LEGO Harry Potter: Years 1-4 je podařený pokus o přenesení příběhů prvních čtyřech knih J. K. Rowlingové do světa LEGO. Abych si hru lépe užil, přistupoval jsem k ní zodpovědně a kompletně teoreticky připraven. Mám tak za sebou nejen pečlivé pročtení všech dílů románů v podobě souborného paperbackového vydání, ale také shlédnutí série filmů na DVD.

Neměl jsem možnost hrát oficiálně licencované hry s Harry Potterem od EA, a tak zážitky s naším mladým kouzelníkem v LEGO kostičkovém světě byly pro mě na monitoru premiérou. A musím konstatovat, že hra přenáší všechno pozitivní z románů i do světa počítačových her. Hravost, fantazii, kreativitu, napětí i legraci, to vše můžeme prožít nejen v knihách, ale i pod prsty klávesnic či gamepadů.

Znalci LEGO her jistě budou znát principy, na kterých celá série staví. Střílení palnými zbraněmi ale do Harryho světa nepatří , a tak v hlavní roli exceluje magie. Máchání kouzelnou hůlkou a efektní transformace LEGO kostiček do nejrůznějších objektů hraje prim. Za pomoci čarování zkoumáte svět Bradavic a snažíte se přijít na záhady všech zákoutí, která rozlehlé sídlo nabízí.

Příběhová linka kopíruje všechny důležité události z knížek, které rozděluje do čtyř epizod po 6 úrovních. Mezi jednotlivými levely probíhají lekce výuky magie v Bradavicích, v nichž se Harry a jeho kamarádi seznamují s novými kouzly i učebnami školy. A zatímco na počátku je Harry nezkušeným žáčkem s omezenou paletou kouzel, na konci hry se již stává ostříleným matadorem magie a poradí si prakticky se vším, případně ve spolupráci s ostatními postavičkami.

Kromě virtuálního prožívání Harryho příběhů stylizovaných do dětsky humorného ladění můžete při hraní pátrat po četných tajemstvích. Lze nalézt fragmenty školního erbu, pečlivě ukryté žetony postav, za které posléze můžete po zaplacení hrát, nebo pomáháte studentům, zapleteným do různých nepříjemných situací. LEGO Harry Potter na rozdíl od svých předchůdců (jako např. Star Wars či Batman) stojí zejména na rozvážné a klidné hratelnosti, zkoumání prostředí a luštění jednoduchých puzzlů, aniž bychom byli stresováni protivným napadáním protivníky. Souboje si užijete hlavně s bossy a také většinou nepomáhá hrubá síla pěstí či zaklínadel, ale také důmyslná magie. Své protivníky likvidujete zpravidla pomocí předmětů dostupných v okolí, které ovládáte silou kouzelné hůlky.

Jednotlivé mise jsou pestré a nenudí, prostředí se neustále mění, délka levelů je tak akorát a obtížnost pohodová bez frustrací. Občas je třeba popřemýšlet nad logickou zápletkou, ale záseky se při hře opravdu nevyskytují a vše plynule odsýpá. Ta pravá zábava nastává při volné hře, kdy máte k dispozici všechny postavičky se všemi jejich schopnostmi. Nezdržují zde videosekvence a s kompletním týmem postaviček hra nabírá grády. Jen si tak šmejdíte po levelech ve snaze najít vše, co jste v příběhové kampani minuli nebo nemohli zpřístupnit a máte možnost docílit 100% úspěchu.

A to ještě není vše. Čeká vás excelentně zpracovaná Bradavická škola. Najdete zde všechno podstatné jako v knize či filmech a všechna místa můžete navštívit. Měl jsem pocit, jako bych se opravdu ocitl spolu s Harry Potterem přímo v knižních příbězích. Bradavice nabízejí další porci záhad k objasnění a věřte, že splnění všech úkolů a nasbírání všech postav i kostiček, které za odměnu dostáváte, byl velice obtížný úkol.

Nezbývá než ještě jednou poděkovat Ferdishovi, který mě v diskusi popostrkoval ke kompletnímu dokončení hry a odemčení posledního levelu, ve kterém si můžete zahrát za samotného Voldemorta. Věřte, že chybějící kostička mi asi přidala pár šedin navíc. A plyne z toho pro mne poučení, zkoumat pečlivě vše hned od začátku. A hlavně, pořádně zametat nepořádek.

