The Lost Vikings

akce > plošinovka *
logická > nezařazeno
freeware (dříve placená hra)
1992 PC
1993 Amiga
duben 1993 SNES
28.03.2003 GBA
Jednoho dne jsou ze svého domova mimozemšťany uneseni tři vikingové a zanecháni v neznámu na pospas osudu. Stojí před nimi nelehký úkol - dostat se domů. Na své cestě procházejí desítkami zprvu jednoduchých, později nesmírně komplexních levelů, zanesených do mnoha prostředí (technické, přírodní, egyptské, sladké...), kde budou čelit mnohým nebezpečenstvím a budou se muset spoléhat jeden na druhého.

Hra je stavěna na spolupráci tří hratelných postav - "bojovníka", který dokáže sekat mečem a střílet z luku šípy (Baleog the Fierce), "rychlého", který se pohybuje rychleji než ostatní, dokáže skákat a s dostatečným rozběhem hlavou prorazit i zeď (Erik the Swift) a "štítníka", jenž může štítem krýt ostatní před útokem, popřípadě štít použít jako padák nebo plošinku pro držení přátel a nebo předmětů (Olaf the Stout). Vyšlo i pokračování - Lost Vikings 2: Norse by Norsewest.

V roce 2014 uvolnil Blizzard hru zdarma (viz odkazy).

Na tuhle hru mám opravdu silné vzpomínky. Nezapomenu jak jsme se s bráchou střídali v hraní - každý byl expert na něco jiného a každému se líbila jiná kola. Já jsem hrál technické, které se často odehrávaly na různých místech zároveň a byly celkem nepřehledné, on zase sladké (to se jinak nedá popsat:)), kde se vikingové nafukovali a lítali jak splašení milimetry od bodáku, kde je čekala jistá smrt. Všechny prostředí byly skvěle zpracovány a měly jiné zákonitosti na které si člověk musel zvykat.

V kombinaci s pokaženým monitorem, který měl tendence se přepínat do jakéhosi čtyřbarevného módu, ve kterém nešel přečíst kód k danému kolu na začátku, což vyústilo třeba v pětiminutové čekání, než se monitor přepne zpět, šlo o opravdu unikátní herní zážitek. :) Mé hodnocení je tak asi z velké části ovlivněno nostalgií - snad na žádnou hru nemám tolik vzpomínek plných emocí, střídání radosti, kdy člověk skákal 3m nad zem, a čistého koncentrovaného vzteku bylo opravdu hbité - ale když ono to bylo tak krásné! :)

Pro: rozdílnost vikingů, nutnost kooperace, pěkná prostředí, hodně kol, i ty nejtěžší levely šly po pilném tréninku udělat, Ctrl + šíp :D

Proti: ta sladká kola snad ani nedělal člověk :)

Snad první hra, kterou jsem hrál. Jako malému děcku mi přišla hrozně náročná, dneska mi přišly náročné jen nějaké lokace. Ale skutečnost, že jsem si pamatoval některá místa a dokonce i NĚKTERÉ kódy (SMRT například :) ), vypovídá o tom, jaký zážitek to pro mě byl.

Ve hře ovládáme tři vikingy, přičemž každý má jiné schpnosti...takoví Commandos :) Nepochopil jsem ale, proč si jsou bojovník a štítonoš tolik podobní, klidně bych je odlišil barvou oblečení nebo vlasů.

Příběh je takový nijaký. Ufon bezdůvodně unese tři vikingy, kterým pak dá prostor, aby se dostali až k němu a zneškodnili ho. To trvá 37 levelů (číslovaní zde chybí). Fyzikální model se příliš nepovedl - jak je proboha možné, že štít může sloužit jako padák? Nebo že šíp zasáhne červené ploché tlačítko na stěně? To i Half Life 2 byl reálnější...

Musím přiznat, že jsem se u hraní hodně bavil. A občas i nadřel. Zejména některé levely po třicítce mi daly zabrat a nebýt youtube, asi bych se v některých misích zasekl na mnohem déle...stejně to byla hezká doba, kdy byl člověk odkázán jen sám na sebe...dneska se člověk podívá na návod a má po práci...

