Herná výzva 2017 - "Šedá myška"

Hlavnou úlohou v hre je, aby ste sa ako správca hotelu postarali o potreby ubytovaných ľudí, ktorý od vás vždy niečo potrebujú. Popritom budete dostávať rozkazy z ministerstva vlády a neskôr aj od tajnej organizácie. Musíte sa vždy rozhodnúť akou cestou úlohu splníte, buď daný cieľ obviníte z niečoho nelegálneho, alebo mu môžte pomôcť zložitejšou cestou, ale bez násilia. Avšak, nie je to také ľahké, pretože sa musíte starať o svoju rodinu. V mojom prípade my zomreli všetci príbuzní v podobe manželky, syna a dcéry. Aj hlavný hrdina môže zomrieť a to rovno niekoľkými spôsobmi. V samotnom závere je veľké rozhodnutie, podľa ktorého bude ukončený príbeh. Ja som si zvoli najdrahší spôsob, v ktorom vás vláda ochráni a z dôvodu dobre odvedenej práce hlavnú postavu naklonuje.

2D grafika je pekná. Prostredie je pochmúrne a spolu so soundtrackom, ktorý je depresívny robia v hre zaujímavú atmosféru. Na začiatku hry sa dá vybrať medzi tréningovým módom a guvernérskou elitou. Neviem aký je v tom rozdiel, možno v obtiažnosti, ale ja som samozrejme hral guvernérsku elitu.

Nakoniec len dodám, že hra má veľmi zaujímavý príbeh s dostačujúcim hracím časom, no nie je tak chytľavá ako Papers, Please, ktorej sa veľmi podobá.

Pro: Príbeh, misie, postavy, rôzne konce, grafika, soundtrack, atmosféra, hrateľnosť.

Proti: Niektoré misie boli jednotvárne.

Simulátor udavače - osoby, která v minulém režimu měla bohužel své místo na slunci, a ze které poslední žijící generace naší země těží mnohdy ještě i v dnešní době. Kéž by tomu tak i bylo naposled, že. No a kdo jiný by měl takovou hru spáchat, než vývojáři ze země nejpovolanější - z Ruska.

Beholder je zvláštní hra. Na první dobrou mi připomínala hry typu This War of Mine nebo Papers, Please. Úvodním, pěkně úderným a černobíle depresivním intrem mě vhodila do činžáku, který dostanu od ministra vnitra dané totalitní země na starost. Mám se starat o to, že vše bude fungovat jak má. Že všichni budou vyšlapovat, jak se na stát podobného ražení sluší a patří. No, zkrátka, že se mi v domě nebude rodit žádný podvratný živel, který by měl za následek to, že by svrhnul onen milovaný totalitní režim. No a vězte, že zrovna ten v onom činžáku bude bujet a růst, až ani Vám nedá v poklidu spát.

Takže jdeme na to, soused z jedničky kouří - to je ale od včerejška zakázáno. Píšu si. Rodina ze trojky zase čte knihy. To neslyšeli to hlášení z dneška, že je přísně zakázáno číst knihy? No, holt je třeba si to zaznamenat. V šestce zrovna nikdo není, tak proč se tam nevloupat a nepodívat se na to, co ukrývají. Doktor ze dvojky taky nevyleze pořádně z bytu. Musím ho vyčíhnout, až půjde do prádelny, abych mu tam nainstaloval nějakou tu kamerku a mohl bych se na něj podívat. Musím teda na tu kameru nejdřív rychle našetřit, zrovna jsem musel totiž zaplatit za léky dceři, která je těžce nemocná. No, je to řehole, je to řehole...být sráč v totalitním státě. Srát lidi, starat se o rodinu a ještě tak nějak proplouvat mezi tím vším a přežit. Ano, a přežít. To je to jádro pudla. Jenže, jak na to?

To všechno budete ve hře řešit. Herní stránka věci je tedy více než zajímavá. Jen škoda, že hraní se nedá moc opakovat. Respektive dá, ale dění bude naprosto totožné, takže na podruhé hra už ničím nepřekvapí. Přitom vybízí k vícero různým koncům. Pro plynou atmosféru hry si ale hráč vybere mezi horším a méně horším koncem, takže žádná velká sláva to není. Deprese je prostě všemocná. Nejen u Vás, ale i mezi rodinnými příslušníky, popřípadě mezi sousedy ve druhém patře, protože ti ještě v minulém režimu činžák vlastnili, ale dneska mají co dělat, aby je někdo neposlal do pracovních lágrů.

Beholder je jednoznačně zajímavý kousek. Nevybízí tolik k opětovnému hraní (byť by mohl), ale i tak skýtá řadu silných momentů, které nám připomínají, jaké to je žít v totalitním státu. Pamatují to mnozí z nás a dozajista to ví i tvůrci této hry. Obzvlášť nyní si říkám, jestli jim ta předpověď jejich hry za to vůbec stála. Pravda, inspiraci hledali v minulosti, ale nejeden klasik již mnohokrát řekl, že historie je od toho, aby se opakovala...a tak se dnes i děje...

Pro: Simulátor aparátčíka, naslouchače a dvorního udavače jednoho nevýrazného činžáku se všim všudy. Depresivní, temné, mnohdy psychicky hodně náročné.

Proti: Obsah hry je poměrně poskrovný. Systém opakovaného hraní zde úplně nefunguje.

Herná výzva 2017 - "Šedá myška"

Beholder som si už dávnejšie všimol v recenzií LEVEL-u ale dostal som sa k nemu až teraz v rámci hernej výzvy. Hra je pochmúrna a depresívna, presne ako činy, ktoré v hre robíte. Zo začiatku sa vám bude vaša nová práca zdať ako vysnívaný job, keď v tutoriály natriete feťáka, ktorý býva vo vašom dome. No neskôr prídu čoraz ťažšie a ťažšie rozhodnutia a natrieť napríklad doktora, ktorý denno-denne zachraňuje životy, bude už predstavovať naozaj problém. Hru odporúčam všetkými desiatimi.

Pro: Príbeh, atmosféra, netradičná hra

Proti: občas bugy