Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

To nejzajímavější v herním roce 2021

První next-gen rok je před námi a spolu s ním i spousta slibných titulů. Které si zahrajete vy?

Minulý rok se změnila podoba každoročního článku s přehledem vašich nejočekávanějších her a letos v ní pokračujeme. Lehkých změn se letos dostalo žánrům a jelikož některé v příštím roce budou trpět značným nedostatkem, případně zatím není oznámeno dostatek titulů, tak si zde své místo vysloužily žánry jiné. Zároveň bych rád upozornil, že jsem ve snaze neopakovat se vyřadil hry, které byly zmíněny v článku minulém a v roce 2020 nevyšly. Věřím, že jste si je všichni stihli dát do wishlistů a netřeba je tedy opět zmiňovat. Některé však jsou u vás tak očekávané, že počet jejich hlasů v anketě stačil k tomu, aby si své místo v článku vybojovaly i letos.

Než se pustíte do přehledu, tak upozorňuji, že rozdělení žánrů je spíše pocitové a jsem si vědom prolínání. Patrné je to především u žánrů RPG a JRPG, kde se v běžném RPG žánru vyskytují japonské tituly, které se však pocitově snaží svou hratelností či stylizací zavděčit západním hráčům. Stejně tak tenká je hranice u některých plošinovek a adventur. Doufám, že se však chápeme. Je také samozřejmé, že se v článku neobjevily všechny vaše tipy, tudíž se o chybějící kousky neváhejte podělit v diskuzi.

Hry umístěné v TOP 20 uživatelské ankety o nejočekávanější hry roku 2021 jsou označeny červeně, v závěru článku pak najedete jejich přehledný seznam.

RPG


Vampire: The Masquerade – Bloodlines 2
1. Nejočekávanější hra
PC, XOne, XSX, PS4, PS5 | TBA 2021 | Steam


Elden Ring
9.-10. Nejočekávanější hra
PC, XSX, PS5 (PS4, XOne?) | TBA | Namco


Graven

PC, XOne, XSX, PS4, PS5, Switch | TBA 2021 | SteamDalší výrazné tituly:

Monster Hunter Rise (Switch, 26.3.2021, Nintendo, Trailer) - Populární japonská série akčních RPG Monster Hunter si získala nečekaně masivní popularitu s dílem World, nicméně slabý hardware konzole Switch tohle dílo míjelo. Capcom však na Nintendo fanoušky myslí, koneckonců 3DS díly byly oblíbené, a chystá odlehčený díl s podtitulem Rise. Dokonce se šušká, že je v plánu jej později vydat i na PC, tak uvidíme.

Ruined King: A League of Legends Story (PC, XOne, XSX, PS4, PS5, Switch, TBA 2021, Steam, Trailer) - Pokud nemusíte online hry a stejně jako mně se vám líbí design postav LoLka a jejich animované filmečky, tak můžete slavit, protože Riot se vydali správným směrem. Nejen že se dali na kpop, ale taky připravují plošinovku ze světa LoL, pravděpodobně i MMO a ve spolupráci s vývojáři Battle Chaser či Darksiders Genesis chystají tohle single-player RPG.

Werewolf: The Apocalypse - Earthblood (PC, XOne, XSX, PS4, PS5, 4.2.2021, Epic, Trailer) - Pokud jste si někdy říkali, že Cyanide jsou packalové, tak až uvidíte tenhle zázrak, svůj názor určitě nezměníte. Proč Epic platí za exkluzivitu Android her je mi záhadou a ještě větší záhadou mi je, jak se několik z vás na tohle může těšit. Vážně. Dělejte se sebou něco. Začněte hrát kvalitní hry prosím.

The Ascent (PC, XOne, XSX, TBA 2021, Steam, Trailer) - Cyberpunkové akční RPG, které na první pohled může připomínat RUINER. Tvůrci slibují možnost projít hrou solo i v kooperaci a také day one vydání na službe Game Pass. Zda jde pouze o časovou Xbox exkluzivitu a hra následně vyjde i na PS a Switch je otázkou...

Weird West (PC, TBA, Steam, Trailer) - Westernové RPG slibující možnost řešit úkoly několika styly hraní. Ač hra vypadá poněkud lacině, stojí za ní bývalí výojáři her Dishonored nebo Prey, tudíž by měli zbystřit hlavně fanoušci zmíněných titulů.

Broken Roads (PC, XOne, PS4, Switch, Q4 2021, Steam, Trailer) - Party-based crpg zjevně inspirované Mad Maxem či sérií Fallout, jelikož se podíváte do post-apokalyptické Austrálie z isometrického pohledu. Na hře jde znát, že nejde o žádný áčkový titul, nicméně nápad a duše jí rozhodně nechybí.

Disjunction (PC, XOne, PS4, Switch, TBA, Steam, Trailer) - Na závěr RPG žánru se vrátíme ještě k cyberpunku s titulem Disjunction, který nabízí možnost akčního i stealth průchodu hrou a zavítáme v něm do New Yorku roku 2048. Na Steamu si již nyní můžete vyzkoušet demo.

JRPG


Scarlet Nexus

PC, XOne, XSX, PS4, PS5 | Léto 2021 | Oficiální StránkyShin Megami Tensei V

Switch | TBA 2021 | Oficiální stránkyPersona 5 Strikers

PC, PS4, Switch | 23.2.2021 | SteamDalší výrazné tituly:

Bravely Default 2 (Switch, 26.2.2021, Nintendo Store, Trailer) - Pokračování jedné z nejpopulárnějších third party exkluzivit pro Nintendo 3DS. I přes číslovku v názvu však jde již o třetí díl v sérii. Neznalým série snad bude stačit informace, že jde o poměrně klasické jrpg hry po vzoru starších dílů Final Fantasy a tenhle díl to nebude mít jinak.

Monster Hunter Stories 2: Wings of Ruin (Switch, Léto 2021, Nintendo Store, Trailer) - U pokračování 3DS exkluzivit ještě zůstaneme, jelikož nás čeká také druhý díl spin-offu populární série Monster Hunter. V podstatě jde o příběhově orientované RPG s tahovými souboji, tudíž poměrně odlišný zážitek ve srovnání s hlavní sérii. Pokud jste neměli šanci hrát první díl, tak nezoufejte, vývojáři hráče ujišťují, že půjde o příběh nezávislý na událostech jedničky a ve hře se objeví zcela nové postavy.

