Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Komentáře

< >

Trine 4: Melody of Mystery

 • PC 80
Herní výzva 2021 - Herní nášup - DLC

Jak už jsem psal v komentu na základní hru, hrál jsem s dětmi, kteří z toho byli opravdu nadšení. Koupě DLC tak byla po dohrání samozřejmostí. Šest levelů sice není sice nášup kdo ví jaký, ale i tak nám to pár večerů zabralo.

Díky faktu, že se tyto levely odehrávají ve snech studentů, se mohli designéři řádně vyblbnout, a tak se jednou podíváme do pirátského prostředí, jindy budeme proskakovat soustavou teleportů a třeba v jednom snu nás čeká prostředí složené ze sladkostí a takové skákání ze sušenky na sušenku, to byl, panečku, pro děti zážitek... :-)

Kromě nových levelů a pár menších drobností se jedná prakticky o stejnou hratelnost jako u základní hry, což je ale jedině dobře, protože tyto principy zkrátka fungují. Grafika je opět na špičkové úrovni a je opravdu radost pohledět, jak to borci z Frozenbyte vymysleli.

Ve finále jsme tak byli spokojeni a tento přídavek dohráli s chutí. Mohlo to mít ale o dva tři levely více a nezlobili bychom se.

Pro: Nádherný audiovizuál; hratelnost; rozmanitost prostředí.

Proti: Trochu kratší.

+10

Trine 4: The Nightmare Prince

 • PC 80
Herní výzva 2021 - Herní nášup - hlavní hra

Po naprosto tragické trojce, kterou jsme křupli společně se Stevem a Stradym, se mi do dalšího dílu už vážně nechtělo. Když jsem ale viděl, že má čtyřka na Steamu až podezřele vysoká hodnocení a podle obrázků ten rádoby třetí rozměr, díky kterému nás trojka tak nebavila, zmizel a jede se opět pouze zleva doprava, tak jsem si ji do toho wishlistu přeci jen vrazil. A udělal jsem dobře.

Když jsem ji totiž ve vánočních výprodejích koupil za nějakých 5 Euro a ukázal ji dětem, musel jsem si od kamaráda půjčit gamepad, abychom mohli hrát spolu. A zábava to byla opravdu veliká.

Prostředí jsou hodně rozmanitá, takže jednou řešíte puzzly mezi krásnou zelení, jindy ve sněhovém obležení a jindy zase v různých abstraktních kulichách ve snech. Každé toto prostředí s sebou nese jiné hádanky a možnosti, takže zatímco někde je potřeba dostat pramenící vodu z jednoho místa na druhé, v zimě lze zase čarodějem vyvolané krychle připevňovat do lepkavého sněhu apod.

A musím uznat, že co se týká obtížnosti, občas jsme museli hodně bádat, aby nás řešení napadlo. Hlavní příběh ještě ujde, ale v každé úrovni je schovaná spousta tajných místností a kolikrát jsme se fakt divili, když jsme na konci zjistili, že jsme tam třeba zapomněli dvacet "kapek" třeba ze sto dvaceti. A to jsme si byli jistí, že jsme se fakt podívali všude. Za tohle opravdu palec nahoru.

Grafika je jedním slovem nádherná. Přestože jsme na tenhle fakt u série Trine zvyklí, čtyřka vizuálně opravdu exceluje a my se vždy nemohli dočkat, kam nás další level zavede.

Hratelnostně je to pořád stará dobrá kooperace, kdy každá postava umí něco jiného a dohromady se dostanou dál. Postupně se všichni učí nové a nové schopnosti či vylepšují ty stávající a dokáží překonat těžší a těžší překážky. Po čtvrté už to možná bude v singlu nuda, ale ve dvou či třech se jedná o parádní oddechovku.

Pro: Nádherný audiovizuál; rozmanitost prostředí; puzzly; kooperace.

Proti: De facto stále to samé; v singlu možná trochu nuda.

+13

Ori and the Will of the Wisps

 • PC 85
Herní výzva 2020 - 5. Moje jméno je...

Protože mě první díl hodně bavil, byla koupě a odehrání dvojky jen otázkou času. Ten právě nastal a já jsem plný dojmů, které jsou naštěstí opět pozitivní. Ori běhá, skáče, plave, bojuje, zkrátka se jedná prakticky o to samé s novým příběhem a několika vylepšeními. A to je jedině dobře.

Konečně si někdo řekl, že na fungující koncept se sahat nemá a nadělil nám "pouze" nášup. V tomto případě je to ale to hlavní pozitivum, protože jednička byla zkrátka parádní. U dvojky jsem se bavil úplně stejně, obdivoval nádherné scenérie v kombinaci s krásnou podmanivou hudbou, případně nadával u některých obtížných míst.

Dvojka mě opět přikovala k monitoru jako dlouho žádná jiná hra. Radost z postupu a získávání nových schopností působí jako magnet, takže zatímco jsem se včera přes některé místo dostával horko těžko pěkných pár minut, dnes ho s trojitým skokem a pomocnou koulí mám za sebou za pár sekund a ani se nezapotím.

Hra je sice obtížná a to občas vážně pekelně, ale není to nijak nefér. Jedinou výtku bych měl ke zrhacím pasážím, kterých je ve hře několik a pokaždé jsem u nich nadával jak špaček. Jednou jsem také seskočil na místo, ze kterého jsem se neměl jak dostat zpátky. Neměl jsem ještě zakoupenou schopnost teleportu odkudkoliv a ani větší skok a prostě se odtamtud nešlo dostat (a podle nejrůznějších diskuzí jsem nebyl ani zdaleka sám). Naštěstí to řešil starší save.

Druhý Ori je tedy za mnou a přestože jsem si u něj kvalitně zanadával, užil jsem si ho náramně. Víc takových her!

Pro: Nádherný audiovizuál; hratelnost; rozmanitost prostředí.

Proti: Zdrhací pasáže; občas obtížnost.

+12

Syberia 3

 • PC 70
Herní výzva 2020 - 8. Zimní radovánky

Tak tohle občas hodně bolelo. Poté, co jsem nedávno křupnul první díl a na YT si připomenul dávno dohraný díl druhý, jsem se na trojku vcelku těšil. Věděl jsem, že hodnocení se pohybují vcelku nízko, ale tak hrozné to přece být nemůže, říkal jsem si... No, jak kdy...

Jak už bylo napsáno v ostatních komentech, přechod do 3D hře spíše uškodil. Grafika jako taková nevypadá špatně, občas je dokonce moc hezká, ale tak tragické ovládání aby člověk pohledal. A to jsem měl ještě tu výhodu, že šlo pohyb ovládat myší, což přidal dodatečně až jeden patch. I tak bylo ale ovládání Kate Walker menší peklíčko a trefit se do některých dveří občas připomínalo zdrhajícího slepce. Korunu tomu nasadila ještě naprosto tragická kamera, která občas ukázala leda tak podlahu nebo okolní stromy.

Příběhově to bylo jak na vlnách. Občas jsem se bavil a nemohl se dočkat, jak příběh bude pokračovat, občas jsem kroutil hlavou, co za zhovadilosti se dostaly do finální verze. Např. tupého plukovníka a jeho poskoky bych ještě dejme tomu rozdýchal, ale třeba to sjetí vodopádů na neovladatelné loďce, kdy si Kate nenamočí ani kousek oblečení nebo zazděný chrám a jeho otevření tajnými zrcadly pod bazénem, to vymyslet chtělo brko jak půl topolu.

Když k tomu připočtu občasné bugy jako třeba mizení kurzoru myši, tragické namluvení, kdy hlasy naprosto nesednou ke svým postavám nebo idiotský inventář, vypadá to, že je třetí Syberia totální odpad. Naštěstí tomu tak není. Pořád mě to totiž bavilo hrát. Kate jako hlavní postava působí mile a sympaticky, příběh odsýpá, lokace se mění a po překousnutí výše popsaných neduhů to zkrátka působilo hratelně. A to se počítá.

Pro: Vcelku hezká grafika; rozmanité lokace; příjemná hratelnost.

Proti: Tragická kamera; hrozné ovládání; inventář; dabing; některé části příběhu.

