčátko Lily. Shadwen, která má i přes své povolání měkké srdce, se holčičky ujímá. Teď má však naše hrdinka těžké dilema. Bude před malou Lily bez výčitek zabíjet, nebo se ji naopak bude snažit před krutou realitou chránit?

Od tvůrců Trine přichází tentokrát stealth hra, v níž se staráte nejen o sebe, ale také o sirotu Lily, která vás sleduje při vašem počínání. Na základě toho se mění také její vztah k vám. Můžete jít cestou nejmenšího odporu a každého nepřítele jednoduše odpravit bez ohledu na Lily. Dívenka se však naučí, že vražda je to nejjednodušší řešení. Pokud se s tímhle ale nechcete smířit, můžete se také strážím zcela vyhnout a dle potřeby odlákat jejich pozornost, anebo můžete všechny vraždy pomocí různých pastí narafičit jako "nehody", takže si Lily zachová svou nevinnost.

Dalším pilířem hratelnosti je pak prvek známý ze hry SUPERHOT, kdy čas plyne pouze při pohybu hlavní hrdinky. Není tak problém si vždy pečlivě připravit svůj další postup, což bude třeba. Je totiž třeba mít na paměti, že přestože je Shadwen cvičená vražedkyně, není žádným bojovníkem a stráže jsou schopné s ní udělat krátký proces.

Shadwen měla zvláštní propagaci ještě před vydáním, ve formě dema, kdy čím více lidí demo dohrálo tím se snižovala základní cena hry. Částka se zastavila na 17 eur, zajímavá myšlenka, ale u tohoto studia, kdy předchozí hra Trine 3 skončila nedodělaná z nedostatků zdrojů značně podivné rozhodnutí.

I samotná hra je dost rozporuplná. Na jedné straně tu máme pěkně provedené prostředí středověkého města a jeho zákoutí, plné hlídkujících zbrojnošů kdy jejich brnění a zbraně vypadají uvěřitelně a mají svoji váhu, na druhé straně je to ale prázdné město kde nic kromě zmíněných hlídek není.

Je sice fajn, že hráč může projít úroveň bez toho aniž by někoho zabil nebo naopak likvidovat potichu stráže ze zálohy jednoho po druhém a odklízet jejich těla z dohledu, ale to je taky celá náplň hry. A ta se za celých 15 misí nezmění. Prostředí sice nabídne trochu jiné kulisy, ale bude to stále stejné kde se jen změní počet stráží a překážek k důležitým dveřím do další úrovně.

Ani tomu nepřidá že jsou pouze dvě varianty nepřátel, kdy ta obrněnější lze zlikvidovat pouze útokem z výšky nebo těžkým předmětem hozeným na hlavu nebožáka. Hlavní hrdinka Shadwen sice dokáže vytvářet z nalezených předmětů pasti ve formě nášlapných min, samostřílů na zeď, bomb či zařízení pro odvedení pozornosti, ale součástek je málo a luxus častého používání těchto vychytávek si zkrátka nedopřejete.

Hru zkrátka ubíjí stereotyp, který se po pár misí dostaví, že odehraji jednu a další si dám radši zítra, abych se toho nepřejedl a to je znak špatné hratelnosti. Je to nevyužitý potenciál slušně zpracovaného prostředí a grafiky, ale se slabou hratelností. Je to škoda,že to dopadlo takto průměrně a co dalšího Frozenbyte nachystají z toho mám obavu.