Atelier Ryza 2: Lost Legends and the Secret Fairy (PC, PS4, PS5, Switch, 26.1.2021, Steam, Trailer) - Ta nejlepší herní stehna si budete moct prohlédnou podruhé již v lednu příštího roku.

NEO: The World Ends with You (PS4, Switch, Léto 2021, Oficiální stránky, Trailer) - Po více jak 13 letech se dočkáme pokračování jedné z nejlepších her pro Nintendo DS a znovu tedy zavítáme do Tokia v akčním RPG, které vyčnívá především svou audiovizuální stránkou. Fanoušci se však mimo novou hru mohou těšit také na anime sérii, která by měla začít již v dubnu.

Ys IX: Monstrum Nox (PS4 - 5.2.2021, PC, Switch - Léto 2021, Steam, Trailer) - Nový přírůstek do dlouholeté akční série Ys přijde minimálně s půlročním předstihem pro PlayStation 4. Přesné datum vydání pro další platformy není známo, stejně jako není potvrzen next-gen update. S ohledem na to, že hra stále vypadá jako něco na pomezí druhého a třetího Playstationu, to trochu zamrzí, nicméně vzhledem k číslovce v názvu má i tak série své věrné fanoušky.

Third-person akce a Akční adventury


Hogwarts Legacy
2. Nejočekávanější hra
PC, XOne, XSX, PS4, PS5 | TBA | Oficiální stránky


God of War: Ragnarök
5. Nejočekávanější hra
PS5 | TBA 2021


Horizon: Forbidden West
6. Nejočekávanější hra
PS4, PS5 | TBA 2021 | Playstation


Další výrazné tituly:

Kena: Bridge of Spirits
12. Nejočekávanější hra
(PC, PS4, PS5, Q1 2021, Epic, Trailer) - Tahle pohádková akční adventura byla jedno z nejhezčích překvapení na nextgen PlayStation prezentaci, nicméně se ukázalo, že vyjde také na PS4 a samozřejmě PC, kde však nepotěší, že jde o roční Epic exkluzivitu. Ke hře bude lepší zatím přistupovat bez většího nadšení, neboť jde o neznámý vývojářský tým, tudíž to může dopadnout všelijak. Vizuální stránka a zjevná inspirace v sérii Pikmin je však lákavá.

Prince of Persia: The Sands of Time Remake
18. Nejočekávanější hra
(PC, XOne, PS4, 18.3.2021, Ubisoft, Trailer) - Remake jednoho z nejlepších dílů slavné série mnoho lidí nejspíš neočekávalo, neboť Ubisoft se o své staré značky zrovna moc nestará. Prezentovaný výsledek však vypadá, že na něm ve volném čase pracovala uklízečka a údržbář, protože minimálně vizuální stránka sotva odpovídá 7. generaci konzolí, natož 8. či 9. Šanci, že si to uvědomili i v Ubisoftu ale přiživuje značný odklad, jelikož hra měla původně vyjít již letos.

Gotham Knights
19.-20. Nejočekávanější hra
(PC, XOne, XSX, PS4, PS5, TBA 2021, Oficiální stránky, Trailer) - Bůh je mrtev! A my jsme ho zabili! Vlastně Batman je mrtev. A vždyť ono je to úplně jedno, za jakého šaška v kostýmu hrajete, stejně to furt vypadá jak staré Batman hry. Hlavně moc nevymýšlet, moc nepouštět uzdu fantazie, zabalit to do hezké grafiky a masy to budou milovat. Co si budem, taky si to asi zahraju.

Returnal (PS5, 19.3.2021, PlayStation, Trailer) - Pokud od téhle záležitosti očekáváte epické scifi, tak se možná raději trochu klidněte, jelikož Housemarque jsou známí především díky svým frenetickým arkádovým akcím menších rozměrů a první gameplay ukázky Returnal nevypypadají, že by se po stránce hratelnosti mělo něco měnit. Trochu naděje budí lehký náznak psychologické vrstvy příběhu a taky 80€ cenovka (lol), takže možná konečně změnili styl a z Returnal bude jejich první AAA záležitost s přesahem, a nebo díky té cenovce půjde o dobrý fail. Prvky roguelike žánru dávají tušit spíš druhému scénáři.

No More Heroes 3 (Switch, TBA 2021, Nintendo, Trailer) - V tomhle žánru nezaostává ani Nintendo a dočkáme se tak dalšího dílu Sudovy série No More Heroes. Zdejší komunitu nejspíš víc potěší zpráva, že první i druhý díl dle ratingové organizace vyjde také na Steamu a stejný scénář se pak dá očekávat i u trojky. Jinak mrkněte na přiložený trailer, už jen ten je zážitkem.

First-person akce


Resident Evil 8: Village
3. Nejočekávanější hra

PC, XSX, PS5 (XOne, PS4?) | TBA 2021 | Oficiální stránky


S.T.A.L.K.E.R. 2
7. Nejočekávanější hra
PC, XSX | TBA | Oficiální stránky


Far Cry 6
9.-10. Nejočekávanější hra
PC, XOne, XSX, PS4, PS5 | TBA 2021 | Ubisoft


Další výrazné tituly:

Deathloop
11. Nejočekávanější hra
(PC, PS5 - Roční exkluzivita, 21.5.2021, Steam, Trailer) - Rukopis Arkane Studios se v téhle novince rozhodně nezapře a fanoušci studia si nejspíš opět přijdou na své. Hra se točí kolem zabijáka jménem Colt, který je uvězněn v časové smyčce a snaží se z ní dostat ven. Na hře je však nejzajímavější, že se jedná pravděpodobně o vůbec první AAA pokus o roguelite žánr za plnou cenu. Tak uvidíme, zda jsou mainstream hráči na tohle připraveni.

Shadow Warrior 3 (PC, XOne, PS4, TBA 2021, Steam, Trailer) - Již třetí díl populární humorné akce se bude doufejme snažit napravit zklamání z druhého dílu, což zatím vypadá nadějně, protože neoznámili kooperaci a půjde snad o čistě singleplayer zážitek. Flying Wild Hog to navíc budou mít v příštím roce pestré, jelikož taky plánují vydat westernovou fantasy akci Evil West.

