LEGO Pirates of the Caribbean: The Video Game

LEGO Piráti z Karibiku

Traveller's Tales •  TT Fusion (PSP, DS, 3DS)
10.05.2011
24.05.2011

Chceli ste si zahrať za Jacka Sparrowa? Tak teraz máte možnosť, v ďašej sérii postavenej na skladačke LEGO. Obsahuje nielen pôvodnú trilógia Pirátov z Karibiku, ale i príbeh najnovšieho, štvrtého, dielu. LEGO Pirates of the Caribbean je, rovnako ako všetky predchádzajúce hry od Traveller's Tales, arkáda kombinovaná s akčnou adventúrou, ktorá celú pirátsku ságu podá sebe vlastným, humorným štýlom.

V hre nechýbajú všetci vaši obľúbení hrdinovia vo forme LEGO postavičiek. Hra ponúka viac ako 70 hrateľných postáv vo forme LEGO figúrok, s ktorými sa bude hráč predierať cez 20 úrovní. Samozrejmosťou je i hra dvoch hráčov.

HERNÍ VÝZVA 2018 - Kategorie č. 10 - Válka periferií (Hardcore)

Tak mám za sebou další LEGO hru. LEGO Pirates of the Caribbean mi posloužili jako další bod do Herní výzvy, konkrétně jako hardcore varianta 10. bodu, v němž je třeba hru dohrát výhradně za použití klávesnice. Na rozdíl od rozporuplných pocitů z LEGO Star Wars III: Clone Wars jsem byl tentokrát spokojen. Hra se vrátila ke klidnějšímu LEGO hraní bez masivních bitev a až nadměrného rozsahu v podobě vesmírných a válečných misí.

Hra zpracovává první čtyři filmy série Piráti z Karibiku z produkce Disney, který proslavil Johnny Depp v podobě piráta Jacka Sparrowa. Dej v celkem 20 misích kopíruje ty nejvýznamnější dějové události filmů a hráč tak získá humorně přepracovanou dějovou rekapitulaci filmové tetralogie. Cut scény jsou zpracovány vskutku zábavně a přinášely mi při hraní úsměv na rty.

Hratelnost se nese v linii typické pro všechny LEGO hry. K dispozici je celkem 20 levelů, v nichž musíme zvládnout příběhovou linii, tak jak ji servírují scénáristé a designéři. Ale story mise jsou jenom předehrou, jelikož je nelze kompletně na 100% splnit. Až ve free play režimu pak s kompletní sestavou hrdinů o různých schopnostech dostáváme tu pravou zábavu, můžeme vstoupit do všech zákoutí a úrovně lze zvládnout komplet. V každé misi můžeme získat 3 zlaté cihličky. Za ocenění True Pirate dosažené sesbíráním potřebného počtu cvočků, za objevení 10 LEGO kanystrů a za nalezení všech 8 předmětů pomocí kompasu Jacka Sparrowa. O této novince se ještě zmíním.

Jako základna hráči slouží mateřský přístav, který můžeme prošmejdit a v němž se po získání potřebného počtu cihliček postupně otvírají nové části. V přístavu postupně nacházíme červené klobouky, které složí v podstatě jako cheaty, usnadňující plnění misí (násobení počtu sebraných LEGO cvočků, nesmrtelnost, šipky ukazující polohu kanystrů apod.), avšak mnohé jsou poměrně drahé.

Zdá se mi, že LEGO Pirates běží na novější verzi enginu, podobně jako LEGO Harry Potter, což se projevuje aspoň podle mého subjektivního dojmu o něco lepší a vyhlazenější grafikou, grafickými symboly ukazujícími polohu úkolu, a taky možností přepínání mezi charaktery, i když jsou daleko od sebe. Novinkou je tentokrát zmíněný Jackův kompas - ten ukazuje polohu některých předmětů v misi, a Jack jde pomalým krokem po jejich stopách. Někdy je jeho použití součástí mise, jindy ne, takže abychom nalezli všechny předměty, které ukazuje, musíme jej pravidelně v misích používat.

LEGO hry představují pro mě ideální odreagování v podobě pohodového zkoumání úrovní a hektického rozbíjení všeho kolem, I Piráti mi v tomto směru vyhovovali a splnili moje očekávání. Navíc tentokrát vše plynule odsýpalo, levely nebyly nadměrně velké, dominovalo hlavně zkoumání prostředí a akce bylo akorát přiměřeně. I postup základnou - přístavem - byl tentokrát příjemný a po poměrně hladkém získání multiplikátoru skóre vše šlo jako na drátkách. Dosažení 100% splnění ve hře mi trvalo tentokrát jen 33.5 hodiny.

