Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Herní výzva 2024

Vše o letošním ročníku najdete na www.hernivyzva.cz. Před položením dotazu si projděte náš FAQ dokument.
nikdy mě nepřestane překvapovat se ptát na takovýhle jasný věci, ale budiž, aspoň to tu žije :-)
Tak mi chybí poslední hra do výzvy, nečekal jsem, že letošní ještě zvládnu, ale vypadá to nadějně, na poslední kousek mám zhruba týden, pak do konce roku už nebudu mít možnost hrát.
@malyBobr (03.10.2022 16:58): Pokud to není doktor práv, nebo něco podobnýho. A někoho jsi léčil, oživoval, nebo aspoň stanovoval diagnózu, tak v tom nevidím nejmenší problém. Trochu by mi vadilo, kdyby to byl lékař, ale ve hře by žádnou lékařskou činnost neprovedl a jen by třeba střílel alieny, ale to snad nehrozí :)
Právě jsem napsal komentář na Kirby's Adventure Wii, čímž jsem dokončil obě varianty letošní výzvy. Teď už je na řadě tradiční zhodnocení.

1. Novinky z domova
Catie in MeowmeowLand (HC) 65% - Alenku v říši divů moc v lásce nemám, ale Catie, která v ní našla inspiraci, vcelku ujde.
Hadr (Základ) 75% - Na Hadr jsem byl zvědavý a v podstatě splnil má očekávání. Zajímavý kousek.

2. Cesta do středu země
Feudal Alloy (HC) 75% - Středověký robot ovládaný rybou mě bavil. Už se těším na Scarlet Deer Inn.
Jack Keane (Základ) 60% - Znám řadu lepších humorných adventur, snad příště budu mít lepší ruku.

3. Ticho jako v hrobě
Shift Happens (HC) 75% - Parádní kooperativní plošinovka. Zkoušel jsem i pár levelů v jednom, ale ty nestály za nic.
Projector Face (Základ) 70% - Jak píši i v komentáři "Němý film: The Game". Za vyzkoušení určitě stojí, vzhledem k nízké ceně.

4. Zvířecí instinkt
Hravouka (HC) 70% - Virtuální encyklopedie je zajímavou hříčkou, vhodnou především pro mladší ročníky.
X-Men Origins: Wolverine (Základ) 80% - Z X-Menů mám Wolverina nejradši. Hru za něj jsem si tak nemohl nechat ujít.

5. Na vážkách
Conan (HC) 70% - Slovenská bojovka se hraje dobře. Na ovládání je znát zaměření primárně na konzole, ale i tak jsem se vcelku slušně bavil.
FIFA International Soccer (Základ) 75% - Oprášil jsem první fotbal, co jsem na PC hrál a nebylo to špatné.

6. Svaz spokojeného hraní
AntVentor (HC) 70% - Mravenčí dobrodružství se mi hrálo dobře a doufám, že několik let slibované pokračování někdy opravdu vyjde.
Speed Kills (Základ ) 55% - Ruská kopírka remaku Death Rally. Šlo to zpracovat určitě daleko lépe, ale bohužel.

7. Hippokratova přísaha
Sanitarium (HC) 90% - Tohle si nechám líbit. Jedna z nejlepších adventur, co jsem hrál.
Memento Mori (Základ) 80% - Kdybych měl žebříček českých adventur, Memento Mori by na něm bylo hodně vysoko. Doufám, že dvojka bude minimálně stejně dobrá.

8. Rodina nadevše
Back to the Future I - V (HC) 76% - Pro fanoušky filmové trilogie povinnost. Já jsem spokojen a byl bych rád za další hry z tohoto universa.
The Mirror Mysteries (Základ) 55% - Jsou určitě lepší hledačky. Tohle se The Easy Company moc nepovedlo.

9. Vzkaz ze záhrobí
Murdered: Soul Suspect (HC) 85% - Do Salemu bych se klidně někdy rád podíval znovu. Škoda že Airtight Games potkal podobný osud, jako dříve Team Bondi.
Runaway Express Mystery (Základ) 70% - Takhle nějak si představuji nenáročnou a dobře zpracovanou hledačku.

10. Vzhůru do oblak
NYR: New York Race (HC) 60% - Na rozehrání těchto futuristických závodů jsem čekal hodně dlouho. Nakonec jsem je dočkal, ale s výsledkem moc spokojený nejsem.
Kirby's Adventure Wii (Základ) 60% - Tímto dílem jsem s Kirbym s největší pravděpodobností skočil. Příliš mě to však netrápí.