+19

A Way Out

 • PC 85
Herní výzva 2020 - 1. Parťák

Tak tohle se povedlo. A Way Out se ukázalo jako parádní kooperační akce, ve které dva trestanci nejprve prchají z vězení, následně před regimenty policistů a nakonec vezmou spravedlnost do svých rukou. Během toho navíc jeden druhému odhalují svůj životní příběh a prohlubují tak své přátelství.

Akční a frenetické pasáže se střídají s poklidnými, kdy je zase na vše času dost, split-screen funguje na jedničku a ani příběhově hra neurazí (i když občas asi designér hodně přimhouřil oko). Pobavilo mě množství miniher, ve kterých lze mezi sebou soupeřit, od piškvorků, přes střelbu na keramické holuby, hod podkovou nebo šipky až po videohru na způsob Pongu nebo balancování na invalidním vozíku. Hratelnostně bylo zkrátka stále co dělat a hra se plynule posouvala dopředu. Menší výhrady bych měl ke konci, ale to je věc názoru.

Pokud máte vhodného kamaráda do dvojice, rozhodně tuto hru zkuste, je to jedna z nejlepších kooperací, jaké jsem kdy hrál. Navíc stačí, aby ji vlastnil pouze jeden z vás a druhého může zdarma pozvat.

Pro: Některé parádní pasáže; fungující split-screen; spousta miniher.

Proti: V příběhu by se našlo několik nelogických trhlinek; částečně konec.

+15

Wasteland 3

 • PC 75
Herní výzva 2020 - 10. Výzva naruby

Mno... tak nakonec úspěšně dohráno, ani jsem v to nedoufal. Proč? Protože na rovinu - takhle zabugovanou hru jsme tu už dlouho neměli. Kromě šílené optimalizace, kdy se i sebemenší lokace načítá nehorázně dlouho a každý loading je pauza na kafe, je větší či menší bug k vidění téměř všude. Od padání hry, přes mizení věcí z quickslotů, až po nemožnost hrát dál. Skutečně, po 25 hodinách hry se mi odmítaly načíst savy a já byl nucen čekat na patche a doufat, že problém zmizí. Naštěstí se tak stalo a já hru úspěšně dohrál, ale řeknu vám, takhle uspěchané vydání si hra nezasloužila.

Ona je to totiž docela hratelná záležitost. Bavily mě tahové souboje, některé originální questy (i když za některé bych designéry nakopal, to jako jó), čtení poutavých dialogů i piplání s výbavou a skilly celé šestičlenné party. Ve hře jsem strávil téměř padesát hodin (a to nejsem ten typ, co by prošmejdil kdejaký kout) a vcelku mě mrzelo, že už to skončilo. Hratelnost mi zkrátka sedla, obtížnost byla tak akorát, abych se nemohl pustit do žádného boje po hlavě, ale abych zase nemusel loadovat pozici po každé nepřesné ráně, a i lokace a questy byly dost variabilní na to, abych hru znuděně nevypínal.

Takže abych to shrnul, na začátku jsem byl opravdu naštvaný na bugy a hroznou optimalizaci, ale je pravda, že po nejnovějším patchi spousta neduhů zmizela a hru už jsem si dokázal užít. Potenciálním hráčům doporučuju ještě počkat, jestli zlepší optimalizaci, případně vyjdou nějaká DLC, ale jinak do toho jděte.

Pro: Hratelnost; některé originální questy; vcelku povedený příběh.

Proti: Tragická optimalizace; bugy; design některých questů.

+21

Syberia

 • PC 80
Herní výzva 2020 - 9. Základní kameny

Přestože jsem dvojku měl dohranou, protože jsem na ni kdysi psal návod, jedničku jsem v dávných dobách jen načal, ale nedokončil. Od toho je tu ale Herní výzva a já tak díky ní odškrtávám další renonc z pomyslného seznamu restů...

Musím uznat, že příběh je opravdu krásně napsaný a v kombinaci s malebnou hudbou mě vážně pohltil. Možná se někdey znovu pustím do dvojky, protože mě doopravdy mrzelo, že už to skončilo.

Technickému zpracování nemám moc co vytknout. Vše funguje, jak má. Na hře už je sice zub času podepsaný, což je nejčastěji znát na celkem prázdných lokacích, ale jinak se mi to graficky líbilo. Technických problémů je co by se za nehet vešlo a jsou to spíše drobnosti, jako pomalá chůze po schodech nebo občasné nereagování Kate na dvojklik pro běh apod.

Syberia je opravdu krásná a povedená adventura a v kombinaci s dvojkou nabízí emotivní a originální příběh, logický postup hrou (žádné designérské hrůzy a zkoušení všeho na všechno) a příjemnou hratelnost v hezké grafice. Pokud je tohle váš rest, jako byl do teď můj, určitě si na tuhle klasiku někdy najděte pár večerů. Nebudete litovat...

Pro: Příběh; atmosféra; rozmanitost lokací.

Proti: Několik technických mušek.

+30

Toby: The Secret Mine

 • PC 50
Herní výzva 2020 - 7. Neseď doma

Tuhle jednohubku jsem křupnul na mém obstarožitním laptopu během dovolené v Řecku, když rodinka usnula a celé to netrvalo ani tři hodiny. Popravdě ani nevím, co ke hře napsat. Principy nejsou nijak originální a už mnohokrát zmiňovaná podobnost s Limbem je opravdu vidět na každém kroku.

Oceňuji velkou variabilitu prostředí a hezkou grafiku, díky čemuž je pořád na co koukat bez toho, abych mě hra začala nudit. Hra je sice extrémně krátká, ale vlastně skončí ještě dříve, než začne nudit. Navíc si na nic nehraje, takže ve finále člověk dostane přesně to, co si zaplatí.

Logických puzzlů je, co by se za nehet vešlo a často jen držíte šipku pro pohyb a občas něco přeskočíte. Finále chtělo trochu cviku, ale po pár pokusech bylo hotovo. Zamrzely prakticky jen tři achievementy, z čehož dva jsou za obě verze finále, což je na pár minut a třetí je za získání všech uvězněných kamarádů, kteří jsou však často dost umně schovaní a s tím se mi crcat nechtělo.

Celkově mě hra nijak zvlášť nebavila, ale zase ani nenudila. Většinou je krátká doba velkým záporem, ale zde jsem za ni byl rád, protože se to prostě nestačilo přehoupnout do nudy.

Pro: Hezká grafika; variabilita prostředí; ideální délka.

Proti: Jednoduché; neoriginální.

+17

Desperados III

 • PC 90
Herní výzva 2020 - 3. ♫♫♫

Komu se líbilo Shadow Tactics: Blades of the Shogun, bude z Desperados 3 nadšený. Stejné principy, stejný engine, stejní vývojáři. Já osobně jsem se na D3 fakt těšil a zklamaný rozhodně nejsem. Každá další mise byla jako nový impulz, abych nepřestával hrát a abych se podíval na další část herního světa.

A že je na co se koukat. Variabilita prostředí je velká, takže se podíváme do pouští, bažin, skal i měst. Grafika je naprosto excelentní, o to víc příjemně překvapí výborná optimalizace, plynulá rotace i okamžitý quicksave/quickload.

Tým tvoří kromě hlavního hrdiny Johna Coopera i starý známý Arthur "Doc" McCoy i krásná Kate O'Hara. Nové tváře jsou těžkotonážník Hector Mendoza a tajemná Isabelle Noreau. Každý z týmu má jiné schopnosti a kouzlo hry je tak kombinovat nejrůznější metody odlákání a následná eliminace zmetků.

Misí je 16, plus několik výzev od tajemného Barona, kdy se podíváme na již dříve navštívenou mapu, ale s unikátním úkolem. Herní doba se tak na obtížnost Normal natáhne na nějakých 30 hodin a pokud s obtížností přitvrdíte, případně budete chtít plnit speciální medaile (nepoužití převleku, splnění mise za určitý čas, ...), dostanete se klidně nad 50.

Desperados 3 milovníkům minulých dílů maximálně doporučuju, zaručeně nebudete litovat.

Pro: Krásná grafika; parádní design; hratelnost.

Proti: Drobnosti.

+36

XCOM: Chimera Squad

 • PC 60
Herní výzva 2020 - 6. Ještě jeden tah...

Aniž bych věděl, že se něco podobného kutí, vyšla z čista jasna zpráva, že zanedlouho vychází tento spin-off, navíc v předprodeji za velice lidových 10 Euro, což byla nabídka, která se neodmítá, takže stačilo už jen čekat na vydání...

