Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Všeobecně o hrách

@Fritol (26.02.2023 07:17): Já mám v plánu akční adventuru The Lord of the Rings: Aragorn's Quest, má to super hodnocení, takže očekávám parádní zážitek :) Snad to bude mít lepší ovládání, než Tenchu: Shadow Assassins, kterýho jsem včera zkoušel, ale nedostal jsem se ani do druhého levelu. Když jsem překonal jednu pasáž, co mi nešla, přišel na řadu sobouj s katanama, a ten prostě nedám ani za nic. Je to škoda, vypadá to jinak jako slušná stealth akce. Ten Wii nunchuk je prostě zlo. Nevím, proč to nejde hrát alternativně i na gamepadu.
Koukám že z posledních 20 her co jsem dohrál jich jen 8 má reprezentativní (nešedý) hodnocení na DH). Lidi hrajte víc sakra :)
@Fritol (26.02.2023 07:17): Můžeš si na emulatoru zahrát LOTR Third Age, není to spatny a podle mne to je jediny lotr single rpg co kdy vyšlo. Samo nic ve stylu DA, spis kopírka FFX ale má to něco do sebe. A není to moc dlouhý, to by ti vyhovovalo :) A krabičku koupíš za stovku dvě.

Ale jinak to divny je, Ja to říkám furt. Takovej mega námět na velký propracovaný single rpg a nikdo se toho nechytl. I když mám obavu ze v dnešní době by to byl spis klon AC než DA.



@Peach (25.02.2023 11:27): Na Vagrant Story se mi prave nejvíc líbil ten takticky soubojak, takže bych akční verzi moc nevital a byl bych spis nasranej. A myslím ze driv nebo později s tím SE něco udělá, ten hlad po tom je dost velky.

Jinak bych udělal Dragons Dogmu 2, což teď už nemusim :)
A pak taky velký rpg ze světa Might and Magic. Takovej námět a lore a UBI děla asasiny jak na běžícím pasu. No nebylo by to super, něco jako zaklinac 3 nebo TES ze světa MM?
@Fritol (26.02.2023 07:17): Myslím si, že nějaké RPG že světa Středozemě časem vyjde.

Ono po úspěchu Hogwarts Legacy a Elden Ring jde vidět, že fantasy jako žánr táhne. Zajímalo by mne jestli uspěje i Diablo IV, respektive Glum, či další Dragon Age. Pakliže vyjdou tyto hry ve stejném roce tak to bude fakt battle.

Osobně nejvíc fandím Diablu; líbí se mi grafická stylizace od pošmourna až do temna.
@Peach (25.02.2023 11:27): To je super nápad, ale na druhou stranu by Souls pojetí zničilo ten poměrně originální souboják a to by byla škoda. Ale nějaký remake by ta hra potřebovala.


Mně by stačilo RPG ze Středozemě. Něco ve stylu Dragon Age. Toho se snad v nejbližších letech i dočkáme.

A nebo JRPG ze světa některého z Ghibli filmů. Mononoke, Nausicaa nebo Kiki.
Kdybyste měli neomezený budget na vývoj hry a chtěli byste vytvořit nějaký hit o čem by byla Vaše vysněná hra? Já bych udělal Medal of Honor: Pacific Assault 2, protože jednička je fajn hra a myslím si že už World War 2 hry trochu nejsou a trh je zaplaven hrama z moderní/současné doby.
@BUMTARATA (24.02.2023 11:36): Dnes jsem přemýšlel co mi Suice Squad připomíná a vzpomněl jsem na sci-fi EA online střílečku a nemohl jsem si vzpomenout na název, věděl jsem, že začíná na A a pak něco Atham. Hledal jsem na netu a trvalo mi to asi 10 minut, EA tu hru pohřbili i na internetu. Pak jsem to našel, je to jejich slavná značka Anthem!!!
Suice Squad - Ty značky na tom tanku, jako fakt?!?

TMNT to by byla pecka, vždyť nedávno měla úspěch i předělávka z automatů Teenage Mutant Ninja Turtles: Shredder's Revenge
@BUMTARATA (24.02.2023 11:36): Je to smutné, lebo fakt by som chcel od Rocksteady ďaľšiu dobrú hru, kľudne aj TMNT, ktorí by ma asi inak nechali chladným a táto citácia je smutná. Ale najviac pravdivá mi na tom príde tá 9 od IGN. To je dlhoročná fraška a corporate pleaser, až by som to nazval Potemkinovou dedinou pre kravaťákov herných vydavateľov, aby boli spokojní sami so sebou, že tá hra, ktorú zosekali a "premysleli", je super, lebo oni zasiahli.
@Strady (23.02.2023 23:34): Pohřeb Rocksteady.