Nejlepší hra - Sanitarium 90% - Po dohrání jsem Sanitarium zařadil do svého žebříčku deseti nejlepší adventur. Tuším, že si ten příběh někdy projdu minimálně ještě jednou.
Nejhorší hra - Speed Kills 55% -  Ruská kopírka remaku Death Rally se moc nepovedla. 
Největší překvapení - Murdered: Soul Suspect 85% - Čekal jsem, že se mi Murdered bude líbit, ale že to bude až tak moc jsem snad ani nedoufal.
Nejpodivnější hra - Hravouka 70% - S virtuální encyklopedií jsem doposud žádnou zkušenost neměl.
Nejzapamatovatelnější okamžik - Sanitarium 90% - Dětská vesnička mě místy trochu děsila a nejspíše i proto si ji budu ještě dlouho pamatovat.

Celkem jsem letos zatím dohrál 27 her (včetně pěti dílů Back to the Future) a jen šesti z nich udělil zelené hodnocení, považuji to tak za jeden z horších ročníků. Vyloženě špatný však nebyl, vždyť mé nejnižší hodnocení je stále nadprůměrných 55%.
@jones1240 (02.10.2022 18:39): Mě už taky baví míň, než ty první ročníky, ale jelikož plním vždy HC i základ, tak nikdy nemám všech 20 kousků v "chci si zahrát". Většinou je to tak půl na půl, takže to objevování a vystupování z komfortní zóny u mě stále ještě platí. Také se těším, co bude příští rok, protože jsem v pátek dohrál poslední hru do letošní výzvy.
@Jumas (02.10.2022 17:19): Ne v pohodě, já to nemyslel zle :) To se stane :D Jo, nakonec to třeba k něčemu takhle ve výsledku vedlo, já tu výzvu mám rád a ten důvod jen byl, že mě to fakt už delší dobu nenutí opravdu si hledat hry či prostě se kousnout a jít přímo do něčeho co nemusím, ale nechám se překvapit a těším se na novou.
Před dvěma lety jsem ohledně Herní výzvy Crashovi posílal toto. Něco možná už bylo uplatněno. Mnou osobně vymyšleno. Ty červeně označené jsou Normal i Hardcore. Ty další by se musely více promyslet. V roce 2017 jsem byl v týmu na ročník 2018. Vymyslí se kategorie, pak se k nim ostatní vyjádří, popř. je pomůžou doladit a Crash nebo někdo jiný poté vybere finální desítku kategorií.
@jones1240 (02.10.2022 12:30): To není slovíčkaření, jen reakce na to, co píšeš a jak já chápu letos vyhlášené kategorie. Když napíšeš "nemáte rádi hry ve 3D nebo point and click, tak se jim prostě vyhnete", tak si z toho prostě logicky vyvodím, že myslíš členy týmu, kam já nepatřím. Proto také píši nejspíše a dle mě. Teď mi ale došlo, že asi myslíš účastníky, pak už mi to dává smysl.

Kunick má pravdu v tom, že některé kategorie mají podobnou definici a měl by se na to klást větší důraz, aby byla výzva co nejrozmanitější. Výsledkem této debaty je minimálně to, že uživatelé chtějí Asii a jak píšeš, dál v ní nemá cenu pokračovat.
@Jumas (02.10.2022 12:06): Achjo, tohle je zase plné slovíčkaření a obracování toho co jsem řekl…

Nikde jsem netvrdil že maji zakladatele vyzvy neco proti adventuram apod. To s freeware hrami byl jen priklad, asi spatne receny, ale bylo to ze se da splnit cela vyzva na jednom jedinym zanru klidne (freewarovky jsem myslel takovy ty debilni hricky apod). Letecke simulatory nehraji a daji se v klidu najit hry kde to litani je delane jinou formou :D (Nemluve o tom ze jsem nekritizoval prave tento ukol, bylo to proste vseobecny, ne vsechny ukoly jsou spatny)


Ano evropane jsme, ale hromady hracu proste hraje evropske hry a ani o tom nevi, ze proste to neni uplne zadny velky rozdíl :D

Tahle debata ale nema stejne cenu, vy si stojíte zatím že vše je top, jsou hraci co souhlasi s vámi a pak ti co jsou proti vám. Stejne si to udelate zase podle sebe (soudim uz to jen dlé tvého projevu). Takže to nemá cenu :D
@jones1240 (01.10.2022 21:00): Třeba ty české a slovenské hry se opakují, to je pravda, ale letos je to sloučeno ještě s novinkami, aby se podporovali zdejší vývojáři, na tom nevidím nic špatného.

