Xzone.cz – Vyhrajte luxusní PlayStation herní koutek v hodnotě 250 000 Kč!
Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Blizzard Entertainment

Rok vzniku:
1994
Země původu:
USA
Oficiální stránky:
http://www.blizzard.com
Společnost Blizzard Entertainment je dceřinou společnosti firmy Activision Blizzard se sídlem v Irvine v Kalifornii, zabývající se vývojem a vydáváním počítačových her. Byla založena v únoru 1991 Michaelem Morhaimem, Allenem Adhamem a Frankem Pearcem, tehdy ještě pod názvem Silicon & Synapse. Společnost se za ta léta stala předním vývojářem počítačových her se ziskem převyšujícím 1,1 miliardy USD a více jak 4 000 zaměstnanci.

Nejvýznamnější osobnosti společnosti:
- prezident Michael Morhaime,
- viceprezident Frank Pearce,
- viceprezident vývojářského oddělení Chris Metzen.

Historie společnosti:
1991-92: Porty her J.R.R. Tolkien's The Lord of the Rings, Vol. I a Battle Chess II: Chinese Chess.

1993: První vlastní hry vydávané společností Interplay Productions Rock N' Roll Racing a The Lost Vikings (stále pod názvem Silicon & Synapse).

1994: Krátká změna jména společnosti na Chaos Studios. Poté, co se zjistilo, že existuje ještě jedna společnost se slovem "Chaos" v názvu je Chaos Studios znovu přejmenováno, tentokráte na Blizzard Entertainment. Téhož roku Blizzard koupila společnost Davidson & Associates za méně než 10 miliónů USD. Krátce na to vydává Blizzard svůj hit Warcraft: Orcs & Humans.

1996: Blizzard mění vlastníka, CUC International kupuje Davidson & Associates. Téhož roku kupuje Blizzard společnost Condor Games, která pro něj vyvíjí hru Diablo. Condor Games je přejmenována na Blizzard North.

1997: Píše se leden 1997 a Blizzard vydává Diablo a spouští službu Battle.net. Téhož roku se CUC International spojuje s HFS Corporation a tvoří společnost Cendant.

1998: Podezření, že CUC se dopustilo ještě před fúzí účetních podvodů. Cena akcií Cendantu klesla o 80% za šest měsíců. Cendant prodává divizi spotřebitelského softwaru Sierra On-line (zahrnující i Blizzard) vydavateli Havas. Krátce na to je Havas odkoupen společností Vivendi.

2002: Blizzard znovu získává práva na tři hry, které vyvinul ještě jako Silicon & Synapse, od Interplay Entertainment a vydává je na Game Boy Advance.

2004: Blizzard otevírá kanceláře v Paříži, zodpovědné za technickou podporu k World of Warcraft. 23. listopadu 2004 začíná Blizzard nabízet World of Warcraft.

2005: 16. května 2005 Blizzard ohlašuje získáni Swingin' Ape Studios, které pracovalo na konzolovce StarCraft: Ghost, jejíž vývoj byl odložen na neurčito. 1. srpna 2005 Blizzard ohlašuje fúzi s Blizzard North spojenou s přesunutím sídla do Irvinu v Kalifornii. Blizzard North je zrušen, jako důvod je uveden nedostatečný přístup k vývoji Diabla 3.

2008: Vivendi Games se spojuje se společností Activision a vzniká Activision Blizzard. Blizzard získává ocenění na 59th Annual Technology & Engineering Emmy Awards za vývoj World of Warcraft. Ve stejném roce se World of Warcraft s 12 miliony hráči, zapisuje do Guinness knihy rekordů, jako nejoblíbenější MMORPG.

2014: 22. dubna 2014 se Activision Blizzard vymaňuje ze zadlužené struktury, krachující firmy Vivendi Games. AB tak vykupuje 429 milionů akcií v celkové hodnotě 5,83 miliardy dolarů. Stávající prezident a minoritní akcionář Blizzardu Robert Kotick a předseda jeho představenstva Brian Kelly, vložili do této transakce kolem 100 milionů dolarů z vlastních kapes. Blizzard tak získává nezávislost

2015: Na začátku listopadu 2015 Blizzard Entertainment oznámil filmové a televizní studio pod názvem Activision Blizzard, kde už pod tímto studiem hodlají do světa vypustit hitové tituly jako Call of Duty či Skylanders. Sídlo studia je v Santa Monice s příjmy ve výši 4,9 mld $ za poslední rok. Hlavou celého nového projektu je bývalý výkonný Disney viceprezident Nick Van Dyk.

Publikace:
Stay Awhile and Listen: Kniha popisující vznik hry Diablo a založení firmy Blizzard North formou rozhovorů s klíčovými vývojáři.

Nejlépe hodnocené hry