I watch this and think: yes, a video game. By which I mean, a collision of market research and mid-term brand strategy designed to cater to an executive's idea of why Ubisoft's share price was higher than theirs in 2016. By which I mean, the sort of game its own developers might praise for having "so much content" or for being "loud and unapologetic and in your face". By which I mean, the sort of game that makes me feel like I'm wasting my time just being here in this space. By which I mean, an IGN 9. [RPS]

V ideálním světě by udělali story-driven TMNT s Arkham soubojákem a dynamickým přepínáním mezi želváky bez jakýhokoliv levelování, upgradování, craftění, kde bys mezi misema jezdil na pizzu. Zasnil jsem se…

No, jsem zvědavej na jejich post-mortem.
Tak jsem shlédl State of play a je fajn, že Sony se snaží rozhýbat VR scénu a fandím jim. Jen mám obavu o Suicide Squad gameplay vůbec nepřesvědčil aby to nedopadlo jak Gotham Knights nebo Avengers.
@Charllize (23.02.2023 14:33): Líbivější vzhled teď dostalo i mobygames a je to jen na škodu imo. Jasně, je to o zvyku a časem mi to určitě ani nepřijde, ale nemám tyhle změny rád. Vyhledávání her je tam teď podstatně méně přehledné třeba.
@Charllize (23.02.2023 14:19): Facelift rozhodně nepotřebuje! Nejlepší zahraniční databáze, čerpám z tama většinu informací, když přidávám nějakou hru právě proto, že je tam všechno přehledně a jednoduše. Kam se hrabe moby. Uplně vidím, jak to zmodernizují a bude to nepoužitelný bordel. O těch jasně a jednoduše psaných návodech ani nemluvě. Byla by toho fakt škoda.
@Naginata (23.02.2023 14:06): No ne ze by gamefaq nepotřeboval facelift :)
Ale taky bych byl nerad kdyby ho nějak zásadně měnili, chodím tam fakt hodně a dlouho a jsem zvyklý na určitou hodnotu co mi nabízí. Je to tam takové japonsky konzolově pozitivní, mimo jiné. Sice je to evidentně enkláva Nintendo fanatiků ake fakt nevím který jiný web by co se tyče informaci a komunity nabízel něco srovnatelneho.

Ale všiml jsem si tam jednoho zajímavého trendu. Kdysi tam uživatelé psali ke hrám hodně komentářů/recenzi. A jak postoupil čas úplně zmizeli. Navody lidi dělají pořad ve velkém ale recenze tam proste skončili. Asi jak je YouTube a podobne už to není třeba a nikoho to nezajímá.
Velky progres byl když se na navody tam začlo používat HTML, ty staré návody vzasade v texťáku byli šílený. :)
Mluvilo se tady o tom, že Fandom koupil několik společností vrataně Metacritic, Gamespot a Gamefaqs?
Já doufám, že to neznamená, že zmažou všechny návody a informace z gamefaqs, protože tu stránku jsem dlouho rád používal. Fandom celkově nemám moc rád a nelíbí se mi ten nový vzhled, který skoro všechny Wiki teď mějí.

https://www.nintendolife.com/news/2022/1 ... ritic-in-usd55m-deal
@Fritol (23.02.2023 09:06): No já nevím, proč jsme to tady tak moc řešili, já jen řekl, že nový Saints Row je příkladem úpadku západných AAA her, když hru dělali lidi, který nemají žádný respekt k sérii i hráčům a místo toho aby se soustředili na dobrou hratelnost tam daly trapné dialogy.
@Richmond (23.02.2023 07:38): Hlavně na nostalgii není vlastně nic špatného, udává něco, co bylo skvělé, pěkné. Já myslím, že ji nikdo nepopíráme, ale jak píšeš, je nesmysl, že tvrzení, že v nějaké době byly hry lepší, vyplývá jen z nostalgie, v které člověk něco (obvykle to špatné) zapomněl. Ono hlavně vůbec nemuselo být špatné mnohé, co za špatné označují hráči novinek. Je to vlastně jejich subjektivní dojem.
@Ringo (23.02.2023 07:20): Já to ale asi napsal opravdu nešťatně, že "nostalgie je mýtus". Já ji nechci vůbec popírat. Šlo mi čistě o to nejčastěji používané odůvodnění, že staré hry jsou nic moc, protože kdyby ti samí hráči hráli ty hry dnes, museli by uznat, že nejsou tak dobré. Že je tedy jejich soud ovlivněn dobou, kdy to hráli.
@Richmond (23.02.2023 07:10): To jsi trefil přesně. Málokdo si vlastně uvědomuje, že všichni jsou nostalgici, každý na něčem vyrostl a pokud dnes někdo adoruje hru z roku 2015 jako tu lepší než byly hry v roce 1995, tak už to vlastně dělá z nostalgie, protože na té hře v roce 2015 vyrostl a má na ní specifické vzpomínky.