Sovětský svaz byl letos zvolen nejspíše z toho důvodu, že byl založen přesně před 100 lety. Kdyby se Putin zbláznil už v prosinci, tato kategorie by určitě nebyla. Navíc pokud se nepletu, opakuje se pouze Ukrajina, jakožto soused Slovenska, zbytek postsovětských republik tu ještě nebyl. A že jde o Evropu je logické, když jsme Evropané a navíc jako protiváha té loňské Ameriky to funguje dle mě skvěle.

Poptávka po asijských hrách bude jistě příští rok brána v potaz toho bych se nebál, ale i teď si můžeš najít vývojáře třeba z Vladivostoku :) Samotné Rusko pokrývá značnou část Asie, i když uznávám, že ta kvalita tam značně pokulhává.

Nevím také, kde jsi vzal názor, že členové týmu výzvy nemají rádi point and click adventury nebo 3D hry, dyť se jich na ty kategorie dá narvat tuna.

A jestli ti třeba trojka a hlavně desítka na HC přijde jako něco, co tě nevyvede z komfortní zóny, tak asi hraješ hodně leteckých simulátorů. Jasně, jde to vyřešit nějakým létajícím městem, ale tak je tomu u každé kategorie.

A k těm freewareovkám. Každá výzva se dá splnit jen s nimi, divil bych se, kdyby tomu tak nebylo. Na tom ale není nic špatného. Výzva se tím stává dostupnější i pro ty, kteří mají hluboko do kapsy, a přitom nemusí warezit. Schválně vymysli kategorii, která nejde splnit freeware hrou. To by mě zajímalo. Ale něco na styl "Dohraj placenou hru" neberu :)
@Garret (01.10.2022 21:05): Teď nevím, kdo z nás neumí používat DH, ale já tu vidím z let 95-2000 japonských her 388, nikoliv 21. A to ani nemluvě o tom, že japonské hry skoro nikdo nepřidává, takže nám jich tu pěkných pár stovek chybí.
@Steve (02.10.2022 07:25): To byl příklad proboha :D Jde o to že by se to prostě mělo více namixovat, nemyslim aby kazdej ukol te vyvedl z komfortni zony, to ani nejde.


A nevim co sem pletes freewerovky, ja jen napsal ze cela vyzva jde dohrat tak ze si treba dohodis jen hry co jsou plosinovka, ze proste nejsou zadne vice vymezujici ukoly.
@Garret (01.10.2022 23:14): Já tady nemluvím o obskuritách, jen jsem chtěl říct že to že je 25 her z toho data na DH neznamená že jich není o 250 více mimo DH, vždyt to tady skoro nikdo nepřidává :D Jen že DH výzva mě donutila to přidat, protože komentář žeo.
@Garret (01.10.2022 21:12): Plno her má in game time a jinak jo, Steam cas. A každý má v telefonu stopky, a když jsou ochotni se srat s kategoriemi zapnout je a vypnout by nebyl snad takový problém.
A co bys chtěl na to ze mi to zabralo ani ne deset minut je potřeba očekávat ze minoritní chybky, snadno opravitelne, se najdou. Není to nic ofiko jen rychlý nastřel z kterého se dá vyjít a během 30 minut vylepšit k dokonalosti :)
@Charllize (01.10.2022 20:53): tak kecám, splnil bych jich 7 a kdyby byl nějaký výběr mezi Japonskými hrami (tady na DH jich je 21 a z toho jsem ty nejlepší už dohrál), tak 8. ale teda chtěl bych vidět, jak bys trefoval těch 80 hodin herní doby...
@Steve (01.10.2022 16:42): Hele to že mám anime profilovku neznamená že to dělám jenom kvůli tomu, spíš to je jedno s druhým. Že se tu opakují úkoly kde se objevují ty samé země, ale asie ne a ne, to ale platí i pro jiné kategorie, které mi prostě přijdou že jsou tak aby hráč nevyšel z komfortní zóny.

