Monkey Island 2 Special Edition: LeChuck’s Revenge

Monkey Island 2: Special Edition

07.07.2010 PCPS3X360iOS
12.11.2015 XOne
LucasArts
Special Edition je remakem druhého dílu Monkey Island v nové ručně kreslené grafice (2D High Definition) s možností přepnout během hraní do původního herního zpracování (Classic Mode).

Oproti původní verzi hra přichází také s remasterovanou hudbou a zvuky (nahrávky živých nástrojů), s dabingem (který je dostupný i po přepnutí do Classic Mode), se zabudovanou nápovědou (přibližná nápověda pro příští krok + zobrazení všech předmětů na obrazovce, se kterými lze manipulovat), s pozměněným ovládáním (i oproti The Secret of Monkey Island: Special Edition), s možností poslechnout si komentář tvůrců k téměř každé herní obrazovce a nechybí ani Steam achievementy.

Samotná hra se nezměnila.

Druhý díl Monkey Islandu je u mě opět trefa do černého. Tentokrát už nemohu být ovlivněn vzpomínkami na starou verzi, protože ta se mi v mládí, stejně jako všechny další pokračování, vyhnula. Hodnocení i přesto zůstane vysoké, a to poprávu.

Speciální edice LeChuck's Revenge opět vkusně upravuje grafickou stránku hry, přidává dabing, naprosto bezvadný soundtrack a možnost přepínání mezi starou a novou verzí hry.

Co stojí za zmínku je vylepšený systém provádění úkonů. V prvním díle bylo nutné kolečkem myši vybrat akci a potom kliknout. Zde je vše řešeno intuitivněji - pravé tlačítko vyvolá kontextové menu, ze kterého si pak lze vybrat požadovanou akci. Nelze se tedy pokoušet například o rozhovor s židlí nebo o nacpání lodě do inventáře. Záměrně jsem zvolil tyto příklady, protože se lze pokusit o rozhovor třeba se sochou opice, nebo lze nacpat do kapsy psa :)

Z mého pohledu se ve druhém díle tvůrci snažili o více vtipů a to se jim opravdu povedlo. Opět jsem měl ten příjemně přiblblý výraz, kterým jsem se připravoval na následný výbuch smíchu.

Potěšující pro mě byla určitá změna v hádankách. Buď jsou jednodušší, nebo jsou intuitivnější, nebo se mi během hraní Monkey Islandu značně zvýšila hodnota IQ (nepravděpodobné). Tato změna se každopádně pozitivně podepsala na chuti pokračovat ve hře...stejně jako možnost v bezvýchodné situaci vyvolat malou nápovědu, známou již z prvního dílu.

První díl nasadil vysokou laťku, druhý díl se s přehledem drží. Takový kus kvalitní práce zahřeje u srdce.

Pro: Remasterovaná grafika, hudba a dabing, příjemná atmosféra, vtip, hádanky, nápověda, hra není frustrující, příjemné kontextové menu

Proti: Stejně jako u prvního dílu: nenacházím nic