Lamplight City

13.09.2018
02.06.2022

Lamplight City je point and click adventúrou od Francisca Gonzalesa, známeho aj pod názvom Grundislav Games. Po titule A Golden Wake, ktorý vyšiel v roku 2014, ide o jeho druhý platený projekt vytvorený v AGS engine.

Hra je zasadená do alternatívnej reality 19. storočia, fiktívneho mesta New Bretagne s prvkami steampunku. Jej hlavým hrdinom je bývalý policajt Miles Fordham, ktorý sa vydal na dráhu súkromného vyšetrovateľa. Vďaka tomu, že k nemu neustále prehovára jeho dávno mŕtvy partner, však pomaly stráca aj tie zvyšky zdravého rozumu, ktorými ešte disponuje. Podarí sa mu úspešne vypátrať vraha jeho bývalého spoločníka a zaistiť spravodlivosť pre svojich klientov, kým nebude úplne neskoro?

Tvorca sa inšpiroval prevažne dielami Edgara Allana Poea and Charlesa Dickensa, pričom samotná hra podľa jeho slov ponúka príbeh, ktorý sa plne adaptuje vašim voľbám. Jednotlivé prípady totiž disponujú viacerými podozrivými, falošnými stopami a tým pádom logicky aj odlišnými závermi. Nikdy však nehrozí, že by ste sa dostali do neriešiteľnej situácie a ak sa zaseknete, jednoducho stačí, aby ste sa presunuli k ďalšiemu prípadu.

@jabbo126 (komentář): K tomu spoileru. Hra po prvním pokusu (který nevadí) dává hráči jasně najevo, že další pokus není dobrá volba. Takže to je celkem snadno čitelný dead end. V zásadě všechny tyto dead endy následují po velmi neuvážených replikách či akcích, které jsou ve hře zjevně jen pro pobavení.

Na první pohled docela nenápadná klasická pixel-art point and click detektivní adventura, která vás ale velmi brzy dost překvapí. Perfektně napsané dialogy, které se nesou v duchu Gabriel Knight. Nechybí ani inteligentní humor. Autoři vám navíc nehází klacky pod nohy a i když hra postrádá (v dnešní době už běžný) indikátor hot spotů nemusíte se obávat žádného pixel-huntingu. Kurzor je dynamický a tak je ovládání příjemně jednoduché. Je to jedna z těch adventur, kde vyloženě s radostí klikáte na všechno a těšíte se na komentáře. Celá hra je kompletně profesionálně nadabovaná a atmosféru podkresluje výborná hudba. Další devizou hry jsou i animace - zatímco většina nezávyslích adventur se s tím moc nemaže a předmět prostě zmizí ze svého místa do vašeho inventáře - v Lamp Light City je vše plně rozpohybované (postava se pro předmět shýbne, natáhne, otevírá dveře atd.) a nechybí ani akčí scény. Další věc, která je v klasických adventurách docela ojedinělá, jsou rozhodnutí, která mění přímo děj hry - můžete například odsoudit nesprávného podezřelého, podobně jako v novodobé sérii Sherlocka Holmese. Některá rozhodnutí vám ale také mohou úplně zavřít cestu ke kompletnímu vyřešení případu a nemusí to být moc zřejmé. Hra neskončí, ale nemusíte třeba ani najít toho správného pachatele. Což je poměrně neotřelé a zajímavé, ale dokáže to taky docela naštvat. Poradím vám (pozor SPOILER) - po hádce se svou ženou ji ROZHODNĚ nelichoťte. (KONEC SPOILERU) - uzamkne vám to možnost získat klíčovou informaci bez které jeden z případů prostě nevyřešíte. Doporučuji často ukládat, ale zrovna v tomto případě dojde k hádce na začátku a potřebnou informaci by jste zjistili až na jeho konci, což opravdu nikdo nemůže předpokládat. Pokud chcete případ vyřešit správně, musíte se trochu víc snažit a překonat zapeklitější hádanky. Čekají vás čtyři rozsáhlé případy postavené hlavně na dialozích a minimální interakci s prostředím a předměty. Rozhodně jedna z těch lepších indie adventurek. Doporučuji.

Pro: Zručně napsané dialogy s profi dabingem, atmosféra, hudba, různé volby, solidní detektivka

Proti: Některé volby vám zavřou cestu ke zdárnému vyřešení případu