Jak už bylo psáno v mnoha recenzích i komentářích zde na DH, najdeme zde oproti klasickému XCOM 2 několik rozdílů, z nichž ten největší je omezení na 4 vojáky v týmu, navíc předem nadefinované. V průběhu hry sice najmete několik posil, ale vždy to budou konkrétní postavy, kterým kromě barvy brnění a nějaké té výbavy nemůžete změnit vůbec nic. Mně osobně to takto moc nevyhovovalo, ale není to zase nic, co by mi hru vyloženě zkazilo...

Z příběhu jsem si na zadek také nesedl, mise jsou si dost podobné, audiovizuál je téměř totožný s předchozími díly, interface vymýšlel nějaký voblouk a hru navíc kazí docela dost bugů (párkrát mi hra spadla, kamera často čumí do zdi apod.). I přes to všechno se ale jedná o slušnou tahovou strategii s poměrně dobrou hratelností, kterou fanouškům série nelze než doporučit. Zkrátka to není špatné, ale mě osobně původní hra bavila přece jen o dost více...

Pro: Slušná hratelnost; diverzita týmu; cena.

Proti: Bugy; občas stereotyp; téměř nulová customizace postav.

+20

Don't Escape: 4 Days to Survive

 • PC 65
Herní výzva 2020 - 2. Heuréka!

V této pixel-artové adventuře se zhostíme role muže jménem David a co je jeho hlavním úkolem, napovídá už samotný název hry. Zemi totiž postihla obrovská katastrofa - z neznámých důvodů se Měsíc roztrhl na několik kusů a ty míří přímo k Zemi. Vlivem těchto událostí postihly naši planetu přírodní katastrofy obrovských rozměrů a zůstalo pouze pár přeživších, jejichž vyhlídky na budoucnost nejsou rozhodně nijak růžové.

Přiznám se, že mě námět hry zaujal na první pohled. Mám rád přežívačky, kdy musím shánět zásoby, opevňovat obydlí apod. A přesně tohle mi ze začátku hra nabídla. Dostal jsem se do opuštěného domu a musel se připravit na určitou katastrofu. Těch je několik druhů a generují se náhodně, takže zatímco jeden den víte, že přijde obrovská bouře a druhý den se blíží oblak toxického plynu, v opakovaném hraní to může být úplně jinak, což chválím.

První herní dva dny mě tedy hra opravdu chytla a nabídla mi přesně to, co jsem o ní očekával. I tak jsem ale věděl, že nebude úkolem přežít čtyři dny, aby vše skončilo nárazem trosek Měsíce do Země. A měl jsem pravdu. David se setká se ženou jménem Kate, která má dost zvláštní informace o původu katastrofy i bláznivý plán, jak ji přežít.

Bohužel se musím přiznat, že od této chvíle mě hra celkem přestala bavit a závěr celého příběhu se mi vůbec nelíbil. Vlastně nevím, co jsem čekal, ale tohle bylo moc vyndané i na mě.

Celkově to za těch pár Euro stálo. Nejedná se o žádný herní klenot, ale jako taková adventurní jednohubka na jeden dva večery to nebylo špatné. Milovníci pixel-artu budou nadšení, lokací je celkem dost a většina je i dost povedená. Úkoly jsou logické, žádné větší zákysy nehrozí, stejně jako pixel hunting. Chválím možnost opakovaného hraní s trochu odlišným průběhem v první polovině, ale na závěru to stejně nic nemění, tak je to vlastně trochu zbytečné.

Pro: První polovina hry; variabilita lokací; originální námět.

Proti: Závěr příběhu; občas trochu kostrbaté ovládání.

+14

Deus Ex: Mankind Divided

 • PC 85
Herní výzva 2020 - 4. Reálná virtualita

Parádní pokračování Deus Ex: Human Revolution a úžasné zkrácení dlouhého čekání na Cyberpunk 2077. Tak nějak by se daly shrnout mé dojmy po dohrání, ale na mysli toho mám samozřejmě mnohem víc.

MD nám opět naservíruje Adama Jensena jako hlavního hrdinu, polorobotického sympaťáka, který dokáže jednou ranou vypnout libovolného frajera, plížit se úzkými šachtami rychlostí normální chůze či ukrást všechno nepřibité majitelům přímo pod rypákem. Do toho se v průběhu hry může vylepšovat o nejrůznější skilly od seskakování z libovolné výšky bez zranění, přes master hacking až po neviditelnost. Zkrátka chlapík do nepohody, se kterým se mi sžilo opravdu parádně.

Dokonce tak, že i když stealth hrám a tichošlápskému postupu ve hrách nijak neholduju, MD je možná první hra, kterou jsem se rozhodl dohrát bez jediného zabití a opravdu se povedlo (achievement The Pacifist toho budiž důkazem). Dokonce tímto způsobem padl final boss asi za tři vteřiny, což pro mě byl asi nejkratší final boss ever... :-)

Drtivá většina hry se odehrává v Praze, z čehož mé patriotské srdéčko plesalo (a to nejsem z Prahééé). U čeho už mi plesalo méně byly ty mraky chyb v názvech ulic a nápisech na zdech, bilboardech apod. Drtivá většina nedávala smysl a bylo vidět, že se s nějakou kontrolou od rodilého čecháčka vůbec nezdržovali a jen to narvali do Google Translatoru. Ona i ta výslovnost trhala uši (Václav jako [vaklaf], Růžička jako [rzyka] apod.), ale tady bych to pochopil, vzhledem k tomu, že Adam není Čech.

MD jsem si ale po stránce hratelnosti užil od začátku do konce. Hlavní příběh mě sice moc neoslovil a přiznám se, že jsem se v těch postavách a jménech pak i trochu ztrácel, ale potěšilo mě různé řešení situací (což samozřejmě vyústí v různé konce), dobré sidequesty a vynikající hudba, jež dodávala celé ty cyberpunkové atmosféře ten správný punc. Za mě velká spokojenost.

Pro: Cyberpunková atmosféra; Praha; různá řešení situací; variabilní questy.

Proti: Tragický čéštin; HW náročnost; lokací mohlo být více.

+31

Magicka 2

 • PC 65
Herní výzva 2019 - 4. S humorem jde všechno lépe

V rámci (ne)pravidelných herních večerů se Stevem a Stradym, kdy jsme nejprve křupli Trine 3, bylo rozhodnuto zkusit druhou Magicku. Jedničku jsem kdysi hrál a dvojku jsem chtěl zkusit. V multiplayeru by to navíc mohla být docela zábava, říkal jsem si. A byla? Mno... sranda byla, to jako jó, ale ne úplně taková, v jakou jsem doufal...

Pro nezasvěcené - v této kooperačce se každý hráč chopí role jednoho kouzelníka a vrhne se vstříc dobrodružství (ale ruku na srdce, vůbec nevím, o čem příběh byl). Důležité je, že má k dispozici celkem 8 elementů, z nichž je nutné sestavovat útočná i obranná kouzla. V praxi to funguje tak, že na klávesách QWER+ASDF jsou elementy, vy stisknete požadovanou kombinaci a pravým myšidlem výsledek vystřelíte, prostředním zacastíte na sebe. Kombinací je vskutku nepřeberné množství a občas vás až zahřeje u srdéčka, když najdete kombinaci na nějaké supr čupr dupr kouzlo.

Jako největší zápor bych vyzdvihl nevypnutelný friendly fire. Je naprosto běžné, že při různých pokusech nebo snaze sejmout enemáka sejmete nic netušícího kolegu, který se snaží o totéž. V praxi jsme chcípali často vinou někoho z nás než vinou nepřátel. Občas to byla docela sranda, občas to ale dost naštve. V kombinaci s tím, že nepřátelských zmetků je vcelku dost a mají i značkou výdrž (plus nejrůznější resistence na některé elementy, takže je nutné nejprve zjistit, co na koho platí a za pár minut to zapomenout, protože narazíte na někoho jiného, kdo to má úplně jinak), se mi hra jevila jako dost obtížná i na nejnižší obtížnost (normal).

