Apotheon

03.02.2015

V dobách, kdy lidé vzhlíželi s posvátnou bázní a úctou k nebesům, byla svatá hora Olymp místem, odkud bohové řídili běh života, osudy národů i cesty jednotlivců. V těch dobách se také po Zemi pohybovali hrdinové, o jejichž skutcích a hrdinských činech se vyprávějí zkazky až do dnešních dnů.

Z vrcholu Olympu shlížel Zeus, který vládl tvrdou, ale spravedlivou rukou i ostatním bohům. Jeho lstivá žena Héra se však již dále odmítla podrobovat manželově vůli a jeho neustálým záletům, spolu s ostatními bohy Dia sesadila z trůnu a rozpoutala krutý teror vůči lidem ihned poté, co se ujala vlády nad světem. Avšak poslední z lidských hrdinů se nehodlal smířit s touto tragédií a osamocen se vydal na samotný vrchol Olympu, aby vrátil řád do nastalého chaosu. Dodnes ústa starců vyprávějí o tom, jak dlouhá a krvavá cesta to byla...

Především na soubojovém systému založená hack'n'slash akční plošinovka s lehkými RPG prvky vás vrátí do starověkého Řecka v úloze neohroženého hrdiny, který chce sesadit krutou Héru z božského trůnu. Cesta na vrchol Olympu je lemována jednou rubačkou za druhou, ať už s bohy, polobohy nebo různými mýtickými nestvůrami a bestiemi. Krvavé putování vám dá k dispozici několik zbraní; meč, štít, luk, kopí a sadu základních úderů, pohybů a krytí; v soubojích lze pak uspět jen při správné volbě taktiky a správného načasování. V průběhu hry lze také vyrábět lepší zbraně nebo lektvary z vlastnoručně nasbíraných surovin.

Svět hory Olymp je rozsáhlý a k jeho vrcholu vede několik cest, podle toho, kterou z nich se hráč vydá. Nelineární kampaň vás z města Agora zavede do domén Apollóna, Ára, Háda, i Poseidóna. Vývojáři vsadili na neotřelou vizuální stránku, představovanou prostředím a postavami stylizovanými do rozpohybovaných černofigurových motivů ze starořecké keramiky.

@Fritol (27.03.2015 22:36): Taky mě to napadlo. To teda musely být doopravdy hodně mizerné prodeje, že je hra po dvou měsících v -50% slevě.
Navíc hra byla celkem dlouho ve vývoji. Mám pocit, že s vývojářské studio dost brzo zkrachuje. Hlavní boom indie her nejspíš končí. Trh s nimi začíná být zaplněný a ne všechno, co vyjde, se dostatečně dobře prodává.

Apotheon nie je klasická akčná plošinovka, pretože obsahuje aj RPG prvky, ktoré sú však minimálne a sú zamerané hlavne na zvyšovanie kvality vášho brnenia a vylepšovanie zbraní, resp. úrovne zaobchádzania so zbraňami.

Za hrou stojí firma Alientrap(založená v roku 2002), ktorá je zodpovedná za zrod hier ako Capsized a Nexuiz.

Nikandreos, to je meno hlavného hrdinu, ktorého budete celú hru, od začiatku až do konca, ovládať. V hre je nenápadne zabudovaný tutorial v podobe rôznych nápisov na stenách budov, ktorými vás hra učí základné ovládanie vašej postavy.

Počas cestovania Olympom budete nachádzať rôzne zbrane, medzi ktoré sa dajú zaradiť meče, kópie, palcáty, sekery, ale aj strelné zbrane ako luk, ktorý si môžete vybaviť rôznymi šípmi so špeciálnymi efektmi(jedovaté, výbušné), prak, rôzne vrhacie kópie a sekery. Okrem normálnych zbraní budete nachádzať aj špeciálne(rare) zbrane, ktoré určitým spôsobom pochádzajú priamo od jednotlivých bohov alebo patrili legendárnym gréckym hrdinom, bojovníkom a dobyvateľom.

Samozrejmosťou je zbieranie rôznych surovín, z ktorých si môžete po zisku receptov vyrobiť napríklad liečebné potiony, potiony vylepšujúce rýchlosť alebo silu vašich útokov, potiony dodávajúce vám neviditeľnosť alebo nezraniteľnosť na obmedzený čas, rôzne výbušné bomby, nástražné míny, ale aj prehistorický mechanický turret, ktorý po nepriateľoch vystreľuje šípy! :)

