LEGO Harry Potter: Years 1-4

25.06.2010
21.10.2016
30.10.2018

LEGO Harry Potter: Years 1-4 je dalším dílem herního studia Traveller's Tales, kde se v hlavních rolích opět představí veleúspěšné kostičky dánské stavebnice Lego. Po herních převedeních sérií Star Wars, Indiana Jones nebo Batman dochází řada i na čarodějnického učně Harryho Pottera, a to konkrétně na události prvního až čtvrtého dílu filmové předlohy. Jako u předchozích, provedením spřízněných titulů, i zde se jedná o akční adventuru viděnou z pohledu třetí osoby.

Ve hře se můžete vžít do několika postav známého prostředí o Harry Potterovi a postupem hry si zpřístupňovat další z jejich typických vlastností, schopností a znalostí kouzel. I zde je nutná kooperace dvou postaviček, kdy je možné ve hře za jednoho hráče mezi těmito rolemi kdykoliv přepínat (přičemž druhý hráč se kdykoliv může připojit do kooperativní hry).

Příběh je řazen postupně přesně podle literárních předloh a podíváte se v něm do Bradavic i na další známá místa v jejich okolí (Zapovězený les, bludiště atd.). Hlavním úkolem bude překonávání překážek v podobě nepřátel i nástrah prostředí a řešení puzzlů.

LEGO Harry Potter: Years 1-4 je podařený pokus o přenesení příběhů prvních čtyřech knih J. K. Rowlingové do světa LEGO. Abych si hru lépe užil, přistupoval jsem k ní zodpovědně a kompletně teoreticky připraven. Mám tak za sebou nejen pečlivé pročtení všech dílů románů v podobě souborného paperbackového vydání, ale také shlédnutí série filmů na DVD.

Neměl jsem možnost hrát oficiálně licencované hry s Harry Potterem od EA, a tak zážitky s naším mladým kouzelníkem v LEGO kostičkovém světě byly pro mě na monitoru premiérou. A musím konstatovat, že hra přenáší všechno pozitivní z románů i do světa počítačových her. Hravost, fantazii, kreativitu, napětí i legraci, to vše můžeme prožít nejen v knihách, ale i pod prsty klávesnic či gamepadů.

Znalci LEGO her jistě budou znát principy, na kterých celá série staví. Střílení palnými zbraněmi ale do Harryho světa nepatří , a tak v hlavní roli exceluje magie. Máchání kouzelnou hůlkou a efektní transformace LEGO kostiček do nejrůznějších objektů hraje prim. Za pomoci čarování zkoumáte svět Bradavic a snažíte se přijít na záhady všech zákoutí, která rozlehlé sídlo nabízí.

Příběhová linka kopíruje všechny důležité události z knížek, které rozděluje do čtyř epizod po 6 úrovních. Mezi jednotlivými levely probíhají lekce výuky magie v Bradavicích, v nichž se Harry a jeho kamarádi seznamují s novými kouzly i učebnami školy. A zatímco na počátku je Harry nezkušeným žáčkem s omezenou paletou kouzel, na konci hry se již stává ostříleným matadorem magie a poradí si prakticky se vším, případně ve spolupráci s ostatními postavičkami.

Kromě virtuálního prožívání Harryho příběhů stylizovaných do dětsky humorného ladění můžete při hraní pátrat po četných tajemstvích. Lze nalézt fragmenty školního erbu, pečlivě ukryté žetony postav, za které posléze můžete po zaplacení hrát, nebo pomáháte studentům, zapleteným do různých nepříjemných situací. LEGO Harry Potter na rozdíl od svých předchůdců (jako např. Star Wars či Batman) stojí zejména na rozvážné a klidné hratelnosti, zkoumání prostředí a luštění jednoduchých puzzlů, aniž bychom byli stresováni protivným napadáním protivníky. Souboje si užijete hlavně s bossy a také většinou nepomáhá hrubá síla pěstí či zaklínadel, ale také důmyslná magie. Své protivníky likvidujete zpravidla pomocí předmětů dostupných v okolí, které ovládáte silou kouzelné hůlky.

Jednotlivé mise jsou pestré a nenudí, prostředí se neustále mění, délka levelů je tak akorát a obtížnost pohodová bez frustrací. Občas je třeba popřemýšlet nad logickou zápletkou, ale záseky se při hře opravdu nevyskytují a vše plynule odsýpá. Ta pravá zábava nastává při volné hře, kdy máte k dispozici všechny postavičky se všemi jejich schopnostmi. Nezdržují zde videosekvence a s kompletním týmem postaviček hra nabírá grády. Jen si tak šmejdíte po levelech ve snaze najít vše, co jste v příběhové kampani minuli nebo nemohli zpřístupnit a máte možnost docílit 100% úspěchu.

A to ještě není vše. Čeká vás excelentně zpracovaná Bradavická škola. Najdete zde všechno podstatné jako v knize či filmech a všechna místa můžete navštívit. Měl jsem pocit, jako bych se opravdu ocitl spolu s Harry Potterem přímo v knižních příbězích. Bradavice nabízejí další porci záhad k objasnění a věřte, že splnění všech úkolů a nasbírání všech postav i kostiček, které za odměnu dostáváte, byl velice obtížný úkol.

