Xzone.cz – Vyhrajte luxusní PlayStation herní koutek v hodnotě 250 000 Kč!

The Secret of Monkey Island: Special Edition

15.07.2009 PCX360
22.04.2010 PS3
Remake slavné hry The Secret of Monkey Island v nové 2D High Definion grafice (celá hra je ručně překreslená do 1080i, všechny detaily jsou zachovány), s remasterovanou hudbou a zvuky a s novým dabingem (předabováno herci, kteří dabovali The Curse of Monkey Island), s novým interfacem a zjednodušeným ovládáním (menu s příkazy je defaultně schováno a lze jej kdykoliv vyvolat), s nápovědou, s možností přepnout se kdykoliv během hry do původní hry (starý vzhled, audio, titulky, ovládací panel apod.) zmáčknutím jedné klávesy.

Stručné shrnutí nejmarkantnějších rozdílů oproti původní verzi hry:

Grafika: původní hra byla nakreslena na počítači, Special Edition je celá (pozadí/postavy/animace) překreslena ručně.
Hudba a zvuky: původní hra byla ozvučena midi soubory, nyní je hra ozvučena nahrávkami živých nástrojů.
Prostředí: některé drobnosti, které se nedostaly do původní hry (ač měly) byly vzkříšeny ve Special Edition.

Co se nezměnilo: hra zůstala ve 2D, celý příběh zůstal zachován včetně easter eggů.

90210: Yop, taky se mi zdá ta vizuální stránka otřesná a Guybrush vypadá jako buzna, ale alespoň se to dá přepnout do originální verze (včetně…

The Secret of Monkey Island je pro mě srdcovkou. Jako pískle jsem hrál původní verzi a vlastně jsem vůbec neměl tušení, o co jde. Mile rád jsem si to všechno připomenul.

Special edition má oproti staré verzi kompletní dabing, živě nahraný soundtrack (mimochodem naprosto boží) a ručně kreslenou grafiku, která je příjemně pohádkově stylizovaná a barevná, jak se na vtipem hýřící adventuru sluší a patří.

Vtip je ostatně největší devizou Opičího ostrova. Vlastně neuplynula minuta, kdy bych se alespoň neuculil něčemu, co postavy ve hře trousí. Legendární hlášky při šermování pak všemu nasazují korunu. Stylem humoru se v mém případě vývojáři jednoduše trefili do černého. Musel jsem se smát, když jsem hrozně dlouho nevěděl, jak vzít zombie hlavě zneviditelňovací náhrdelník, což se vyřešilo tím, že jsem ji úpěnlivě prosil tak dlouho, až mi ho dala. Primitivní, vtipné, logické :).

Pokud jde o hádanky, většina z nich je protkána nějakou vtipnou situací, ale to neznamená, že by byly úplně primitivní. Jako např. v The Legend of Kyrandia jde hlavně o logické hlavolamy, které staví na hráčově nepozornosti. V souvislosti s tím nelze nezmínit, že v téhle hře není nutné skákat z okna po čtyřech hodinách neúspěšného luštění. Stačí stisknout tlačítko pro nápovědu a je vystaráno. Příjemné je, že nápověda nevykecá všechno hned, ale zpočátku třeba jen udá směr, kterým se hráč má vydat.

Asi největší radostí je, že v Monkey Islandu nelze něco podělat tak, že by bylo nutné začít hru znovu nebo se patlat s předešlými uloženými pozicemi (Kyrandie a tvoje dvě jablka, na tebe narážím).

Poslední skvělou věcí je možnost přepnout si hru do starého grafického rozhraní, kterou pravděpodobně ocení jen staří mazáci nebo mladí herní archeologvé. Jde však o sympatickou funkci.

The Secret of Monkey Island je povinností pro každého hráče adventur. To je prostě fakt :).