@Naginata (23.02.2023 00:14): "Hlubší dojmy".... to už je zase na jinou debatu a můžeme se tady začít dohadovat, co je na úrovni kvalitního umění a třeba opery a co je jen prachsprosté disco pro prvoplánovou letní zábavu :-) Pak to můžeme třeba zase začít zesměšňovat, že hra někoho nebaví ne proto, že by byla špatná, ale protože na něj byla moc hluboká a on ji nepobral :-)

@Dan9K (23.02.2023 00:17): Chápu, že to bereš tak, že pokud se mi ve své době líbily VGA hry, budou se mi líbit dodnes a bereš to jako nostalgii a předpoklad k tomu, že si klidně takovou hru z té doby zahraji a bude mi to tou grafikou tu dobu připomínat. Jenže to je jen předpoklad, který opomíjí to, že mě ta hra může bavit ze zcela objektivních hledisek, že byla prostě dobrá a potvrdím si to i dnes, když si ji zahraji. Třeba Dungeon Master klidně mohu označit za jednu z nejlepších her historie a kdybych měl volbu, nikdy bych jej neměnil za cokoliv z dnešní doby. A na něm já přitom nevyrostl, vyrostl jsem na Beholderovi a na DM jsem se z počátku díval skrze prsty, protože měl jen šedé stěny. Hrál jsem jej až v roce 1995, když vyšel, neměl jsem o hrách ještě ani ponětí. Je to prostě jako šachy, taky stará hra a lidé ji nehrají z nostalgie.
@MickTheMage (22.02.2023 22:53): Souhlas, ale podle mého bude nostagií ovlivněné i hraní hry vydané loni v listopadu, kterou jsem hrál o vánočních svátcích, měl jsem volno, venku bylo bílo, proože napadl sníh, dostal jsem krásné dárky a můj oblíbený fotblový tým měl zrovna tou dobou úžasnou vítěznou sérii. Hra, kterou jsem v té době hrál, mi přišla najednou lepšé, hezčí. Můžu teď po 2 měsících (a tím víc po dalších letech) na tuto hru a období vzpomínat s nostalgií, která může zastřít fakt, že hra třeba nebyla až tak skvělá?
Pokud ano, pak to beru, ale to se může stát v jakékoliv době s jakoukoliv hrou a vyčítat to jen těm, kteří zažili jednu konkrétní, je trochu nefér ne?

@Tulareanus (22.02.2023 23:25): Jak ale chceš toto poměřovat? Kdy to je nostalgie a kdy ne? Reagoval jsem na obvinění, že ti, kdo neuznávají současnou dobu za nejlepší, jsou jenom nostalgici. Nostalgie je nejčastěji používána jako argument, protože prý "kdyby ti hráči tu starou hru hráli dnes, už by jim skvělá nepřišla". Tohle přesně jsem měl za mýtus, protože tohle určitě neplatí o mně a dalších lidech na DH, kteří takové hry hrají. Při porovnání situace 90tek/80tek s aktuálním portofoliem budu souhlasit, že se vějíř herní tvorby rozšířil, zlepšilo se spousta věcí. Jenže zároveň ruku v ruce se ten vějíř i zavřel. Já si už nevyberu vždy to, co chci. Jednoduše proto, že to už nevzniká, chybí oblíbené herní mechaniky, grafické styly v žánrech, samotné žánry atd. A samozřejmě toto může říct i dnešní hráč o pravěké době. I on může zjistit, že v 80/90 nejsou jeho oblíbené žánry, je tam pixelhunting, dead endy...Proto píšu, že hodnocení nej doby je ryze subjektivní. O nic víc i nejde (a nostalgie s tím moc společného nemá)
@Ringo (22.02.2023 23:56): jde ale o to, že to s tou nostalgií už hraješ a s nostalgií k tomu přistupuješ a tím se ti mění i ten zážitek. Na druhou stranu tyhle nostalgiky bohatě vyvažují právě ti mladí, kteří zas třeba nemusí mít spravedlivý náhled na objektivně technické kvality titulu.



