Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Herní výzva 2024

Vše o letošním ročníku najdete na www.hernivyzva.cz. Před položením dotazu si projděte náš FAQ dokument.
@Kunick (01.10.2022 00:51): tak pevně věřím, že ty i Charllize se pro další ročník chopíte otěží a přijdete s jednoduchými a jasně danými kategoriemi, které budou zajímavé a zábavné, svěží a voňavé. a za sebe říkám, že tam chci černochy, jinaxte xenofobové!
@Garret (30.09.2022 17:20): vymyslet kategorie je snadné. Chyba je, ze se pak hlasuje a neni zhodnoceni typů ukolů. Viz letos 2 geograficky definované, 3 definovane vyskytem postavy/charakteru a 2 definované prostředím (částečně sem patří i 7). Chválím naopak zvíře. A procenta not bad, ale myslím že se trochu dost rozchází náplň a název.... pokud je něco v rozptylu 10% (resp. 20) tak to není na vážkach...
@rikuhahl (30.09.2022 14:22): Simte, ja tady nedávno sepsal všechny nové kategorie za 10 minut a bylo to ok. Kolem toho nadelate jak komunisti pri přípravě nové pětiletky :D
Za tu dobu co to sestavujete pro příští rok bych to udělal na 30 let dopředu :)
Navic tam vymyslíte nesmysly, komplikované a nejasné a cely rok pak tady jede diskuze o tom jak to jde ojebat. Chce to jasne a pevné cíle, jednoduché v zadání a motivující v exekuci.
A ne vymyslet meta blbosti typu, zahraj si slovenskou hru kde je zvířátko :)
@jones1240 (30.09.2022 12:44): Když máš nápady na kategorie, tak se s nimi poděl, zformuluj téma, základní variantu a HC a napiš to sem, nebo někomu z týmu. Nebo zkus vstoupit do týmu. Crash se každoročně ptá, kdo by to chtěl dělat, ale moc nováčků se nehlásí. V každém případě by ale výzva měla být až do 1.1. tajná, aby se nikdo nemohl připravovat třeba měsíc dopředu.


Jinak konkrétně k tvým úvahám. česko/slovenské hry měly pár let pauzu, ale panuje shoda, že by se místní scéna měla podporovat, takže na ní jsou v týmu jiné nároky než na zbytek světa, ale neboj, teď zas bude pár let mimo ;) Sovětský svaz byl do jisté míry protiváha Ameriky z minulého roku a z tohoto území jsou natolik odlišné hry od zbytku Evropy, že nám to přišlo jako dobré téma (že se pak svět v únoru změnil, to je věc druhá). Třeba bude nějaká Asie teď, to je ve hvězdách a demokratickém hlasování týmu :)

Neoblíbený žánr už jednou byl, a každý ho má jiný, takže tady těžko něco vybírat. Tebou zmíněné strategie jsou zrovna takový případ, někdo hraje jenom ty, někdo o ně pořádně nezavádí a kdyby musel, tak by třeba i trpěl :) Každopádně s těmi městy je to fajn nápad. V každém případě si nemyslím, že by třeba letošní výzva byla nějak extrémně lehká. Ano, třeba 5 kategorií možná splníš normálním hraním her, které bys hrál tak jako tak. Ale u jiných je nutné více či méně hledat, nebo opisovat od ostatních. Navíc počítej i s tím, že někdo těch 10 her (jakýchkoliv) s námahou zvládne dohrát za rok, takže i výběr pár kousků mimo svůj plán pro něj může být výzva. Obecně platí, že když se ti zdá výzva lehká, tak hraj HC varianty, ano i mezi nimi je pár lehčích, ale třeba letošní česká/slovenská novinka mi nepřijde jako něco lehkého, ba naopak, možná je to nejtěžší varianta kategorie ze všech ročníků, protože těch her je na výběr jen pár desítek.

No, každopádně díky za tvou zprávu, bude se na ní brát zřetel ;)

@jvempire (30.09.2022 14:04): Vyhodnocení se pokusíme napravit ;)
@jones1240 (30.09.2022 12:44): Řekl bych, že hodně záleží na to co kdo hraje. Zrovna letos mám největší problémy naplnit kategorie tím co hraji běžně, ale loni nebo 2017 to šlo samo. Mě spíše chybí ta vyhodnocení, vždy to bylo zajímavé počtení.
Nevím jestli je to jen mnou nebo se tak cítí více lidí, ale teď jak jsem se probíral více tohoto roční výzvou tak mi došlo jak ty otázky vlastně stojí za ho... Pamatuji si jak když byla výzva poprvé a podruhé, tak se to snažilo lidi vyvést z komfortní zóny, donutit je si zahrát žánry které by normálně nepustili apod. Poslední dva ročníky jsou jak kdyby se to snažilo hrát bezpečně aby každý si mohl zahrát co potřeboval a nemusel hrotit že si zahraje například střílečku kterou nemá rád. Nemluvě o cyklení úkolů kdy už ve výzvě snad dvakrát bylo česko a slovensko, plus i evropa a teď zase to samé jen zamaskované pod bývalým sovětským svazem (že by xenofobie vůči asijským vývojářům?).