Po prvním večeru Strady hru překřtil na "nehoráznou kun*ovinu" a až jsem se divil, že jsme ho uvrtali i do druhého večera. Na finální posezení už nás ale poslal do háje, protože přeinstaloval PC a už to nehodlá znovu stahovat a já to se Stevem dorazil ve dvou, což vcelku šlo, kromě finálního souboje, kde jsme vytuhli snad na hodinu, protože mistr designér si evidentně řekl, že když už je to těžké jako prase, tak jim na finální fázi ještě připepříme. Nakonec se ale povedlo na poslední klik a my mohli slavit sukces a tuto "kun*ovinu" odstranit z análů našich disků.

Ve výsledku to není špatná hra, ale dle mého naprosto nevyužila svého potenciálu. Friendly fire je sice chvíli úsměvný, ale poté je to spíš opruz, humor je často dost trapný, takže jsem příběhové animace už přeskakoval (ale občas jsme se zasmáli, to jako jó) a přehnaná obtížnost je taky dost na škodu. Hře by prospěly alespoň nějaké RPG prvky, ale postavy ani nesbírají zkušenosti, ani nevylepšují schopnosti. Neexistuje inventář a těch pár hábitů a klóbrců je jen na ozdobu a jinak nic nevylepšují. Škoda, mohlo to být daleko lepší...

Pro: Mraky nejrůznějších kouzelných kombinací; občas humor; chvílema se to hrálo i vcelku dobře.

Proti: Friendly fire; přehnaná obtížnost; žádné RPG prvky.

+17

Graveyard Keeper

 • PC 80
Herní výzva 2019 - 1. Lovec trofejí

Graveyard Keeper pro mě byl jako poklad z nebe. Na hru jsem natrefil úplnou náhodou při procházení "fronty" na Steamu kvůli kartičkám v nějaké akci (Vánoční výprodej?) a okamžitě mi učaroval už po prvním zhlédnutém obrázku. Tak krásnou grafiku aby člověk dnes pohledal. Přijde mi, že se v dnešní retro době všichni předhánějí, aby hra vypadala co nejvíce pixelovitě a pak vycházejí grafické hrůzy typu Sheltered, Dungeon of the Endless nebo Skyhill, které se sice hrají dobře, ale dívat se na ně skoro nedá. Naproti tomu Graveyard Keeper je opravdu nádherný.

Hratelnost je velice podobná Stardew Valley, ale je v mnoha ohledech zjednodušena (nestřídají se roční období, takže vám nic neuteče, není nutné zalévání apod.). Jinak tu ale najdeme spoustu stejných či podobných věcí (těžba surovin, kácení dřeva, rybaření, dungeon, zahrádkaření apod.) a vše je velice intuitivní.

Ve hře je opravdu hodně možností, co dělat a po pár chvíli už nebudete vědět, kam dřív skočit. Čas tak velice rychle utíká a než se nadějete, uplyne několik desítek reálných hodin a je opravdu problém se od hry odtrhnout.

Bohužel i zde najdeme nějaké ty zápory. Předně je to malý inventář a obrovské množství předmětů. Neustále se budete muset někam vracet, přemýšlet, co v které truhle máte a nadávat. Ve vesnici je několik klíčových postav, které vám zadají úkol, ale jsou na svých místech pouze jeden den v týdnu. Není problém se někde zapomenout a o chlup je minout a pak čekat celý další týden. Jejich namluvení je navíc způsobeno rádoby vtipným mumláním, které mi přišlo vysloveně trapné a rozhodně ne vtipné.

Každopádně z této hry jsem byl naprosto unešený a přestože dokáže být občas neskutečně frustrující a zdlouhavá, dokázala mě k sobě přikovat jako dlouho žádná jiná.

Pro: Nádherná grafika; neskutečně chytlavá hratelnost.

Proti: Trapné "namluvení"; malý inventář; občas zdlouhavé.

+26

Crayon Physics Deluxe

 • PC 50
Herní výzva 2019 - 3. Herní kutil

Tuto kategorii v Herní výzvě mi byl Crash dlužen. Ty nejrůznější budovatelské strategie na desítky hodin opravdu už nejsou můj panák whisky, a tak jsem se rozhodl sáhnout po nějaké krátké blbině a tak nějak to spláchnout za pár večerů.

Crayon Physics Deluxe mi tak sedlo úplně dokonale. Každý level se dal dokončit do pár minut, obtížnost byla v drtivé většině naprosto triviální, děti to bavilo, zkrátka pohodička. Hratelnostně to ale není kdo ví jaká perla, přeci jenom je to pořád o tom samém, ale občas překvapily některé nové mechaniky (rakety, lana, ...). Plusem budiž hře množství možností, jak lze některé levely splnit, přeci jenom každý kreslíme jinak a každého napadne něco jiného. Jsem přesvědčený, že spousta hráčů ve většině levelů našla úplně jiný postup, než jaký jsem použil já.

Hra sice není žádný zázrak, ale neurazí a vlastně ani moc nestihne nudit. Je vcelku originální, ale je mi jasné, že si na ni za pár dnů už ani nevzpomenu a nikdy se k ní nevrátím.

Pro: Variabilita; některé mechanismy; různá řešení.

Proti: Jednoduché; krátké.

+14

Unmechanical

 • PC 70
Herní výzva 2019 - 2. Čapkův odkaz

Na doporučení v diskuzi jsem vdechnul tuhle rychlovku (necelé 3 hodiny) a ve finále jsem celkem spokojený. Příběh malého robůtka zaseknutého v obrovském průmyslovém komplexu se hrál celkem dobře. Hra je plná logických puzzlů, z nichž některé jsou na pár sekund, některé dokáží i pěkně potrápit a jednou jsem dokonce kouknul do návodu (abych zjistil, že řešení bylo úplně primitivní). Na nějaký příběh se tady moc nehraje, vlastně jsem moc nepochopil, proč toho robůtka na začátku vlastně chytli a co s ním zamýšleli.

Jak jsem psal výše, hra je velice krátká, takže vlastně ani nezačne nudit. Prostředí je vcelku rozmanité, grafika neurazí, zvuky taktéž. Hra má dva konce, ale jde pouze o poslední cca minutu hry, tak není problém odehrát oba. Celkově díky za doporučení a zároveň doporučuji dál.

Pro: Příjemná jednohubka; rozmanité prostředí.

Proti: Krátké.

+23

INSIDE

 • PC 70
Herní výzva 2019 - 6. Severní vítr

Tak já nevím. Krátce po dohrání mám dost rozporuplné pocity. Hra mě ze začátku opravdu chytla a první třetina byla vskutku vynikající. V druhé třetině už mi ale přišlo, že autorům trochu dochází dech a původní principy (skrývání se před strážemi a celkově útěk před "těmi zlými") se vytratily. No a naprosto šílená třetí třetina (od chvíle, co hlavní hrdina získá záhadně schopnost dýchat pod vodou) už to vše pohřbila.

Hra prakticky nemá příběh, žádné intro, dialogy, prostě nic. Proto jsem čekal, že se alespoň něco dozvíme v průběhu hry. Prej nee. Klučina před někým utíká, nevíme před kým. Pořád někam běží, nevíme kam. Všichni ho chtějí zabít, nevíme proč. Sice to dává prostor představivosti, ale poslední třetina hry nám jasně vysvětlí, že tady se na představy nehraje a pokud ano, tak jedině po brku a lahvi Jacka. A ten konec je jako hodně WTF.

Celkově mě hra tedy zklamala, ale asi proto, že jsem čekal víc a že první třetina nastavila laťku hodně vysoko. INSIDE jsem dohrál za jediné odpoledne a od hry se prakticky neutrhnul, ale čím dál jsem se dostával, tím mě to bavilo míň. Škoda, mohlo to být daleko lepší.

Pro: Fantastická první třetina; příjemná grafika a poveden design.

Proti: Poslední třetina; nevysvětlení příběhu; vyndaný konec; krátké.

