Apotheon

akce > plošinovka *
03.02.2015 PCPS4
Alientrap
V dobách, kdy lidé vzhlíželi s posvátnou bázní a úctou k nebesům, byla svatá hora Olymp místem, odkud bohové řídili běh života, osudy národů i cesty jednotlivců. V těch dobách se také po Zemi pohybovali hrdinové, o jejichž skutcích a hrdinských činech se vyprávějí zkazky až do dnešních dnů.

Z vrcholu Olympu shlížel Zeus, který vládl tvrdou, ale spravedlivou rukou i ostatním bohům. Jeho lstivá žena Héra se však již dále odmítla podrobovat manželově vůli a jeho neustálým záletům, spolu s ostatními bohy Dia sesadila z trůnu a rozpoutala krutý teror vůči lidem ihned poté, co se ujala vlády nad světem. Avšak poslední z lidských hrdinů se nehodlal smířit s touto tragédií a osamocen se vydal na samotný vrchol Olympu, aby vrátil řád do nastalého chaosu. Dodnes ústa starců vyprávějí o tom, jak dlouhá a krvavá cesta to byla...

Především na soubojovém systému založená hack'n'slash akční plošinovka s lehkými RPG prvky vás vrátí do starověkého Řecka v úloze neohroženého hrdiny, který chce sesadit krutou Héru z božského trůnu. Cesta na vrchol Olympu je lemována jednou rubačkou za druhou, ať už s bohy, polobohy nebo různými mýtickými nestvůrami a bestiemi. Krvavé putování vám dá k dispozici několik zbraní; meč, štít, luk, kopí a sadu základních úderů, pohybů a krytí; v soubojích lze pak uspět jen při správné volbě taktiky a správného načasování. V průběhu hry lze také vyrábět lepší zbraně nebo lektvary z vlastnoručně nasbíraných surovin.

Svět hory Olymp je rozsáhlý a k jeho vrcholu vede několik cest, podle toho, kterou z nich se hráč vydá. Nelineární kampaň vás z města Agora zavede do domén Apollóna, Ára, Háda, i Poseidóna. Vývojáři vsadili na neotřelou vizuální stránku, představovanou prostředím a postavami stylizovanými do rozpohybovaných černofigurových motivů ze starořecké keramiky.

Fritol: Taky mě to napadlo. To teda musely být doopravdy hodně mizerné prodeje, že je hra po dvou měsících v -50% slevě. Navíc hra byla…

Apotheon působí na pohled jako plošinovka. To je sice pravda, ale považovat ho za plošinovku by byl hřích. Je v něm totiž mnohem víc.

V kůži malého bezvýznamného vojáka se vydáváte na na první pohled zbytečnou výpravu za záchranu světa. Zeus nad lidstvem zlomil hůl, ostatní bohové to nějak neřeší a lidé mezitím trpí a umírají. Procházíte světy jednotlivých bohů a od každého si něco odnesete. Postupně sílíte a nakonec to Diovi vysvětlíte z oka do oka.

Příběh jako celek je slabý (od začátku víte, co bude na konci), ale jeho vrstvy jsou velmi dobré. Někteří bohové spolupracují, jiní na vás zbaběle posílají své vojáky a někteří testují spíše vaši inteligenci než bojové schopnosti. Apotheon totiž není jen o řezání a bojování, ale také o hbitosti, přesnosti a chvílemi i nápadu, jak danou hádanku vyřešit. Někdy musíte spěchat, jindy naopak zpomalit. Některá místa vyřešíte hrubou silou, jinde to naopak silou nejde vůbec. Tohle je to, co z Apotheona dělá dobrou hru.

Dohrát kampaň mi trvalo asi 8 hodin. Po celou dobu jsem se bavil, jen chvílemi jsem zažíval pocit frustrace z umírání. Další body musím strhnout za soubojový systém, který jsem se vlastně za celou dobu nenaučil. Boje jsou totiž velmi rychlé a hra přitom obsahuje mnoho možností - desítky zbraní, různé lektvary apod. Jenže v té zběsilosti boje stejně není šance rychle přehodit na lektvar a pak se zase vrátit zpátky k boji. Mezitím dostanete pořádnou spršku ran a na ten lektvar už je tak stejně pozdě. Kdyby ve hře byla možnost zpomalit čas při výběru zbraně, bylo by to o dost lepší. Takhle to často dopadá tak, že sice máte bambilion zbraní, ale stejně do nepřátel bušíte tím, co vám zrovna náhodou přistálo v ruce. A to je na prd.

Také musím pomluvit město a obchod. Zlata je tu tak málo, že ve městě nakoupíte vždy tak čtyři věci, ale v nabídce je jich několik desítek (zbraně, brnění, trénink, recepty, hotové lektvary, ...). A to ještě v případě, že trh vůbec najdete - já jsem se tam dostal jen, když jsem šel náhodou kolem.

Jedničku s hvězdičkou ode mě hra dostává za atmosféru, dabing a skvěle zvládnutou gradaci až k ultimátnímu konci. Opravdu jsem měl pocit, že jsem zachránil svět.