@Ringo (22.02.2023 23:14): děkuji, byť mým záměrem nebylo to úplně pojmout komplexně, jako spíš prostě sdělit, jak to mám já, s vědomím, že to mám divně :-)
@Tulareanus (22.02.2023 23:25): Promiň, ale píšeš: " kedy sa sa spomienky na určité obdobie vekom skreslujú v jej prospech, napriek tomu, že nemuselo byť o všeobecne, spoločensky alebo aj špecificky v danej téme o fakticky lepšie obdobie. "

Hru, kterou si můžu dnes zahrát znovu jako aktuální zážitek nelze považovat za zkreslenou vzpomínku na něco, u čeho jsem to špatné už zapomněl. Vědci opravdu nedokázali, že má Tuleaurnus pravdu :-) Nostalgie je to v jen případě těch, kteří na ty hry vzpomínají jako na lepší, ale už je nehrají.

@Naginata (22.02.2023 23:40): A co takhle zábava? Pro mě je nejlepší hra ta, která mě nejvíce baví, ne ta, která má nejlépe ovladatelný tabulkový procesor. On si může poměřovat kdo chce co chce, jak mě to nebude bavit, tak doměřil. BTW mně třeba SNESovky bavily a baví úplně nejvíce. Nejvíce ze všech konzolí mě na nich oslovuje třeba umělecké pojetí grafiky.
@Richmond (22.02.2023 16:52): No samozřejmě že je to subjektivní, existuje ale mnoho technických kvalit ve hrách, které se dají ale objektivně posuzovat, v tom se liší od hudby nebo literatury, která je mnohem více subjektivní.
Pokud si někdo myslí, že Saints Row reboot a Ride to Hell jsou lepší hry než Killer7 nebo Witcher 3 tak to je jeho názor, já například nerozumím chvále pro Mass Effect sérii a Bioshock Infinite.

Já bych neřekl, že starší hry byly výhradně lepší, například většina her před SNES generací jsou pro mne nehratelné, ale pro mne jsou nejlepší generace PS2 a PS3, které byli dost moderní, ale ještě se celkem neusadili mnohé nové trendy. Já ale hlavně mluvil o velikých firmách typu EA, Activision, Blizzard a Ubisoft, které nebyli naprostou ostudou před 15 lety jako jsou teď, i když i tehdy měli dost špatných praktik.

Když tu ale tak mluvíte tak moc o nostalgii tak je třeba si uvědomit, že tady je i opačný fenomén, tj "recency bias", kdy se mnohé věci hodnotí pozitivněji protože jsou nové a je kolem nich velký hype, tyhle ale pak nemusí obstát zkoušku časem. "Aging" je taky další věc, která se často probírá, protože některé staré a vlivné hry jsou pro dnešního hráče mechanicky zastaralé, pro mne jsou takové například GTA 3, Goldeneye, Tomb Raider, Driver, Sonic Adventure, System Shock nebo první Resident Evil.
@Richmond (22.02.2023 18:44): Napísal si "Až na to, že velká část těch her vyšla v době, kdy jsem třeba ani počítač neměl a o těch hrách jsem ani ntušil (kde pak tu nostalgii vzít?)" a "Téma nostalgie je stále přežívající mýtus." a ja som ti ako protiargument toho, že to nie je pravda dal link na konkrétne články/vedecké práce. Existuje ich samozrejme oveľa viac. Nič viac za tým netreba hľadať. Všetci sme nejak formovaní a je dokázané, že najviac sme formovaní v období dospievania a mladosti a čím sme starší, tým sme zvyčajne menej formovaní, ak nás nepostrehne nejaká radikálna (zväčša tragická/negatívna) udalosť. Okrem toho je spomienková nostalgia v podstate terminus technikus pre situáciu, kedy sa sa spomienky na určité obdobie vekom skreslujú v jej prospech, napriek tomu, že nemuselo byť o všeobecne, spoločensky alebo aj špecificky v danej téme o fakticky lepšie obdobie.