Nezbývá než ještě jednou poděkovat Ferdishovi, který mě v diskusi popostrkoval ke kompletnímu dokončení hry a odemčení posledního levelu, ve kterém si můžete zahrát za samotného Voldemorta. Věřte, že chybějící kostička mi asi přidala pár šedin navíc. A plyne z toho pro mne poučení, zkoumat pečlivě vše hned od začátku. A hlavně, pořádně zametat nepořádek.

První část hry LEGO Harry Potter považuji za nejlépe zpracovanou LEGO hru, co jsem měl doposud možnost hrát. Pestrá a nápaditá hratelnost, plynulé hraní bez zbytečných frustrací a příjemné grafické zpracování nenáročné na hardware umožňuje si hru užít nejen dětem, ale i jejich hravým rodičům. Pokud máte rádi Harryho Pottera, jeho LEGO verzi si určitě zamilujete stejně jako originální předlohy.

Hra mi běžela bez komplikací na Windows 7 i 10 a ačkoliv občas narazíte na drobné grafické defekty, nezaznamenal jsem žádné bugy znemožňující dohrání. Veškeré problémy kterým jsem čelil, padají na má bedra a nepozornost a nikoliv na programové chyby, na které jsem své neúspěchy sváděl.

Pro: Věrnost originálu, dlouhá herní doba, přístupnost, pestrost a zábava

Proti: Drobné grafické glitche

Jsem velkým fanouškem všeho okolo Harryho Pottera a nevynechala jsem ani tuto lego hru. Lego hry jsou celkově fajn a nejlepší jsou na hraní ve dvou na jedné konzoli. To, jak se obrazovka rozděluje a spojuje, když jsou postavy u sebe a odcházejí od sebe, působí přirozeně a příjemně.
Příběh hry je samozřejmě daný, ale lego ho vypráví originálním a zábavným způsobem. Musím říct, že mě do lego her obecně více sedí vyprávění bez dabingu. Je to skvělé, pochopitelné a odpadá jazyková bariéra. To je super, protože se jedná o skvělou hru pro děti. Je pravdou, že některé vtípky jsou opravdu dětské. Ale co, já se jim stejně zasměji. Je tam i spousta drobností, jako například Voldemortův bubák je Harry. To mě pobavilo.
My jsme s přítelem hrály příběh a já si pak hru dohrála sama na 100 %. Po dokončení příběhové části jsme měli hru dohranou pouze na 60 %. To je jedna ze slabin hry. Některé věci prostě při prvním průchodu nelze získat. Musí se nejdříve najít a koupit postavy s požadovanými schopnostmi. Autoři tak nutí hrát hráče každou kapitolu minimálně dvakrát.
Při hře ve dvou jsme neměli žádné problémy při hraní. Možná občas pozlobila kamera, která byla ve špatném úhlu a nedovolila nám se podívat tam, kam jsme potřebovali. Když jsem pak hrála sama, začali se mi do cesty plést ostatní postavy. Pak místo toho, abych vyslala kouzlo tam, kam jsem chtěla, jsem zasáhla nějakého společníka. Také bych si při opakovaném hraní ráda vybrala celý tým. Je možnost vybrat si pouze jednu postavu a zbytek se automaticky doplní. Vždy se doplní tak, aby tam byly zastoupeny postavy se všemi potřebnými schopnostmi (pokud je máte otevřeny), ale já bych si je chtěla vybrat všechny sama.
Během hraní se získávají červené krabičky s výhodami. Problém je, že se při každém spuštění hry, se musí všechny znovu zapnout. Na to jsem občas zapomněla. Bylo by fajn, kdyby zůstaly zapnuté. Ulehčení bych uvítala i při nákupu postav. Při hledání těch, které ještě nejsou koupené, se musí projít všechny jedna po druhé.
Lego: Harry Potter je super zábavná hra, a to jak příběhem, tak hratelně. Dobře se hraje ve dvou. Každý hráč si sbírá své vlastní penízky, je tedy ve hře i určitá dávka soupeření. Občas se tak stalo, že když se jeden dostal dál ve hře, druhého nepustil k sobě, ale nejdříve všechno vybral, aby měl více penízků. Naštěstí k tomu nebylo tolik příležitostí, jako v jiných lego hrách, kde to byl trochu důvod k neshodám.

Pro: možnost hrát ve dvou na jednom zařízení, humorné vyprávění příběhu

Proti: nutnost opakovaného hraní

PO vyčpělých Hvězdných válkách konečně Lego hra, která má smysl a dokáže zabavit fanoušky potterovské série všech věkových skupin. Snad poprvé jsem měl pocit, že precizně vyvedené stavebnicové lokace nacházejí své stavitele (či spíše bořitele), a tváří v tvář nepříliš zábavným licencovaným hrám vyznívá tento Potter vyloženě hravě!