Resident Evil 7: Biohazard - End of Zoe

12.12.2017
01.04.2021
13.06.2022

rozšíření

End of Zoe je ďalším prídavkom ku hre Resident Evil 7: Biohazard a priamo vychádza z udalostí pôvodnej hry. Začína vo chvíli, kedy ste sa v úlohe Ethana Wintersa rozhodli zachrániť svoju manželku Miu. Zoe ste síce nechali napospas osudu, avšak prisľúbili ste jej, že pre ňu pošlete pomoc. Hlavná antagonistka Eveline sa ju medzitým pokúsi zabiť a tá zostáva niekoľko týždňov ležať v nehybnom stave v miestnych močiaroch.

Hlavným hrdinom prídavku je Joe Baker, brat Jacka Bakera z pôvodnej hry. Ten sa po svojom príchode na scénu dozvedá od dvoch vojakov Umbrelly o lieku, ktorý by mohol Zoe pomôcť a rozhodne sa urobiť všetko, aby ho získal. Preto sa vydáva na cestu temnými močiarmi, v ktorých však na neho okrem starých známych Molded čakajú aj ďalšie hrozby.

Hlavnou náplňou tohto prídavku je prechádzanie lesných a močiarnych oblastí, pričom dominuje arkádová hrateľnosť. Príležitostne však máte i možnosť zvoliť si stealth postup namiesto akčného.

Tak všechny DLC dohrány, jedu do Rumunska.

Docela mě bavilo to rozbíjení mozkoven rukama, atmosféra stále parádní. O kousek lepší než Not a Hero.

"Řekněte mi cenu a já vám řeknu, jestli je tohle DLC dobré", toť moudro, které jsem právě vymyslel. Proč je cena u DLC relevantním aspektem? Protože od DLC neočekáváme inovace, které by z původní hry dělaly diametrálně odlišný zážitek. DLC není v nadsázce řečeno samostatně stojící umělecké dílo, je to pouze nadstavba, která má fanouškům originálu prodloužit jejich příjemně strávené chvíle u oblíbené hry. Proto se přirozeně nabízí otázka: "stojí tohle DLC za to?"

Odpověď je tedy relativní v závislosti na velikosti vaší peněženky (ano, i zde na velikosti záleží). Pokud se k vám DLC dostane za prachmizernou cenu v rámci např. Gold edice, jako byl právě můj případ, pak určitě stojí za zahrání. Ačkoli End of Zoe přímo navazuje na jeden specifický bod kampaně z průvodní hry, je svou hratelností natolik odlišný, že téměř popírá první odstavec mého pseudo-komentáře.

Zapomeňte na střelné zbraně, v kůži bratra Jacka Bakera, budete mít k dispozici dvě rychlopalné pěsti a s trochou štěstí i dalekonosný oštěp. S těmi budete nejen všudypřítomným zombíkům, ale i - navzdory nelibosti ochránců zvířat - místním aligátorům rozdávat pořádnou vémolici.

Design prostředí je sice poměrně příjemný, ale vlastně dosti jednotvárný. Nečekejte žádné sofistikované úkoly, puzzly, nebo více možností, jak se propracovat dál. Následující necelé 3 hodiny strávíte v bažinatém koridoru, na jejímž konci vás čeká Atilla Végh a vy se budete muset setsakramentsky snažit, abyste se nenechali knock-outovat.

Úsměvnější než příběh o opíchání Zoe injekcí s protijedem byla snad jen snaha o zakomponování primitivních stealth prvků do hry. Nakonec se ale nic nepokazilo a tak můžeme prohlásit, že jednohubka End of Zoe - pokud je zadarmo - může hráče původní hry i docela potěšit.