GhostWire: Tokyo (PC, PS5 - Roční exkluzivita, TBA 2021, Bethesda, Trailer) - Dlouho očekávaná akce od tvůrců Evil Within by nás letos konečně měla pustit do Tokia plného paranormálních jevů. Tvůrci navíc hru popisují jako "karate meets magic", což zní rozhodně zajímavě a třešničkou ještě budiž to, že jde o jednu ze dvou PS5 exkluzivit, které vydává Microsoft.

Sniper Ghost Warrior Contracts 2 (PC, XOne, PS4, Q1 2021, Steam) - Budgetová sniperská série, která se nějakým zázrakem uchytila i mezi mainstream konzolisty. Změna enginu zdá se stačí, abyste obelhali davy zákazníků. Fanoušci by si však měli rozmyslet, zda CI dát peníze, protože zlé jazyky (já) by taky mohly tvrdit, že po zpackaném vývoji druhého Lords of the Fallen, které je stále v nedohlednu, by toto taky mohla být v případě neúspěchu poslední CI hra.

Land of War - The Beginning (PC, Q1 2021, Steam, Teaser) - No a konečně se dostáváme k trochu zajímavějšímu kousku, o kterém jste možná nevěděli a pokud jste fanoušci WW2 her, tak byste vědět měli! Jakkoliv hra působí stejně budgetově jako předešlý titul, tak by mohlo jít o zajímavý kousek už jen proto, že nezávislý pokus o single-player FPS bez nějaké rádoby "oldschool" stylizace se jen tak nevidí. A co víc, hra se pouští do herně ne příliš prozkoumaného období války v letech 1939-1940.

HROT (PC, TBA, Steam, Trailer) - Pro našince pak jedna socialistická retro akce, o které jste všichni už slyšeli.

Stealth


Hitman 3
4. Nejočekávanější hra
PC, XOne, XSX, PS4, PS5, Stadia, Switch (cloud) | 20.1.2021 | Epic


The Lord of the Rings: Gollum

PC, XOne, XSX, PS4, PS5, Switch | TBA | SteamAragami 2

PC, XOne, XSX, PS4, PS5 | Q1 2021 | SteamDalší výrazné tituly:

Winter Ember (PC, TBA 2021, Steam, Trailer) - Izometrická stealth akce nápadně připomínající Seven: The Days Long Gone. Nejde však o stejné studio a ani nečekejte další post-apokalyptické zasazení. Winter Ember už z názvu napovídá, že půjde o zimní dobrodružství a to v prostředí viktoriánského období.

Unholy (PC, TBA 2021, Steam, Teaser) - Duality Games mají aktuálně rozpracovaných poměrně hodně her, tudíž je otázkou, jak moc se věnují jejich kvalitě. Nicméně vydané hry jsou na Steamu hodnoceny velmi kladně, tak snad by tahle first person stealth hororová akce nemusela dopadnout vůbec špatně. Teaser vypadá rozhodně lákavě.

Gloomwood (PC, TBA, Steam, Trailer) - Do města inspirovaného viktoriánskou érou se vrátíme ještě i s tímhle tituelm snažící se navodit atmosféru staré série Thief. Jak ale můžete vidět z traileru, věci jdou ve hře řešit i trochu akčnějším způsobem. Už teď je mi jasné, že zdejší staromilci to budou milovat.

Kooperativní akce


It Takes Two

PC, XOne, XSX, PS4, PS5 | 26.3.2021 | SteamWarhammer 40,000: Darktide

PC, XSX | TBA 2021 | SteamOUTRIDERS

PC, XOne, XSX, PS4, PS5 | 2.2.2021 | SteamDalší výrazné tituly:

Back 4 Blood (PC, XOne, XSX, PS4, PS5, 22.6.2021, Steam, Trailer) - Novinka od Turtle Rock Studios není nic jiného, než duchovní nástupce oblíbené Left 4 Dead série. Bylo na čase! Tvůrci navíc slibují i různé novinky a hlavně větší důraz na schopnosti jednotlivých postav, což by teoreticky mohlo ještě víc přitlačit na týmové spolupráci. Pokud máte zájem, tak se můžete zkusit přihlásit do uzavřené bety.

Hood: Outlaws & Legends (PC, XOne, XSX, PS4, PS5, 10.5.2021, Steam, Trailer) - Trochu zapadlý kousek od Focusu slibuje středověkou online řežbu jak v režimech PvE, tak PVP a spadá do tzv. "heist" žánru. Že by středověký PayDay? :) Sympatická je však cenovka 30€ a taky fakt, že hru připravují Sumo Digital, nikoliv některé z bídných studií, se kterými Focus běžně spolupracuje.

Silicomrades (PC, Q1 2021, Steam, Trailer) - Top-down akce, kde v roli robotů rozpotáte revoluci kvůli přemíře byrokracie. Hra nabídne jak online, tak i lokální kooperaci a samozřejmě i single-player mód. Nejzajímavější je však fakt, že jde o hru od českých vývojářů.

The Red Solstice 2: Survivors (PC, TBA 2021, Steam, Teaser) - Poměrně zapadlá indie hra The Red Solstice, kterou jste nejspíš nikdy nehráli, ale většina z vás ji díky bundlům vlastní, dostává překvapivě pokračování. Jde o sci-fi mix žánrů, kde virus pustočí lidstvo a vy se tak až se sedmi parťáky musíte postavit hordám nepřátel. Hra mimo bezhlavou řežbu však nabízí i prvky strategie, taktické akce a RPG.

Strategie a SRPG


King's Bounty II
15. Nejočekávanější hra
PC, XOne, PS4, Switch | TBA 2021 | Steam


War Mongrels

PC, XOne, XSX, PS4, PS5 | TBA 2021 | SteamStronghold: Warlords

PC | 26.1.2021 | SteamDalší výrazné tituly:

King Arthur: Knight's Tale (PC, PS5, XSX, Q1 2021, Steam, Trailer) - King Arthur od Neocore Games se po delší odmlce vrací, tentokrát však jako strategické RPG s tahovým soubojovým systémem. Co víc, příběh dle slov vývojářů stojí na vašich volbách a znovuhratelnost kampaně zajišťují i rogue-lite prvky. Původní série není zrovna nejkvalitnější materiál, tak doufejme, že tentokrát se to povede.

