Pro pohodlnější navigaci i přístup k pokročilým funkcím Databáze-her.cz doporučujeme povolit si ve svém prohlížeči JavaScript.

Monkey Island 2: LeChuck's Revenge

01.12.1991
1992
únor 1994
85
84 hodnocení Platformy
Žánr

Forma
placená hra
Rozsah
samostatná hra
Multiplayer
ne

Pokračování hry The Secret of Monkey Island se stalo již šestou hrou využívající SCUMM engine. Novinkou je použití systému iMUSE, jehož cílem je synchronizovat zvukovou stránku hry s děním na obrazovce, což dříve nebyla samozřejmost jako dnes.

Opět se ujímáme Guybrushe Threepwooda, který v prvním díle porazil ďábelského LeChucka a stal se opravdovým pirátem. Od té doby se ale mnoho věcí pokazilo, Guybrush se mimo jiné rozhádal se svojí láskou Elaine a jeho historka o poražení LeChucka se stala tak provařenou, že už každého nudí a hodně lidí jí vlastně ani nevěří. Guybrush se proto rozhodl, že je čas na nové dobrodružství a vytyčil si neskromný cíl - najít slavný poklad jménem Big Whoop.

Guybrush se během hry podívá na několik ostrovů - začne na Scabb Islandu, na který pirát Largo LaGrande, LeChuckova pravá ruka, uvalil embargo a postupně se dostane na Phatt Island, kde potká "trochu" tlustého guvernéra Phatta, na Booty Island, kde se pokusí udobřit Elaine a nakonec se, i přes všechny lapálie, dokáže dostat na Dinky Island, kde je Big Whoop ukryt.

Monkey Island 2 dodržuje "LucasArts Game Design Philosophy", tudíž hráč nemůže zemřít, ani se dostat do situace, kdy musí načíst starou pozici. Účelem je hráče bavit a ne ho trestat za chyby. Neobvyklá byla také nabídka dvou stupňů obtížnosti, přičemž ta lehčí, nazývaná "Monkey 2 Lite" vynechává řadu puzzlů a je vtipně doporučována pro recenzenty. Chybí zde Insult Swordfighting známý z prvního dílu.

Hra byla v roce 1991 vydána ve VGA grafice na floppy discích a později (pravděpodobně v roce 1997) byla součástí CD kompilace The Monkey Island Bounty Pack. Hráči byla nadšeně přijata díky vytříbenému humoru, detailní grafice a skvělému soundtracku.

Série pokračuje hrou The Curse of Monkey Island a v roce 2010 vyšel remake hry pod názvem Monkey Island 2 Special Edition: LeChuck’s Revenge.


Poslední diskuzní příspěvek

Tak si po nějakých snad 22 letech opakuji tuhle skvělou adventuru a kromě toho, že si z někdejšího řešení absolutně nepamatuji nic, kromě peripetie s opicí (i když jak toho docílit už taky nepamatuji a na kterou teprve při tomto hraní dojde), tak mě překvapily dvě věci. Jsem v třetině hry a zatím pořád bez návodu. To mě zaskočilo zejména proto, že mám v paměti, jak jsem kdysi kvůli několika neřešitelným věcem (kromě opice už nevím kterým) naštvaně sáhl po návodu a dojel to podle něj. Druhá věc je to, že ta hra je neskonale lepší, než jsem z toho někdejšího prvního hraní měl dojem a dodnes mi ten dojem zůstával. Teď na hru koukám úplně jinak a jsem z ní nadšen.

Z čeho jsem ale hodně nervózní, tak z knihovny. Je tady asi 240 knih a většinu si mohu půjčit. Znervózňuje mě to proto, že nevím, jestli je vyloženě cílem jednu z těch knih získat a podívat se do ní. Zatím to jedu namátkově a všechny byly zatím k ničemu. Byť jednu jsem nějak jinde k něčemu použil, ale ne kvůli obsahu. Ale to je fuk.

Tím si neříkám o prozrazení, co s tím, když nebudu vědět kudy kam, tak ty knihy prostě projdu všechny, zatím se mi nechce. Rád bych zkusil tentokráte hru projet bez návodu, případně kdyby to nešlo, tak jen s minimem nakouknutí :-)

Nejlépe hodnocené komentáře

  • PC 70
Mnozí tvrdí, že druhý díl je lepší než první. Mě to tak nepřijde. Je fakt, že MI2 má detailnější grafiku, lepší OST a hlavně je delší, ale příběh mi moc nesedl. Navíc je hra roztahaná na tři ostrovy, na kterých je několik lokací, což ve spojení s pixelhuntingem (párkrát jsem se ošklivě zasekl) dosti zvyšuje obtížnost. Vyřešíte jednu hádanku a najednou nevíte jak dál, nezbývá než chodit pořád dokola přes tři ostrovy a doufat, že vás něco napadne - dosti nepříjemné.

Bohužel hře se nevyhnulo i několik nesmyslností, třeba zhypnotizování opice pomocí banánu a metronomu a následné použití ztuhlé opičky na hydrant, lístek do prádelny schovaný za dveřmi, apod. . Zamrzelo mě taky, že slavný "Insult swordfighting" z jedničky tu chybí. Humor a výborné dialogy tu ovšem zůstávají, stejně tak různé narážky na Indiana Jonese a Star Wars.