+21 +22 −1

Red Crow Mysteries: Legion

 • PC 30
Herní výzva 2019 - 10. Barevný svět

Tak tohle bolelo. Hidden object hry mám rád, ale tenhle sranec byly vyhozené peníze. Pojďme si ověřit, co nám o hře básní Steam/homepage:

- Confront ancient evil and prove yourself worthy to the afterlife spirits - tak určitě. Příběh je totální hnojárna spíchnutá za 5 minut ožralým designérem. Kromě toho je dost na budku, že se celou dobu honíte za Legií, abyste na závěr hry dostali ujištění, že jste prošli testem a hra skončí, aniž by došlo k nějaké konfrontaci nebo vysvětlení příběhu.
- Investigate eye-catching locations and solve dozens of puzzles - eye catching locations jako že se budete dívat stylem "něco mi spadlo do oka?" Protože jinak si to vysvětlit nedokážu. Grafika je neskutečný ultrahumus. Každá obrazovka je naprosto statická a nehýbe se v ní naprosto nic (kromě občasného mihotání světla). A s těma dozens of puzzles bych byl taky opatrný. Ano, řešit něco budete hodně často, ale obtížnost je vždy tak primitivní, že se vším budete hotovi za pár sekund.
- Search for clues and follow the path - to jo, ale že máte vždy k dispozici tak dvě tři obrazovky a zaseknout se prakticky nejde?
- Beautiful graphics and mysterious atmosphere - grafika je hyperchlív, to už jsem psal výše a s tou tajemnou atmosférou bych byl taky opatrný. Ve statické světě se to přeci jenom dělá dost blbě.
- Fantastic music and voice-acting - Na pozadí asi něco potichu hraje, ale vzhledem k tomu, že si to nedokážu vybavit, tak to tak fantastic asi nebylo a co se týká toho super voice-actingu, tak těch pár vět, co za celou hru uslyšíte, by namluvil i váš němý strýček...

Takže kekel z pekel a tomuto klenotu se vyhněte. Za euro v bundlu možná, za nějakých 8 babek je to dobrá židovina.

Pro: Další bod do Herní výzvy 2019 je za mnou!

Proti: Hnusná grafika; statický svět; příběh; primitivní obtížnost; cena.

+13

Dishonored 2

 • PC 80
Herní výzva 2019 - 8. Hrátky s časem

Člověk by neřekl, že už je to takovou dobu, co jsem dohrál jedničku, přijde mi to jako včera. Každopádně na dvojku jsem se dost těšil, protože jednička mě opravdu hodně chytla. A na rovinu říkám hned z kraje, že zklamaný rozhodně nejsem. Dvojka je tak krásně vymazlený umělecký skvost, že na něj budu hodně dlouho vzpomínat.

Celkově je design prostředí největší devizou Dishonored 2. Arkane si mě omotali kolem prstu už u Prey, ale zde je to ještě lepší. Díky kouzlu "Blink", kterým jsem se teleportoval na přilehlé římsy a stříšky, jsem měl často herní plochu jako na dlani a kochal se děním pode mnou a dumal, kudy se dám dál.

Drtivá většina situací lze řešit několika způsoby, od Rambo stylu až po pacifistu, který za sebou nechává jen hromady uspaných panáků. Zkusil jsem obě metody a obě mají něco do sebe. Moc mi nesedl příběh a hlavně divné zakončení, ale to je asi jen věc názoru. Každopádně doporučuju všem milovníkům parádního designu a vyznavačům stealth, kterého si zde lze užít do sytosti.

Pro: Grafika; design; možnosti.

Proti: Slabší příběh; pár drobností.

+30

Metro Exodus

 • PC 60
Herní výzva 2019 - 5. Adaptace

Tak tohle se nepovedlo tak, jak jsem čekal. První Metro mě bavilo fakt hodně, druhé už nebylo ono, ale stejně jsem si ho užil. Ale to třetí mě zklamalo na tolika frontách, že jsem rád, že je to za mnou.

Začnu klady. Graficky to je pěkné, to jo. HW náročnost taky není nic drastického a pokud nepotřebujete ty nejvyšší detaily, vystačíte si i se starou šunkou. Prostředí se mění, hezky to odsýpá a třeba klidné pasáže v lokomotivě Aurora a vagónech za ní jsem si vyloženě užíval. Bavilo mě se tam jen tak procházet, kecat s kolegy a sledovat ubíhající krajinu venku. Akční pasáže vcelku baví, pocit ze střelby je dobrý a to různé upgradování zbraní mi taky dělalo radost. Overall se to docela dobře hrálo a minimálně v první části hry to vypadalo na další pecku z pera studia 4A. Jenže jsou tu nějaká ALE.

Že je Artyom němý, to už jsme si zvykli v minulých dílech (přestože v loadovacích obrazovkách tu hubu nezavře), ale zde je to tak trapné a do očí bijící, že nad tím zůstává rozum stát. Vyloženě trapné jsou situace, kdy Artyoma shání celá posádka vlaku, jdeme kolem vysílačky, kde nám kolonel pořád říká věty typu "Artyom, come in!" a ten Lojza prostě neodpoví.

Stealth pasáže jsou zde naprosto zbytečné. Je úplně jedno, zda enemáče oběhneme, uspíme nebo prostě vystřílíme, tak jako tak se dostaneme do místa B a příběh beze změn pokračuje. Open world je zde taky na dvě věci. Autoři se snažili vytvořit jakousi iluzi velkého světa, ale IMHO by udělali lépe, kdyby svět zmenšili a ušetřený čas věnovali lepšímu designu. Prozkoumávání mapy je vcelku zbytečné, kromě součástek a chemikálií, kterých budete mít i bez průzkumu tolik, že si opravíte cokoliv a vyrobíte munici pro celý regiment, jde jen občas najít vylepšení zbraně, ale ty nejsou nijak vzácné a pokud nenajdete jednu támhle, tak bude další támhle po cestě. Průzkum mapy je tedy pouze dobrovolný a motivace k němu je nulová.

To nejhorší je ale pro mě naprosto otřesný design, který jsem u této hry opravdu nečekal. Něco málo zde popíšu, ale ve skutečnosti jsem na některými věcmi kroutil hlavou každých pár minut. Pozor - velké spoilery! Po první části hry, která je dle mého nejlepší, se dostaneme do bunkru v hoře Yamantau. Tu však ovládá skupina kanibalů, kteří tam leta letoucí žerou přeživší přivandrovalce. Uvnitř to však vypadá, že se tam předevčírem odehrál masakr nehorázných rozměrů. Snad v každé místnosti se válí vykuchaná těla, uřezané hlavy, mísy s vnitřnostmi apod. Naprosto nelogické, debilní a zbytečné. Dál se dostaneme do pouště a hra se změní na post-apo ve stylu Mad Maxe. Do ságy Metro mi to vůbec nesedne, ale budiž. Následující pasáž s Dětmi lesa (nebo jak se ti hajzlíci jmenovali) jsem taky přetrpěl a zaradoval jsem se, že se hra opět přesunula do zamrzlého města, jak to u této série mám rád.

Bohužel zde už studiu evidentně došly prachy nebo čas. To, že je to celé prakticky koridor s jedinou možnou cestou mi nevadí, od této hry to očekávám, ale je to zde tak násilně naroubováno, že mi rostly facky na ruce. Všude hromada vraků aut, sutin apod., ale jako zázrakem je táhle mezera, jako zázrakem jsou tyhle jediné dveře otevřené a tak bych mohl pokračovat dlouho. Nakonec se to zvrtne v pomalý průchod vpřed (a bojem s gorilami! WTF!) a častými haluškami způsobenými velkou radiací. Že tam do toho běhá klučina v kulíšku a bez rukavic, to nikomu divné nepřijde.

Korunu tomu nasazují naprosto nelogické detaily jako to, že v podzemí támhle na tom ochozu je barel, ve kterém hoří oheň, přestože se na toto místo nejde nijak dostat. Že pudlina v majáku si nahoře bydlí jak v hotelu a má tam postel, almaru i sporák (který neustále hoří a vaří se na něm jídlo). Že vlastně celá ta výprava v Auroře byla několik tisíc kilometrů dlouhá, ale ani jednou nebyl na kolejích žádný zátaras, koleje jsou v prvotřídním stavu a všichni za jízdy chillujou uvnitř, ale že při pohledu z okna jsou vedlejší koleje najebaný vrakama vlaků, to je v pohodě. Zkrátka podobných nelogických detailů je ve hře stovky a já jako chorobný puntičkář u toho nadávám jak špaček...


Metro Exodus jsem tedy sice dohrál, vcelku se i bavil, ale neubráním se zklamání. Autoři se snažili vytvořit něco, čím Metro vůbec být nemělo a jejich až moc velká vize se jim vymstila. Špatná hra to není, ale není to pro mě ani Metro.

