Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Total War: Warhammer II

28.09.2017
87
42 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ano

Druhý díl trilogie Total War: Warhammer je situován do západní části planety fantasy světa Warhammer. Ten se skládá z kontinentů Lustrie, Jižní země, Ulthuanu a Naggarothu. Uprostřed Ulthuanu, ostrovního kontinentu a domoviny všech elfů, se nachází Ostrov mrtvých, na kterém před tisíci lety mocný elfí čaroděj Caledor a jeho coven čarodějů zažehl obrovský Vortex, který lze vidět z celého vnitrozemí Ulthuanu. Důvodem byla ohromná invaze démonů Chaosu – nebýt Vortexu, démoni by pozřeli celý svět. Vortex totiž odčerpává a absorbuje nadbytečnou magii, která proudí do světa z říše démonů.

Mezitím, co je ve Starém světě zvolen Karl Franz císařem a schylují se kolem světa lidí mračna Chaosu, na západě je spatřena dvouocasá kometa, znamení velkých změn. Aby toho nebylo málo, tak kometa letí tak nízko na obloze, že vychýlí Velký Vortex ze své osy rotace a naruší jeho stabilitu, což má vliv na množství magických proudů po celém světě. Velký vír je zranitelný, všechny rasy světa si toho všimly a schyluje se k obří válce o vír. Ten, kdo ho ovládne pomocí pěti velkých rituálů, získá neskutečnou moc. Ulthuanští vznešení elfové zabezpečují své hraniční kameny. Temní elfové z Naggarothu cítí příležitost se pomstít svým zrádcovským bratrům a vyráží z chladných zemí zpět do své domoviny. Ještěří lid z Lustrie a jižních džunglí se připravují na boj a odporná krysí rasa Skavenů jistě také spřádá intriky z podzemí, aby využila nestability Vortexu ve svůj prospěch.

Aby si hráč zajistil postup k vítězství, je třeba shromáždit dostatek zdrojů na provedení rituálu, který se pro každou rasu liší. Rituál rovněž trhá vortex na kusy a je tedy třeba rituální místa chránit před invazí Chaosu a rivalů, kteří mohou poslat armády na narušení rituálu. Závěrečný rituál vyvrcholí v obrovské bitvě na Ostrově mrtvých, kde se hráč musí utkat se všemi rasami soupeřící o moc nad Vortexem. Pokud se mu podaří porazit jejich armády a dokončit poslední rituál, získává vír pod svou kontrolu a hráč tak vyhrává kampaň.

Každá rasa má několik hratelných frakcí, každé vládne unikátní legendární šlechtic a každá rasa má zcela unikátní technologický strom, herní mechaniky, vojenské jednotky a styl hry. Například temní elfové mají rozmanité vojska plné bestií a střelců z kuší a jejich herní mechanika počítá s otroctvím, které přináší řadu výhod, zatímco Skaveni se spoléhají především na početné zástupy slabých jednotek a technologicky pokročilých zbraňových skupin a jejich herní mechaniky se točí okolo zásob jídla, které ovlivňují jejich prosperitu, tak jako otroci ovlivňují temné elfy.

Trilogie bere v potaz vlastnictví předchozích dílů a datadisků a s vlastnictvím prvního dílu lze hrát spojenou kampaň "Mortal Empires", která spojuje mapy obou her do jedné v grandiózní kampani.

Do hry bylo přidáno celkem devět velkých placených rozšíření včetně nespočtu rozšíření zdarma, které přicházely s tím, jak se hra vylepšovala na další verze. Prvním rozšířením bylo Rise of the Tomb Kings, které umožňuje hrát za nemrtvé pouštní vládce hrobek. The Queen and The Crone přidalo legendární šlechtičny vznešeným a temných elfům. Curse of the Vampire Coast umožňuje hrát za frakce nemrtvých upířích pirátů. The Prophet and The Warlock rozšiřuje dvě frakce a dva šlechtice pro ještěry a Skaveny. The Hunter and The Beast přidalo frakci nomádských ještěrů a možnost hrát za lidskou frakci "Expedice loveckého maršála". The Shadow and The Blade zahrnuje příběhovou linku dvou frakcí Skavenů a temných elfů. The Warden and The Paunch umožňuje hrát za Orky a rozšiřuje o frakci vznešené elfy. The Twisted and The Twilight umožní hrát za dalšího skaveního šlechtice a také za lesní elfy. The Silence and The Fury je poslední datadisk, který umožňuje hrát za bestie a přidává frakci Ještěrům.


