The Plague Doctor of Wippra

05.10.2022

Děj této adventury je situován do jedné malé germánské vesnice jménem Wippra. Nacházíme se v době středověku, kdy se Evropou prohání morová nákaza, jejíž řádění neunikla ani tato malá osada. Do vesnice přijíždí nový doktor Oswald Keller coby zástup za místního lékaře, který nemoci také podlehl. Oswald se snaží pomáhat svým pacientům a najít příčinu vypuknutí zdejší nákazy, klacky pod nohy mu však hází klasická lidská zabedněnost, pověrčivost a fanatismus.

Po herní stránce se jedná o klasickou point-and-click adventuru se všemi prvky, které k žánru neodmyslitelně patří, jako například sbírání předmětů do inventáře, hádanky nebo rozhovory s různými charaktery. Coby doktor se také budete snažit léčit své svěřence, stanovovat diagnózy a provádět chirurgické zákroky. Hra je vyvedená v jednoduchém pixel-artu a vyznačuje se krátkou herní dobou. V průběhu děje jste také postaveni před určité volby, které vás poposunou k jednomu z možných zakončení.

Herní výzva 2022 – 7. Hippokratova přísaha (Hardcore)
Ačkoliv nepatřím mezi velké fanoušky pixelartové grafiky, téma a především adventurní zpracování mě nakonec zlomilo. V kombinaci s ideálním kandidátem na pro mě nejsložitější kategorii letošní Herní výzvy se jednalo o samozřejmost. Jak to nakonec celé dopadlo?

Úvod zaujme, ale nepřesvědčí. Doktor, který v dopise vypráví zpětně svůj příběh, jak objevil příčiny moru. Nic, co by působilo tak originálně. Postupně se příběh však začíná rozjíždět a odkazy na skutečné reálie a obecné propojení s tehdejším pohledem náboženstvím mě nenechal hru vypnout až do samého konce.

Velmi mě překvapilo a potěšilo zároveň, že na volbách skutečně záleží. Asi není tajemstvím, že hra má vícero dost odlišných konců. V souladu s poměrně krátkou herní dobou nic nebrání tomu zkusit hru klidně okamžitě po dohrání na jiný způsob. Stejně tak potěší logické a na první pohled jasné řešení adventurních prvků.

Ačkoliv hra samozřejmě není do českého jazyka lokalizována, angličtina není nikterak složitá, a i s částečnou znalostí angličtiny není obtížné většině porozumět. Navíc rozhovory čekají na odkliknuti a je tedy k pochopení příběhu času více než dost.

Co bych možná trošku hře vytkl je až zbytečný malý výřez, na kterém se hra odehrává. I přes fullscreen je obraz skutečně malý a i přes to, že jsem podobných her hrál poměrně dost, u žádné hry mě to nemrzelo tak jako zde. Stejně tak by přeci jen mohla být herní doba za žádanou cenu o trošku delší.

Jedna z nejzajímavějších her, která zprostředkovává temnou dobu historie v hezkém grafickém zpracování, které má na své kráse pouze několik much. Pokud jste alespoň trošku příznivcem podobných her, případně tohoto tématu, určitě s tímto krátkým titulem nelze šlápnout vedle.

Hodnocení: 80 %

Pro: Originální téma, grafické zpracování, na volbách záleží, logické adventurní prvky

Proti: Zbytečně malý výřez, poměrně krátká herní doba