Pro: Příjemná grafika; akční pasáže; atmosféra.

Proti: Zbytečný open-world; nefungující stealth; designoval to amatér.

+29 +33 −4

Dex

 • PC 70
Herní výzva 2019 - 7. Hra roku (Best of 2015: Nejlepší česká a slovenská hra)

Na Dex jsem se chystal už dlouho. Přeci jenom cyberpunkové RPG z českých ručiček, to si nechám líbit. O hře jsem před rozehráním prakticky nic nevěděl, takže jsem dostal pár věcí, které jsem nečekal, ale i obráceně - nenašel jsem zde pár věcí, se kterými jsem počítal.

Předně tu není žádný počáteční výběr postavy, vybírání dovedností apod. V průběhu hry sice postava leveluje a získává bodíky, jež můžete rozhodit mezi pár základní vlastností (výdrž, boj na blízko/dálku, hacking, apod.), ale to je vše. Žádné zbraně na blízko, žádná brnění a další podobné věci (pouze v průběhu hry jsou k dispozici 3 převleky). Boj na dálku stojí za prd, hacking je po čase neskutečný opruz a celkově je většina hry tvořena jako klasická beat em up mlátička.

Na druhou stranu to bylo příjemné osvěžení. Žádné zdlouhavé boje na tahy nebo sbírání stovek předmětů. Boje jsou poměrně obtížné (minimálně v prvních 2/3 hry), takže je hloupost se do nich pouštět úplně po hlavě a chce to i trochu taktizovat. Úkolů je poměrně dost, prostředí je vcelku rozmanité, jen těch lokací mohlo být trochu více. Ale jinak je herní doba slušná a chválím i několik nezvratných rozhodnutí, které znamenají rozdílné konce.

Ve finále musím uznat, že se Dex hraje dobře a já se do hry neskutečně zažral. Spokojenost.

Pro: Neotřelá hratelnost; grafika; rozmanitost prostředí.

Proti: Hacking; inventář; boj na dálku.

+26

Shadow Tactics: Blades of the Shogun

 • PC 80
Herní výzva 2019 - 9. Historie se opakuje

Z nostalgie jsem si po letech koupil SCORE 300, abych viděl, kam se za ta léta můj kdysi oblíbený časopis posunul (nikam) a jako jedna z plných her zde bylo právě Shadow Tactics. Abych řekl pravdu, o hře jsem nikdy neslyšel, ale když jsem zjistil, že je to klon mých oblíbených Commandos a navíc je jeho průměrné hodnocení značně vysoko, neváhal jsem už ani minutu a rozhodně nelituju.

Přestože si na japonskou kulturu nijak nepotrpím, do hry jsem se velmi rychle opravdu zažral a během pár dnů ji zdárně dotáhl do konce. Na vině je návyková hratelnost - všech pět hrdinů si okamžitě zamilujete, každého z jiných důvodů. Mise jsou rozmanité a občas i pekelně obtížné. Design také potěšil, ale na denním pořádku jsou i takové hrůzy jako např. když hlavní postavy vedou dialog, přestože je každý na opačném konci mapy apod., ale jsou to jen detaily. Příběh také neurazil a dočkal jsem se i zajímavých zvratů.

Fanouškům Commandos/Desperados tuto hru rozhodně doporučuji, mně osobně velice mile překvapila.

Pro: Rozmanité mise; zajímavé postavy; hratelnost.

Proti: Pár věcí v designu; několik extrémně obtížných situací vyžadující přesné načasování.

+25

Amazing Adventures: Around the World

 • PC 50
Herní výzva 2018 - 1. Tehdy to začalo

Jako poslední bod z Herní výzvy 2018 jsem hrál s dětmi tuhle hidden object klasiku. Principy jsou v této adventurní sérii pořád stejné, tzn. strávíte pár minut na jedné obrazovce, kde se snažíte najít několik předmětů a následuje jedna z několika miniher (puzzle, rozdíly, osmisměrka, ...) a tak pořád dokola po cca 8 hodin.

Příběh je zde pouze do počtu a hra se stane velmi brzy neuvěřitelně stereotypní a repetetivní. Obrazovky se neustále opakují a po desáté na tom samém místě už jedete na autopilota. Děti to ale pořád bavilo... :-)

Pro: Po krátkých dávkách vcelku zábavné.

Proti: Zdlouhavé, stereotypní, některé mezihry jsou dost nudné.

+13

Enigmatis 2: The Mists of Ravenwood

 • PC 60
Herní výzva 2018 - 5. Nervy z oceli

Po povedeném prvním díle jsem krátce na to zkusil díl druhý, ale přiznám se, že mě hned ze začátku vůbec nechytl a po chvíli jsem ho odložil. Až ta zatracená Herní výzva mě donutila mu dát druhou šanci a to dokonce na nejvyšší obtížnost.

V podstatě se jedná o klasickou hidden object hru s plněním úkolů a puzzlů, sbíráním předmětů a občasnými obrazovkami s hledáním skrytých předmětů. Těchto obrazovek je ale ve hře poněkud málo (na HO hru) a navíc se mi moc nelíbilo to hledání předmětů v předmětech.

Příběh neurazil a přiznám se, že občas byla atmosféra vcelku tajemná. Graficky je hra povedená a dlouhá tak akorát, aby nezačala moc nudit.

Pro: Atmosféra, grafika.

Proti: Menší důraz na hidden object obrazovky.

+11

A Bird Story

 • PC 40
Herní výzva 2018 - 4. Hru nezastavíš!

Na doporučení v diskuzi jsem křupnul tuhle jednohubku jedno nudné odpoledne v práci a ještě že je konec a já jen tak tak neusnul, protože takový kýbl nudy jsem fakt nečekal. Příběh osamělého chlapce, který si rád hraje s ptákem (bez dvojsmyslů) je sice nápad zajímavý, ale na plné pochopení všech detailů musí být člověk vypálenej jak bambus, protože co se vám občas naskytne za podívanou, to chce pořádnej model.

Největší slabinou celé hry je neskutečně pomalé tempo a téměř nulová interaktivita. Kromě občasného stisku směrové klávesy jsem spíše koukal na walkthrough, a tak jsem po pár minutách naprosto přestal sledovat, co se ve hře děje a čudlal si u toho něco na mobilu.

Potěšila mě alespoň příjemná a roztomilá grafika a hlavně krásná hudba, která sem opravdu sedne. Ve výsledku jsem rád, že je to za mnou, i když to zas tak špatné nebylo. Mohlo to být ale daleko lepší...

Pro: Hezká a roztomilá grafika, krásná hudba.

Proti: Neskutečná nuda a pomalé tempo.

+21 +22 −1

NightSky

 • PC 60
Herní výzva 2018 - 3. Lidem vstup zakázán

Plošinovka s kuličkou v hlavní roli? Ale jó, tyhle hry já celkem můžu. Překonávání nejrůznějších překážek v mnoha různorodých levelech není špatné, ale i tak mi přijde, že vývojáři celkem nevyužili potenciál. Spousta nápadů se mi líbila, ale po jednom použití už se k nim tvůrci nevrátili, drtivá většina levelů postrádá větší logickou myšlenku a jsou otázkou pár sekund a těch těžších je ve hře, co by se za nehet vešlo.

Graficky se na to kouká příjemně, soundtrack k tomu sedne, ale přijde mi, že hře chybí něco, co by mě motivovalo hrát dál. A když jsem na závěr (dvakrát) zjistil, že se musím vracet do předchozích levelů, abych se dostal dál, to jsem opravdu prskal.

Ve výsledku je NightSky povedená rychlovka, ale nic, z čeho bych si sedl na zadek. V tomto žánru mi daleko více sedl skvělý Ballance nebo Switchball.

Pro: Příjemná hratelnost a povedený soundtrack, různorodost prostředí.

Proti: Velice jednoduché, nevyužitý potenciál.

+15

Remember Me

 • PC 70
Herní výzva 2018 - 2. Krize identity

Remember Me jsem měl v hledáčku už poměrně dlouho, ale až Herní výzva mě donutila tento herní rest dohnat a dobře jsem udělal. Od hry jsem dostal přesně to, co jsem od ní očekával, tedy vcelku poutavý příběh, dobrou hratelnost a hlavně parádní audiovizuální zážitek, jemuž korunuje v pravdě luxusní design.