The Hand of Merlin (PC, TBA, Steam, Trailer) - A pokud se zmíněný Arthur nepovede, tak je zde ještě pojistka v podobě tohoto kousku, který také čerpá z Artušovských legend a mixuje je se špetkou sci-fi hororu. Shodou okolností jde také o SRPG s rogue-lite prvky. Hurá. Dle steamu měla hra vyjít již koncem letošního roku, nicméně už to asi nestihnou.

Dark Envoy (PC, XOne, PS4, TBA 2021, Steam, Trailer) - Nelineární SRPG soustředící se především na taktický souboják od vývojářů Tower of Time. Vývojáři klasicky slibují volnost, volby na kterých záleží a díky tomu vysokou znovuhratelnost, neboť v jednom průchodu se ze hry nebude dát vidět vše.

Black Legend (PC, XOne, XSX PS4, PS5, Switch, TBA, Steam, Trailer) - S Black Legend se podíváme do Evropy 17. století. Tohle SRPG silně spoléhá alchymii užívanou v soubojích, nabízí volný průzkum prostředí a možnost úpravy svých postav, včetně kombinování povolání.

Disgaea 6: Defiance of Destiny (Switch, Léto 2021, Oficiální stránky, Trailer) - Humorná SRPG série Disgaea se vrací po šesti letech s novým plnohodnotným dílem. Jak je již zvykem, v Japonsku hra vychází s předstihem, a to koncem ledna dokonce i pro PlayStation 4. Vydavatel se postaral o menší pozdvižení, protože na západě má hra exkluzivitu pro konzoli Nintendo Switch a bude to tak poprvé v sérii, kdy hra nedebutuje na konzoli od Sony. Vzhledem k existenci PS verze se však dá očekávat, že půjde jen o časovou exkluzivitu.

Terra Invicta (PC, TBA 2021, Steam, Trailer) - 4X strategie odehrávající se v nedaleké budoucnosti, kdy Sluneční soustavu napadne mimozemská rasa. Titul uspěl na kickstarteru a stojí za ním tvůrci modu Long War pro hru X-Com Enemy Unknown, který jste možná někteří hráli.

Metroidvanie


ENDER LILIES: Quietus of the Knights

PC, XOne, PS4, Switch | Q2 2021 (21.1. EA) | SteamSource of Madness

PC, Switch | TBA 2021 | SteamF.I.S.T.: Forged In Shadow Torch

PC, PS4 | Duben 2021 | SteamDalší výrazné tituly:

The Darkest Tales (PC, TBA 2021, Steam, Trailer) - Pasování roztomilých zvířátek do temných světů není pro hráče žádnou novinkou a tudíž tohle dílo zrovna nepřekvapí svou (ne)originalitou, nicméně může zaujmout nejen fanoušky metroidvanii, ale také milovníky klasických pohádek. The Darkest Tales se tak nesnaží být pouhou akční rubanicí, ale také jakousi metaforou na dospívání a přinést hráčům prostřednictvím svého světa určitou nostalgii.

Unbound: Worlds Apart
(PC, Switch, Q2 2021, Steam, Trailer) - Mix cartoon a temné stylizace potěší spíše fanoušky logických metroidvanii, jelikož zde hlavní hrdina dokáže otevírat portály do jiné reality, což mu dobře slouží k průchodu nehostinným světem. Zájemci o tenhle ručně kreslený kousek si mohou již nyní vyzkoušet skvěle hodnocený prolog, a to zcela zdarma.

Gestalt: Steam & Cinder (PC, XOne, PS4, Switch, TBA 2021, Steam, Trailer) - Krásně detailní pixelartový kousek nás zavede do steampunkového světa, kde naše hrdinka Aletheia a její přátelé zkouší odhalit tajemství města Canaan, které je poslední baštou lidstva. Takhle zjednodušeně námět nápadně připomíná Resonance of Fate, nicméně nepůjde o tahové RPG, nýbrž o akční metroidvanii.

The Last Faith (PC, Xone, PS4, Switch, TBA 2021, Steam, Trailer) - Zde by měli zbystřit především fanoušci série Castlevania, jelikož tohle dílo svou inspiraci rozhodně nezapře. Projekt má za sebou úspěšný kickstarter, kde na hru vybrali přes 6 milionů korun a i přes to tvůrci neskrývají ambice a rozjeli pro zájemce ještě další crowdfunding. Tak snad to bude stát za to.

GRIME (PC, TBA, Steam, Trailer) - Na závěr jeden kousek, který sice nemá potvrzeno datum vydání na příští rok, nicméně vydání není vyloučené. Graficky velmi zajímavá metroidvania se "souls-like" soubojovým systémem. Netřeba dodávat více, tuhle hru je potřeba především vidět.

Side-scrolling plošinovky


Little Nightmares 2
17. Nejočekávanější hra
PC, XOne, XSX, PS4, PS5, Switch | 11.2.2021 | Steam


Ghost ‘n Goblins Resurrection

Switch | 25.2.2021 | NintendoOddworld: Soulstorm

PC, PS4, PS5 | TBA 2021 | EpicDalší výrazné tituly:

Ghost Knight: A Dark Tale (PC, TBA, Steam, Trailer) - V téhle pohádkové 2,5D akční plošinovce se postavíte zástupům temných monster a pokusíte se zabránit jejich králi v dosažení jeho cíle, čímž je získání nesmrtelnosti. Námět žádný zázrak překypující originalitou, ale hra samotná vypadá rozhodně moc hezky.

A Juggler's Tale (PC, XOne, PS4, Switch, TBA, Steam, Trailer) - Příběhová puzzle plošinovka, kde ovládáte loutku jménem Abby. Není to jen kvůli grafické stylizace, jelikož jde i o metaforu spojenou s příběhem a samozřejmě tenhle fakt hraje značnou roli v plnění hádanek. Osobně z mám ze hry pocit, že potěší třeba fanoušky skvělého INSIDE.