Můj problém prostě tkví v tom že ta výzva i na HC vás prostě nevyvede z vaší komfortní zóny a upřímně úkoly ve stylu hraj za němou postavu nebo kde nikdo nemluví fakt není tak hardcore. Chápu že by třeba pro příležitostní hráče to mohl být problém kdyby se objevil úkol ve stylu "Zahraj hru která se ovládá praserem" (jen příklad), ale zase si myslím že trošku více specifické úkoly které i vyhraní žánr by mohli prostě dost slušně tuto výzvu obměnit. Třeba já nesnáším strategie, sám se do nich nedokopu, ale kdyby výzva mi to dala za úkol že třeba: "Zahraj si hru kde se staráš o vlastní město nebo kde vedeš vojsko" tak bych si určitě něco našel a třeba bych našel klenot.

Tohle dříve ve výzvě prostě fungovalo že člověk strávil čas hledáním a teď? Stačí si seřadit hry co jsem dohrál a všechny prakticky padnou do kategorií, minimálně na easy jo, na HC se dá taky.

No to je vše, jen bych třeba zkusil obměnit tým co to vymýšlí, dát tam třeba nějaké jiné lidi nebo nechat komunitu napsat otázky a dle nich vybrat ty co se vám líbí, to by podle mě nemusel být špatný nápad. Takhle to i často vypadá že si tvůrci otázek dávají své preference aby HLAVNĚ ONI splnili výzvu :)

Nemyslím to útočně, jen už mě ta výzva baví rok od roku méně a přitom jí mám rád.
Zdravím, snad už poslední letošní otázka k Herní výzvě, která mi tedy dává zabrat :-D
Bylo by možné za HC u 9. Vzkaz ze záhrobí uznat The Sims 4 v případě, kdy se budu starat o rodinu s hratelným duchem případně upírem alespoň 10 hodin? Poslední dobou mě hra celkem chytla :-) Díky moc za odpověď
@Le0nidas (23.09.2022 22:05): no z toho výběru jsem nic od oka nedekódoval, jako vyloženě lítací, tak můžu vzhledem k tomu, že tam máš oba díly Oriho doporučit to, co tam mam já, a sice taky plošinovku Child of Light , kde se lítá prakticky furt, takže to splňuje HC.

Co se týče jedničky, tam je ten výběr celkem jednoznačně ohraničený a člověk si to může snadno vyjet v žebříčcích - snad bude fungovat ODKAZ i s nastavením žebříčku. Na HC je nutno upravit rok a vybírá se zatím jen z 11 her českých a 3 slovenských.
@musa (23.09.2022 21:08): Díky, to vypadá dobře. Atentát tu kategorii teda rokem vydání nesplňuje, ale Svoboda ano. 

@adam.kulhanek (23.09.2022 21:38): Díky za tipy, ale ani jedno mě upřímně nezaujalo :) Píšu si do rezervy, kdybych na nic lepšího nenarazil. Byl bych rád, kdyby ta hra splňující kategorii 10 měla pokud možno nějaký příběh/zápletku.

@Dan9K (23.09.2022 20:36): Ideálně kdyby to splňovala jedna z těch 323 her, které mám zaškrtnuté v chci si zahrát :) Určitě se tam něco najde, ale zatím jsem to nějak víc nestudoval, takže budu rád za jakýkoliv tip, i mimo to.
@Le0nidas (23.09.2022 20:02): Já jsem si pro desítku zvolil Ugh!, což byl takový můj malý rest ze školních dob, dá se to sfouknout za několik hodin. Případně pokud bys chtěl něco náročnějšího, tak na základní variantu můžu doporučit Cuphead (případně jeho letošní DLC), kde je několik leteckých úrovní. Na dohrání to ale chce opravdu pevné nervy. :)
Prosím o doporučení her do kategorie 1 a 10. Nějak mi tam nic, co bych teď chtěl hrát, nezapadá. Určitě nemám zájem o hraní žádného leteckého simulátoru. Předem díky za tipy.
Pro jistotu se zeptám - je v pohodě na Hippokratovu přísahu dát Faster than light? Na lodi je "medbay", která léčí lidi, ale ti se léčí automaticky, tj. není tam žádný doktor. Je to taková automatická místnost na léčení.
@St_Jay (08.09.2022 00:11): Jo tohle je v pohodě, je jedno, že to je vesmírná loď.