První část hry LEGO Harry Potter považuji za nejlépe zpracovanou LEGO hru, co jsem měl doposud možnost hrát. Pestrá a nápaditá hratelnost, plynulé hraní bez zbytečných frustrací a příjemné grafické zpracování nenáročné na hardware umožňuje si hru užít nejen dětem, ale i jejich hravým rodičům. Pokud máte rádi Harryho Pottera, jeho LEGO verzi si určitě zamilujete stejně jako originální předlohy.

Hra mi běžela bez komplikací na Windows 7 i 10 a ačkoliv občas narazíte na drobné grafické defekty, nezaznamenal jsem žádné bugy znemožňující dohrání. Veškeré problémy kterým jsem čelil, padají na má bedra a nepozornost a nikoliv na programové chyby, na které jsem své neúspěchy sváděl.

Pro: Věrnost originálu, dlouhá herní doba, přístupnost, pestrost a zábava

Proti: Drobné grafické glitche

Jsem velkým fanouškem všeho okolo Harryho Pottera a nevynechala jsem ani tuto lego hru. Lego hry jsou celkově fajn a nejlepší jsou na hraní ve dvou na jedné konzoli. To, jak se obrazovka rozděluje a spojuje, když jsou postavy u sebe a odcházejí od sebe, působí přirozeně a příjemně.
Příběh hry je samozřejmě daný, ale lego ho vypráví originálním a zábavným způsobem. Musím říct, že mě do lego her obecně více sedí vyprávění bez dabingu. Je to skvělé, pochopitelné a odpadá jazyková bariéra. To je super, protože se jedná o skvělou hru pro děti. Je pravdou, že některé vtípky jsou opravdu dětské. Ale co, já se jim stejně zasměji. Je tam i spousta drobností, jako například Voldemortův bubák je Harry. To mě pobavilo.
My jsme s přítelem hrály příběh a já si pak hru dohrála sama na 100 %. Po dokončení příběhové části jsme měli hru dohranou pouze na 60 %. To je jedna ze slabin hry. Některé věci prostě při prvním průchodu nelze získat. Musí se nejdříve najít a koupit postavy s požadovanými schopnostmi. Autoři tak nutí hrát hráče každou kapitolu minimálně dvakrát.
Při hře ve dvou jsme neměli žádné problémy při hraní. Možná občas pozlobila kamera, která byla ve špatném úhlu a nedovolila nám se podívat tam, kam jsme potřebovali. Když jsem pak hrála sama, začali se mi do cesty plést ostatní postavy. Pak místo toho, abych vyslala kouzlo tam, kam jsem chtěla, jsem zasáhla nějakého společníka. Také bych si při opakovaném hraní ráda vybrala celý tým. Je možnost vybrat si pouze jednu postavu a zbytek se automaticky doplní. Vždy se doplní tak, aby tam byly zastoupeny postavy se všemi potřebnými schopnostmi (pokud je máte otevřeny), ale já bych si je chtěla vybrat všechny sama.
Během hraní se získávají červené krabičky s výhodami. Problém je, že se při každém spuštění hry, se musí všechny znovu zapnout. Na to jsem občas zapomněla. Bylo by fajn, kdyby zůstaly zapnuté. Ulehčení bych uvítala i při nákupu postav. Při hledání těch, které ještě nejsou koupené, se musí projít všechny jedna po druhé.
Lego: Harry Potter je super zábavná hra, a to jak příběhem, tak hratelně. Dobře se hraje ve dvou. Každý hráč si sbírá své vlastní penízky, je tedy ve hře i určitá dávka soupeření. Občas se tak stalo, že když se jeden dostal dál ve hře, druhého nepustil k sobě, ale nejdříve všechno vybral, aby měl více penízků. Naštěstí k tomu nebylo tolik příležitostí, jako v jiných lego hrách, kde to byl trochu důvod k neshodám.

Pro: možnost hrát ve dvou na jednom zařízení, humorné vyprávění příběhu

Proti: nutnost opakovaného hraní

Aká je šanca, že človek nebude mať rád túto hru, keď má rád Lego a Harryho Pottera? Tu som išiel na istotu. Lego hry sú samé o sebe fajn a zábavné. Keď si k tomu môže človek ešte vybrať svet, ktorý má rád, tak je to o to lepšie. Zo všetkých, ktoré ponúkajú je u mňa Harry Potter top. Ďalšie veľké pozitívum je, že Steam už ponúka možnosť hrať online hry, ktoré majú len lokálny multiplayer. Ja som veľký fanúšik co-op hier, a to znamená, že táto hra je pre mňa ako stvorená. Našťastie nie je núdzu aj o ľudí, s ktorými to môžem hrať.

