Happy Game

28.10.2021

Studio Amanita Design se opět podívalo do vod pro ně nového žánru a jejich Happy Game je psychedelickou hororovou hrou. Nejenže se hra vymyká běžné tvorbě tohoto studia, ale ani samotný název úplně nepasuje, neboť Happy Game rozhodně není veselá hra. Hlavním autorem je Jaromír Plachý, který už stál za předchozími tituly studia Botanicula a Chuchel. Hru opět doprovází hudba skupiny DVA.

Ve (šťastné) hře se zhostíte role malého chlapce, kterého sužují noční můry a musí jejich světy procházet. Po cestě se setkáte s řadou hádanek a různých interakcí, které nemusí být zrovna vždy příjemné, naopak se často mohou zvrhnout a skončit v tratolišti krve. Ačkoli je hra prošpikovaná veselými smajlíky, plyšáky a dalšími postavičkami, násilí se hře nevyhýbá. Dostanete se z noční můry ven?

@rikuhahl (21.10.2021 15:29): já jsem úplně zazdil, že už to vyšlo. Každopádně mě tenhle koncept neláká, podle videí mi to přijde jako takový hororový Chuchel. Oproti třeba Pilgrims, Botanicule nebo Machinariu o pár levelů níž a Creaks je už úplně někde jinde.

Tak prokleté, jak to jen proklít jde. Jde o vynikající, unikátní zážitek, za který se vyplatí zaplatit to skromné vstupné. Psychedelie, surrealismus, roztomilost a zvrácený horor.

Tuhle hru jsem si vybral jako první, kterou si zahraju po téměř osmiměsíčním období, kdy jsem žádnou hru pro jednoho hráče pořádně nehrál, a nemohl jsem si vybrat lepší dílo. Tato hra zachycuje to, co obecně miluji na hrách, a to je ta nespoutaná lidská kreativita v médiu umožňujícím vytvářet nezapomenutelné interaktivní zážitky. Do této hry byla vložena spousta lásky a je to jednoduše výborné umělecké dílo.

Interaktivita se scénami je bohatá, přestože je k hraní této krásné 2D puzzle hry vyžadováno pouze levé tlačítko myši. Díky interakci a řešení přímočarých, ale důmyslných hádanek se postupně odhalují neuvěřitelně zvrhlé obrazy. Často musíte počkat a pozorovat, jak se věci samy dějí na obrazovce při hádankách, podobně jako ve skutečném snu. Kurzor se znovu objeví, a tak víte, že můžete znovu interagovat. Některé puzzly jsou náročné, a dokonce frustrující kvůli opakujícím se scénám, a někdy se interakce zdají těžkopádné a zdlouhavé, ale všechno to působí konzistentně, protože vás ohromuje vzhled hry.

Ve hře není žádný text ani dabing a protagonista pouze reaguje různými milými hlesy. Hra silně spoléhá na vynikající design zvuku a hudbu, díky čemuž jsou všechny interakce velmi zábavné. V hrách od českého studia Amanita Design jsme na tohle zvyklí. Ten nový a vzrušující prvek tady je horor. Ačkoli se výjevy mohou vážně zvrhnout k děsivosti, tak je to vše roztomilé a vtipné, což sedí do prostředí nočních můr malého chlapce, kde žije spousta bizarních postaviček. Hra je unikátní a nekorektní zážitek a díky tomu jsem si ji zamiloval, protože působí tak svěže.

To, co miluji na těchto hrách je, že podobně jako ve snech je příběh jasně nedefinovaný a otevřený k různým výkladům. Dotýká se témat jako šikana, traumata, dětství a samozřejmě noční můry plné hraček, které chceme získat zpět, a tak musíme překonat svůj strach. Konec příběhu je překvapivý a dělá tu hru ještě temnější.

V životě jsem nikdy nezkusil žádnou drogu, ale jsem si jistý, že by hra mohla dobře fungovat jako nějaká zvrhlá huličská komedie/horor, protože je mimořádně imaginativní.

Upozornění: Happy Game není radostná hra.

Odemknul jsem všechny achievementy! 11 z 11 (ez 100%): https://steamcommunity.com/id/globster/stats/1206060/achievements/

Původní text komentáře v angličtině: https://steamcommunity.com/id/globster/recommended/1206060/

Pro: nezapomenutelně detailní vizuální styl, postavy a interakce, velmi originální design zvuku a poutavá synth/freak-folk hudba, unikátní a roztomilý hororový zážitek

Proti: velmi krátké (2 až 3 hodiny, malá znovuhratelnost), scénky, které nejdou přeskočit, by vás mohly trochu unavit, používání pouze levého tlačítka myši může být pracné a jednotvárné

„Kúty? Kúúútýýýý“ Aneb, když postavička z Happy Game volá na pejska ztraceného v obilí. Musím uznat, že hned hudba v hlavním menu mě vtáhla do temné atmosféry a rozhodně jsem hned věděl, že hraju šťastnou hru naruby. Pro mě velice zajímavá hra a také první hra od Amanity Games. Až dokončím výzvu, pustím se do dalších her z jejich pera.

Pro: Hudba, atmosféra

Proti: Krátké