Resident Evil 7: Biohazard - Not A Hero

01.04.2021
13.06.2022

freeware
rozšíření

Not A Hero je tretím oficiálnym prídavkom Resident Evil 7: Biohazard. Bol vydaný súčasne so záverečným DLC End of Zoe a v ten istý deň vyšla aj zlatá edícia hry obsahujúca všetok dodatočne vydaný obsah. Not a Hero je však jediným DLC, ktoré je dispozícii úplne zdarma pre všetkých majiteľov hry.

Dej bezprostredne nadväzuje na záver pôvodnej hry. V koži jednej z najznámejších postáv celej ságy Chrisa Redfielda sa vydávate po stopách Lucasa Bakera, ktorému sa podarilo uniknúť. Chris Redfield sa preto musí vydať do soľných baní, zastaviť nebezpečného šialenca a pokiaľ možno zachrániť svojich kolegov z Blue Umbrelly. Not A Hero tak v podstate plní rolu epilógu, dovysvetľujúceho viaceré príbehové súvislosti.

Hrateľnosť je o tentokrát niečo o akčnejšia a Chris si dokáže okrem zbraňového arzenálu čiastočne vypomáhať aj svojimi päsťami. Menšou novinkou je prítomnosť noktovízora a dýchacej masky. Bez týchto dvoch pomôcok, ktoré sa navyše dajú i vylepšovať, sa totiž do niektorých oblastí nedostanete.

Přídavek (asi na 2 hodiny) přináší legendárního Chrisse Redfielda, kterej uklidí po Ethanovi solný doly.

No, celý je to o střílení a přestože se snaží hra jakoby přinést i novinky (dýchací maska, noví nepřátelé, noční vidění) moc se to podle mě nedaří, neboť nejde o nic co by člověku koncept hry nějak opravdu osvěžilo.

Navíc Chrissovi autoři zrychlili tempo chůze a tak procházení prostředí postrádá atmosféru adventurního hororu. Místo toho se hra tváří jako standardní 3D. Bohužel se špatným ozvučením a odfláklým leveldesignem.

SUMMARY
Osobité původní hře RE7 tento datadisk tak nějak nesluší. Sice je zdarma a tak se nabízí si jej projet, ale za mě mi pozitivní dojmy z RE7 spíš pokazil. Přestože je to tak krátký, dohrával jsem to vyloženě s určitým sebezapřením a to není dobře.

60%

Pro: RE univerzum, dodělaná možnost zamířit optikou zbraně (a vypnout HUD zaměřovač).

Proti: Krátké, nezajímavé, dějově chudé, tempo (walk).

Málokteré DLC se kvalitativně blíží k původní hře a Not a Hero v tomto není výjimkou. Pokud je to "za málo peněz, málo muziky", jedná se ještě o tu lepší variantu... Přesto si v opozici s většinovými, minimálně zdejšími, názory myslím, že Not a Hero není vůbec špatný dovětek k Resident Evil 7. Na poli dvou herních hodin se rozpoutává poměrně intenzivní akce plná důstojných soubojů a s dejme tomu ne zcela urážejícimi úkoly k vyřešení.

End of Zoe byl originální svým pojetím, kdy bez zbraní jste trhali na kusy potvory vlastníma, zmutovanýma rukama. Přesto nebo právě proto se mi nakonec End of Zoe jevil jako jednotvárnější a tedy nudnější. Zde, v kůži nehroženého vojáka Chrise Redfielda, pokračujete přesně v místě, kde Ethan z původní hry skončil. Jeskyně jsou zlověstné, tunely se větví, cest je zdánlivě více, ale některé potřebují vyřešit určitý úkol z jiných místností, takže nakonec je možný postup vpřed stejně jen jeden.

Dočkáme se několika působivých scriptů, adrenalinových útěků, nových pastí a jak už bylo naznačeno i docela těžkých soubojů, v nichž opakované netrefování se do hlavy, znamená jistou smrt. Not a Hero pro mě představuje zajímavý kompromis mezi ryze akční střílečkou a jednoduchou hororovou adventurou. Jako samostatná, například 10 hodinová verze by nejspíš neuspěl, ale jako lacinný dodatek k Resident Evil 7 mohu jen souhlasně pokývat hlavou...
Herní výzva 2022 – 2. Cesta do středu země (Hardcore)
První DLC do značně revolučního Resident Evil VII pokračuje ve hře a to jak příběhově, tak rozvíjí především akční sekvence původní hry. Tyto akční části dle mého názoru nepatřily k tomu nejpovedenějšímu, co sedmý díl nabízí. Jinak tomu bohužel neni ani v případě DLC.

Jak jsem již nastínil, DLC pokračuje přesně tam kde původní hra končí. V kůži Chrise Redfielda se vydáme po stopách někoho, kdo nám znepříjemnil již několikrát v tomto díle život, Lucase Bakera. Jeho cesta vede do podezmního komplexu plného znetvořených mutantů, kontaminace a pastí.

Když jsem v úvodu naznačil, že akce se v DLC spíše rozvíjí, nelhal jsem. Oproti původní hlavní hře zde dostáváme do rukou zbraň takřka na úplném začátku. Nepřátel je spoustu, zásob poměrně málo.

Co se příběhu týče, je to tradiční klišé, které nám ve výsledku nepoví nic nového. Pouze ukazuje konec dalšího z antagonistů hry, který spočívá v tradičnám bossfightu. Arzenál nenadchne, prostředí už vůbec ne.

Trošku se bojím řict, že nejednat se od DLC k parádní základní hře, dalo by se označ za takřka řadovou hru. Hlavní náplní je jen likvidace a likvidace nepřátel a cesta dopředu. Pro fanoušky série se stejně jedná o povinnost, pro ostatní bych doporučil DLC vynechat nebo spíše sáhnout alespoň pod DLC druhém, End of Zoe. Původní hru však v žádném případě vynechat nedoporučuji!

Hodnocení: 70 %

Pro: Rozvíjení příběhu, větší zbraňový arzenál než v původní hře

Proti: Prostředí, v akčních pasážích hra neexceluje, příběh je poměrně klišé