Škoda, že hra nakonec nepenalizuje špatnou "karmu" za vykrádání a zabíjení ve městě. Mohla by mít dva konce - dobrý a zlý (když loupení a vraždění přesáhne určitou mez). Já jsem ve městě dost řádil, ale spíše až v pozdějších fázích hry.

Pro: Atmosféra, dabing, celkem vysoká obtížnost, rozmanitost úkolů, skvělé bossfighty

Proti: Zmatený výběr zbraní a lektvarů, málo zlata

Apotheon nie je klasická akčná plošinovka, pretože obsahuje aj RPG prvky, ktoré sú však minimálne a sú zamerané hlavne na zvyšovanie kvality vášho brnenia a vylepšovanie zbraní, resp. úrovne zaobchádzania so zbraňami.

Za hrou stojí firma Alientrap(založená v roku 2002), ktorá je zodpovedná za zrod hier ako Capsized a Nexuiz.

Nikandreos, to je meno hlavného hrdinu, ktorého budete celú hru, od začiatku až do konca, ovládať. V hre je nenápadne zabudovaný tutorial v podobe rôznych nápisov na stenách budov, ktorými vás hra učí základné ovládanie vašej postavy.

Počas cestovania Olympom budete nachádzať rôzne zbrane, medzi ktoré sa dajú zaradiť meče, kópie, palcáty, sekery, ale aj strelné zbrane ako luk, ktorý si môžete vybaviť rôznymi šípmi so špeciálnymi efektmi(jedovaté, výbušné), prak, rôzne vrhacie kópie a sekery. Okrem normálnych zbraní budete nachádzať aj špeciálne(rare) zbrane, ktoré určitým spôsobom pochádzajú priamo od jednotlivých bohov alebo patrili legendárnym gréckym hrdinom, bojovníkom a dobyvateľom.

Samozrejmosťou je zbieranie rôznych surovín, z ktorých si môžete po zisku receptov vyrobiť napríklad liečebné potiony, potiony vylepšujúce rýchlosť alebo silu vašich útokov, potiony dodávajúce vám neviditeľnosť alebo nezraniteľnosť na obmedzený čas, rôzne výbušné bomby, nástražné míny, ale aj prehistorický mechanický turret, ktorý po nepriateľoch vystreľuje šípy! :)

Príbeh hry nie je vôbec komplikovaný, vaša osada je ničená rôznymi katastrofami, ktoré na ňu zoslali samotní bohovia a nepriateľskými vojskami, ktoré chcú iba drancovať, znásilňovať a dobývať. Vám ako Nikandreovi už došla trpezlivosť a tak ste sa rozhodli so vzniknutou situáciou vysporiadať sami, vaša zlosť je smerovaná až na samotných gréckych bohov, ktorí sídlia na Olympe. Uzavriete tajnú dohodu s bohyňou Hérou, ktorá chce zosadiť z trónu svojho manžela Dia. Cesta to však nebude jednoduchá, najskôr budete musieť od ostatných bohov získať ich špeciálne predmety, ktoré sú zároveň súčasťou božskej podstaty. Postupne tak na svojej ceste budete konfrontovať týchto Bohov: Hádes - boh smrti, Áres - boh vojny, Demeter - bohyňa plodnosti a zeme, Dionýzos - boh vína, Héfaistos - boh kováčstva, Afrodita - bohyňa lásky, Aténa - bohyňa múdrosti, Poseidon - boh vody a morí a Zeus - boh blesku. Okrem nich sa v boji postavíte aj rôznym mýtickým stvoreniam a monštrám, ktoré určite nebudú ľahkým orieškom.

Audiovizuálne hra pôsobí dokonale, typ grafiky a grafickej úpravy, ktorú autori zvolili je originálna a prináša svieži vietor na hernú scénu. Všetko je to krásne dokreslené výborne zvoleným soundtrackom, ktorý umocňuje atmosféru starovekého Grécka a doslova vás vtiahne do hry. Hrá sa to veľmi dobre, ovládanie je jednoduché, priemerný hráč si na neho zvykne za pol hodinku až hodinku. Spokojnosť!

Dokončené na PS4 na Olympian obtiažnosť, zisk všetkých trofejí(platina).
Herná doba 17h 15min.
85%

Pro: grécka mytológia, grafika, soundtrack, jednoduché ovládanie, dobrá hrateľnosť, bojový systém, zbrane

Proti: po určitom čase sa môže dostaviť stereotyp, jednoduchosť pre náročného hráča

Na jednu stranu zajímavý koncept, stylizace, systémy.

Na druhou stranu všechny lokace vypadají na chlup stejně a jak je svět velký a otevřený, tak i když je ve hře mapa, najít ve městě obchodníky je spíš otázkou štěstí. Chvíli jsem pobíhal sem a tam po nějakém tom prvním "městě" na Olympu a najednou koukám, že jsem v Hádésu. Nemá to žádný směr, i v otevřeném světě by měl hráč obecně aspoň vědět kudy se kam dostat, to tady jednoduše nefunguje.

Soubojový systém, i když značně variabilní, je chaotický a nepřipomíná střet antických borců ani z rychlíku.

Takže jo, taky jsem u toho vydržel asi hodinu.