Viz třeba, nemáte rádi hry ve 3D nebo point and click, tak se jim prostě vyhnete, nemáte rádi japonskou nebo závodní hry? Vyhnete se tomu. Prostě ta výzva vás netlačí mimo komfortní zónu a to je špatně dle mého. Viz dá se to celé splnit i na plošinokách a freeware hrách :D
@rikuhahl (01.10.2022 14:16): Díky. Já jsem s výzvou spokojen, některé kategorie mi sedly více, ale celkově tam byly i hry, který bych jinak nehrál i když mi stačila lehká varianta. Ale chápu, že pro HC by někdo chtěl striktnější a jasnější formulace, aby nedocházelo k tomu, že hráči si vezmou svůj seznam her co chtějí hrát a snaží se je to těch kategorií nějak naroubovat.
já bych rozhodně dal na příští rok tematickou kategorii, a třeba by to mohlo splnit i požadavky jonese na větší obtížnost :-)

normal: dohraj hru, ve které figuruje jaderná energie, hardcore: dohraj hru, ve které se použije jaderná zbraň

:D

ale možná by to kazilo takovou tu jednu z motivací, proč hrát hry, uniknout těžkostem všedního dne, člověk uvidí hřiba za oknem a ještě, aby na to koukal na monitoru :D
@Kunick (01.10.2022 00:51): Ty víš jak přesně probíhá závěrečný výběr? :)

@jones1240 (30.09.2022 12:44): Jak už tu psali jiní, velmi rádi uvítáme když se do připravy připojí další.

Nápadů je sice každý rok celá řada, ale spousta jich vypadne buď kvůli podobnosti s jinými kategoriemi z předchozích ročníků, nebo právě kvůli tomu že je nelze tak nějak dobře exaktně definovat. Já sám se snažím tam trochu tu exaktnost cpát, ale kolikrát toho hodně proklouzne, protože prostě nepostihneme všechny možné žánry a obskurní typy her. Ale zase, kdyby se podílelo třeba víc lidí, tak to jde líp :)

Z nesnášenlivosti vůči Asii už nás tady předtím obvinil Fritol (další člověk s anime avatarem :D), takže za tím upřímně vidím spíš že ty by sis tam přál hry, co se hodí tobě :P

Jinak pro mě byly taky předchozí výzvy zajímavější, ale hlavně proto že jsem mnohem více hrál a zkoušel nový věci. Teď nehraju skoro vůbec, a když už, tak většinou nějaký multiplayer s kamarády, takže s výzvou jsem dost dlouho skoro nehnul :(
Já jsem za Herní výzvu rád, i za to, že jsou kategorie volnější a mám víc prostoru na výběr her :) Takhle si zahraju hry, které bych vážně třeba jinak nehrál...
Ona ta nechuť k japonským hrám by šla vyřešit třeba i kategorií "Zahraj si hru zasazenou do feudálního Japonska". Rázem by se ten výběr západních her dost razantně zúžil, ale zároveň by to nikoho vyloženě nenutilo hrát "japonské podivnosti". Hardcore varianta by pak mohla západ vyřadit.

Ten seznam od @Charllize: si tak nějak matně pamatuju, to se mi tehdá líbilo víc. Letos třeba nejvíc lajdácká kategorie je 5. Jakože co je "výzvou" na tom, hrát nadprůměrné hry? Nadprůměrné hry přece všichni hrajeme tak nějak cíleně a s radostí, ne?

Já už teda letošní výzvu zhejtil hned začátkem roku, tak asi nebudu vyloženě přilívat olej do ohně zas. :D Nicméně tak nějak souhlasím s @jones1240 (30.09.2022 12:44), taky mě bavily jen první dva ročníky. Samozřejmě pokud to většinu DH baví, tak budiž a díky pořadatelům za práci, nelze se zavděčit všem. Minimálně zmíněné cyklení úkolů však není něco, čemu by se nešlo vyvarovat. Hrát furt dokola východoevropské hry je pruda.
@rikuhahl (01.10.2022 08:58): Spis nepřihlásil, mě obecně je vyzva proti srsti, hrát hry podle zadání mi přijde jak někde ve škole, nemám rad školy :) Ale jak se říká, nikdy neříkej, nikdy.
Kdyz něco použijete určitě mi to vadit nebude :)
@Charllize (01.01.2022 17:02): Tak jsem na to kouknul a minimálně 4 kategorie už v nějaké podobě ve výzvě byly/jsou. Zbytek nejsou špatné nápady, ale těžko se všechny prosadí. A přihlásil by ses do výzvy, kdyby tam nějaké asijské/japonské téma bylo? Nebo bys zase jen rozdával rady? :)