Blair Witch

30.08.2019 PCXOne
Bloober Team
The Blair Witch Project je dnes už kultové dielo kinematografie, ktoré definovalo celý filmový žáner nazývaný found-footage. Vývojárske štúdio Bloober Team sa snažilo svojsky napodobniť filozofické pozadie tejto filmovej predlohy. Na rozdiel od nej však nesledujeme zúfalé blúdenie skupinky ľudí lesmi, ale vtelíme sa postavy, ktorej robí spoločnosť nemecký vlčiak menom Bullet. Ten výrazne pomáha pri postupe tak, že dokáže ukazovať napríklad skryté predmety, monštrá alebo sa zapojí pri riešení hádaniek.

Vaším prvoradým cieľom je vyhľadať strateného chlapca v rozsiahlom lese, v ktorom vás však nečaká nič dobré. Navyše sa v ňom ocitáte takmer neozbrojený a na nepriateľov platí iba svetlo z vašej blikajúcej baterky. Na navodenie autentickejšej atmosféry je príbeh podávaný nájdenými nahrávkami z dobovej VCR kamery, ktorú už v úvode nachádzate v prázdnom tábore. Kameru je pritom nutné využívať aj pri riešení hádaniek, nakoľko cez videozáznam dokážete manipulovať okolitým priestorom.

BUMTARATA: Jo, to velmi rád. Já si těch hororovek naplánoval trochu moc. Teď mám rozehraný ten Layers of Fear 2 (to sice přímo horor není, ale…

Bylo to, slovy klasika - Not great not terrible. Lesová část byla na styl Amnesia: The Dark Descent, takže trošku hledání, trošku puzzle, ždibec příběhu támhle... Paradoxně jsem se v lese moc nebál, protože mě uklidňovala přítomnost čokla. Což bylo asi jediné, k čemu mi sloužil, protože většinu věcí jsem dokázal najít dřív než on vyčmuchat. Kamera se více osvědčí až v pozdější části, ale je s ní spojeno celkem zajímavé řešení puzzlů.

Pak se samozřejmě dostaneme do Chaty, kde se to promění v klasické Layers of Fear, takže jsem párkrát málem dostal infarkt. Problém téhle části je v tom, že je úplně zbytečně dlouhá. A jednotvárná. S občasnými stealth pasážemi. Což mě jako fandu filmu zklamalo, protože úvodní nadšení "Tyvole já musim do TÝ kabiny!" se po hodině změnilo na "Ježišmarja, po kolikátý musím tou místností s rukama zase projít...". Les byl alespoň rozmanitý. Finále roztažené ad absurdum vlastně zabíjí, že strašidelnost polorozpadlého baráku se ztratí, když v něm musíte hodiny bloudit a po tmě nasraně stopovat skvrny malým displayem kamery.

Shrnutí - až na pár herně celkem nelogických/tragických rozhodnutí, solidní strašidelná procházka, kterou si podruhé nezahrajete. :)

Pro: Les je pěkný, easter eggy, na mobilním telefonu z 90. let jde hrát Had :) , atmosféra, puzzle s kamerovými páskami, zvuk

Proti: Roztahanost druhé poloviny hry, hlemýždí rychlost když si člověk zvětší display kamery, stealth pasáže, hledání fleků

Na Blair Witch jsem se těšil hned ze dvou důvodů; Bloober Team se dostal do mého hledáčku díky nedávné zkušenosti s Layers of Fear, v roce 1999 jsem se začal bát chodit do lesa.

Opět platí, že jedno dohrání nestačí, hra je navržena takovým způsobem, že je téměř nemyslitelné, abyste hned napoprvé zažili ten lepší z konců. Nějakým zvráceným způsobem obdivuji onu troufalost polských vývojářů koncipovat hru jako past a prásknout vám dveřmi před obličejem, když už si myslíte, že to máte zdárně za sebou.

Přesto nemohu hodnotit tak vysoko jako v případě Layers of Fear. Jednak mi Ellis, za kterého hrajete, lezl na nervy, jednak ani stopy po té plíživé atmosféře předlohy; crazy shits se tu začnou dít hned zkraje a jsou brány na můj vkus s příliš velkou samozřejmostí.

Chcete-li horor, není Blair Witch špatnou volbou, kromě toho vypadá zatraceně dobře, chcete-li dobře napsaný horor, dejte přednost třeba právě Layers of Fear.