Pro: Remasterovaná grafika, hudba a dabing, příjemná atmosféra, vtip, hádanky, nápověda, hra není frustrující

Proti: Nenalézám nic

Původní verzi jsem nikdy nehrál a teď toho lituju. I přesto, že nově namalované scenérie jsou překrásné a plné bohatých detailů, alespoň polovinu hry jsem prošel přepnutou od původního vzhledu. Ten je prostě dokonalý, tečka. Nic víc netřeba říkat. Nezbývá než se rozplývat nad grafikou, která pomocí několika pixelů zvládá vykreslit mihotající plameny i širé mořské scenérie. Přes všechnu chválu, však jednu věc přináší i nová verze a tou je dabing. Nevím, zda byl přítomný i v CD verzi původní hry, v remasteru je přítomný pouze při hrání v nové grafice. A to je důvod, proč jsem nakonec neodehrál celou hru v původním vzhledu, dabing je totiž hodně povedený!
Samotná hra vůbec nezestárla. Vtípky jsou i po čtvrtstoletí svěží, tedy na rozdíl od odéru vznášející ho se ve SCUMM baru. Ostří mečů a urážek čas také neotupil a chytré gagy a hlášky připomínají spíše suchý anglický humor a jsou tak vhodné i pro neplavce. A logika řešení hádanek? Kéž by tuto hru měl každý začínající tvůrce za etalon kvality. To vše však měla už původní hra a remaster to pouze zdědil. I tak si zaslouží tu nejvyšší známku za to, že to vše přináší i dnešnímu hráči!

Herní výzva 2016, kat. 3

Pro: hůmor, vtipy, gagy a hlášky zděděné po orig., citlivá předělávka grafiky, dabing

Proti: skončilo to :(

Herni vyzva 2017: Only the best.

Puvodni Monkey Island jsem hral pred nekolika lety a jen chvili, prilis me nezaujal. Nakonec jsem sice dohral remake, ale jeste rad jsem vyuzil one moznosti (kterou by dle meho nazoru mely obsahovat vsechny moderni herni remaky) a hru casto prepinal do puvodni podoby. Netajim se, ze to vnimam jako nejvetsi klad Special edition - plus samozrejme snadne spusteni na dnesnich pocitacich a snadne ziskani legalni kopie.

Hra v remasterovane podobe sice nabizi novou hudbu, novou grafiku a dabing, ale jednotlive vety v dialozich neni mozne preskocit. Preskocit lze jen cely rozhovor, coz mi rozhodne nevyhovovalo - dalsi duvod, proc hrat hru v puvodni podobe. Sice bez dabingu, ale to mi nevadilo.

Co se tyce hry same, asi nejvice me zaujaly ony se serii spojene urazkove souboje (na dialozich se opet podilel Orson Scott Card, mimochodem). Jinak musim rict, ze jsem hral uz i vtipnejsi adventury, typ ve hre uziteho humoru mi nejak nesedl.
U remasterované verze druhého dílu jsem se náramně bavil, a tak když jsem zjistil, že je stejně tak "předělán" i první díl, bylo o náplni několika dalších volných večerů rozhodnuto. Grafika je opravdu povedená a je vidět, že si tvůrci opět pohráli s každým detailem. Občas jsem si jen tak pro zvědavost přepnul do staré verze a ač má své kouzlo, přišla mi všechna ta vylepšení v podobě dabingu postav, stálého hudebního podkresu a pop-up menu s možnostmi co dělat, povedená a zvyšující zážitek z hraní. Samotný příběh není nikterak zamotaný, úkoly jsou poměrně logické (ač občas s přihouřeným okem, jen občas trvá než po splnění úkolu zjistíte co vlastně máte dělat dál. Většinou však na toto zjištění nemusí člověk čekat nějak dlouho a tak jediné co mě trochu vadilo bylo závěrečné věčné přecházení mezi 3 lokacemi na Monkey islandu, které trvalo docela dlouho. To je však jen malá vada na kráse rozjezdu jedné z nejlepších adventurních sérií.

Pro: grafika, hudba, vtípky

Proti: občas zdlouhavé časté přesuny mezi lokacemi