Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Herní výzva 2024

Vše o letošním ročníku najdete na www.hernivyzva.cz. Před položením dotazu si projděte náš FAQ dokument.
Zdravím, rád bych někoho poprosil o kontrolu konečně splněné letošní výzvy na HC :-) Moc díky!
@MatejQ004 (17.11.2022 18:18): Příběhová DLC jsou do výzvy povolena, pokud se tedy něco nezměnilo. U epizodických her je ale přece jen lepší, když si zahraješ celou sezónu, jako jednu hru do kategorie. S Little Nightmares: The Depths by neměl být problém a základ 5. kategorie, kde máš hru umístěnou, dle mě splňuje.
Ahoj, nikde jsem nenašel odpověď na otázku, jestli mohou být zahrnuty do Herní výzvy i příběhová DLC, jako například Little Nightmares: The Depths . Přijde mi to podobný příklad jako u epizodických her, ale pro jistotu se ptám, díky :)
Já jen podotknu, že pokud je pro některé hlavní chybou výzvy fakt, že je to výzva, nevnímám to jako její chybu, neboť výzva bez výzvy by nebyla výzvou a postrádala by svůj význam :).

Malarkey: s tím létáním to zní ok. Vesmír je zapovězený v popisu kategorie, ale pokud občas poletuješ jen někde u těch mračen, bude to v poho.
@Charllize (15.11.2022 22:07): Já se jakoby musím dokopat asi do úplně všeho, co nezahrnuje sedoležení na gauči a čumění na youtube videa nebo kecání někde v diskusi. Musím se dokopat jít na záchod, jít do ledničky, ubalit brko, pustit film, pustit hru...strašný :D O takových těch věcech jako jít do práce nebo nedejbože něco tvořit ani nemluvě :-)
@Charllize (15.11.2022 19:45): Hele, někdy jde prostě jen o to že to odkládám protože vychází jiné věci, často právě díky tomuto "dokopání" jsem zahrál hry které se stali mojí absolutní topkou za daný rok. Pro mě to smysl má :D
Pro vás dva níže :) Když se k nějaké hře nemůžete dokopat tak je dobre si přiznat ze ji hrát proste nechcete. A vůbec je k zamyšlení ze pozice jednotlivých výzev plní hry ke kterým se někdo musel dokopat, což mi moc zábavou nevoní :)
Každá mince má dvě strany - u mě to je tak, že se díky Výzvě dokopu k hrám, které pořád odkládal, zároveň ale pokud chci Výzvu dokončit během roku, musím odsunou hry, na které mám zrovna náladu.
@Charllize (15.11.2022 16:06): Hele bacha, já hraji hodně a výzvu beru jako něco co mě donutí si zahrát hry které nemám objevené nebo bych je odkládal do nekonečna. Já totiž mám rád hledání nových věcí a objevování, pro mě super. Spíše mě štve že kategorie poslední ročníky jsou právě spíš pro velké hráče nezáživné a nudné :D Pro casual gamery ideálka.
@Tulareanus (15.11.2022 16:46): máš pravdu, někdy hraju něco, i když bych hrál radši něco jiného :D
ale systém musí bejt , a ta cesta je cíl, a to těšení se je cíl :-)

ne, tak hraju třeba paralelně tři hry. Hraju teď Inquisitora (mimo systém), což je asi na 200 hodin a prokládám to těmi hry v systému. Mám taky tu výhodu, že adventury jsem schopen hrát kdykoliv. Na FPS ta nálada a zejména odpočinutí je potřeba.
DH by mela jit prikladem a bojovat proti kulture kriplu! Tudiz na pristi rok, navrhuji, jako prvni bod, nehrat zadnou hru, po cely rok! :D
@Tulareanus (15.11.2022 16:46): Tak na tom taky něco bude. Ale stejně mám pocit ze příležitostný hráč který nemá moc preference a je mu jedno co si zahraje to má proste snazší a ani ho nebude mrzet ze nevěnoval čas nějaké hře kterou dlouho vyhlížel. Proste si muže cely svůj herní rok vložit do výzvy jako hlavní herní náplň.
@Charllize (15.11.2022 16:06): Ono je to presne naopak - ak je hráč ochotný ísť 10 hier, ktoré musí špecificky vybrať do 10 kategórii, tak bude asi sotva casual. Casual častokrát nevie do čoho ide a chytí prvú hru žánra/settingu, na ktorú narazí, čo je väčšinou AAA produkcia, lebo je najviac známa a marketingom tlačená (aj virálnosť a marketing formou fanúšikovstva).

Výzva samozrejme nie je pre každého, ale ochota podmieniť svoj voľný čas 10 hrám, ktoré spĺňajú "cudzie" kritéria chce v sebe človeka, ktorý to nebude brať ako casual. Navyše casual hráči podľa viacerých štatistík veľakrát hry ani nedohrávajú, čo je dobre vidno aj na percentách na achievementoch za dohranie napr. na steame aj na známych a nie až tak dlhých hrách.