Greak: Memories of Azur (PC, Switch, TBA 2021, Steam, Trailer) - Ručně kreslená a animovaná akční plošinovka sleduje dobrodružství trojice sourozenců, kteří spolu musí na své cestě spolupracovat. Každý z nich tak má různé schopnosti a vzájemně se doplňují. Máme tu nějaké fanoušky The Lost Vikings?

Olija (PC, XOne, PS4, Switch, 28.1.2021, Steam, Trailer) - Na první pohled jen další odporná pixelart plošinovka, do které grafici nevložili ani špetku úsilí, vás však může překvapit nevídaně propracovanými animacemi a zábavně vypadajícím soubojákem. Navíc za tím vším stojí Devolver Digital, takže to nemůže být špatné.

Minute of Islands (PC, XOne, PS4, Switch, TBA 2021, Steam, Trailer) - Příběhová plošinovka o mladé mechaničce Mo a její cestě za záchranou světa. Tohle dílo nejspíš víc než hratelností zaujme svým krásným ručně kresleným světem čekajícím až ho prozkoumáte a snad i svým příběhem. Tady si obzvlášť přeji, aby to dopadlo dobře.

3D plošinovky


Ratchet & Clank: Rift Apart
13. Nejočekávanější hra
PS5 | 2021 | PlayStation


Psychonauts 2
19.-20. Nejočekávanější hra
PC, XOne, XSX | TBA 2021 | Steam


Balan Wonderworld

PC, XOne, XSX, PS4, PS5, Switch | 26.3.2021 | SteamDalší výrazné tituly:

Kao the Kangaroo (PC, TBA 2021, Steam) - Známá série s klokanem se nám minulý rok vrátila na Steam a spolu s ní přišlo i oznámení zcela nového dobrodružství, které má naplánováno vydání na rok 2021. Bohužel tvůrci nám zatím v podstatě nic neukázali, tak doufejme, že to příští rok stihnou. Kéž by se takovéhle podpory dostalo i jistému krokodýlovi.

Demon Turf (PC, XOne, XSX, PS4, PS5, Switch, TBA 2021, Steam, Trailer) - Tvůrci Slime-San si tentokrát přichystali poměrně stylovou záležitost, kde budete pomáhat hrdince Beebz stát ze královnou démonů. Hra mixuje 3D prostředí s 2D postavami a svou grafickou stylizací dává vzpomenout na kousky z prvního PlayStationu. Nápady jim rozhodně nechybí, tak snad nebude chybět ani chytlavá hratelnost.

Sky Beneath (PC, TBA, Steam, Trailer) - Pokud vás neberou barevné cartoon plošinovky a raději byste něco "dospělejšího" s logickými hádankami, tak pro vás bude Sky Beneath. Osobně mám však kinetózu jenom z traileru, tak snad se to vývojářům podaří trochu vychytat.

2D adventury


Happy Game

PC, Switch | Jaro 2021 | SteamChildren of Silentown

PC | TBA 2021 | SteamThe Wild At Heart

PC, XOne | TBA 2021 | SteamDalší výrazné tituly:

Life of Delta (PC, Switch, Q3 2021, Steam, Trailer) - Ručně kreslená slovenská adventura sleduje příběh robota na Zemi v době, kdy zde po válce nezbyli žádní lidé. Zajímavé na ní není jen fakt, že jde o hru od východních sousedů, ale tak zasazení, které má být post-apokalyptické Japonsko, nikoliv jen smyšlené prostředí. Vývojáři by hru měli příští rok vydat po pár letech od doby, kdy neuspěli na kickstarteru.

Saint Kotar (PC, XOne, PS4, Switch, Srpen 2021, Steam, Trailer ) - Psychologický horor Saint Kotar kombinuje 2D prostředí s 3D postavami, nicméně v základu jde stále o klasickou point and click adventuru. Z pohledu dvou hratelných postav se tak pustíte do vyšetřování záhady jednoho města. Na první pohled nenápadný počin má již hratelný prolog, který dává tušit, že půjde o kvalitní záležitost.

Rosewater (PC, TBA 2021, Steam, Trailer) - Nedostatek westernových her se snaží napravit vývojáři z Grundislav Games, tvůrci popálárního A Golden Wake nebo novějšího Lamplight City. Očekávat se tak dá podobný zážitek.

Wytchwood (PC, TBA 2021, Steam, Trailer) - Novinka od tvůrců skvělého Capsized nebo metroidvanie Apotheon nás tentokrát veme do prostředí inspirovaného temnými pohádkami v roli staré čarodějnice. Hra však mimo adventurní část věnuje pozornost i průzkumu prostředí, sběru surovin a následnému craftingu.

Impostor Factory (PC, Jaro 2021, Steam, Trailer) - Pokračování na DH velmi oblíbeného To The Moon, respektive Finding Paradise. Tentokrát očekávejte tragikomický příběh točící se okolo vraždy a časových smyček. Samotná hratelnost se zdá se však vůbec nezměnila a pokud jste si užili zmíněné dvě hry, není nejspíš důvod, aby vás Imposter Factory zklamalo.

The Rewinder (PC, Switch, TBA 2021, Steam, Trailer) - Čínská pixelartová adventura zaměřená, jak jinak, na čínskou mytologii. V roli posledního "Rewindera" máte tu moc komunikovat s duchy zemřelých, nahlédnout do vzpomínek ostatních a případně i měnit minulost. Pokud vás hra zaujala, na steamu si již nyní můžete vyzkoušet demo.

Encodya (PC, 26.1.2021, Steam, Trailer) - Přehled 2D adventur zakončíme cyberpunkovou point and click adventurou, vycházející z italského kraťasu Robot Will Protect You, do které očividně Assemble Entertainment nalili na poměry žánru nezvykle víc peněz. V roli devítiletého sirotka a jejího robotického společníka se pustíte do dokončování toho, co započal váš otec, a nečekaně to má něco společného se záchranou světa. Vše v prostředí futuristického Berlína roku 2062. V podstatě takový prequel k Cyberpunk 2077.