Hlavní hrdinka je opravdu sympatická kočanda, co bez problémů sundá komando obrněných vojáků i s pár roboty a ani se u toho nezapotí. Tyto souboje sice po čase už trochu nudí, ale naštěstí jich není zase tak moc. Ubral bych ovšem na nejrůznějších bossech, kterých je zde opravdu přehršel, navíc jsou tyto souboje občas doplněny mnou nenáviděnými quick-time eventy a opravdu zamrzí opakovat po několikáté stejnou pasáž souboje kvůli tomu, že jsem v návalu adrenalinu zmáčkl jiné tlačítko. Ovládání je navíc celkem těžkopádné díky portu z konzolí.

Herně se jedná o jakýsi mix mix Prince bez meče, Lary bez pistolí a bojovky a jak jsem psal výše, to vše v parádním grafickém kabátku a jako bonus s povedeným soundtrackem. Herní doba je navíc slušná, prostředí není stereotypní a příběh umí zaujmout. Spokojenost!

Pro: Parádní audiovizuální kabátek, příjemná hratelnost, poutavý příběh.

Proti: Až moc soubojů a bossů, ovládání, občas zazlobí kamera.

+24

Anomaly 2

 • PC 70
Herní výzva 2018 - 6. Sousedy si nevybereš

Taková obrácená tower defense hra. Místo stavění věží a likvidace všeho, co se projde pro předem určené dráze, jede po této dráze váš konvoj a vaší rolí je v roli komandéra ho provést bezpečně na předem dané místo, cestou likvidovat věže a případně splnit nějaký ten úkol.

Už první díl mě celkem bavil, i když se nejednalo o žádnou perlu. Dvojka ale jedničku ještě o fous překonává a vylepšuje snad na všech frontách. Principy hry jsou prakticky stejné, příběh nezajímavý a příběhová kampaň je otázka pár hodin, ale graficky vypadá hra opravdu pěkně a hratelně to krásně odsýpá.

Chvílemi se mi zdála obtížnost až moc přestřelená, ale o to větší je motivace zkoušet různé kombinace jednotek, které tentokrát umí i morfovat a každá jednotka jsou vlastně dvě v ceně jedné.

Pro: Hezká grafika a příjemná hratelnost.

Proti: Hodně krátké, nezajímavý příběh, chvílemi frustrující.

+10

12 Labours of Hercules VI: Race for Olympus

 • PC 65
Herní výzva 2018 - 10. Válka periferií

Tak já nevim, je to po šestý to samý, novinek je co by se za nehet vešlo, a přesto mě to s dětma pořád baví hrát a sedmičku už mám na Steamu ve wishlistu. Herkulova dobrodružství už mi tak splývají, že vůbec netuším, zda ta či ona fíčura už byla v minulém díle nebo je zde prvně, ale na této jednoduché hratelnosti je zkrátka něco, co mě nutí se těšit na každý další level. Graficky je vše hezky namalované a detailní a kouká se na to opravdu příjemně. Navíc díky tomu, že každý level zabere maximálně pár minut, nehrozí předávkování a hra tak nestihne začít nudit. Upřímně se vážně těším na ten další díl... :-)

Pro: Příjemná hratelnost, jednoduchost a zkrátka zábava.

Proti: Stále to samé.

+10

Samorost 3

 • PC 60
Herní výzva 2018 - 9. Nerozbalený dárek

Uhh, hry od Amanita Design hold nebudou můj panák whisky. Už minulý rok jsem se sebezapřením dohrával Botaniculu, která mě nebavila ale jakože vůbec, tento rok jsem se kvůli Herní výzvě musel mordovat s třetím Samorostem, jehož jsem vyhrál v DH giveaway za podporovatelství a kterého bych bez toho asi nikdy nepustil.

Nehrál jsem předchozí díly, ale podle komentářů předpokládám, že to bude téměř to samé v bledě modrém. Začnu asi největším záporem hry, který je dle mého subjektivního názoru to infantilní ozvučení. Veškeré zvuky i "hlášky" jsou prostě namluveny klasicky pusou, což na mě působilo jako pěst na oko a při každém tom "vžuuum" a "hop" apod. mi rostly facky na ruce. Chápu, že to k podobně ražené hře asi patří, ale fanda tohoto stylu zkrátka nejsem. Co naopak musím vyzdvihnout je krásná detailní grafika a rozmanitost prostředí, to já můžu.

Herní doba je dost krátká, ale asi je to způsobené tím, že jsem občas koukl do návodu, protože mě nebavilo se s tím prostě mordovat. Ve výsledku jsem rád, že je to za mnou, dalším hrám od Amanity se už budu vyhýbat obloukem.

Pro: Nádherná grafika a rozmanitost prostředí.

Proti: Infantilní nazvučení.

+13 +14 −1

This War of Mine - The Little Ones

 • PC 85
Herní výzva 2018 - 8. V zemi nikoho

This War of Mine je pro mě opravdová srdcovka a jedna z TOP 10 her, ke které se rád pravidelně vracím. Datadisk The Little Ones přidává do hry některé lokace a hlavně scénáře, kdy je s vámi v domě ještě malé dítě. Toto dítě nejen že má minimální přínos (kromě toho, že ho můžete naučit některou činnost, aby ten zmetek taky něco dělal - můj Ivano byl např. expert na balení cigaret... :-)), ale ještě ubírá už tak vzácné jídlo, potřebuje postel, je pořád nemocný, má depky, zkrátka jako každý normální dítě, že...

Deprese z hraní původní hry je tak ještě umocněna a já se opravdu často bál jít z noční mise domů, abych se nedozvěděl, že je ten smrad zase nemocný nebo že se v noci zechcal a odmítá cokoliv dělat. Do hry tato složka naprosto skvěle zapadá, už takhle hrajete za obyčejné civilisty, kterým válka nic neříká, a s dětmi to budete prožívat dvojnásobně.

Pro milovníky původní hry je toto DLC naprostá povinnost, určitě nebudete litovat.

Pro: Parádní atmosféra a hratelnost.

Proti: Občas obtížnost a depka jako prase.

+21

Call of Duty: WWII

 • PC 75
Herní výzva 2017 - 1. To je člen!

Herní série Call of Duty je pro mě svým způsobem povinností. Kromě třetího dílu, jenž vyšel pouze na konzole, jsem dohrál všechny a každý podzim se těším na nový díl. Ne že by to byly hratelnostně kdoví jaké perly, vlastně to jde rok od roku více do kopru, ale jednou za čas neuškodí si večer sednout, nalít si panáka whisky a bezmyšlenkovitě pokosit pár set nepřátel a pokochat se spektakulárními skripty.

Na letošní díl jsem se těšil dvojnásob, protože vývojáři konečně upustili od války v moderním hi-tech prostředí či dokonce sci-fi, ale vrátili se ke kořenům do prostředí 2. Světové války. A nácky já kuchám nesmírně rád.

Overall mě tento díl opravdu bavil (mluvíme o SP, MP mě naprosto nezajímá), graficky vypadá pěkně, misí je tak akorát, aby to nezačalo nudit a kromě pár nemastných neslaných klišoidních momentů (taková ta klasika - ovládání AA děl, jízda v tanku, ...) je hratelnost na výborné úrovni. Postavy jsou vykresleny dobře a třešničkou na dortu jsou příběhové animace před misemi.

Zkrátka a dobře se letošní CoD povedlo a návrat ke kořenům této sérii jenom prospěl, protože ty sci-fi hnoje už začaly být opravdu nuda. Letos jsem spokojený.

Pro: Návrat do 2. SV, hratelnost, audiovizuál.

Proti: Některé klišoidní momenty.

+17 +18 −2

Dear Esteban

 • PC 5
Herní výzva 2017 - 7. No fujtajbl!

Vzhledem k tomu, že datadisk na Arcanii je opravdový shit a po cca hodině hraní jsem se do něj za celý měsíc nedokázal dokopat, hodil jsem ho k ledu a jal se sedmý bod Herní výzvy 2017 trochu vochcat a na Kwokyho radu zkusil Dear Esteban. Co jsem se tak dočetl, je to prý taková parodie na Dear Esther a hlavně je to za pár minut dohrané.