Nie je prekvapenie, že v tejto hre budete prežívať prvé 4 diely Harryho Pottera. Príbeh je spracovaný naozaj super. Nie je to 100% verná kópia, ale skôr vtipne upravené určité miesta. Celkovo je hra veľmi zábavná a nasmial som sa pri nej dosť. Najlepšie sú na tom jednotlivé animácie pomedzi herné pasáže, ale zábava nechýba ani pri samotnom hraní. Bude sa tu ničiť, riešiť hádanky, bojovať s nepriateľmi pomocou kúziel, behať po Rokforte a jeho okolí. Kúzla sa učíte postupne, postupne si odomykáte nové postavy a nie všetky pasáže sú dostupné hneď. To znamená, že prejdením príbehu Váš pobyt v tomto parádnom svete ani zďaleka nekončí. Už len príbeh sám o sebe je dostatočne dlhý na takúto hru. Môžete tu kľudne utopiť aj 30 hodín.

Nemá asi zmysel vyjadrovať sa ku grafike. Je to skrátka Lego a je to také, aké to byť má. Hrá býva často v akcii, tak odporúčam kúpiť, keďže ani za plnú cenu sa nemusí hanbiť.

Pro: zábavnosť, humor, co-op, svet

Proti: miestami trochu neprehľadné (kamera a čo treba urobiť)

• Switch 70
Jaké hodnocení dát hře, která je obrovsky zábavná, ale zároveň se v ní vyskytují příšerné glitche kazící celý zážitek? Můžu odhlédnout od technických chyb a dát maximum bodů za to, jak skvělý má multiplayer, přístupný i pro naprosté začátečníky. Anebo mám ignorovat desítky hodin zábavy a vpálit jí pomyslný „odpad“, protože glitch, který vám znemožní dokončit hru na 100 %, je z mého pohledu neodpustitelným selháním tvůrců?

Začnu tím pozitivním. LEGO Harry Potter je první hrou, kterou jsem od začátku až do konce dohrál se svou přítelkyní!:)) Ta, traumatizovaná zkušenostmi z dětství se starším bratrem, považovala gamery za cholerické psychopaty, proto zpočátku pomalu ani nechtěla být ve stejné místnosti, když jsem si nějakou hru zapnul:)) A už vůbec neměla zájem si něco sama zkusit, zkrátka jí celé „videohraní“ přišlo jako poměrně stupidní činnost, která člověka mění v monstrum.

Proto jsem věděl, že potřebuju nějaký trik, jak jí ke hraní nalákat. A jelikož je Harry Potter srdcovkou celé mojí generace, která spojuje „holky i kluky“, padla volba na něj. Lego hry znám už z dřívějška (na PS3 jsem hrál s o 10 let mladším bráchou Star Wars a Batmana), takže vím, že jde o ideální volbu pro začátečníky. Pobíháte si v hezky udělaných prostředích, ničíte spoustu věcí, stavíte, řešíte přiměřeně snadné/složité hádanky, sbíráte odměny a nic moc vám při tom všem nehrozí. Je to zkrátka relax, žádný stres.

Takže tohle zafungovalo nad očekávání. Úvodní obavy se rychle rozplynuly, přítelkyně pochopila, že nebudu prohazovat ovladač televizí kdykoliv někde spadne nebo něco špatně postaví, a oba jsme si to obrovsky užili. Dokonce natolik, že jsme se rozhodli hru dokončit na 100 %, tzn. odemknout všechny postavy, posbírat všechny zlaté cihly a zkrátka prošmejdit každý kout Bradavic i přilehlých pozemků. Což by mě zpočátku ani náhodou nenapadlo, že se něco takového může stát. Jenže člověk míní...

...a herní vývojáři z Traveller‘s Tales mění!:)) I když se v době vydání na Switch jednalo už o 8 let starou hru, přesto trpí zásadními problémy technického rázu. Dvakrát nebo třikrát se stalo, že prostě spadla, což se mi na jakékoliv konzoli přihodilo naposledy tak dekádu nazpět. Asi dvakrát jsme museli vypínat kvůli zaseknuté postavě, kterou nešlo osvobodit z místa, kde zůstala trčet. Dost problematická je chvílemi také kamera. Několikrát jsme vůbec neviděli, že jsou někde ještě nějaké dveře či průchod, bylo to zcela mimo zorné pole.