3D adventury


Syberia The World Before
14. Nejočekávanější hra
PC (PS4, XOne - lze předpokládat) | TBA 2021 | Steam


Sherlock Holmes: Chapter One
16. Nejočekávanější hra
PC, XOne, XSX, PS4, PS5 | TBA 2021 | Steam


Twelve Minutes

PC, XOne, XSX | TBA 2021 | SteamDalší výrazné tituly:

The Medium (PC, XOne, XSX, 28.1.2021, Steam, Trailer) - Hororová adventura od oblíbených polských vývojářů stojících za kousky jako Blair Witch nebo Layers of Fear. Jakkoliv jsou však jejich hry populární, tak zdejší komunita je očividně neřadí zrovna k top kvalitě. Microsoft však zdá se přesvědčili, jelikož po Blair Witch mají opět konzolovou exkluzivitu. Tedy minimálně časovou. Zdá se hra o prolínaní dvou realit bude hráčům líbit, se dozvíme již v lednu příštího roku a to rovnou i prostřednictvím Game Passu.

Of Bird and Cage (PC, Switch, TBA 2021, Steam, Trailer) - Jak moc tohle bude hra a nebo spíš jen interaktivní muzikál je zatím záhadou, nicméně jde o moc zajímavý hudební počin, který potěší třeba fanoušky Within Temptation nebo Epicy, jelikož se na ní podílí členové různých metalových skupin. Zatím co o kvalitě soundtracku asi nikdo nepochybuje, záběry ze hry moc přesvědčivě nevypadají. Nezbývá než věřit...

Scarf (PC, TBA 2021, Steam, Trailer) - Prvotina od španělského indie studia Uprising Studios je popisována jako mix walking simuláotru a plošinovky, kde budete objevovat otevřený svět a prožívat příběh plný emocí. Ať už hra vypadá jakkoliv, jistou zárukou je, že o hru měl zájem vydavatel THQ Nordic, tudíž vývojáři nejspíš nebudou úplně marní.

Stray (PC, PS4, PS5, TBA 2021, Steam, Trailer) - Vemte populární kyberpunkovou tématiku a kočičky a máte na jistotu jednu z nejzajámavjěších next-gen her z letošní prezentace. O Stray toho zatím moc nevíme, ale hlavní roli zde hraje kočka, takže kdo by se netěšil, že jo.

Selfloss (PC, Jaro 2021, Steam, Trailer) - Milovníci slovanské mytologie budou moct prožít cestu jednoho staříka za záchranou neznámého zvířete. A kdo ví, třeba je to záchrana jej samotného. Za dobrodružstvím inspirovaném slovanskou a islandskou mytologií stojí pouhý jeden vývojář, což možná ještě přidává na zajímavosti titulu.

Lake (PC, XOne, PS4, PS4, Q1 2021, Steam, Trailer) - Fanoušky Life is Strange pak potěší novinka od tvůrců Turmoil, ve které se s vžijete do role ženy ve středních letech, která je unavena z kapitalismu a života ve velkoměstě a rozhodne se tak vrátit do rodného města někde v Oregonu. Vše je navíc zasazeno do oblíbených 80. let minulého století. Oproti LiS samozřejmě chybí sci-fi prvky, nicméně jinak půjde o podobný slice-of-life zážitek s ovlivnitelným vývojem příběhu.

Beasts of Maravilla Island (PC, TBA 2021, Steam, Trailer) - Adventury uzavřeme se studentským projektem, který uspěl na kickstarteru. Jde o velmi relaxační zážitek, v němž budete v roli mladé fotografky pozorovat faunu a flóru na ostrově Maravilla. Ačkoliv má hra lehce zastaralejší vizuál, tak věřím, že se zdejší komunitě zalíbí svou herní náplní.

Závody, simulátory a sport


Gran Turismo 7

PS5 | H2 2021 | PlayStationMonster Energy Supercross - The Official Videogame 4

PC, XOne, XSX, PS4, PS5, Stadia | 11.3.2021 | Oficiální stránkySkateBIRD

PC, XOne, Switch | TBA 2021 | SteamDalší výrazné tituly:

Forza Motorsport (PC, XSX, TBA, Trailer) - Forzu nejspíš netřeba představovat, nicméně asi je na místě upozornit, že hra zdá se nevyjde dřív, než na konci příštího roku, přičemž tuhle naději drží při životě akorát konkurenční Gran Turismo. Neoficiální zdroje totiž tvrdí, že Turn 10 nestíhají tak moc, že snad i dřív vyjde nová Forza Horizon. I přes malou šanci na vydání však Forzu zařazuji čistě z toho důvodu, že DH závodníci jen těžko najdou očekávanější "nextgen" simulátor.

D.E.E.P.: Battle of Jove (PC, TBA 2021, Steam, Trailer) - Čínské hry se za poslední roky začaly na západě objevovat ve velkém a ačkoliv většina z nich dokonale zapadá do toho smetiště zvané Steam, tak občas se tam objeví i něco vyšších kvalit. Jedna z těch kvalitnějších her by mohl být i tenhle nadějně vypadjící single-player space sim. O to zajímavější je, že titul není žádným generovaným rogue-like open-space sandbox whatever paskvilem, ale ručně dělaným příběhovým zážitkem nabízející kampaň o délce cca 8 hodin. Tedy aspoň tak to tvrdí vývojáři.

Blood Bowl 3 (PC, XOne, XSX, PS4, PS5, Switch, H1 2021, Steam, Trailer) - Je otázkou, jak moc je tohle vlastně ještě sportovní hra, nicméně stále jde o fotbal, takže asi v pořádku? Pro Cyanide je tahle série jakousi jistotkou, protože vzhledem k množství Warhammer her jsou fanoušci značky nejspíše stále hladoví po nových titulech. A proč taky ne, že jo. Rozhodně je to zajímavější, než hrát rok co rok nový ročník NFL.

Riders Republic (PC, XOne, XSX, PS4, PS5, 25.2.2021, Ubisoft, Trailer) - Ubisoft hry se na DH vyznačují tím, že je všichni hrají, ale nikdo se na ně většinou netěší. Proč taky, když všichni víme, že to bude další Ubisoft: The Game, že ano. Nicméně sportovních her mimo EA a 2K značky moc nevychází, tak proč ji nezmínit. V podstatě Steep 2.

Mobilní hry


Crash Bandicoot: On the Run!