@Joker (08.09.2022 10:30):  Nejsem si jistý tou 8. kategorií, potká se ta hlavní postava v Sifu s tím otcem, nebo s někým z rodiny? Podle definice té kategorie by mělo dojít k setkání, nebo k nějaké formě komunikace. To že se mstí za vraždu otce to samo o sobě nesplňuje. Ostatní kategorie se zdají v pořádku a díky za ty vysvětlující poznámky v profilu, pomáhá to.
Zdravím ve spolek, herní výzvu mám hotovou, tak jestli by někdo mrknul, zda je vše v pořádku, dokud mám čas ještě to napravit. Díky.
Čauko, mám dotaz ke kategorii 10. Vzhůru do oblak a hře Exo One - ve hře se sice lítá s vesmírnou lodí mimozemského původu, nicméně jednotlivé úrovně jsou planety, kde může ta loď plachtit nebo se kutálet a nabírat rychlost pro plachtění, a jakmile se dostanete na konec úrovně, vystřelí vás paprsek v cutscéně na další planetu. Říkal jsem si, že by to snad neměl být problém, protože s tou lodí v úrovních lítám jen na planetách (s jednou výjimkou), ale radši se ptám.
@Ashe (06.09.2022 08:12): Ahoj, bohužiaľ nie. Elden Ring som prešiel a obsahuje dabované emoty postavy ako "hey!" "yes!" a podobne, ktoré sa dajú od obdržania voľne v priebehu hry používať. Taktiež v niektorých momentoch počas komunikácie s pár NPC a asi dvoma objektami komunikuje postava textovou formou.
@Ashe (06.09.2022 08:12): Nejsem mezi těmi, co k tomu mají finální slovo, ale řekl bych, že to nejde. V rozšiřujícím popisu ke kategorii je uvedeno:
V té základní stačí, když vámi ovládaná postava nebude konverzovat a to ani psanou formou, nebo výběrem z nabízených odpovědí. 

Edit: Teď si to čtu ještě jednou a koukám, že jsem možná nepochopil tvůj text. :) Tam teda nejde o konverzaci, ale o výběr akce, kterou postava udělá? (Elden ring jsem zatím nehrál, tak nevím).
Taky mám dotaz na Ticho v hrobě. Mohl bych použít Elden Ring? Postava pokud vím určitě nepromluví, a těch pár voleb co se ve hře je se odklikne textem, co uděláš, a ne nějakou přímou řečí.
Hello,

myslíte, že by šla na výzvu č.3  Ticho jako v hrobě použít na základ  We Were Here Forewer . Hráči spolu sice komunikují, ale postavy jako takové nemluví, ani si nevybavuju,ž e by si někde něco psali.

Díky :)
@Vashek (03.09.2022 22:05): Za mě teda ne, na scénu jsem se kouknul a dle všeho tam jde pouze o jakýsi vědecký výzkum, navíc je to tak krátké, že tam jakákoliv doktořina prostě není vidět. Zkus si vybrat nějakou jinou hru, prosím ;)
Ty jo, já tu výzvu možná ještě stihnu, než v říjnu odletím do pryč, to by mě potěšilo :)
zdravim, rataju sa do kategorie zombiekov aj clickeri z last of us? ci ked vyjde ten remake si to tam mozem zaratat?
Ahoj, hrál někdo jednotlivé DLC ke hře Shadow of the Tomb Raider? Potřeboval bych vědět jeslti by některé z nich šlo použít na 2. Cesta do středu země (Hardcore). Mam tam teď Creaks, ale bojím se, že ta hra zkrátka neni vůbec pro mě :-/
Zdravím, je možné si do herní výzvy zařadit i Freewarovou hru, nebo se striktně vybírají jenom placené hry?
Novinky z domova splňuje jako všeho všude 6 her, jo? A Hardcore variantu jen Polda? :-D To je snad na objednávku, ne?
@Peat_Barry (16.08.2022 17:47): V pravidlách je uvedené " tentokrát se držte přeci jen trochu více při zemi a vynechte létání ve vesmíru " takže určite nie. Na druhej strane - hier, kde hlavná postava nejakým spôsobom lieta je relatívne dosť, no je potrebné si vybrať takú, kde má hráč to lietanie priamo pod kontrolou.
Otazočka: Po dlhych mesiacoch som navstivil oficialny web vyzvy a vsimol som si ze v kategorii  Vzhůru do oblak, by sa hra nemala odohravat vo vesmire ,co som si vsimol az po dohrani Star Wars: Squadrons :D chcem sa opytat ci nic z vesmiru nebude akceptovane a musim najst nieco ine, alebo je to v poriadku.
Dakujem.