A Golden Wake

09.10.2014 PC
Grundislav Games
Příběh hry A Golden Wake nás přenese na Floridu do 20. Let minulého století, kdy světu vládl jazz, Amerika trpěla prohibicí a blížící se hospodářskou krizí. Alfie Banks je obchodníček s realitami, který má, jako každý, svoje sny a touhy, ale je ochoten pro jejich dosažení přestoupit hranice oficiálního morálního kodexu. Trh s nemovitostmi zažívá nebývalý boom a Alfie cítí svoji příležitost a možnost rychlého zbohatnutí. Jeho oportunismus a chamtivost jej však stahují do bahna korupce a zločinu, z nějž je návrat téměř nemožný.

Old-school adventura A Golden Wake čerpající nejen svým zpracováním z klasických her žánru není pouhou fikcí, nýbrž představuje některé postavy i místa podle reálných předloh. Objevují se zde skutečné lokace Coral Gables, zvaného též The City Beautiful, které přesně dokreslují atmosféru doby Velkého Gatsbyho a ukazují skutečnou tvář honosných večírků smetánky, ale i svět mafie a všudypřítomného zločinu. Její tvůrce Francisco Gonzales hru vydal ve spolupráci s Wadjet Eye Games a jde o jeho první čistě komerční počin.

Red: No já bych nerad, aby pak z toho byl někdo zklamaný, je asi jasné, že od té hry nelze čekat nic převratného. Hodnocení jsem záměrně…

Od A Golden wake jsem nic nečekal a možná o to víc mě překvapila.
Jedná se o hru ve stylu devadesátkových adventur od Sierry. Takže pixel art, klasický styl point-and-click, ale bez používání tlačítek use, push, look apod., levou packou myši provádíte akci a pravou prohlížíte objekty (podobně jako třeba v Poslu smrti), tedy takový ten novější styl ovládání, ale já mám tohle raději.
Příběh se odehrává převážně ve 20. letech 20. století, z popisu jsem mylně usoudil, že se jedná o detektivku a vyšetřování vraždy, ale to vůbec. Spíš je to takový román o životě jednoho člověka, hra je rozdělena do různých kapitol, každý představuje události určitého roku. Tím se kapku od ostatních adventur odlišuje, nepamatuju se, že by takové románové pojetí v nějaké adventuře kdy bylo (ale můžu se mýlit, úplně všechno jsem samozřejmě nehrál, byť jsem toho za těch ufff ... asi pětadvacet let paření neodehrál málo). Třeba i font písma je typicky sierrácký, mně se to prostě strašně líbí a evokuje spoustu vzpomínek na staré časy. :-)
Paradoxně možná, největším kladem téhle adventury je: obtížnost. Protože je nízká. :-) Ale když se ohlédnu zpět, on je to opravdu klad téhle hry. Kdo hrál nějaké ty starší adventury, určitě si vzpomene na spoustu zákysů, opravdu obtížných hádanek atd. To zde není. Je to prostě pohodový hraní, krásně to odsýpá, člověk sleduje příběh a baví se. Žádný návod jsem k tomu nepotřeboval, na všecho se dá s trochou snahy vcelku bez problému rychle přijít. Žádný pixelhunting, žádné nelogické nesmyslné kombinace, žádné desítky předmětů a lokací. Žádné otravné logické rébusy typu mayských hlavolamů, to se přiznám že v adventurách nemám rád... prostě čisté adventuření :-) - mluvení s postavami, používání předmětů atd. Jsou tam takové jakoby mezihry, kde je úkolem přesvědčit nějakého člověka za pomocí správně vybraných vět, ale ve hře to sedí a není to nic, co by mohlo nějak vadit. Pro mě to bylo možná až moc lehké, ale na druhou stranu odpadá frustrace a zklamání, že se člověk kouknul do návodu... u hry jsem si odpočinul a fakt mě to bavilo. A o to přece jde. Pěkné tři večery. Možná to mohlo být delší. Každopádně, Grundislav teda překvapili, já si nemůžu pomoct, za mě hrozně fajn příjemná adventura. Dostal jsem mnohem víc než jsem čekal, obrovské překvapení. Chcete zkusit příjemnou nenáročnou odpočinkovou adventuru? A Golden Wake je přesně to.