Beholder

16.01.2018
19.01.2018
10.11.2020
12.11.2020

V blízké budoucnosti je pánem nad životem lidí totalitní stát. Ten si libuje v absolutní kontrole svých občanů, jimž nedopřává příliš velkého práva na soukromí. Součástí tohoto systému se stává i hráč v roli domovníka. Jeho úkolem je špiclovat, co nájemníci nevelkého činžáku dělají, čím se baví, o čem přemýšlí... zkrátka jestli jejich existence nějak nepodrývá autoritu "Velkého bratra".

Je jen na hráči, jak se svou pozicí naloží. Bude věrně sloužit státu? Sledovat své vlastní zájmy? Nebo se pokusí nenápadně ostatním pomáhat? Autoři slibují velké množství složitých morálních voleb se silným dopadem na bohatě se větvící děj. Temně stylizovaná grafika a bezútěšný setting jsou zase příslibem tísnivé atmosféry, připomínající např. Papers, Please, nepochybnou inspiraci tvůrců.

Herná výzva 2017 - "Šedá myška"

Hlavnou úlohou v hre je, aby ste sa ako správca hotelu postarali o potreby ubytovaných ľudí, ktorý od vás vždy niečo potrebujú. Popritom budete dostávať rozkazy z ministerstva vlády a neskôr aj od tajnej organizácie. Musíte sa vždy rozhodnúť akou cestou úlohu splníte, buď daný cieľ obviníte z niečoho nelegálneho, alebo mu môžte pomôcť zložitejšou cestou, ale bez násilia. Avšak, nie je to také ľahké, pretože sa musíte starať o svoju rodinu. V mojom prípade my zomreli všetci príbuzní v podobe manželky, syna a dcéry. Aj hlavný hrdina môže zomrieť a to rovno niekoľkými spôsobmi. V samotnom závere je veľké rozhodnutie, podľa ktorého bude ukončený príbeh. Ja som si zvoli najdrahší spôsob, v ktorom vás vláda ochráni a z dôvodu dobre odvedenej práce hlavnú postavu naklonuje.

2D grafika je pekná. Prostredie je pochmúrne a spolu so soundtrackom, ktorý je depresívny robia v hre zaujímavú atmosféru. Na začiatku hry sa dá vybrať medzi tréningovým módom a guvernérskou elitou. Neviem aký je v tom rozdiel, možno v obtiažnosti, ale ja som samozrejme hral guvernérsku elitu.

Nakoniec len dodám, že hra má veľmi zaujímavý príbeh s dostačujúcim hracím časom, no nie je tak chytľavá ako Papers, Please, ktorej sa veľmi podobá.

Pro: Príbeh, misie, postavy, rôzne konce, grafika, soundtrack, atmosféra, hrateľnosť.

Proti: Niektoré misie boli jednotvárne.

Herná výzva 2017 - "Šedá myška"

Beholder som si už dávnejšie všimol v recenzií LEVEL-u ale dostal som sa k nemu až teraz v rámci hernej výzvy. Hra je pochmúrna a depresívna, presne ako činy, ktoré v hre robíte. Zo začiatku sa vám bude vaša nová práca zdať ako vysnívaný job, keď v tutoriály natriete feťáka, ktorý býva vo vašom dome. No neskôr prídu čoraz ťažšie a ťažšie rozhodnutia a natrieť napríklad doktora, ktorý denno-denne zachraňuje životy, bude už predstavovať naozaj problém. Hru odporúčam všetkými desiatimi.

Pro: Príbeh, atmosféra, netradičná hra

Proti: občas bugy