Pro: i po těch 16i letech je to zábavné...ale asi za to může krapítek nostalgie, nutí vás to vymýšlet nové postupy jak řešit problémy (viz to ctrl + šíp :-) )

Proti: to se těžko hodnotí...možná ta muzika, dá-li se tomu pípání tak říct

Lost Vikings obstály v "test of time" dobře, zub času se na nich nepodepsal skoro vůbec. Graficky jsou jedna z těch lepších her, hudbou průměrní (dnes), ale skvělí (tenkrát v 94, nebo kdy jsem to hrál). Ovládáním též, hra je dost těžká, ale nečiní to nemotorné controls, ale náročnost puzzlů, takže vám hra nestaví takovou překážku do cesty (jako některé starší hry). A také je tu nostalgie. Všechny důvody, proč dávat kladné hodnocení, že ?

Lost Vikings, neboli jednoduše Vikingové jak se jim říkalo, jsou legenda. Základní rozdělení povolání, kdy každé z nich dělá úplně něco jiného

* můžete jít dopředu s červeným, který vyřítivší monstrum přeskočí, znova přeskočí (protože se zas obrátí na vás) a tak dál
* nebo můžete jít se štítníkem a udržovat si monstrum od těla, některé jsou ale na prd tím, že skáčou, nebo létají zezhora
* to se hodí zas střelec/mečař, který monstrum zničí - je ale nechráněn.

===> Průzkum prvním, blokáda druhým, eliminace třetím

Občas se srandovně musí využívat engine hry, který umožňuje jen jeden vystřelený šíp najednou, navíc na něj musí být vidět, takže když se dostane za okraj obrazovky, vypaří se. V jednom z posledních levelů je na to puzzle ve smyslu - střelec vystřelí a v tu chvíli si přepnu pohled na skokana, který doskákal doprava (kam střelec nemohl), šíp pomalu letí, nezatížen gravitací a obrazovka se též pomalu pohybuje doprava. Pohybuje se však trochu rychleji, než ten šíp a tak se to musí udělat chytře.

Samozřejmě, trochu zamrzí, že některé kola trvají pár minut a smrt jednoho znamená automaticky neúspěch. Hra má řekl bych celkem vysokou obtížnost. Pro mě to však byla spíš výzva. Jasně, vztekal jsem se nad hrou řádně, ale nakonec jí zvládl a byl šťastný.

Chápu, že některé lidi štvalo sladkostní prostředí. Po čase se docela omrzí, ale mě jako dítě právě bavilo. Levely byly správně rozsáhlé a nejdéle udělat mi trval asi předposlední, poté poslední. Egypt mi přišel těžký jako malému, později už moc ne. Hezký byl pravěk, příjemná změna oproti elektrice.

Velice mě potěšilo jak moc rozdílných hádanek ve hře. Tu potřeba přeskákat propast v bublinách pomalu plovoucích nahoru, které ale v určité výšce prasknou a tak potřebujete hledat další. Tu časovaná probíhačka 4 portálů, v nichž se pravidelně objevuje elektřina (smrtící). Tu nutnost schazovat kokosy z palmy. Tu utíkání před "babou" - tak jsem říkal té parchantě co se objevovala v pravěkých prostředích, koulela se doleva/doprava a vždy když narazila do štítníka, tak ho trochu posunula.

Ve hře se umírá tak často, že se trochu omrzí krásná obrazovka s oživováním Vikingů. Zas tak moc mi to ale nevadí.

Sranda je, že kód do posledního kola je SMRT. Má to být parodie na anglické slovo SMART, neboli - chytrý, jakože v tom kole musíš přemýšlet. My Češi jsme to ale pojali jako smrt, tedy death. Protože se tak hodně umíralo.

The Lost Vikings je zkrátka legenda. Zaslouženě.

Pro: Stále zajímavá - i dnes, Náročnost - výzva, Variabilita - hádanek

The Lost Vikings považuju za nejlepší DOS hru, kterou jsem kdy hrál a zde se pokusím shrnout, proč tomu tak je.