Android, iOS | TBA 2021| Google PlayNieR Re[in]carnation

Android, iOS | TBA 2021 | Oficiální Stránky (Japonsky)League of Legends: Wild Rift

Android, iOS | TBA 2021 | Google PlayDalší výrazné tituly:

Pokémon UNITE (Android, iOS, Switch, TBA 2021, Trailer) - Mobilní League of Legends bude mít příští rok vážného vyzyvatele v podobě Pokémon MOBA hry. Bezpochyby vlhký sen všech vášnivých sběratelů, nicméně tenhle titul má jistou výhodu v tom, že mimo mobilní platformy si jej budete moct zahrát i na konzoli Nintendo Switch a to samozřejmě zdarma.

Total War Battles: Warhammer (Android, iOS, TBA 2021, Trailer) - Fanoušci Total War i Warhammer série by měli zbystřit, jelikož i když nás jistě během příštího roku čeká oznámení plnohodnotné pokračování populárního Total War: Warhammer II, tak ještě předtím zdá se dostaneme mobilní přírůstek do série, na kterém pracují čínští vývojáři z NetEase pod dohledem Creative Assembly. Díky užití Unreal Engine 4 to i na mobilní hru vypadá poměrně slušně, tudíž nezbývá než doufat, že se z toho nevyklube P2W zklamání.

Metal Slug Code: J (Android, iOS, TBA 2021, Trailer) - A podobně na tom je také legendární série Metal Slug, kde se nejspíš také dočkáme brzy nového plnohodnotného dílu. Do té doby se však budeme muset spokojit s mobilním dílem, který je zdá se zaměřen primárně na asijský trh, nicméně vzhledem ke komunikaci vydavatele v angličtině se dá očekávat, že se podívá i na západ.

Dragon Quest Tact (Android, iOS, TBA 2021, Trailer, Google Play) - Dragon Quest série to má po masivním úspěchu Echoes of an Elusive Age poměrně nabité a minimálně asijský trh čeká v příštím roce spousta titulů různorodých žánrů. Co se mobilních her týče, tak pro západ je však nejdůležitější tohle F2P strategické RPG, které si japonští hráči užívají už od letošního léta.

Remastery, edice a porty


Mass Effect Legendary Edition
8. Nejočekávanější hra
PC, XOne, PS4 | Jaro 2021 | EA


NieR Replicant ver.1.22474487139...

PC, XOne, PS4 | 23.4.2021 | SteamShin Megami Tensei III Nocturne HD Remaster

PS4, Switch | Jaro 2021 | AtlusDalší výrazné tituly:

Super Mario 3D World + Bowser’s Fury (Switch, 12.2.2021, Nintendo, Trailer) - WiiU přichází o další exkluzivitu, což je jenom dobře. Tentokrát Nintendo nejen že portne Maria pro Switch, ale jak je již zvykem, tak také značně rozšíří o nový hratelný obsah. Jaké novinky přinese Bowser’s Fury uvidíme již v únoru příštího roku a Nintendo doufejme chystá nový Direct, jelikož aktuálně nemají žádná další oznámení first-party exkluzivit pro příští rok.

Disco Elysium Final Cut (PC, PS4, PS5, Stadia, Březen 2021, Trailer) - Nezávislý zázrak pro všechny mladé komunisty přichází s Final Cut edicí, která nejen že vyjde na nové platformy, ale také přinese spoustu herního obsahu včetně příběhového rozšíření. Pro majitele původní verze bude samozřejmě upgrade zdarma.

SaGa Frontier Remastered (PC, PS4, Switch, Léto 2021, Squeenix, Trailer) - Japonská klasika z prvního PlayStationu se vrací s remasterem, který nejen že vylepší grafickou stránku, ale také přinese nové postavy, questy a další drobná vylepšení. Krom oznámených platforem je pravděpodobné, že se hra podívá také na iOS a Android.

Blade Runner: Enhanced Edition (PC, XOne, PS4, Switch, TBA 2021, Cinematic Update) - Night Dive Studios si nemohli vybrat lepší čas na oživení Blade Runnera, jelikož teď celý svět miluje kyberpunkovou tématiku a dá se očekávat, že nás v příštích letech zaplaví další podobné hry. Proč tedy nezačít s touhle klasikou, že jo...

SiN: Reloaded (PC, TBA 2021, Steam, Trailer) - Blade Runnerem Night Dive nekončí, protože ve spolupráci s 3D Realms chystají také remaster SiN. A s tím zase nekončí 3D Realms, protože dostaneme navíc i Kingpin: Reloaded a remaster Rise of the Triad.

TOP 20 nejočekávanějších her dle uživatelů Databáze:

1. Vampire: The Masquerade - Bloodlines 2
2. Hogwarts Legacy
3. Resident Evil 8: Village
4. Hitman 3
5. God of War: Ragnarök
6. Horizon 2: Forbidden West
7. S.T.A.L.K.E.R. 2
8. Mass Effect Legendary Edition
9.-10. Elden Ring
9.-10. Far Cry 6
11. Deathloop
12. Kena: Bridge of Spirits
13. Ratchet & Clank: Rift Apart
14. Syberia: The World Before
15. King's Bounty 2
16. Sherlock Holmes: Chapter One
17. Little Nightmares 2
18. Prince of Persia: The Sands of Time Remake
19.-20. Psychonauts 2
19.-20. Gotham Knights

Závěrem klasicky děkuji uživatelům Memphis a Ronik za pomoc a hlasující se brzy mohou těšit na slíbené body.
Fritol

Diskuze ke článku

@Blackhand47 (14.01.2021 10:53): V podstatě jistý odklad na 2022 má Stalker 2 a Forza. Ty vyjdou fakt jen zázrakem.