@Dan9K (15.11.2022 15:53): Tak keď ideš systematicky vlastnú hernú výzvu, tak je asi ťažšie paralelne s tým plniť aj tú DH výzvu. Lebo bez srandy, ono je to takmer ako kategória výzvy, ktorú si si aplikoval viacnásobne. Otázkou je, že či ti to takto fakt vyhovuje, lebo prvé čo mi napadlo, je, že ak by som šiel v nejakých hrách poporadí, tak viem, že niekedy by mi tie hry vyslovene nesadli do nálady, niekedy mám chuť na adventúru, niekedy na fps, niekedy vážnosť, niekedy humor, niekedy scifi, niekedy fantasy alebo ľahký realizmus, realtime/ťahy, atď... Preto mi aj vyhovuje, že do tej výzvy rozohrám niekoľko hier paralelne tak, aby spĺňali rôzne kritéria a potom medzi nimi skáčem podľa toho, na čo mám chuť.
Ono ti bude znít blbě, ale podle mne herní výzvu nejvíc využiji ti kteří vlastně ani moc nehrají a zas je hraní tolik nebere a je jim trochu jedno co si zahrají. Člověk co tím tráví většinu volného času a má nějaké preference co chce hrát a na co se těší a co má v plánu, hry jsou pro nej koníček číslo jedna, bude mít z výzvy jen těžkou hlavu.
@Dunemaster (15.11.2022 04:31): no je to vrcholnej autismus samozřejmě, ve zkratce (je to složitější) hraju na střídačku FPS TPS a pak adventury od nejstarších po nejnovější. Hlavním kritériem je reprezentativnost hodnocení, ale v případě sérií jdu i mimo to. Trošku jsem ten systém nedávno modifikoval. Ty FPS a TPS takhle jedu už asi 10 let a už mi chybí poslední hra a budu v roce 2000 :D
ty adventury jsem teď nedávno rozjel od roku 1990.
Hry jiných žánrů (RPG či plošinovky třeba) zatím jedu nezávisle na systému, ale třeba se to časem změní :-))
@Dunemaster (15.11.2022 04:31): V podstatě hrát hry, které hrát chci, ne ty které se hodí do výzvy. V posledních letech opakovaně zažívám:

- "Měl bych se pustit do hry XY, kterou mám vyhlédnutou do té či oné kategorie. Ale jelikož na ní teď nemám náladu, nechám to na zítra."
- "Jelikož jsem hru XY odkládal příliš dlouho, je jasné že do konce roku už ji nestihnu. Budu ji muset nahradit něčím výrazně kratším. Mohu si pak ale myslet, že jsem splnil výzvu?"
- "To vypadá jako hra, která mě bude bavit. Ale teď ji rozehrávat nebudu, mohla by se mi hodit do některého budoucího ročníku výzvy."
- "To vypadá jako hra, která mě bude bavit. Ale je hodně dlouhá, klidně by mi mohla zabrat i půl roku a já bych pak nemusel stihnout výzvu."

Podobnou situaci jsem už jednou zažil. V následujím roce jsem se k výzvě vrátil a strávil více času hledáním vhodných titulů a byl ochoten si kvůli výzvě koupit i dražší hry. Pořád jsem, ale měl dost času jak na výzvu, tak i na hry mimo ni. Zlom pro mě nastal v červnu 2020. Od té doby nepracuji na směny. Jsem za to rád, ale jako vedlejší efekt mám méně času na hry.

Prošel jsem si všechny hry, které jsem hrál od první výzvy v roce 2016. Jsou tam tituly, které bych bez výzvy asi nikdy nespustil a byla by to škoda. Ale je tam i dost titulů, u kterých jsem spíš trpěl, než že bych si je užíval. A to jen proto, abych si mohl odškrtnout výzvu.

Došel jsem tudíž k rozhodnutí nevystupovat z komfortní zóny a hrát omezenenější okruh her. Slibuji si od toho, že výměnou za to, že si nebudu rozšiřovat obzory, se budu více herního času bavit. Přece jenom ho mám méně, než bych chtěl.
já už asi na pevno zjistil, že si potřebuju své systémy podle čeho hrát hry vymýšlet sám a výzva mi hází vidle do těch mých systémů. Takže to letos asi poprvý nedám.
@PavelU (14.11.2022 15:04): jo, já si taky právě říkám...z podstaty věci je to sice víceméně klasická chodící adventura, nelítám tam v reálném režimu jako že bych držel knipl a přelátával z planety na planetu nebo přistával na zem, ale v té hře se to děje a je to součástí děje...tak snad to nebude problém...jinak pro milovníky adventur doporučuji, je to super kousek!
@malarkey (13.11.2022 10:52): Koukl jsem na definování té kategorie č. 10. Pokud je pravda, že prolétáváš oblaky a dále níže k zemi, splňovat by to mělo. Na Normal určitě. Není podstatné, že nedoporučují ten vesmír, když tam lze přistávat modulem.
@musa (13.11.2022 10:33):
4 - jo píšu to i na profilu, ve vzpomínkách Edny za králíka hraješ...
10 - lítá se převážně ve vesmíru, ale lítáš i v oblacích...dám příklad, třeba jsem vesmírnou lodí na oběžné dráze planety a pak takovým modulem přistávám na zemi, prolétám atmosférou, oblaky...až přistanu na zemi.
Nicméně rozkaz zní: Dohraj hru ve které lze létat. Tak jsem měl za to, že když tu létám vesmírnou lodí popř. tím modulem, tak to vlastně splňuji. Pokud ne, tak dejte vědět, ať něco stihnu do konce roku dohrát.
@malarkey (12.11.2022 06:59): asi dva dotazy:

