LEGO Harry Potter: Years 5-7

20.09.2016 Android
18.10.2016 PS4
30.10.2018 XOneSwitch
Traveller's Tales
Druhý díl LEGO variace na slavné příběhy kouzelníka Harryho Pottera a jeho přátel se odehrává v období mezí pátým a sedmým rokem jeho studia na škole čar a kouzel v Bradavicích. Po návratu Lorda Voldemorta v závěru Ohnivého poháru jsou nyní předními protivníky Harryho a ostatních krvelační Smrtijedi, s nimiž si zabojujeme nejen na pozemcích Bradavického hradu, ale třeba i v Gringottovic bance či na Ministerstvu kouzel. Díky osobitému LEGO hávu hra vesele paroduje již notně profláknuté dějové linie a nabízí tak hráčům jiný pohled na tento kulturní fenomén.

Ve hře můžete kooperovat s celou řadou známých postav, přičemž každá z nich je něčím unikátní. Hermiona disponuje kočkou Křivonožkou, Harry vlastní neviditelný plášť, Lupin se umí přeměnit ve vlkodlaka a Brumbál zvládá přemisťování. Pro fanoušky série nabízí autoři Traveller's Tales mnoho bonusů v podobách sbírání kartiček či objevování erbů. Ve vyvážené hratelnosti si užijete kombinaci akčních a logických pasáží vhodných pro všechny věkové generace.

První díl LEGO zpracování příběhů Harryho Pottera jsem si nesmírně užil a šlo pro mě o doposud nejlepší dohranou LEGO hru. Jak můžete ostatně poznat z komentáře , v němž jsem se rozplýval nad kvalitami titulu. Doufal jsem, že při práci na pokračování designéři zůstanou u vysoko nastavené kvalitativní laťky. Naštěstí se jim dílo podařilo a mohl jsem si lebedit herním blahem i u dospělejších dobrodružství Harryho Pottera.

LEGO Harry Potter: Years 5-7 podává ve zkrácené a kompaktní formě knižní i filmový příběh J.K. Rowlingové a musím říci, že se drží originálu se zařazením klíčových scén bez zbytečné omáčky a příběhová linie je zábavná, když je navíc okořeněná různými vtípky a žertovnými animacemi, jak to TT Games umí. Navíc s ještě bez dabingu s roztomilým žvatláním postaviček. Ačkoliv příběh má temné pozadí, i scény, v nichž kupříkladu umírají klíčoví hrdinové, jsou podány nenásilně, s grácií a odlehčením a díky tomu jsou přístupné i dětskému publiku. Nicméně temné vyznění druhá polovina Harryho ságy přece jen má, na rozdíl od prvních dětských bradavických let.

Zpracování i principy hratelnosti navazují na první ságu a tím pádem i všechny ostatní LEGO hry. Dostáváte obvyklou nadílku pátrání, přemýšlení, šmejdění, rozbíjení a opětovného skládání LEGO dílků ve smysluplné celky, abyste se posunuli dále v ději. Občas okořeněné nenásilnými souboji, kterých je zde o chloupek víc než v časech Voldemortem nepostižených Bradavic. Postavičky opět disponují magickými silami, jež si postupně odemykáte, navíc každá z nich má svou specifickou klíčovou schopnost, takže se nevyhnete spolupráci.

Opět máte možnost poznat ikonická místa Potterových příběhů, která můžete podrobně prozkoumat a najít v nich všechna tajemství. K dispozici dostanete celé osazenstvo obyvatel Bradavic, řadu klíčových či naopak bezvýznamných postav, která si později můžete po zakoupení vybrat a použít ve volné hře.

Zatímco v předchozí Harryho hře jsem trošku tápal a snažil se najít co nejvíce tajemství hned při vstupu do každé místnosti, při procházení druhým dílem jsem se nechal vést designéry a postupoval jsem přesně tak, jak mě navigující duchové provázeli po Bradavicích. Dostal jsem tak konzistentní příběh, nepřerušovaný násilným rozdělením na levely, protože ve hře pěkně jednotně splývá průzkum Bradavic a výuka kouzel s příběhovými úrovněmi, jež jsou navozeny videosekvencemi, což pomáhá vytvořit souvislý příběh, takže vás nic neruší a můžete nerušeně prožívat děj.

Po dohrání kampaně se vám nabídnou nekonečné možnosti volné hry. Tentokrát již celkem 24 samostatných levelů, v nichž musíte sesbírat všechno, co se dá, s pomocí sbírky charakterů s různými schopnostmi. A samozřejmě kompletně celé Bradavice, jež vám otvírají své brány. Hledáte cihličky, pomáháte studentům v nesnázích, sbíráte části erbu, prostě mnoho hodin zábavy. Hledání usnadňuje nový bonusový power up - podrobný ukazatel indikující, co je potřebné v lokaci splnit. Takže tentokrát poznáte, kde vám co chybí a nemusíte tápat, jako já v prvním díle. Mně to jako obvykle u LEGO titulů nedalo a sesbíral jsem všechno na 100%, což mi poskytlo dokonalou satisfakci z dohrání. Herní dobu jsem měl tentokrát kratší, zřejmě díky zmiňovanému plynulejšímu průchodu, a činila cca 40 hodin.

Hra běží po technické stránce solidně bez komplikací, opatřil jsem si ji crackem, abych nemusel pracovat s DVD médiem. Nicméně se projevila opět drobná nuance, jako v podstatě zatím u každé mojí LEGO hry, kdy mi hra neukládala konfiguraci kláves, a po každém spuštění jsem si je musel ručně nastavovat. Ale to je jenom maličká muška.

LEGO Harry Potter: Years 5 - 7 se opravdu povedl a navázal skvěle na první díl. Pokud hledáte nenásilnou a zábavnou akční arkádu s nutností objevování a pátrání, hra je přesně pro vás. A jestli si k tomu hrajete rádi s dánskými LEGO kostičkami, tím spíše.

Pro: Věrně zpracovaná předloha. Dlouhá herní doba. Zábava, příjemná obtížnost, humor.

Proti: Neukládala se mi konfigurace ovládání. Drobné grafické chybičky.

Poslední z LEGO her bez dabingu se odehrává ve světě Harryho Pottera a uzavírá tak jeho příběh. Hned v začátku páté epizody se žáci seznamují s profesorkou Umbridgeovou, která je odnaučí veškerá kouzla a tak se je musí šprtat zase od začátku. Hra obsahuje nový režim soubojů s bossy, který je lepší verzí toho z předchozího dílu. Svět je také mnohem větší než byl posledně a podíváme se tak např. také do divočiny, Londýna nebo na další pozemky školy čar a kouzel.
Postavy se stejně jako minulé mění pomocí kotlíku s mnoholičným lektvarem. Ve hře se naučíme také nová kouzla, seznamujeme se s Ronovou sovou Papušíkem, kterou ve filmu vynechali a projdeme si také příběh Tří bratří, který je zpracován v krásném 2,5D levelu.

Pro: Příběh Tří bratří, nová kouzla

Proti: Chybí některé postavy z předchozích dílů, místy hloupá kamera