První díl LEGO zpracování příběhů Harryho Pottera jsem si nesmírně užil a šlo pro mě o doposud nejlepší dohranou LEGO hru. Jak můžete ostatně poznat z komentáře , v němž jsem se rozplýval nad kvalitami titulu. Doufal jsem, že při práci na pokračování designéři zůstanou u vysoko nastavené kvalitativní laťky. Naštěstí se jim dílo podařilo a mohl jsem si lebedit herním blahem i u dospělejších dobrodružství Harryho Pottera.

LEGO Harry Potter: Years 5-7 podává ve zkrácené a kompaktní formě knižní i filmový příběh J.K. Rowlingové a musím říci, že se drží originálu se zařazením klíčových scén bez zbytečné omáčky a příběhová linie je zábavná, když je navíc okořeněná různými vtípky a žertovnými animacemi, jak to TT Games umí. Navíc s ještě bez dabingu s roztomilým žvatláním postaviček. Ačkoliv příběh má temné pozadí, i scény, v nichž kupříkladu umírají klíčoví hrdinové, jsou podány nenásilně, s grácií a odlehčením a díky tomu jsou přístupné i dětskému publiku. Nicméně temné vyznění druhá polovina Harryho ságy přece jen má, na rozdíl od prvních dětských bradavických let.

Zpracování i principy hratelnosti navazují na první ságu a tím pádem i všechny ostatní LEGO hry. Dostáváte obvyklou nadílku pátrání, přemýšlení, šmejdění, rozbíjení a opětovného skládání LEGO dílků ve smysluplné celky, abyste se posunuli dále v ději. Občas okořeněné nenásilnými souboji, kterých je zde o chloupek víc než v časech Voldemortem nepostižených Bradavic. Postavičky opět disponují magickými silami, jež si postupně odemykáte, navíc každá z nich má svou specifickou klíčovou schopnost, takže se nevyhnete spolupráci.

Opět máte možnost poznat ikonická místa Potterových příběhů, která můžete podrobně prozkoumat a najít v nich všechna tajemství. K dispozici dostanete celé osazenstvo obyvatel Bradavic, řadu klíčových či naopak bezvýznamných postav, která si později můžete po zakoupení vybrat a použít ve volné hře.

Zatímco v předchozí Harryho hře jsem trošku tápal a snažil se najít co nejvíce tajemství hned při vstupu do každé místnosti, při procházení druhým dílem jsem se nechal vést designéry a postupoval jsem přesně tak, jak mě navigující duchové provázeli po Bradavicích. Dostal jsem tak konzistentní příběh, nepřerušovaný násilným rozdělením na levely, protože ve hře pěkně jednotně splývá průzkum Bradavic a výuka kouzel s příběhovými úrovněmi, jež jsou navozeny videosekvencemi, což pomáhá vytvořit souvislý příběh, takže vás nic neruší a můžete nerušeně prožívat děj.

Po dohrání kampaně se vám nabídnou nekonečné možnosti volné hry. Tentokrát již celkem 24 samostatných levelů, v nichž musíte sesbírat všechno, co se dá, s pomocí sbírky charakterů s různými schopnostmi. A samozřejmě kompletně celé Bradavice, jež vám otvírají své brány. Hledáte cihličky, pomáháte studentům v nesnázích, sbíráte části erbu, prostě mnoho hodin zábavy. Hledání usnadňuje nový bonusový power up - podrobný ukazatel indikující, co je potřebné v lokaci splnit. Takže tentokrát poznáte, kde vám co chybí a nemusíte tápat, jako já v prvním díle. Mně to jako obvykle u LEGO titulů nedalo a sesbíral jsem všechno na 100%, což mi poskytlo dokonalou satisfakci z dohrání. Herní dobu jsem měl tentokrát kratší, zřejmě díky zmiňovanému plynulejšímu průchodu, a činila cca 40 hodin.

Hra běží po technické stránce solidně bez komplikací, opatřil jsem si ji crackem, abych nemusel pracovat s DVD médiem. Nicméně se projevila opět drobná nuance, jako v podstatě zatím u každé mojí LEGO hry, kdy mi hra neukládala konfiguraci kláves, a po každém spuštění jsem si je musel ručně nastavovat. Ale to je jenom maličká muška.

LEGO Harry Potter: Years 5 - 7 se opravdu povedl a navázal skvěle na první díl. Pokud hledáte nenásilnou a zábavnou akční arkádu s nutností objevování a pátrání, hra je přesně pro vás. A jestli si k tomu hrajete rádi s dánskými LEGO kostičkami, tím spíše.

Pro: Věrně zpracovaná předloha. Dlouhá herní doba. Zábava, příjemná obtížnost, humor.

Proti: Neukládala se mi konfigurace ovládání. Drobné grafické chybičky.

Na ztvárnění poslední tří/čtyř dílů HP jsem byl hodně zvědavý. První čtyři byly zpracované poměrně dobře, ale je pravda, že jsem je hrál už před několika lety. Teď se konečně dostala řada i na tento díl, a hned zkraje musím říct, že ty další lego hry, ať už novější či starší, udělaly své.

Hodnotit grafiku u lego her je poměrně zbytečné, přeci jen to není nějakou prioritou, ale zhodnotím samotné lokace, které se povedly ve většině případů hodně dobře, prostředí jak samotných Bradavic, tak i jiných lokací je obvykle hodně hezky zpracované, liší se od sebe a je prostě a jednoduše dobře postavené. Je tak i docela radost se do jednotlivých lokací navracet vyzobávat vše, co lze.