Pro: HUMOR, grafika, soundtrack, dialogy

Proti: místy vyšší obtížnost spojená s pixelhuntingem a nelogickými hádankami, chybí Insult Swordfight

+13
  • PC 100
Druhý díl Monkey Islandu vyšel pouhý rok po jedničce a nepřinesl zdánlivě nic moc nového. Ale to staré, co fungovalo v prvním díle je vyladěné k dokonalosti. Co se tedy změnilo? Grafika je trošku detailnější, zmizely krásně ručně kreslené obrazy ale pár působivých scenérií zůstalo, například prostřihy na působivou ostrovní pevnost. Z ovládání zmizelo pár nepotřebných příkazů a předměty v inventáři už jsou vidět jako obrázky a ne jen jako textový popisek.

Příběh navazuje na první díl - Guybrush je slavný a bohatý pirát, ale jeho historky o zabití LeChucka lezou všem na nervy a o jeho bohatství ho obere na Scabb Islandu lump jménem Largo Lagrande, který drží celý ostrov v šachu. A tak pouštíme do nelehkého úkolu - vyrobit jeho voodoo panenku a zbavit se ho. Jenže díky Guybrushově chvástání se podaří oživit jeho nemesis - LeChucka. Jeho duchovní podstata byla sice zničená, ale LeChuck ožívá jako znilá, zelená zombie a je pekelně naštvaný, tím spíše že Guybrush hledá 4 části mapy k legendárnímu pokladu Big Whoop.

Příběh je rozjet parádně, od druhé kapitoly dostáváte na průzkum další dva obrovské ostrovy, přičemž na každém z nich je zhruba 5-6 lokací a hra se stává opravdu obrovskou. Autoři naštěstí zachovali hratelnost z jedničky - zmizely sice souboje na meče, ale jinak je tu všechno stejné. Žádné podrazy, žádné limity, žádné dead endy, jen tuna možností co udělat a občas nějaké ty nelogické úkoly či pixelhunting. Nějaké ty největší prasárny jsem si ještě pamatoval použití opice na pumpu, lístek za dveřmi, na jiné věci se dá přijít, když zapojíte vlastní škodolibost krysa v polívce, uřezaná dřevěná noha, ale i tak jsem se párkrát do návodu podívat musel. Soutěž v plivání, nebo závěrečný voodoo souboj bych asi bez návodu nevyřešil.

Naštěstí jinak zůstalo všechno jak v jedničce, takže je tu opět spousta humoru, hlášek, gagů (plivání ve vězení, Hermanova zkratka), vrací se staré dobré postavy - voodoo čarodějka, trojice pirátů s krysou, Herman je trosečník na jiném ostrově a Stan prodává tentokrát použité rakve :) Vrací se i Elaine, který se sice s Guybrushem rozešla, ale stále pro něj má slabost. Každý ostrov na který se podíváte je trošku jiný, hra má bezvadný dobrodružně-komediální feeling. Zkrátka dokonalá zábava, která jen trošku vázne ke konci.

Ano Monkey Island obsahuje jeden z nejdivnějších konců co jsem ve hrách viděl. Nejprve je celý poklad jen lístek. Pak se Guybrush doví, že LeChuck je jeho bratr a když ho zabije, ten si sundá masku a ukáže se, že je to tak. A nakonec jsou z obou malé děti a rodiče je odváží ze zábavného parku. Jsem zvědavý jak to vysvětlí v třetím díle.

Každopádně bez ohledu na podivný konec je dvojka stále stejně dokonalá dobrodružná zábava jako první díl, jen mnohem mnohem delší a větší a pro mě jednoznačně adventurou roku 1991.

Pro: Stejné jako jednička, jen delší, vyladěnější, spousta humoru, trošku hezčí grafika, návrat starých postav

Proti: Podivný konec

+11
  • PC 95
Hnilobný zloduch Le Chuck se vrací a to díky nešikovnosti jednoho individua... Ano je to náš starý známý nešika Guybrush Threepwood který je teď v domění že je to vvvelký pirát a proto po večerech otravuje u táboráku dva piráty a pořád dokola je otravuje příběhem o tom jak porazil Le Chucka.

Celá hra začíná na Scabb islandu který má pod palcem Largo Lagrande což je takový mini padouch s úchylným tajemstvím. No jak už sem říkal díky Guybrushovi nešikovnosti je Le Chuck vyvolán zpět na náš svět bohužel pro něj jen jako páchnoucí zombie.

A tak začíná další poutavé dobrodružství nesmrtelného Guybrushe. Pokračování je věsměs stejné jako předešlí díl. Obsahuje hromadu kvalitních a zábavných dialogů,velkou porci humoru a hlavně zase spoustu skvělých postav. Oproti minulému dílu také naštěstí zmizeli šermířské souboje za co sem docela rád aspoň vás nic nevyrušuje od příběhu.

Takže nemá cenu to dále rozepisovat... Líbil se vám první díl ? Pokud ano tak tento díl je prostě povinnost.


NEPODSTATNÉ! :
Jelikož tohle je můj poslední díl Monkey Islandu který mi zbýval okomentovat tak bych chtěl dodat že tahle adventura je opravdu srdcovka a je hezké vidět jak se postavy postupně vyvíjejí ať už je to Stan nebo Le Chuck (který jak už sem psal je jeden z nejlepších herních záporáků který bohužel hodně prostoru dostal až v Tales of Monkey Island).

Pro: Příběh,humor,délka

Proti: zase nelogičnosti

+9