To všechno se dá přežít, prostě si zjistíte na netu, v čem je problém, nebo restartujete hru a jedete dál. Ale jeden glitch nevyřešíte ani nijak neobejdete. Je to game breaker a když jste kompletista a máte tu smůlu, že na něj narazíte, musíte začít hrát znovu od nuly. Zabrání vám totiž v získání zlaté cihly, čímž nemáte šanci vše dokončit na 100 %, neodemkne se vám úplně finální bonusový level a nezískáte ani poslední odměny.

Takže pozor, tahle šílená chyba se stane ve druhém ročníku, na Hagridově zahrádce, kde Ron zvrací slimáky. Děláte tam spoustu věcí, díky čemuž získáte tři velké kusy čehosi, z čeho pak sestavíte obrovskou slánku. Jenže!! Pokud hrajete ve dvou, a začnete ty kusy za použití kouzla Wingardium Leviosa zvedat oba současně, ze tří kusů se najednou stanou čtyři... a vy jste v háji.  Toho čtvrtého už se nezbavíte a slánku kvůli němu nedokážete sestavit. Pokud se pletu a tahle situace má nějaké řešení, určitě mi prosím dejte vědět. Ale já ho nikde nenašel.

Můžete naštěstí pokračovat ve hře a zdárně ji dokončit, jedná se jen o vedlejší úkol. Ale pokud jste sběrateli trofejí, máte před sebou neřešitelný problém, a bude pro vás lepší začít znovu od začátku. Protože v této fázi se úplný restart ještě dá přežít. Každopádně za mě nepochopitelná chyba, která mi otrávila celý dojem z hraní. Přitom o ní lidé psali na různých fórech už v roce 2010, přesto s tím pro nové vydání na Switch nebyl schopen ani ochoten nikdo nic udělat. Takže za tohle obrovský palec dolů a vztyčený prostředníček k tomu!

Závěrem dodám, že nevýhodu Lego Harryho Pottera představuje určitá monotónnost prostředí a nevýraznost jednotlivých postav. Samotné Bradavice jsou krásné a je radost je prozkoumávat, ale krom zasněžených Prasinek a návštěvy u Weasleových je každý exteriér stejně šedý a pošmourný. V tom má třeba Lego Star Wars se svou galerií pestrých postav i světů hodně navrch.

No nic, dokončili jsme s přítelkyní hru na 97,8 % a já myslím, že na společnou premiéru to je více než solidní výsledek!:)) Ale vývojářům musím dát za ty prasácké chyby mnohem nižší cifru, navzdory celkové zábavnosti.

PS: Mé další recenze a články nejen o hrách najdete na Instagramu, profil instageek_cz

PPS: Nakonec jsem hodnocení ze 60 % zvedl na 70 %, protože navzdory tomu jednomu fatálnímu glitchi to opravdu je zábava, kterou si ve dvou užijete i s fanouškem Harry Pottera, který nikdy předtím hry nehrál.

Pro: Perfektní multiplayer, který si s úplnými nováčky užijí i zkušení hráči, fanoušky Harryho Pottera nadchne detailní převedení jeho příběhů do Lego světa.

Proti: Otravné technické chyby a jeden neřešitelný glitch, který vám, pokud na něj narazíte, zabrání dokončit hru na 100 %.

Moje první setkání s Lego hrou nemohlo vyjít lépe. S Harry Potterem jsem prožil dětství, stárnul stejně s filmovým hercem a uvědomoval si ty roky za rokem. No a pokud jsem chtěl konečně zažít, co jsou ty Lego hry vlastně zač, lepší svět jsem si pro ně zvolit vlastně tak ani nemohl.

Hned v úvodu mi bylo jasné, že tohle bude standardní hopsačka s nestandardním ovládáním. Ihned jsem se zhostil role Harryho a začal jeho první rok školy na Bradavicích. Nastartoval Bradavický expres, zavzpomínal, že jediné Lego, co jsem kdy skládal a složil byl Bradavický expres a nástupiště 9 a tři čtvrtě, no a rozjel poskakování po všech možných mincičkách všemožných barev, poznávání Bradavic a učení se novým kouzlům.

Zaujalo mě, že tvůrci hře nedali lineárnost. Naopak nás přivedli do Bradavic, začali seznamovat s různými postavami a dali mi volné pole působnosti. Já jsem tak dostal prostor poznat celou školu kouzel. Podívat se do téhle třídy, na tamten záchod nebo ven na Famfrpál? Postupem času, kdy se Vám škola otvírá, to vlastně není žádný problém. A s každým dalším rokem se Vám toto prostředí obměňuje a ozvláštňuje, což přidává na zábavě a hlavně prodlužuje hratelnost.