Opravdu jsem ovšem nečekal, že pár minut je to doslova a že celý proces (stažení, do hrání, smazání) bude trvat minut maximálně pět. Parodie to ovšem není, protože humor... well... nenalezen, ergo kokotinec a ztráta času. Aspoň ta Herní výzva je z krku... :D

Pro: Nemusím se crcat s datáčem na Arcanii...

Proti: Kravina.

+19

Star Wars Battlefront II

 • PC 80
Herní výzva 2017 - 2. Právě vychází

Hodnocení a komentář se týká pouze SP kampaně. Pozor, obsahuje neoznačené spoilery!

Miluju Star Wars a nenávidím EA a ten jejich debilní Origin. Nakonec ale pravda a láska zvítězila nad lží a nenávistí a já si Battlefront 2 přece jen předobjednal. Po pár dnech mám za sebou dohranou SP kampaň a podle hodnocení je asi patrné, že jsme byl spokojen. Jasně, dočkáme se spousty klišoidních momentů i naprostých nesmyslů, ale po stránce hratelnosti nemůžu k většině hry říct ani popel.

Jak mnozí z vás viděli v nejrůznějších trailerech, hlavní hrdinka je členkou elitního imperiálního komanda Inferno Squad a po zničení druhé Hvězdy smrti odpřísáhne rebelské pakáži pomstu. Hraní za ty zlé bylo jedním z hlavních taháků celé SP kampaně a byl jsem skutečně zvědavý, jak se s tím vývojáři poperou v rámci příběhu. Jaké bylo ale mé překvapení, když po cca hodině hraní se strany vymění a naše hrdinka se přidá k rebelům!

Během hry se dostanete do nejrůznějších koutů galaxie a ať budete kdekoliv, grafika opravdu exceluje. Lávový Sullust, zalesněný Endor i pouště na planetě Jakku, to vše vypadá parádně a po vystřílení všeho nepřátelského v dosahu se můžete kochat do alelujá. Dostane se i na vesmírné bitvy, které se rovněž hrají dobře a už se nemůžu dočkat, až je vyzkouším v MP.

Příběhově hra přímo navazuje na konec 6. dílu filmové ságy a poté se přesuneme o několik dekád dopředu a hra funguje jako malý prequel k sedmému dílu. Dozvíme se tak např. proč je Jakku jedno velké pohřebiště Star Destroyerů nebo kde získal Luke mapu, za kterou se Kylo Ren tak pachtí.

Hratelnostně mě hra bavila od začátku do konce, i když občas jsem byl svědkem designérských hrůz, které tak bily do očí, že jsem se divil, že je někdo mohl schválit. Za všechny budu např. jmenovat chvíli, kdy si osedláme mohutný obrněný kolos AT-AT (ovšem stejně jako v jedničce lze ovládat pouze střílení). Proti těmto kráčejícím tankům jsou krátké i lasery stíhaček a každý normální člověk by bral okamžitě čáru. Pluky imperiálů ale do cesty nabíhají každých pár vteřin, aby nám z těch svých příručních E-11 blasterů udělali bebíčka na kapotě, zatímco my jich jedním výstřelem odpravíme i několik.

Podtrženo sečteno je SP kampaň příjemný bonus, který se hezky hraje, doplní příběh filmové ságy a krásně se na něj kouká. Asi to není hra pro každého, ale jako milovník SW jsem spokojen.

Pro: Fantastický audiovizuál, doplnění příběhu filmové ságy, hratelnost.

Proti: Za některá místa bych designéry nakopal, mohlo to být trochu delší.

+28

Day of the Tentacle: Remastered

 • PC 70
Herní výzva 2017 - 6. Šedá myška

I přes obrovskou popularitu původní adventury Maniac Mansion i pokračování Maniac Mansion: Day of the Tentacle jsem se k nim já osobně nikdy nedostal. Ano, slýchával jsem o nich hodně, i příběh jsem si poskládal, ale v životě jsem je nikdy neviděl. Byl jsem proto nadšený, když se na moderní vlně grafických remasterů svezl i tento kousek. Nevím, proč se autoři rozhodli pouze pro druhý díl, ale i tak jsem byl rád alespoň za něco.

Graficky se remaster povedl na jedničku, což je možné si kdykoliv ověřit stiskem F1, kdy se hra bez jakékoliv prodlevy okamžitě přepne do originálního vzhledu včetně původní MIDI hudby. Do moderního pláště se také předělalo ovládání přes kontextové menu na pravém tlačítku myši. Odpadá tak otravné klikání na "take", "talk to", apod.

Hratelnost není špatná, ale asi bych si užil hru více se znalostí původního originálu. Takto mi to vychází pouze na lehce nadprůměrnou adventuru, kterou jsem si sice zahrál s chutí, ale nedokážu na ní vypíchnout něco úplně supr čupr dupr.

Pro: Audiovizuál s možností přepnutí do původní podoby; příjemné ovládání.

Proti: Celkem krátké; bez znalosti originálu to není žádný zázrak.

+19

The Cat Lady

 • PC 70
Herní výzva 2017 - 9. Kamarád doporučuje!

Chtěl jsem nějakou hezkou 2D adventuru, což Drolinovi asociuje barevnou, skvěle nakreslenou a zábavnou hru a doporučil The Cat Lady, tedy hru, která není ani barevná, ani skvěle nakreslená a občas ani zábavná. Takhle dopadnete, když poslechnete proradnýho komouše! :D

Upřímně můžu říct, že takhle vyndanou hru jsem snad ještě nehrál. Do této chvíle pro mě byl král depresivních her Fahrenheit, ale milá Kočička ho svou packou rozdrtila jak mravence kladivem a ještě mu nachcala na hrob. Vzhledem k tomu, že jsem od hry čekal něco trochu jiného a na takovou dávku deprese jsem nebyl připravený, mě hraní ze začátku vůbec nebavilo a musel jsem se do něj nutit (debilní Herní výzva), ale cca od třetiny mě to fakt chytlo a až na pár míst jsem si ji už pořádně užíval.

Grafika je sice hnusná, ale to u této hry vůbec nevadí, ba naopak. Hrubě nakreslená pozadí sem sednou, pouze na kostrbatý model hlavní postavy a její toporný pohyb jsem si nezvykl do konce hry. Vyzdvihnout musím parádní hudební doprovod, dabing se rovněž povedl, i když u něj je znát, že byl dělán na obyčejný mikrofon někde doma v pokojíčku (během rozhovorů je slyšet šumění na pozadí). Menší výtku mám rovněž k ovládání, k čemuž slouží pouze kurzorové šipky a občas je to opravdu o nervy.

Klíčovým prvkem hry jsou rozhovory a postupné odkrývání minulost převážně hlavní postavy a zde musím tvůrce pochválit, protože např. scéna kdy Susan popisuje svoje manželství a jak přišla o dceru jsou opravdu hodně silné.

The Cat Lady je adventura s brilantním příběhem plným deprese, zoufalství a děsu, s parádně napsanými dialogy a mrazivým audiovizuálním zpracováním. Není to sice můj šálek piva, ale zklamaný rozhodně nejsem.

Pro: Příběh a dialogy, povedený audiovizuál.

Proti: Toporné pohyby postav, horší ovládání, depka jako prase.

+18

Hero of the Kingdom

 • PC 75
Herní výzva 2017 - 4. Nad Tatrou sa blýská!

Hero of the Kingdom jsem si vybral jako hru ze Slovenska do Herní výzvy 2017, ale skvěle mohla posloužit i jako Rychlovka, protože jsem ji dohrál jedním dechem během asi čtyř hodin. Přestože herní náplň je (hlavně ke konci hry) celkem stereotypní, příběh neoriginální a hlavně neskutečně nudně podaný (pouze textově, drtivou většinu těchto zpráv jsem prostě jen odklikal), hratelnost je velice zábavná a je opravdu těžké se od hry odlepit.

Graficky se na to kouká moc pěkně, přesně tenhle styl mám moc rád. Zvuků a hudby je co by se za nehet vešlo, ale neurazí. Nebýt opravdu nudně podaného příběhu, jdu s hodnocením ještě výše, ale i tak jsem se královsky bavil. Hru jsem koupil na Steamu v nějaké akci asi za půl € a za tuhle cenu je to jasná koupě.

Pro: Hezká a detailní grafika, hratelnost.

Proti: Nudně podaný příběh, ke konci stereotyp.

+16 +17 −1