Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Half-Life: Blue Shift

05.04.2001
72
265 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
rozšíření
Multiplayer
ano

V tomto datadisku k veleúspěšné hře Half-Life se vtělíte do osoby jménem Barney Calhoun, člena ochranky komplexu Black Mesa. Děj se odehrává přesně v čase původní hry a podobně jako Gordon Freeman se snažíte ve zdraví utéct pryč z celé oblasti.

Do komplexu Black Mesa vstoupíte pět minut před Gordonem pomocí vlakového přepravního systému. Zpočátku budete plnit banální služby jako ochranka komplexu, sledovat bezpečnostní kamery a zanedlouho se stanete svědky materializace mnoha neznámých monster. Již na samém začátku si lze všimnout příjezdu Gordona i G-Mana a v průběhu hry obě dvě postavy mnohokrát potkáte a samotnému Gordonovi i několikrát pomůžete.


Poslední diskuzní příspěvek


Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 75
Blue Shift byl podle mého vždy trochu nezaslouženě znevažován. Ano Opposing Force je mezi datadisky obecně velmi uznáván a BS má tak nezáviděníhodnou pozici. Ale délka je vzhledem k tomu, že mělo jít pouze o drobné rozšíření Dreamcastového vydání Half-Lifu pochopitelná. Ale jinak jde o povedenou záležitost. V roli modře oděného člena ochranky je nutné zachránit sobě a několika vědcům život při katastrofě v komplexu Balck Mesa.

Začátek je jako v každém HL neovlivnitelná jízda, během které můžete sledovat ostatní zaměstnance při práci i zábavě (i hraní videoher). Já tento prvek na Half-Life moc nemusím, ale ve své době to bylo alespoň originální. Obtížnost je spíše nižší a i s rozbíjením všech beden co jsem našel byla má herní doba cca 4h. Blue Shift se hraje stejně jako původní Half-Life. Z hlediska úrovní a hratelnosti nemám co vytknout, bavil jsem se stejně jako u originálu. Finále si umím představit lepší, ale nejde o nic tragického. Z prvního hraní (cca v době vydání) jsem si to pamatoval otravnější. Celkově jde o průměrný datadisk pro dobrou hru a nejedná se o žádnou ostudu. Po dohrání jsem hledal nějakou předělávku typu Black Mesy, ale z několika rozpracovaných projektů není žádný dokončen. Našel jsem ale několik navazujících/podobných modů různé kvality:

Shift-Two: V kůži dalšího člena ochranky Otise je opět nutné uniknout z komplexu. Jde o francouzskou modifikaci, ale k dispozici je anglický patch. Herní doba je asi půl hodiny. Hratelnost je poměrně nezajímavá, ale potěší spojení s Opposing Force. Počet druhů zbraní a nepřátel je malý, ale na herní dobu dostačuje. Modifikace obsahuje nové textury. Mod funguje bez problémů, žádné záseky, akorát mi ke konci přestalo fungovat páčidlo.

Infinite Shift: Příběh začíná přesně tam, kde skončil Blue Shift. Barney je omylem teleportován na Xen a musí se opět zachránit. Začátek na Xenu vypadá divně, ale později se hra rozjede. Je o poznání náročnější než Blue Shift nebo Shift-Two. Hodně jsem bojoval s malým počtem munice. Herní doba kolem hodiny utekla jako nic a tento přídavek rozhodně doporučuji vyzkoušet. Za jediné nevýhody tak považuji první a poslední dvě minuty, ten závěr je takový nevysvětlený. Technicky jsem neměl žádné problémy.

Azure Sheep: Tak tohle je o něčem úplně jiném. Mnohem propracovanější a odvážnější level design. Prostory jsou rozsáhlé, někdy až moc, a místy zamotanější ve stylu starších FPS. Potěší třeba plakát Xeny v pokoji na začátku nebo příjezd Gordona v slušném fáru. Propojení s původním Half-Lifem a s Opossing Force je docela výrazné. Slušnou část hry strávíte s Kate, jakousi obdobou Alyx z HL2. Jde o zajímavé předvídání budoucnosti série, ale bohužel engine prvního dílu si s tím poradí jen tak tak(Kate se často zasekává). Lokace "Old Black Mesa" mi zase připomněla Portal 2. Nové zbraně a nepřátelé jsou už jen třešnička na dortu. Hrál jsem necelé 3h, což je také super porce. Azure Sheep mohu rozhodně doporučit. V přípravě je také předělávka pro Source engine - Black Mesa: Azure Sheep. S projekty Black Mesa by měly opravdu pohnout :-)
+33
  • PC 75
Underrated. Ale dávám tomu 75%, protože to prostě není tak originální a expanzivní jako první pokus Gearboxu o Half-Life. Je to to samé jako HL1, akorát s implementovaným HD packem a několika originálními prvky, jako je pár puzzlů (barel mezi dva dráty rozbušky mě fakt ohromilo) a interakcí s výborným, zasekávacím, Dr. Rosenbergem. Ale není to nic hrozného, AI jsou i horší.