Každý rok disponuje tuším asi pěti hlavními misemi, které poměrně perfektně odvypráví ve zkratce celý děj filmu. Odkazuje se především na něj. Nicméně tvůrci si dali tu práci s tím, že krásně zpracovali celou školu, takže občas máte pocit, že hrajete nějaké RPGčko, kde se volně pohybujete po škole a můžete si vlastně dělat co chcete. A to i přesto, že vlastně neEXpíte a jakékoliv jiné volné pobíhání po škole je vlastně zbytečné nebo dobré akorát tak na to, že se rozhodnete vysbírat všechny existující mincičky po okolí. To Vás ale postupem času stejně přestane bavit a budete se orientovat hlavně na příběh jako takový...

Ten je Vám samozřejmě známý, ale obrovským plusem této hry jsou mezividea, který Vám jej vypráví. Bez mluvy a jakýchkoliv dialogů. Lego postavičky totiž nemluví. Posunky Vám naznačí co se děje a vzhledem k známosti příběhu Vám je okamžitě patrné, co se kde děje a co si kdo kdekoliv myslí. Překvapilo mě ale, jak i, tvůrci ráči prominout, na první dobrou hloupé video s lego postavičkami, dokáže být tak zábavné a místy i vysloveně vtipné. V nich se skrývá obrovské množství nápadů a musím říct, že jsem se u nich často a hodně bavil.

Bavil jsem se ale i v samotných misích, když jsem jimi musel procházet, učit se nová kouzla a ty pak používat v dalším posunu hry. Pravda, stejně jsem z devadesáti pěti procent používal Wingardium Leviosa, protože mi hnulo s každým předmětem v onom prostředí, ale občas bylo třeba kombinovat, přepínat mezi postavami a přemýšlet, jak se asi nejdál posunu v příběhu dál, abych splnil danou otevřenou misi.

Tvůrci tuto hru navíc pojali tak, že se Vám v jedné hře nabízí čtyři roky s Harry Potterem v Bradavicích, což také krásně vrcholí, protože mi jistě každý dá za pravdu, že Ohnivý pohár je takové kvalitativní příběhové vyvrcholení a stejně tak je to i s touto hrou. Překvapila mě třeba doba hratelnosti, která snadno přetáhla dvacet hodin a na první dobrou bych to do ní vůbec neřekl. Také mě ale překvapilo to, že ač hra cílí především na mladší hráče, ti dospělejší si v ní jistě také své zalíbení najdou.

To zalíbení je především v tom, že když jste fanoušek Harryho Pottera, tak na Vás tahle hra vychrlí takový přival nostalgie, že Vám z toho bude až teskně. Začnete přemýšlet, kde a při jaké příležitosti jste uviděli daný díl a jak je to vlastně už dlouho, za což hra samozřejmě nemůže, ale je to, řekl bych, naprosto přirozený důsledek. Hratelnost těchto hopsaček je ale na vysoké úrovni a přiznávám, že kdyby hra byla kratší, asi bych si to užil i víc. Po tom všem jsem se ale nepřesvědčil, že bych okamžitě měl sáhnout po další Lego hře. Určitě mají celou řadu zajímavých mechanik, ale pořád jsou jen standardní 3D hopsačkou, kterých jsem na přelomu tisíciletí hrál na tucet a dnes si na ně vzpomene právě akorát tak to Lego. Fungují, baví, ale jak se říká, všeho je třeba počítat s mírou a tak i já si odškrtávám další herní zářez a dám příštím Lego titulům pár let čas.

Pro: Standardní hopsačka s nestandardně otevřeným prostředím. Lego základ, originalita, vtipnost a zábavnost mezivideí. Poměrně výrazná délka hry.

Proti: Celé je to vlastně jen převedení zásadních filmových scén do herního světa. Postupem času se hratelnost výrazně opakuje a už jsem se těšil na konec.

PO vyčpělých Hvězdných válkách konečně Lego hra, která má smysl a dokáže zabavit fanoušky potterovské série všech věkových skupin. Snad poprvé jsem měl pocit, že precizně vyvedené stavebnicové lokace nacházejí své stavitele (či spíše bořitele), a tváří v tvář nepříliš zábavným licencovaným hrám vyznívá tento Potter vyloženě hravě!