Príbeh hry nie je vôbec komplikovaný, vaša osada je ničená rôznymi katastrofami, ktoré na ňu zoslali samotní bohovia a nepriateľskými vojskami, ktoré chcú iba drancovať, znásilňovať a dobývať. Vám ako Nikandreovi už došla trpezlivosť a tak ste sa rozhodli so vzniknutou situáciou vysporiadať sami, vaša zlosť je smerovaná až na samotných gréckych bohov, ktorí sídlia na Olympe. Uzavriete tajnú dohodu s bohyňou Hérou, ktorá chce zosadiť z trónu svojho manžela Dia. Cesta to však nebude jednoduchá, najskôr budete musieť od ostatných bohov získať ich špeciálne predmety, ktoré sú zároveň súčasťou božskej podstaty. Postupne tak na svojej ceste budete konfrontovať týchto Bohov: Hádes - boh smrti, Áres - boh vojny, Demeter - bohyňa plodnosti a zeme, Dionýzos - boh vína, Héfaistos - boh kováčstva, Afrodita - bohyňa lásky, Aténa - bohyňa múdrosti, Poseidon - boh vody a morí a Zeus - boh blesku. Okrem nich sa v boji postavíte aj rôznym mýtickým stvoreniam a monštrám, ktoré určite nebudú ľahkým orieškom.

Audiovizuálne hra pôsobí dokonale, typ grafiky a grafickej úpravy, ktorú autori zvolili je originálna a prináša svieži vietor na hernú scénu. Všetko je to krásne dokreslené výborne zvoleným soundtrackom, ktorý umocňuje atmosféru starovekého Grécka a doslova vás vtiahne do hry. Hrá sa to veľmi dobre, ovládanie je jednoduché, priemerný hráč si na neho zvykne za pol hodinku až hodinku. Spokojnosť!

Dokončené na PS4 na Olympian obtiažnosť, zisk všetkých trofejí(platina).
Herná doba 17h 15min.
75%

Pro: grécka mytológia, grafika, soundtrack, jednoduché ovládanie, dobrá hrateľnosť, bojový systém, zbrane

Proti: po určitom čase sa môže dostaviť stereotyp, jednoduchosť pre náročného hráča

Na jednu stranu zajímavý koncept, stylizace, systémy.

Na druhou stranu všechny lokace vypadají na chlup stejně a jak je svět velký a otevřený, tak i když je ve hře mapa, najít ve městě obchodníky je spíš otázkou štěstí. Chvíli jsem pobíhal sem a tam po nějakém tom prvním "městě" na Olympu a najednou koukám, že jsem v Hádésu. Nemá to žádný směr, i v otevřeném světě by měl hráč obecně aspoň vědět kudy se kam dostat, to tady jednoduše nefunguje.

Soubojový systém, i když značně variabilní, je chaotický a nepřipomíná střet antických borců ani z rychlíku.

Takže jo, taky jsem u toho vydržel asi hodinu.
Co si budeme povídat, on Apotheon není rozhodně žádný vybroušený klenot. I léta po vydání je schopná hra padat, obsahuje pár nepříjemných bugů (nejhorší vám zabraní v získání některých trofejí na PlayStationu) a hlavně z počátku se i dost nepříjemně hraje.

Jenže na Apotheonu je také vidět srdíčko a unikátní přístup autorů. A to se počítá. Na první dobrou hra zaujme stylizací do antických fresek. Jde o fajn nápad a hlavně zpočátku tak vizuál působí až kouzelně. Bohužel se zvoleným stylem nechali autoři trochu svázat a jednotlivá prostředí působí dost uniformě a jednotvárně.

V jádru je Apotheon celkem jednoduchou skákačkou s místy až nepříjemným ovládáním. Soubojový systém, spočívající v mlácení/vrhání/střílení prakticky všeho, co zrovna přijde pod ruku, časem dostane hráč pod kontrolu a i přes svojí neohrabanost dokáže bavit.

Hra boduje zasazením (starověké Řecko já rád prakticky v jakékoliv podobě), navíc v nevídaném provedení. V kůži Nikandrea se vydáváte na pouť za svržením olympského osazenstva, jednotlivé světy i přes svoji zmiňovanou vizuální uniformnost dokáží překvapit zajímavým zpestřením hratelnosti (souboje s bossy se většinou neomezují na jednoduchou mlátičku) a díky tomu hra i přes svoji jistou trivialitu nesklouzává ke stereotypu. Naopak se vlastně celkem těšíte, jaká ozvláštnění hratelnosti autoři ještě připravili a časem neduhy v podobě divného ovládání a vlastně i gameplaye začnete vnímat spíše jako něco, co ke hře prostě patří. Ono se to vlastně celkem obtížně vysvětluje. Mám pocit, že Apotheon buďto po hodině odložíte (jako já před lety), nebo ho už prostě dohrajete (jako já nyní). Nebudete na něj sice vzpomínat na jako kdovíjaký majstrštyk, ale vzpomínat budete. A to se o všech hrách rozhodně říci nedá.

Hodnocení na DH v době dohrání: 71 %; 25. hodnotící; digitání verze PSN

Pro: Zasazení; zajímavý vizuální styl; soubojový systém ve své neohrabanosti nakonec baví; občasná zpestření hratelnosti

Proti: Nepříjemné bugy; uniformní prostředí; nezábavné popisky; místy frustrující; "nasírací" (před)poslední souboj