If On A Winter's Night, Four Travelers

10.03.2021

freeware

Klasická point-and-click adventura v pixel-art grafice pojednává o několika maskovaných cizincích, kteří se potkávají ve vlaku. Příběh se odehrává ve 20. letech 20. století a vypráví dohromady čtyři, často tragické, mini-příběhy. Carlo v hotelu v Římě čeká na svého milence, lady Winterbourne po smrti manžela pomalu chátrá ve svém luxusním sídle, doktor Samuels se po střetu se svými kolegy uchyluje k okultním vědám a Laylah se chce vymanit ze stereotypu své práce.

Herní mechaniky jsou základní. Není zde například ani inventář a k ovládání stačí jediné tlačítko myši.

Tak som to akurát dohral, super hra pod dve hodiny. Okrem veľmi peknej atmosféry a soundtracku a aj v pohode príbehom som bol hlavne až šokovaný z toho, akú super grafiku a "efekty" to na pomery AGS malo. Hravo to strčí vizuálne do vačku aj mnohé platené AGS hry.

Těžko pochopit, že je taková hra zdarma. IOAWN4T zabaví zhruba na 2 hodiny, ve kterých nabídne 3 plnotučné (a jeden rámcový) příběhy. Atmosféra je depresivnější, ale hra překvapuje svou rozmanitostí. Každý ze tří příběhů je jiný. Po dvou víceméně lidských příbězích nastupuje něco, co by sedlo spíš do mýtu Cthulhu. Nečekal jsem to, ale o to víc jsem byl potěšen.

Pixel-artová grafika je rozhodně nadstandardní a hudební doprovod je skvostný. Ovládání je primitivní, pouze klikání, úplně chybí například inventář, ale nevadí to. Složitost puzzlů je tak akorát.

Dohráno za jedno sezení a doufám, že tihle šikovní vývojáři už chystají něco dalšího.

Pro: Provedení, atmosféra, příběhy

Sejdou se takhle žena, gay a černoch ve vlaku...ne, tohle není začátek nějakého nekorektního vtipu, to je začátek této povedené freeware adventury.

Každá tato postava vypráví svůj příběh, takže hrajeme vlastně tři adventurky s odlišným hrdinou. Děj se podle různých narážek odehrává zřejmě na pomezí 20. a 30. let 20. století a je přesně na tom pomezí reality a nadpřirozena, jak to mám rád.

Grafiku zde řadím velmi vysoko. S pixelartem mám občas problém, že je se skrovnou animací nebo bez nápadu. Tady mi však přesně sedl, nejen atmosférou a nostalgií, ale i vzbuzením vlastní fantazie. Navíc hrajete pro pixelovou adventuru v dost v netradičním izometrickém zobrazení.

Hru mohu doporučit hráčům, co mají rádi krátké temné pixelovaté adventury. Je tam podobně jako v The Last Door: Collector's Edition lovecraftovská poetika, ale také se pasáž černošského doktora se trochu příblížila k doktorovi z I Have No Mouth, and I Must Scream. Opravdu bych varoval, že hra je temnější a pro dospělé hráče.

Pro: Atmosféra, grafika

Proti: nic moc zvuky a hudba, žádný dabing, krátké (2h)

Pěkně zvolená hudba (skvělý Satie) a krásný pixel art pro depresivní příběhy o třech lidských osudech.

Avšak hra je vskutku jen krátký příběh, kde vaše hlavní činnost je v klikání a objevování. Neměl jsem pocit, že by rozhodnutí měla zásadní vliv na děj. Pixel art (podobně super jako v Children of Morta) i hudba jsou skvělým doprovodem pro textovou složku příběhu, kdy poodhalujete zmiňované tři osudy. Geniální mi přišly animace emocí postav, zejména v druhém příběhu. Občas mi přišlo, že není úplně jasné, co jsou možnosti ve hře a kapku mě to frustrovalo. Ale možná je to jen tím, že nejsem běžně Adventure hráč. Na délku hry však lze odpustit. Naopak hádanky mi přišly pěkné a že dávají smysl. Svou délkou myslím hra akorát stačí na to dát ránu na solar.
Volba třetího příběhu mě trochu zarazila, ale hodí se k počátku příběhu.

Pro: pixel art, volba hudby, delka