4/ ve hře se hraje i za králíka? Mně hra nesedla a nedohrál jsem ji, ale v části, kterou jsem prošel se hrálo pouze za Ednu a králík byl "jen" mluvící plyšák

10/ létá se pouze ve vesmíru nebo někdy pouze k těm oblakům? Protože lety ve vesmíru podmínky kategorie nesplňují
Ahoj,
právě dáváme dohromady tým Herní výzvy 2023 a hledáme do něj dobrovolníky, kteří by se na přípravě a následném provozu výzvy chtěli podílet. V čem to spočívá? Kromě možnosti navrhovat a poté vybírat samotné kategorie by členové týmu měli být také nápomocni ostatním v diskuzi při řešení provozních dotazů účastníků (zda nějaká hra spadá do konkrétní kategorie atp.).

Pokud by byste chtěli pomoci Herní výzvu tímto způsobem směrovat a posouvat dál, dejte mi prosím svůj zájem vědět DH poštou a ideálně připojte i krátkou poznámku, co byste na výzvě chtěli zlepšit/změnit popř. kde za sebe vidíte její nedostatky. Finální výběr provedeme na konci října a ozvu se zpět, díky!
Herní výzva 2022, by měla být splněna.

Prosim o případnou kontrolu, pokud něco nebude sedět, děkuji.


Novinky z domova
HC - The Last Oricru (13.10.22) - Gold Knights (CZ)

Cesta do středu země
Normál - Elden Ring (Dungeony)
HC - Deep Rock Galactic (Hrajete za trpaslíka, který těží materiály pod povrchem planety)

Ticho jako v hrobě
HC -  Astroneer (astronaut na osamělých planetách)

Zvířecí instinkt
HC - Stray (hlavní protagonistka kočka)

Na vážkách
HC - Watch Dogs: Legion (64% V době hraní)

Svaz spokojeného hraní
Normál - 9 Monkeys of Shaolin (Rusko)

Hippokratova přísaha
Normál - Dying Light 2: Stay Human ( Nemocnice obsahující inhibitory)

Rodina nadevše
HC - It Takes Two (manželé, obě hratelné postavy)

Vzkaz ze záhrobí
Normál - Ghostwire: Tokyo (Duchové ve hře)

Vzhůru do oblak
HC - Sky: Children of the Light (už dle názvu je zřejmé, že se většina hry odehrává za letu)
vyhodnocovatelům by určitě pomohlo, kdyby každý napsal pár slov k těm hrám a kategoriím, které nemusí být na první pohled úplně jasné, resp. důvody, proč si myslím, že danou kategorii splňují.
A já myslel, že část kouzla herní výzvy spočívá v tom stěžovat si na něco, co tam vždy není :)
@Charllize (05.10.2022 20:43): Jako je pravda že tady bude ohledně toho trochu živo, už vidím dotazy ve stylu: "Můžu do výzvy o japonských hrách dát Ghost of Tshushima? Je to japonská hra, ale nedělali jí japonci, je to problém? :)". Těším se :D
@Crash (05.10.2022 19:32): Díky, já to prostě jen zamýšlel jako můj názor člověka co je s výzvou prakticky od začátku, ta kritika vůči absenci japonských her pramení z toho že za ty roky tam ani nebylo nic tomu podobného. Ono by i upřímně stačilo zahraj si hru z číny nebo koreje, jich je taky dost.

Jsem rád že to aspoň něco takhle přineslo, i když mi to zprvu nepřipadalo :)
@jones1240 (30.09.2022 12:44): Dodatečně ti chci poděkovat za kritiku i rozpoutání zajímavé diskuze a to bez jakékoliv ironie. Samozřejmě ne se vším souhlasím, ale o to teď nejde. Jen chci říct tobě i ostatním, že podobné kritické ohlasy jsou pro mě osobně důležité a skutečně vítané. Když nás tu všichni budou plácat po ramenou, tak se nikam neposuneme. Z té věcné kritiky a následné diskuze si můžeme skutečně odnést dobré nápady. Jediné co mě trochu mrzí, jsou ty domněnky, že záměrně se vyhýbáme asijským hrám, popř nějakým žánrům apod. Záměr to rozhodně není.