Druhou je ozvučení, které krom ozvučení ze samotné HP není nic extra, chybí dabing, na něhož si člověk už u novějších her navykl, ale nedá se říct, že by to bylo na škodu. Nakonec si autoři dokázali perfektně poradit i prostřednictvím různých grimas a vtípků.

Hratelnost je prakticky stejná jako u ostatních her. Rozbij toho co nejvíc, postav z kostiček to a to, vyřeš hádanku a pokračuj. Tady je to okořeněné o souboje s různými kouzelníky, které mě zpočátku okouzlily. Ale když jsem zjistil, že bojuji ten samý souboj už asi po třicáté, byť s jinou postavou, moc mě to už nebavilo. Samotné hratelnosti dodávají plusové body i postupně získávaná kouzla, o něž na začátku hry díky Umbridgové přijdete, a stáváte se tak zase silnějším čarodějem. Každá z postav pak má svá unika, s nimiž je potřeba spolupracovat, pokud chcete úspěšně hru dokončit.

Docela mě zamrzelo osekání příběhu na naprosté minimum, a ikdyž zde byla snaha důležité události vysvětlit, tak toho bylo spousta podstatného vynechána nebo udělána jinak. Naopak potěší, že se čerpalo z filmu i knihy, a že si autoři dokázali poradit i s temnější atmosférou a s tím se nesoucími obětmi dlouhotrvající války mezi Harrym a Voldermortem, kouzelníky a smrtijedy. A nutno podotknout, že jednotlivé části, které zde byly ztvárněny, byly udělány v rámci možností s citem a docela do sebe zapadají. Navíc je to celé okořeněno suprově laděným humorem, který dokáže i z tak dojemné scény, jako je smrt jednotlivých postav, udělat "odlehčenou" situaci tak, aby byla přístupnější malým dětem.

Technický stav byl ok, nic víc, nic míň, sem tam se občas stávalo, že se postava o něco zasekla, nemohla něco okouzlit, UI nespolupracovala nebo se nepřátelé respawnovali do nekonečna, ale ve výsledku to nebylo nic, co by vysloveně celou hru zkazilo.

Shrnutím mohu hru doporučit, v porovnání s dnešními lego hrami už těžko obstojí, ale pro fanoušky HP se jedná o docela důstojnou adaptaci, která doplácí na svůj občas haprující technický stav, osekání příběhu a stereotypní souboje. Jinak splňuje přesně to, co od lego hry můžete očekávat.

Pro: Prostředí, postavy, humor, atmosféra, novinky v hratelnosti, znovuhratelnost, kooperace

Proti: Stereotypní souboje, osekaný příběh, technický stav

Nebudu se ani snažit předstírat nějakou objektivitu. Harryho Pottera 5-7 jsem dohrála po předchozím HP 1-4. Ještě předtím předcházel Hobit a Pán prstenů. Hrát LEGO hry v takové sekvenci je v podstatě sebemrskačství. (To ani nebudu brát v potaz, že už jsme rozehráli The LEGO Ninjago Movie a následovat budou Piráti z Karibiku.. a postupně asi i ty další..)
Určitě vás teď napadlo: proč?
Protože jsou to kooperativní hry, povahou oddechové (pokud vás zrovna nevytáčí) a můžete si je dávkovat jak chcete. Nejsou nijak náročné a pokud jim odpustíte prohřešky (opakování, nelogičnost úkolů, přestřelenost situací, technické problémy), prostě vás dobře zabaví. Všechny hry LEGO jsou si hodně podobné - třeba jejich přestřelenost a humor.
Tady HP 5-7 to opět doháněl do komických situací, kdy jsem prostě kroutila hlavou. Je to vtipné a svérázné, ale prostě.. víte, hra pro děti, ne? A zvládá se to i beze slov. Ohledně herních mechanik, minimum změn oproti HP 1-4. V podstatě mi to splývá. Pasáží, které bychom museli opakovat třeba kvůli zaseknutí někde bylo pár, ale člověk si tak nějak zvykne, že to prostě LEGO hry dělají... Vyloženě štvaly snad jen souboje, které byly pořád podle stejného vzorce (vyhni se, vyhni se, hoď to po něm nazpět což ho omráčí, teď ho můžeš střelit a to celé opakovat). Jinak si člověk pěkně pohraje. Svět Harryho Pottera ale rozhodně vybízí k hlubšímu zpracování než Lego dokáže nabídnout..
Poslední z LEGO her bez dabingu se odehrává ve světě Harryho Pottera a uzavírá tak jeho příběh. Hned v začátku páté epizody se žáci seznamují s profesorkou Umbridgeovou, která je odnaučí veškerá kouzla a tak se je musí šprtat zase od začátku. Hra obsahuje nový režim soubojů s bossy, který je lepší verzí toho z předchozího dílu. Svět je také mnohem větší než byl posledně a podíváme se tak např. také do divočiny, Londýna nebo na další pozemky školy čar a kouzel.
Postavy se stejně jako minulé mění pomocí kotlíku s mnoholičným lektvarem. Ve hře se naučíme také nová kouzla, seznamujeme se s Ronovou sovou Papušíkem, kterou ve filmu vynechali a projdeme si také příběh Tří bratří, který je zpracován v krásném 2,5D levelu.

Pro: Příběh Tří bratří, nová kouzla

Proti: Chybí některé postavy z předchozích dílů, místy hloupá kamera