Poslední diskuzní příspěvek

Než přijdou do WH3 Immortal Empires (23.8.), doporučuju zkusit si ve dvojce novej mód, přidávající unikátní frakci Nagashe (Legions of Nagash). Kombinuje krále hrobek, upíří hrabata a upíří pobřeží. Skrz technologie postupně dostanete několik LL nově pridaných i těch "starých známých" jako Luthor, Arkhan nebo Vlad.

Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 90
Od vydání jedničky neuběhly ani dva roky a už prsty do našich peněženek strká dvojka. Tváří se jako pokračování, ale přitom vypadá na datadisk. Vypadá jako datadisk, ale stojí jako pokračování. Stojí jako pokračování… ale stojí za to?

Suverénně největší změnou je nový, příběhovější styl kampaně, kdy se musíte pomocí pěti rituálů pokusit ovládnout Velký vír uprostřed domoviny vznešených elfů. Rituály si žádají speciální suroviny, které můžete získat obsazováním některých měst nebo plněním misí – ale neočekávejte žádnou linearitu, mise spíš jenom doprovázejí expanzi vaší říše a slouží jako nadstavba tutoriálu, pokud se v Total Warech moc neorientujete. Během rituálu musíte potom bránit tři města před náporem armád rivalů i sil Chaosu, které krocení Víru přitáhne s sebou.

Možná to na Total War nesedí, ale v praxi to funguje lépe, než by se dalo čekat. A pořád je to do velké míry sandbox jako dřív, nejste nijak zvlášť omezováni v tom, jaký kout světa se rozhodnete „osvobozovat“ a kampaň se dá pořád vyhrát starou dobrou nadvládou. Později se opakující rituály určitě ohrají, ale jedna kampaň zabere desítky hodin, takže do té doby spousta času.

Čtveřice nových ras je více než povedená a každá nabízí hodně odlišný styl hraní. Vznešení elfové sází na defenzivní styl boje a diplomacii, oproti tomu temní elfové jsou stavění hlavně na útok; obrana, zbroj a podobné nesmysly u nich nehrají příliš velkou roli. Skaveni sice počty a stylem hraní můžou připomínat zelenokožce, ale postrádají jízdu a naopak oplývají všemožnou obléhací technikou, což už na orky příliš nesedí. Na kampaňové mapě se navíc musíte starat o to, aby vaši krysáci neměli prázdné žaludky, jinak se vám impérium začne hroutit. Lizardmeni jsou v boji zatraceně tuzí nepřátelé, ale většina jejich jednotek může „zdivočet“ a vesele přestat poslouchat vaše příkazy. Bitvy se pak zvrhnou v docela hektické taktizování, kdy se snažíte udržet potápějící loď pohromadě.

K téhle čtyřce si přičtěte 8 starých ras (9 s norscou), které sice na nové mapě nemůžete hrát (alespoň do té doby, než vyjde „velká kampaň“ spojující obě mapy), ale oživují hrání tím, že se každou chvíli potýkáte s jinou rasou a boje nejsou tak jednotvárné jako v jedničce – až na obléhání, stejně zjednodušená jako v jedničce a otravná za rasy bez pořádných obléhací strojů (prostě všichni kromě skavenů). Také pořád chybí lodní bitvy. Docela otrava, když značnou část mapy zabírá oceán.

Další změny jsou spíš miniaturní. Konečně je možné obsazovat všechna města na mapě, i když ty mimo vaše ideální podnebí (lizardmeni nemají rádi zimu atd.) se rozrůstají pomaleji a vydělávají méně. Udělování traitů dává větší smysl (lord opakovaně bojující s jednou rasou dostane bonusy v bitvě proti ní). Armády mají speciální schopnosti (skaveni můžou vyvolávat jednotky klanových krys, kdekoliv na mapě). Pokud očekáváte zásadní vylepšení AI nebo diplomacie, tak sněte dál. To by se v Creative Assembly asi musel stát zázrak.

TW2 je tím, čím byl Attila pro Rome II, Napoleon pro Empire. Je to vylepšení původní hry, které vyhlazuje její hrubé strany – a některé nechává na pokoji jako obvykle. Ale Osobně jsem se u Total Warů takhle dobře nebavil od… Third Age: Total War. Pokud jste jako já jedničku po 20 hodinách zklamaně odložili, dvojka by vám to mohla díky novým rasám úspěšně vynahradit. Záleží hlavně na tom, jestli vám nevadí dát plnou cenu za převlečený datadisk.

Nahráno: zatím 34 hodin.

Pro: kampaň, nové rasy, spousta menších změn (zabírání měst!)

Proti: obléhání, lodní bitvy, staré známé nedostatky

+22