Je to must-play pro každého "odborníka" na Half-Life. Sice nemám nastudovanou každou nuanci na Combine OverWiki, ale vím, že to má tu správnou atmosféru, opět. Souboje jsou trochu znevážený brněním (60 vesta, 40 helma), které občas najdete. Ale nic hrozného, umírat na Hard se dá furt. Originalita se najde v pár malých detailech, jako je sledování Dr. Giny Cross, jak převáží krystal z Xenu, koukání se na Gordona, jak jde znuděně a pomalu pro HEV suit, zapnutí vodovodů/sušáku na ruce, zmražení Vortigaunti. No není toho mnoho a chybí např. originální soundtrack, který je ve hře napodobeninou či přímo kopií Opposing Force.

Dohráno za sladkých 3,2h (6.6 hrs on record), stará série znovudohrána, a teď ten Half-Life 2, muhaha.

Review na Steamu (anj)

Pro: (Mr.) Barney Calhoun, Detailnost a HD pack, Half-Life

Proti: Krátkost, Absence (otravného) bosse (díky bohu)

+29
  • PC 70
Druhý přídavek pro původního Half-Life s označením Blue Shift už svým názvem trochu napovídá, že se zde jedná o příběh z pohledu účastníka třetí strany, sekuriťáka Calhouna. A zažíval jsem s ním vcelku pohodovou zábavu, né že né. Určitě mě především těšil fakt, že se doslova třikrát setkáte s Freemenem – při každém z těchto setkání se uvnitř mě dostavil takový ten hřejivý pocit známého, ono zprostředkované deja vu, kdy jste danou situaci zažily, ale v kůži někoho jiného.

Nic nového tato nástavba sice nenabízí, ale protože vše, co jsem považoval za skvělé v původní hře, se nacházelo i zde, tak mi to ani v nejmenším nevadilo. Hlavní hrdina není žádná mluvka, zbraně jsou stále velmi kvalitně ztvárněny, prostředí a level design stagnují na své úrovni a herní ozvučení se již v klidu zařadily mezi staré známé. Možná bych jen uvítal větší délku, možnost pokořit nějakého bosse a z dnešního pohledu snad i těžší přestřelky.

Pro: akce, staré známé prostředí Half-Lifu

Proti: jednoduché, krátké

+25
  • PC 80
Tak, a mám za sebou posledný oficiálny datadisk ku jednej z najlepších fps všetkých čias.

Na úvod treba poznamentať, že aj keď hra vyšla ako datadisk, pôvodne mala byť iba prídavkom pre Dreamcastovú verziu Half-Lifu, no tá bola zrušená a tak chcela Sierra z projektu ešte vyťažiť nejaký ten $, čo sa bohužiaľ neblaho prejavilo aj na výslednej kvalite.

Aj keď bol Blue Shift dosť rozporuplne, alebo skôr negatívne prijímaný a mal asi najhoršie recenzie v celej Half-Lifeovskej sérii, mal som potrebu ho vyskúšať, pretože ma lákala predstava zažiť ešte raz haváriu v Black Messa z iného, v poradí už tretieho uhla pohľadu. A urobil som dobre.
Najskôr pomalý rozjazd ako v pôvodnej hre z čoho sa neskôr vyvinie boj o holý život.
Trochu ma sklamala absencia nejakých noviniek, pretože všetko zostalo po starom, dokonca nepribudla žiadna nová zbraň. A tiež je priam až nechutne krátky, skúsenejší hráči ho dotiahnu za asi jedno popoludnie. To sú asi najväčšie zápory celej hry.
Inak je všetko, ako som už spomenul, po starom. Teda akcia, nejaký ten logický problém, výlet na Xen a zase tá akcia.
Jednoducho, ak sa vám nepáčila pôvodná hra alebo predchádzajúci datadisk, po Blue Shifte radšej ani nesiahajte. V opačnom prípade je to naopak.

Na záver by som dodal, že napriek vyššie spomenutým negatívam (hlavne k tej krátkosti) som sa pri hraní celkom dobre pobavil. Vidieť už raz videné situácie z iného uhla pohľadu (napríklad Gordona cestujúceho do práce) je celkom zaujímavé. Koniec koncov, možnosť vydať sa opäť do komplexu Black Messa nedostanete každý deň :-)

Pro: atmosféra, akcia, odkazy na pôvodnú hru

Proti: dĺžka hry, žiadne inovácie

+25
  • PC 75
Blue Shift je druhý a kratší datadisk ke hře Half Life. Narozdíl od Opposing Force zde nic nového není. Navíc někteří nepřátelé a zbraně z původního Half Life se sem nedostali.
Třeba Black Ops nebo kuš tu chybí. Celou hru bojujeme sami bez opor, což je změna oproti Opposing Force a Half Life, kde nám někdo pomáhá zabijet emzáky. Tento datadisk jsem dohrál jako poslední. Na Xen se podíváme celou jednu kapitolu.

Pro: Druhý datadisk.

Proti: Krátké, nic nového.

+22 +26 −4