Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Capsized

Alientrap •  KoolHaus Games (X360, iOS)
29.04.2011
12.02.2013
05.07.2013
67
27 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ano

Jste neohrožený průzkumník vesmíru na cestě do vzdálených končin galaxie, když v tom se vaše loď zřítí na neznámou, mimozemšťany osídlenou planetu. Vaším hlavním úkolem je probojovat se skrze tajemné prostředí a zachránit přeživší členy své posádky. Pomáhat vám k tomu bude arsenál zbraní a promyšlený fyzikální engine, který hru občas přenese až do žánru logických her.

Hra je počinem umělců-programátorů Jesseho McGibneyho a Leeho Vermeulena. Podařilo se jim vytvořit živý svět, který je podán formou old-schoolové plošinovky v ručně kreslené grafice.

Hra je distribuována přes Xbox Live Arcade a Steam a obsahuje kooperační režim pro 2 hráče.


Poslední diskuzní příspěvek


Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 90
Vždycky, když si otevřu profil téhle hry, tak mě přepadne nehorázný smutek a zoufalost. Nikdo ji nezná, nikdo ji nehraje a ten, kdo ji hrál, tak jí dává vesměs průmerná hodnocení. A já vlastně ani nevím, proč tu hru mám tak moc rád. Není v ničem revoluční, není to vrchol žánru... ta hra je prostě jenom něco, na co dle mě krásně sedí označení "hidden gem".

Herně si mimo klasické plošinovky bere dost i z žánru metroidvania. Jde sice o několik jednotlivých úrovní, ale ty jsou většinou velmi rozlehlé a nevyhnou se backtrackingu. Zapomeňte na běžnou chůzi zleva doprava, tady jdete prostě do všech směrů. K tomu dopomáhá jetpack, hák a zbraně, se kterými lze mimo zabíjení i vystřelit sám sebe do protisměru. Tohle spolu s fyzikou je na hře vůbec to nejzábavnější. Dá se s tím krásně vyhrát a hraní se tak může proměnit v dosti divoké poletování a odpalování všeho okolo, včetně nepřátel.

Většinu musí zaujmout nádherná, ručně kreslená grafika. Věnujte trochu pozornosti těm detailům. Každý kamínek či lísteček tvoří naprosto skvělou atmosféru neznámé planety. Tvůrci dle mě vytvořili jeden z nejkrásnějších a nejzapamatovatelnějších herních světů. Jasně, je to jen pár 2D map, ale fakt všudypřítomného nebezpečí a krásně žíjící fauny a flory je prostě na poli plošinovek trochu nezvyklá věc.

Magnus Birgersson, či jeho pseudonym Solar Fields, je určitě drtivé většině hráčů dobře znám díky Mirror's Edge. Jsem ovšem toho názoru, že soundtrack pro Capsized je jeho doposud nejlepší dílo. Relaxačním podkresem krásně vyrovnává to nebezpečí, co na hráče číhá na každé plošince a vytváří tak poměrně netradiční a možná i ojedinělé spojení.

Hře dle mě nelze nic vytknout. Je dokonalá ve všem, co nabízí. Těžko jí vrazit stovku, ač bych to rád udělal, ale nebyl bych tak fér vůči jiným kouskům v žánru. Topit se v oranžové barvě si taky nezaslouží a důvodem mého komentáře po tolika letech od prvního dohrání je jen snaha připomenout vám jednu z mých srdcovek.

Snad jí dáte ještě někdo šanci.
+25
  • PC --
Oddychová plošinovka s příjemným ovládáním. Atmosféru divoké cizí planety (připomínající Xen) podtrhuje famózní hudba (Solar Fields - Movements) a nádherná grafická stránka hry.

Zpočátku náhodná setkání s místním obyvatelstvem a zvířectvem se později stupňuje do slušného masakru, který občas naruší i nějaký ten tužší protivník. Asi největší trn v oku pro mě byl pupkatý šaman vrhající naváděné ohníčky. Naštěstí je k dispozici bohatý arzenál zbraní a jiných vychytávek, díky kterým jsou souboje variabilní a zábavné.

Jakožto nezkušeného plošinovkaře mě posledních pár levelů dokázalo potrápit, ale nikdy to nezabředlo do frustrace. Postup k cíli je nelineární, nikdo mě nikam netlačí, záleží jen na mě samotném, jaxi v daném kole poradím a v jakém pořadí budu plnit úkoly. Jinak je obtížnost vyrovnaná a hra odsýpá velmi svižně. Celkem 12 levelů zabere cca 4 hodiny (normal), k tomu nějaké ty arcade mody prodlužující životnost.

****/5
+13