Ale ještě příjemnějšímu hraní občas bránily některé chybičky. Přepínání mezi postavami se občas neobejde bez jejich zaseknutí, často někde ve větší vzdálenosti, a tak následuje nutnost převzít nad postavičkou manuální kontrolu. A i tvůrci se tentokrát neubránili pár botám.V jedné misi v Londýně se musí házet uhlíky na terč, což je bohužel ztíženo tím, že najdete jenom čtyři a nikoli neomezený počet, takže pokud netrefíte, nikam se nedá posunout a musíte opakovat level od začátku. V témže levelu jsem musel jednu z truhel naněkolikrát odpalovat výbušninou, což jsem taky nečekal, jelikož běžně k odpálení stříbrného předmětu stačí jedna exploze. Poslední z úskalí, sběr kytek, jsem musel absolvovat cestou kooperativní hry, jinak mi tento úkol taky nešel splnit.

LEGO Pirates of the Caribbean jsou klasickým zástupcem nekonečné řady LEGO her. Nepřekvapí zásadními novinkami, poskytují typickou zábavu i hratelnost pro LEGO hry. Kdo je má rád, pirátská dobrodružství si užije, tak jako já. Pokud chcete v rámci LEGO žánru příjemnou a rozsahem adekvátní hru, piráti jsou jasná volba. Pokud dáváte přednost jiným zpracovaným značkám, určitě si vyberete jinou z bohatého portfolia LEGO her.

Pro: Adekvátní rozsah hry, vylepšená grafika, přepínání postav i na dálku, soundtrack

Proti: Pár záseků v misích, zasekávání postaviček, pro někoho absence novinek

V rámci testování a hledání ideální dětské hry jsem narazil na poslední díl populární LEGO série. Tentokrát se jedná o provařené Piráty z Karibiku a aniž bych to čekal zasekl jsem se u nich na čtyři dny.

S LEGO sérií nemám prakticky žádné zkušenosti. Kdysi dávno jsem zkoušel úplně první díl ze světa Star Wars a i když se mi ten nápad líbil nijak zvlášt mě hra nechytla. Je mi jasné, že v případě x-tého dílu se již musí jednat o dost obehranou písničku. Netuším tedy zda hra přináší oproti svým předchůdcům vůbec něco nového. Dokonce nemůžu hodnotit ani to zda hra odpovídá filmové předloze. První díl odpovídá. Od poloviny druhého filmu jsem již piráty nedotčen.

Jak tedy můžu vůbec hru recenzovat? Jednoduše. Prostě mě bavila. Oproti "vážným" hrám byla pro mě příjemným zpestřením a už jenom to, že jsem čtyři dny nehrál nic jiného a hru v podstatě dojel skoro dvakrát (dohráno na 100%) mi stačí. Popisovat grafiku nemá smysl. Je to prostě Lego hra. Po technické stránce je hra perfektní všechno funguje a nenarazil jsem na jediný bug.

Obrovským kladem je znovuhratelnost. Na poprvé se totiž nelze dostat do všech prostor. Právě při tom jsem si vzpoměl na posledního Batmana. Tam je princip nedosažitelných prostor prakticky totožný. Batmanovi jsem ale těžce vyčítal to jakým způsobem byla tato část zasazena do hry. A i když se u LEGA jedná prakticky o stejnou věc, tak zde je to vyřešeno mnohem lépe. Vůbec to neruší ale naopak motivuje. Ani by mě nenapadlo, že kdy budu porovnávat tak "jiné" hry.

Skvělá je také přístupnost hry pro všechny generace. Osobně jsem hru testoval na šesti a devítiletých dětech, generaci třicátníků, čtyřicátníků a dokonce i na pár jedincích důchodového věku. U většiny z nich hra aspoň se mi zdálo uspěla a to je věc kterou by mě dříve ani nenapadlo docenit.

Každopádně pokud hledáte oddechovku z trochu jiného soudku a neleze vám LEGO krkem můžu piráty jednoznačně doporučit.

Pro: přístupnost pro všechny generace, nenásilí, znovuhratelnost

Proti: pro mnohé je to asi pořád to samé