Jinak imo letošek nestihne ani God of War a Gran Turismo 7. Pochybuju o tom i u Shin Megami Tensei V a Bloodlines 2. Bloodlines je beztak už zrušené, případně je velká šance, že to vydají jako neskutečný paskvil. :D

No a u těch indie her je to vždycky nejisté, tam toho nevyjde beztak polovina. Ale s tím asi všichni počítají.
Tak máme tu leden a potvrzení, že Hogwarts Mystery letos nebude. Co z listu nám asi ještě odpadne? :D
Trochu zamrzí absence zmínky o KeyWe.. ta hra vypadá užasně, a podle mě má potenciál stát se rodinným Co-op hitem. Navíc nádherné Tichomořské zasazení - to v téhle době prostě chcete.
HROT má demo na Steamu. Včera jsem to zkusil a jako jo, atmosféru to má slušnou. Pokud máte čtvrt hodiny a nevadí vám retro vzhled a la Quake 1, doporučuji vyzkoušet.
Právě jsem rozeslal DH body všem hlasujícím v anketě, kdybych někoho vynechal, ozvěte se.
@Fritol (27.12.2020 13:39): Díky moc za to. A je to imho fajn tip na další roky. Zajímavé pro nás není toliko top 20. Anžto i mimo něj může být hra, o které někdo nevěděl a na kterou se může těšit. Přiklad z toho mého top 10 je ten Humankind jakožto zástupce 4x tahovek. Potřeba pro to je akorát počítat hlasy i za ten top 20. Jak si to tuším dělal v minulých letech. ;) Tzn. žebříček je i imho o tom, aby nás upozornil na hry, které by jinak prošly pod naším "raderem". Stačí fakt ta další místa zprostředkovat jen nějakou tou excel tabulkou.

P. S. Třebas bez informace o Poldovi 7 už si nedokážu svět vůbec představit. :))
1. Death Rattle - Hell Unleashed - Steam profil

Podle obrázků a videa mě to zaujalo asi nejvíce. Může být slušná střílečka, zejména tou kuší.
________________________________________________________________________

2. Zorya - Steam profil

Pohádkový svět v zimním hávu, kde budou k řešení nějaké hádanky. Bude-li mít klasický SP, mohlo by mě to bavit.
________________________________________________________________________

3. The Abnormal Place - Steam profil

Ponurý svět, kde bude co objevovat a řešit. Má zajímavou hrdinku a stylizaci.
________________________________________________________________________

4. Condition 24 - Steam profil

Third person akce trestuhodně opomíjím a nevím, zda se to někdy změní, ale tato může nabídnout kvalitní hratelnost.
________________________________________________________________________

5. ENCHAIN - Steam profil

Old-school FPS v kreslené grafice. Asi mi to dle gameplaye trochu připomínalo geniální WG Realms - Demon Throne .
________________________________________________________________________

6. Turbo Sloths - Steam profil

Auta, ta mě stále dost zajímají. Tak ať je to žánrově pestré. Též má vícero her datum vydání v únoru 2021.
________________________________________________________________________

7. Regrowth - Steam profil

Logická hra založená na pěstování záhonků. Zaujala mě ta perspektiva, protože na pár takto koncipovaných kousků jsem už dříve narazil.
________________________________________________________________________

8. Dread Hunger - Steam profil

Tady vůbec netuším, oč jde, ale bude zřejmě mít tísnivou a mrazivou atmosféru.
________________________________________________________________________

9. GRAVEN - Steam profil

Tato hra se dle předpokladů v článku objevuje. Já ji dal na předposlední místo. Je řazena do RPG, což pro mě tedy bude asi obtížnější. Má zajímavé pojetí. Uvidíme.
________________________________________________________________________

10. Drifting : Weight of Feathers - Steam profil

Další hra z pohledu třetí osoby. Má vyzývavou hrdinku. Nabídne zřejmě pořádnou řežbu, doufám v kvalitním provedení.
Kks a to som si myslel, že rok 2021 bude o ničom. Kto to bude mať čas všetko hrať ? Super súhrn.
@Garion (27.12.2020 13:53): Částečně. Nemám to nikde v tabulce, neb jsem to vepisoval rovnou do článku, ale pokud vám to takhle stačí. Zbytek jsem pak vůbec už nepoznačoval neb mi šlo hlavně o top 20

Vampire 2 - 73
Hogwarts - 54
Resident Evil VIII - 53
Hitman 3 - 45
God of War 2 - 41
Horizon 2 - 40
Stalker 2 - 38
Mass Effect Trilogy - 36
Elden Ring - 30
Far Cry 6 - 30
Deathloop - 29
Kena - 28
Ratchet 2 - 26
Syberia 3 - 24
King's Bounty 2 - 20
Sherlock - 19
Little Nightmares 2 - 18
Prince of Persia - 17
Psychonauts - 14
Gotham Knights - 14
Gran Turismo - 13
12 Minutes - 13
Nier - 13
Returnal - 11
Shadow Warrior 3 - 10
Graven - 10
Dying Light 2 - 9
Polda 7 - 8
Ghostwire Tokyo - 8
Persona 5 - 7
No dobrá. Tady je tabulka s vašimi hlasy. Doufám, že to nikomu vadit nebude. O nic ve výsledku nejde.

Berte však na vědomí, že jsem do té tabulky zasahoval a zpočátku i mazal některé vaše hlasy, když jste nerespektovali pravidla. Případně jsem si přepisoval názvy pro snadnější počítání. A taky že článek nevychází čistě z vašich hlasů, ale také z mého vlastního úsudku o tom, co je zajímavé a očekávané.

A opovažte se to po mě přepočítávat. :)
@Fritol (27.12.2020 11:37): Vytáhni jen hry a případně ty počty hlasů celkem. Kdo jak konkrétně hlasoval je asi každému šumák. Zajímavé ale mohou být ty hry, kterým někdo dal hlas a do shrnutí výše se nedostaly. Pokud se o nich nikdo nedozví, tak by to bylo trochu proti smyslu takového hlasování. ;)

Stačí fakt nasdílet excel. Není třeba se s tím párat.
@Jab (27.12.2020 11:13): No možné by to bylo, ale to byste pak zjistili, že jsem podváděl a hlasy nesedí. :)

Ne, nevím jak moc chtěli lidi hlasovat anonymně. Co na to @Memphis ?

Jinak ty moje popisky k tomu berte trochu s rezervou. Nemohl jsem si odpustit pár osobních názorů někde. :D
Díky za článek, super práce jako vždy :)

Jinak to zatím nevypadá na moc dobrý rok co se týče velkých her, úplně mega moc se těším jen na God of War a Horizon 2. Jestli není na čase vyzkoušet jiné žánry :D
Proč tolik pesimismu u Werewolf: The Apocalypse - Earthblood? Na E3 se to prý líbilo.
Díky moc @Fritol za zpracování, super přehled!

A samozřejmě budeme rádi, když do Databáze přidáte hry, o kterých už existuje dostatek informací.