Pravděpodobně největší roli tu pro mě hraje nostalgie, ty bezstarostné časy, kdy mi k naprosté spokojenosti stačilo překonávat levely v této hře s mými kamarády a spolužáky, to jsou všechno zážitky, na které se nezapomíná.

Vedle her jako Prehistorik, Commander Keen, Prince of Persia, se stala právě tato hra mou nejoblíbenější a já v ní strávil spoustu času. V té době bylo ještě nutné řešit problémy a zákysy prostřednictvím kamarádů, např. jak se dostat za tamtu bariéru z elektřiny nebo jak proletět do cíle a nenabodnout se při tom, nebyl zde žádný internet, který by člověku pomohl v bezradných situacích, na všechno každý musel přijít sám, a že to někdy trvalo dost dlouho.

Když jsem hru rozehrál zpětně zhruba před dvěma lety, neměl jsem žádný problém jí dokončit, tehdy to však byla pekelná výzva a jen málokomu se to v našem nízkém věku podařilo. Většinou si každý obstaral kod MSTR, který vedl rovnou k poslednímu levelu, aby tam stále dokola posílal ty tři ubohé Vikingy na smrt.

Příběh nemá cenu řešit, nehraje zde žádnou roli, důležitá je hratelnost, která se mění v závislosti na zvolené postavě, kde jsou na výběr 3 Vikingové s rozdílnými schopnostmi a vzájemná kooperace mezi nimi je jediný možný způsob, jak se dostat do tolik vytouženého cíle. Spolu s nimi navštívíte rozdílné lokace, mezi ty nejbláznivější nepochybně patří ty ''cukrovinkové'', které patřily k mým nejoblíbenějším.

Blizzard uměl dělat skvělé a hlavně návykové hry již ve svých začátcích, The Lost Vikings je toho nesporným důkazem.

Pro: hratelnost, zajímavé lokace, logika v zábavné formě, na tu dobu skvělá grafika

Proti: nic zásadního

Tak jako Lost Vikings rozhodně nebyla odreagovačka jak jsem si myslel že bude. Zahrál jsem si ji v rámci oddechu od adventur a také s tím, že si pak dám i druhý díl. Jenže nebýt už šedivý, tak z téhle hry stoprocentně budu.

Lost Vikings je samozřejmě klasika. Geniální koncept spojující plošinovku, logickou hru a kooperaci postav. Je tu Erik, který jediný umí skákat (což je v plošinovce docela zajímavé) a také běháním prorážet určité zdi. Olaf má štít, který zablokuje cokoliv ať ze strany, nebo shora. Navíc štít může použít k plachtění nebo jako schod pro Erika. A konečně Baelog je bojovník. S pomocí jeho meče a luku můžete zlikvidovat většinu monster. S pomocí šípů pak i přepínáte čudlíky. Jednotlivé postavy navíc na konci kol poměrně sympaticky hláškují, takže Vám přirostou k srdci.

A co tu jde? Mimozemšťan Tomator unese z mírumilovné vesničky trojici vikingů a ti se musí prokousat neuvěřitelnými 37 úrovněmi, aby se dostali domů. Úrovně mají různé témata (ufo, příroda, Egypt, továrna, svět sladkostí a opět ufo) a projít jimi není žádná sranda. Tedy ze začátku ano. Úrovně jsou jednoduché, hra Vám vše vysvětlí a přestože je použitých dost tlačítek, ovládání je pohodové - ať už jednotlivé úkony, přepínání postav nebo měnění a používání věcí z inventáře.

Ale později přituhne a přituhuje tak, že ke konci se hra mění na pekelnou záležitost.
Nekonečně pastí (blesky, bodáky atd..), dokonalá kooperace postav, na milimetry načasovaný postup, obrovská kola a stačí jediná chyba a můžete jet znovu. Takhle znovu jsem hrál poslední kolo (kde musíte zlikvodvat Tomatora 5* v řadě) asi 50*.

Lost Vikings je geniální koncept, roztomilá hra a klasika, která se ale vinou klasické 90s obtížnosti stává ke konci nehratelnou. Proto nakonec jen 80%.

Pro: Kombinace logické hry a skákačky, kooperace postav, odladěné ovládání, pěkná grafika.

Proti: Ke konci neúnosně obtížné.