Ja mám inak mnoho starých hier rád a keby si sa napr. pozrel na môj profil na moju top 5: Baldur's Gate 2, Fallout 2, HOMAM 3, Albion a Quest For Glory 1, tak si uvedomíš, že najnovšia z týchto hier je z roku 2000, čiže stará 23 rokov. No napriek tomu vnímam, že za posledné roky sa priestor, voľnosť a všeobecné videoherné portfólio jednoducho v rámci možností zlepšilo a otvorilo natoľko, že je tá situácia so "zlatými skladkými 90tkami" neporovnateľná.
@MickTheMage (22.02.2023 22:53): Slovem nostalgie se tady rádo zpochybňuje něčí úsudek a schopnost věc posuzovat. Čili nostalgik dle všeho tady nemá šanci posoudit dobovou starou hru z hlediska kvality a zábavy, je to jen jeho nostalgický blud, jestli to chápu dobře. Už tohle mi bohužel teda přijde mimo. Když jsem poslouchal třeba Patrika Raka v Labůžu mluvit o osmibitech, nezpochybnil bych mu ani slůvko, a jen jsem tiše hltal každé jeho slovo a učil se. Naopak tedy, pokud tohle je nostalgie, ostatní mohou jen závidět, že tyhle vzpomínky a zážitky nemají a mít nemohou. Možná proto se tak občas agresivně šprajcují, nostalgii staví do negativních konotací a snaží se to postavit takovým tím - "ále, meleš blbosti z nostalgie, doba je dávno jinde a je lepší, jen ty to nevidíš, protože jsi ignorant". A já to teda vidím opačně, nemáš ty zážitky, nemůžeš soudit. A posuzovat dle doby nějaký koníček, to je jako bych se smál fanouškům, co chodí dělat rekonstrukce historických bitev a hrají si na šermovačku třeba u Lipan, a to mohou přeci jen staří boomeři, kteří v dějepise zastydli na husitských válkách. Dneska moderní lidé chodí střílet na Lasergames, Florbertkami a pod.

Jinak moc se mi líbí posty Dan9K a S4TW. Myslím, že ti tu problematiku pojali komplexně nejlépe, byť ji jeden z nich označil za zbytečnou, což možná je, ale to je asi každá diskuse tady :-)
@Richmond (22.02.2023 18:44): Ja by som to videl tak (i na zaklade toho co Tulareanus postol), ze nazor bude vzdy ovplyvneny nostalgiou, pokial sa jedna o nazor na vec, ktoru si zazil... Pripadne si si v obdobi dospievania a rannej dospelosti k nemu vytvoril nejaky vztah (ani si teda nemusel zazit, mohol byt na teba preneseny). Nazor nezatazeny nostalgiou na nejaku konkretnu vec, bude mat len clovek, ktory s podobnou vecou nikdy neprisiel do styku, resp. v jeho zivote nehrala ziadnu ulohu. Ergo, tak clovek, ktory sa narodil 10 rokov po tebe, moze mat nazor nezatazeny nostalgiou. Hrubo povedane, pretoze tu bude X-Y dalsich faktorov, ktore do toho budu zasahovat.
jééé, to je zase zbytečná debata a tady už se vede asi po stopadesáté :D... Já mám to štěstí, že ke každé hře přistupuji otevřeně a je mi úplně jedno, jestli je z roku 1990 nebo 2020, baví mě hry na obou koncích spektra... moje nostalgie patří k hrám kolem roku 2002-2005 a hry z tohoto období považuji pro mě za nejzábavnější, ale vím, že tam hraje dost to nostalgické hledisko, ale možná ještě víc to, že v té době jsem se "naučil" hrát hry a tak nějak očekávám, že má vypadat "správný" herní zážitek... nicméně mi hodně sedí dnešní hry, protože v dnešní úspěchané době se u her nerad příliš trápím, všechno si dohledávat, zjišťovat, osáhavat, x krát zkoušet správnou cestu, čili dnešní hry pro větší masy, které spoustu těchto věcí usnadňují mi vyhovují a tak nějak si je dokáži jednodušeji užít...

NICMÉNĚ na druhou stranu pokaždé, když pustím něco staršího, řekněme 2005 a starší, tak si hrozně libuji v tom, jak si všechno osahávám úplně sám, zjišťuji v diskuzích a různých fan stránkách, jak mě hrozně baví přicházet si na mechaniky sám, jak se toulat ve světě, který vám přesně šipkou neukazuje kam jít, je hrozně zábavné... čili si ve finále takovou hru užiji mnohem víc, ale je to mnohem těžší si to začít užívat...

Snad to dává nějak smysl, jen jsem chtěl říct, že pro mě osobně mají oba tábory něco a jsem vděčný, že dnes je tak snadné si vyzkoušet od každého něco a v každém si něco najít... a jediné, co mě na těchto diskuzí vždycky mrzí je, když se někdo snaží zbytečně hanit ten druhý tábor, že má rád něco jiného...